مالیات و افراد مشمول پرداخت مالیات

 

ماليات عبارت است از قسمتي از در آمد يا ثروت افراد كه توسط قانون تایین می گردد و به منظور پرداخت بخشي از هزينه هاي عمومي و حفظ منافع اجتماعي و اقتصادي و سياسي كشور به موجب قانون به وسيله دولت وصول مي شود.

به عبارت دیگر دولت ها جهت رشد و شکوفایی و همچنین ارائه خدمات عمومی و اجتماعی نیاز به منبعی جهت تامین برخی از این هزینه ها دارند که جهت دستیابی به این موضوع دولت هر يك از افراد جامعه را با توجه به توانشان ملزم به پرداخت قسمتی از درآمد و دارایی خود نموده است. که از این سهم با نام مالیات یاد می شود.
در تمامی کشورهای پیشرفته این مشارکت عمومی باعث رشد و تعالی جوامع بوده است.

 

مالیات:

مالیات بر حسب تعریف سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) پرداختی است لازم، اجباری و بلا عوض.

مالیات ممکن است به شخص، موسسه، دارایی و… تعلق گیرد. مالیات در واقع انتقال بخشی از درآمد های جامعه به دولت یا بخشی از سود فعالیت های اقتصادی است که نصیب دولت می شود، زیرا ابزار و امکانات دست یابی به درآمد و سود ها را دولت فراهم ساخته است.

 

مالیات در ایران به دو بخش تقسیم میشود:

 1. مالیات مستقیم
 2. مالیات غیر مستقیم

 

مالیات های مستقیم:

مالیات مستقیم یکی از انواع مالیات است که در این نوع از مالیات ها کسانی که پرداخت می کنند مشخص هستند و اطلاعات آنها و منبع مالیاتی آنها برای اداره مالیات شناخته شده است.

به عبارت دیگر مالیات های مستقیم مالیات هایی هستند که به طور مستقیم از افراد یا اشخاص وصول می شود و شامل مالیات بر دارایی و مالیات بر درآمد می باشد.

مالیات بر دارایی شامل حق تمبر و مالیات بر ارث می باشد. (اخیرا مالیات بر اراضی بایر هم طبق قانون دیگری برقرار گردیده است).

مالیات بر درآمد شامل موارد زیر می باشد:

 

 

 

پیشنهاد می‌شود مقاله مشمولین مالیات بر ارزش افزوده را مطالعه کنید

 

 

 

مالیات های غیر مستقیم:

مالیات های غیر مستقیم به مالیات هایی گفته می شود که پرداخت کننده آن برای سازمان امور مالیاتی ناشناخته است.

به عبار دیگر مالیات های غیر مستقیم مالیات هایی هستند که به طور غیر مستقیم بر قیمت کالا ها و خدمات اضافه شده و بر مصرف کننده نهایی تحمیل می گردد که مشتمل بر مالیات وصولی در مبادی ورودی و یا فروش در داخل می باشد.

 

اشخاص زیر مشمول پرداخت مالیات می ­باشند:

 1. کلیه مالکین اعم از اشخاص حقیقی یا حقوقی نسبت به اموال یا املاک خود واقع در ایران طبق مقررات باب دوم
 2. هر شخص حقیقی ایرانی مقیم ایران نسبت به کلیه درآمد هایی که در ایران یا خارج از ایران تحصیل می­ نماید.
 3. هر شخص حقیقی ایرانی مقیم خارج از ایران نسبت به کلیه درآمد هایی که در ایران تحصیل می­ کند.
 4. هر شخص حقوقی ایرانی نسبت به کلیه درآمد هایی که در ایران یا خارج از ایران تحصیل می­ نماید.
 5. هر شخص غیر ایرانی (اعم از حقیقی یا حقوقی) نسبت به درآمد هایی که در ایران تحصیل می­ کند و همچنین نسبت به درآمد هایی که بابت واگذاری امتیازات یا سایر حقوق خود و یا دادن تعلیمات و کمک ­های فنی و یا واگذاری فیلم­ های سینمایی (که به عنوان بها یا حق نمایش یا هر عنوان دیگر عاید آن­ها می ­گردد) از ایران تحصیل می­ کند.

 

اشخاص زیر مشمول پرداخت مالیات­های موضوع این قانون نیستند:

 1. وزارت خانه­ ها و موسسات دولتی
 2. دستگاه ­هایی که بودجه آن­ها به­ وسیله دولت تامین می ­شود.
 3. شهرداری­ ها
 4. بنیاد ها و نهاد های انقلاب اسلامی دارای مجوز از طرف حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری

​​​​​​​

تبصره 1- شرکت­ هایی که تمام یا قسمتی از سرمایه آن­ها متعلق به اشخاص و موسسه ­های مذکور در بن دهای فوق باشد، سهم درآمد یا سود آن­ها مشمول حکم این ماده نخواهد بود. حکم این تبصره مانع استفاده شرکت­ های مزبور از معافیت­ های مقرر در این قانون، حسب مورد، نیست.

 

تبصره 2- درآمد حاصل از فعالیت­ های اقتصادی از قبیل فعالیت­ های صنعتی، معدنی، تجاری، خدماتی و سایر فعالیت­ های تولیدی برای اشخاص موضوع این ماده، که به نحوی غیر از طریق شرکت نیز تحصیل می­ شود، در هر مورد به طور جداگانه به نرخ مذکور در ماده (105) این قانون مشمول مالیات خواهد بود.

مسئولان اداره امور در این گونه موارد نسبت به سهم فعالیت مذکور مکلف به انجام دادن تکالیف مزبور طبق مقررات این قانون خواهند بود. در غیر این صورت نسبت به پرداخت مالیات متعلق با مودی مسئولیت تضامنی خواهند داشت.

 

تبصره 3- حذف شده است.

 

 

 

>

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش