مالیات املاک و مستغلات چیست

 

یکی از راه های تامین بودجه کشور، اخذ مالیات می باشد و بازار و مستغلات هم مشمول قانون مالیات ها می باشد. مالیات بر مستغلات و اجاره، مبلغی می باشد که از فرد حقیقی و یا حقوقی برای اجاره ملک دریافت می شود. به طور کلی منظور از ملک، زمین، آپارتمان، خانه شخصی، تجاری و اداری می باشد. به همین دلیل باید بدانید که هر ساله هزینه ای را برای مالیات بردرآمد اجاره باید به اداره امور مالیاتی پرداخت کنید.

مالیات بر مستغلات، همان مالیات نسبت به درآمد ناشی از اجاره ملک، زمین و هر نوع از نقل و انتقال آن می باشد. در واقع این مالیات، یک نوع از مالیات مستقیم بر درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی برای فعالیت در بازار مسکن می باشد. البته تواجه داشته باشید که قانون مالیات بر درآمد اجاره به املاکی که متراژ آن بالای 200 متر در شهرستان و 150 متر در تهران باشد تعلق می گیرد.

شهرهایی که دارای جمعیت کمتر از صد هزار نفر می باشد، مشمول پرداخت مالیات واحد مسکونی و ساخت و ساز نمی باشد و هر نوع ساخت و ساز نیز که از محل صندوق های سرمایه گذاری زمین و ساختمان بر پایه بازار سرمایه باشد، مشمول مالیات نمی باشد.

 

املاک و مستغلات شامل سه نوع مالیات می شوند:

 1. مالیات بر درآمد اجاره از املاک و مستغلات
 2. انتقال املاک و سرقفلی مشمول مالیات می باشد
 3. املاک اجاره داده نشده و خالی دارای مالیات می باشند

 

مالیات بر درآمد اجاره املاک تجاری و مستغلات:

مبلغ اجاره املاک و مستغلات مسکونی و تجاری، برای اشخاص حقیقی و حقوقی، مشمول مالیات می باشد. بر اساس قانون مالیات کشوری، دو نوع می باشد.

 

مالیات املاک تجاری دست اول:

این نوع قرار داد به این صورت می باشد که، شخصی که ملک را اجاره می دهد، صاحب ملک باشد. مبلغ این مالیات هم بدین صورت محاسبه می شود، که 25% از اجاره را برای هزینه های استهلاک، تعمیرات ملک از سمت مالک کم می شود و الباقی شامل مالیات می شود.

 

مالیات املاک تجاری دست دوم:

هر زمان که مالک ساختمان، ملک خود را به شخصی اجاره بدهد و شخص مستاجر ملک اجاره شده را به شخص دیگری اجاره بدهد، در این حالت شخص اجاره دهنده، مالک نمی باشد. بدین صورت مالیات مشخص شده، برابر است با اختلاف مبلغ اجاره مستاجر اولیه و مبلغ اجاره ای که مستاجر ملک را اجاره داد است.

 

روش های مشخص شدن مبلغ مالیات بر درآمد اجاره:

یکی از روش های محاسبه، بر اساس قرارداد عادی و یا رسمی صاحب ملک است. مگر اینکه قراردادی وجود نداشته باشد و یا اینکه، مبلغ اجاره 80% کمتر از مبلغ اجاره ملک های مشابه باشد.

 

شرایط معافیت ملک از پرداخت مالیات:

  • مکان زندگی افراد خانواده، اجداد و یا افراد تحت تکلف صاحب ملک، مشمول پرداخت مالیات نمی باشد. مگر اینکه با سند و مدرک، ثابت شود که مبلغی برای اجاره دریافت می شود.
  • اجاره بهای املاک واحدهای مسکونی تهران، که دارای بنای مفید تا یک صد و پنجاه متر می باشند، معاف از مالیات می باشند. در دیگر نقاط این متراژ معافیت از مالیات، دویست متر مربع مبی باشد.
  • هرگاه ملک مسکونی که در آن بیشتر از سه واحد تجاری باشد و دارای رعایت اصول و الگوی قوانین وزارت شهرسازی باشد، معاف از مالیات اجاره می باشد.
  • هر زمان که شخصی، منبع دیگری از درآمد، به غیر از اجاره ملک نداشته باشد و ملک مورد اجاره تنها دارایی آن شخص محسوب شود، در صورت گزارش به سازمان امور مالیاتی و تایید آن، به اندازه مبلغی که سازمان به صورت سالیانه مشخص کرده است، معاف از مالیات می باشد.
  • هر زمان که صاحب ملک، واحد مسکونی خود را اجاره بدهد و محل زندگی خودش هم استیجاری باشد، در این صورت، درآمد مشمول مالیات برابر می شود با مابه تفاوت مبلغی که صاحب ملک از اجاره ملک خود دریافت می کند و مبلغی که به عنوان اجاره ملک مسکونی خودش پرداخت می کند.

 

 

 

پیشنهاد می‌شود مقاله تشویق و جرایم مالیاتی را مطالعه کنید

 

 

 

مالیات نقل و انتقال املاک و مستغلات:

در زمان خرید و فروش واحد مسکونی، تجاری و یا تسلیم حق بهره برداری، تشکیل و ساخت عوارضی وصول می گردد و بر اساس شرایط به انواع زیر می باشد.

 

مالیات نقل و انتقال املاک:

5% از ارزش معاملاتی یک ملکف بر اساس جدول ناحیه ای، محاسبه می شود. البته قدمت ساختمان، مساحت ساختمان و زمین، نوع اسکلت و لوازم مصرفی برای ساخت ملک در این قیمت گذاری و محاسبه تاثیر گذار می باشد.

 

مالیات حق واگذاری (سرقفلی):

این مالیات برای زمانی می باشد، که حق کار و پیشه سرقفلی و یا بهره برداری از جایگاه تجاری ملکی انتقال داده شود. این مالیات 2% از قیمت تعیین شده نقل و انتقال می باشد.

 

مالیات درآمد ساخت و فروش:

هر شخص حقیقی و حقوقی که از ساخت و فروش ساختمان درآمدی حاصل کند مشمول مالیات ساخت و فروش می شود. این مالیات 10% از مبلغ معامله می باشد. توجه داشته باشید که شهرهایی که جمعیت کمتر از 100 هزار نفر را دشته باشند، از پرداخت این مالیات معاف می باشند.

 

توجه: مدت زمان اظهارنامه مالیاتی برای نقل و انتقال و یا واگذاری، 30 روز بعد از انجام معامله می باشد و در صورت دیگر، باید تا اواخر تیر ماه سال بعد انجام شود. در غیر این صورت شامل 10% جریمه بدون بخشش می باشد و در نهایت در صورت عدم واریز در زمان مقرر، در هر ماه 3/2% جریمه می شود.

 

مالیات بر مستغلات خالی:

نوعی مالیات وجود دارد که هدف آن جلوگیری از احتکار ملک می باشد. دراین قانون هر واحد تجاری و یا مسکونی واقع شده در شهرهایی که بیش تر از 100 هزار نفر جمعیت دارند، بعد از یک سال مشمول مالیات می شوود.

 • این مالیات در سال دوم برابر با نیمی از مالیات بر درآمد اجاره می باشد
 • برای سال سوم برابر با مالیات بر درآمد اجاره می باشد
 • برای سال چهارم و بعد از آن، معادل 1.5 برابر مالیات بر درآمد اجاره می شود

​​​​​​​

 

 

>

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش