مهارت های یک حسابدار موفق

 

در بازار کار دنیای امروز، یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که ذهن ما را به خود مشغول کرده، این است که چگونه در این فضای رقابتی شدید بتوانیم در شغل خود موفقیت کسب کنیم.

حسابداری یکی از مشاغلی است که شاید شما به‌عنوان یک کارآموز حسابداری یا فردی که مدت ها در این شغل مشغول به کار است، چندین بار به این موضوع فکر کرده‌اید که برای تبدیل‌شدن به یک حسابدار موفق به چه اطلاعات و دانشی نیاز دارید.

حرفه حسابداری نیز مانند بسیاری از مشاغل دیگر نیاز به مهارت‌های خاص و دانش و اطلاعات ضروری دارد که می‌تواند شما را به‌سرعت به موفقیت برساند.

 

ویژگی ‌های تخصصی یک حسابدار موفق:

از جمله ویژگی های عمومی و تخصصی که یک حسابدار موفق باید آنها را داشته باشد، می توان موارد زیادی را ذکر نمود که در ادامه به مهم ترین آنها اشاره شده است.

اخذ تحصیلات حسابداری: یک حسابدار موفق باید بتواند در تحصیلات دانشگاهی رشته حسابداری، اطلاعات و دانش خود را تکمیل نماید. همچنین دوره های بلند مدت CIMA و ACCA می توانند در یادگیری حسابداری بسیار ارزنده باشند که می توانند توانایی های حسابداران را ارتقا دهند.

 

شناخت وظایف حسابداری:

 

حسابدارها دارای وظایف متعدد و گوناگونی هستند که بایستی آنها را به درستی رعایت نمایند. رعایت فاکتورهای حرفه ‌ای حسابداری و مسلط شدن به تمام مسئولیت‌ های حسابدار می ‌تواند هر حسابداری را در ارتقای شغلی یاری رساند.

از جمله وظایف مهمی که حسابدار ها ملزم به رعایت آنها هستند می توان به موارد زیر اشاره نمود که هر کدام به صورت جداگانه شرح داده شده اند.

 

وظایف عادی حسابدار: وظایف و مسئولیت ‌های عادی، مهارت‌ های حسابداری هزینه و دفتر داری ابتدایی را شامل می ‌شود که مهارت ها عبارت اند از:

 

وظایف تکنیکی حسابدار: بودجه بندی مدیریت یکی از وظایف تکنیکی هر حسابدار می باشد که نمونه هایی از این وظایف شامل موارد زیر می گردد:

 • درک روابط محلی و معلولی
 • جمع آوری اطلاعات
 • سنجش
 • تجزیه و تحلیل
 • اندازه گیری
 • فرآیند شناسایی
 • تفسیر و ارائه اطلاعات مالی و عملکردی
 • تشخیص اعمالی که کارآیی ندارند

 

 

 

پیشنهاد می‌شود مقاله قوانین حسابداری موفق را مطالعه کنید

 

 

 

وظایف ماهرانه حسابدار موفق: این دسته از وظایف شامل موارد زیر است:

وظایف پژوهشی حسابدار: از جمله وظایف مهم پژوهشی هر حسابدار، می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • مهارت و دانش های طراحی سیستم مالی و تحلیل آن ها
 • مشاوره حرفه ای
 • تجزیه و تحلیل اطلاعات مالی
 • مشخص کردن استراتژی ها و اهداف مالی

 

کسب گواهینامه ها:

داشتن گواهینامه هایی مطابق با استانداردهای حسابداری می‌ تواند حسابدار را برای تهیه گزارشات و امور حسابرسی و حسابداری، ارائه اسناد و رسیدگی به دفاتر و اسناد آماده و یاری نماید.

 

تخصص در نرم افزار ها:

یکی از اصلی ترین مهارت ها برای حسابدار های حرفه ای، تسلط بر نرم افزار های آفیس به خصوص اکسل است و همچنین مسلط بودن در نرم افزار های حسابداری است.

 

تسلط به انواع قوانین:

هر حسابدار ماهر و با تجربه برای کسب موفقیت و عدم خطا و اشتباه بایستی به قوانین تجاری و مالیاتی، قانون کار و تامین اجتماعی و سایر قوانین مورد نیاز برای ثبت های حسابداری، آشنا و مسلط باشد و طی مقررات قانونی و بر اساس مفاد مشخص شده در قانون عمل نماید.

 

مهارت های عمومی حسابدار موفق:

 

یک حسابدار موفق، علاوه بر ویژگی های تخصصی که در بالا ذکر شد، لازم است که به برخی از مهارت های عمومی نیز تسلط داشته باشد. از جمله این مهارت های عمومی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 

مدیریت پول: یکی از مهم ترین مهارت ها مدیریت جریان نقدی می باشد.

مهارت های سخنوری و نوشتاری: جهت برقراری ارتباط بین حسابدار با سهامداران و مدیران شرکت و سازمان‌ های ذی نفع مانند مالیات و بیمه و …

مدیریت زمان: یکی از فاکتور های اصلی به منظور کسب موفقیت، داشتن برنامه ریزی مناسب و مدیریت زمان است.

دقت و تمرکز بالا: به منظور درج رخدادهای مالی به صورت دقیق و درست و کنترل آنها.

خلاقیت: انتخاب راه حل های خلاقانه و تیزهوشانه در مواقع ضروری

درستکاری: درست کاری مهم‌ ترین و حیاتی ‌ترین وجه الزام برای یک حسابدار موفق می باشد.

اعتماد به ‌نفس: دارای اعتماد به نفس نسبت به درست بودن گزارش های تحویلی خود باشد.

خدمت محوری: روحیه خدمت محوری، یعنی داشتن روحیه یاری رساندن به سایرین به منظور حل کردن مشکلات و ارائه خدمات و راه حل های حرفه ای.

ظاهر: یک حسابدار موفق دارای ظاهری آراسته و مرتب و شاداب در محیط کار می باشد.

راز داری: رازداری در تهیه و نگهداری اطلاعات مالی شرکت یا سازمان مورد نظر و رازداری نسبت به تمامی مسائل مالی شرکت.

 

 

 

>

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش