بررسی و تحلیل ترفند های مالیاتی برای پرداخت بهتر مالیات

ترفند های مالیاتی

 

ترفند های مالیاتی به معنای راه‌ های قانونی فرار مالیات نیست، بلکه مسیرهایی است که شما را به استفاده از تخفیفات، مشوقات و غیره هدایت می‌کند. موضوع این مقاله ترفندهای مالیاتی و روش‌های بهره‌مندی از آن است. تا پایان همراهی مان کنید.

 

ترفند های مالیاتی:

ترفند های مالیاتی به معنای راه‌های قانونی فرار مالیات نیست، بلکه مسیرهایی است که شما را به استفاده از تخفیفات، مشوقات و غیره هدایت می‌کند.

 

چه کسانی باید مالیات پرداخت کنند؟

همه شهروندانی که در یک کشور زندگی می­کنند و دارای درآمد هستند، موظف پرداخت مالیات هستند. درآمدهای مشمول مالیات افراد شامل این سه مورد است:

 1. اجاره
 2. سود
 3. دستمزد

دولت متناسب با درآمد افراد برای افراد جامعه مالیات در نظر می‌گیرد

 

تأثیر مالیات بر رفاه اقتصادی جامعه:

دولت برای انجام امور مختلف خود نظیر حفظ امنیت و امور دفاعی، ایجاد بسترها و زیرساخت‌های لازم اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی نیازمند درآمد است. مالیات یکی از منابع اصلی درآمد دولت‌ها به‌حساب می‌آیند. به‌مفهوم ساده مالیات عبارت است از برداشت قسمتی از درآمد یا دارایی‌های افراد توسط دولت. مهم‌ترین هدف دریافت مالیات، کسب منابع لازم برای مخارج دولت است. به‌غیر از این مالیات وسیله‌ای برای کنترل و قانونمند کردن الگوی مصرف، تولید و توزیع درآمد در سیستم اقتصادی می‌باشد. بنابراین مالیات از ابعاد گوناگون بر اقتصاد تاثیر می‌گذارد.

 

 

 برگه مالیات

 برگه مالیات

 

 

گروه های پرداخت کننده مالیات در ایران:

در ایران اشخاص حقیقی و حقوقی زیر باید مالیات بپردازند:

 1. اشخاص حقیقی مقیم ایران باید به ازای درآمدهایی که در ایران یا خارج از ایران به دست می آورند، باید مالیات پرداخت کنند.
 2. اشخاص حقیقی ایرانی که در خارج از ایران زندگی می کنند و درآمد هایی در داخل ایران دارند، باید برای درآمدشان مالیات پرداخت کنند.
 3. اشخاص حقوقی ایرانی باید به میزان درآمدهایی که در ایران یا خارج از ایران به دست می‌آورند، مالیات بپردازند.
 4. هر شخص حقیقی یا حقوقی غیر ایرانی، باید به ازای درآمدهایی که در ایران به دست می آورد مالیات پرداخت کند.

 

مشاغلی که باید مالیات بپردازند:

1. دارندگان کارت بازرگانی (واردکنندگان و صادرکنندگان)

2. صاحبان کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی و بهره برداران معادن دارای جواز تأسیس و پروانه بهره برداری از وزارتخانه ذی ربط

3. صاحبان هتل‌های سه ستاره و بالاتر

4. صاحبان بیمارستان‌ها، زایشگاه‌ها، کلینیک‌های تخصصی

5. صاحبان مشاغل صرافی

6. فروشگاه‌های زنجیره‌ای دارای مجوز فعالیت از وزارتخانه ذی ربط

 

 

 

پیشنهاد میکنیم مقاله مالیات تکلیفی را هم مطالعه کنید

 

 

 

مزایای استفاده از ترفند های مالیاتی:

فرقی ندارد که شما جزو کدام دسته از مشاغل باشید؛ مهم آن است که با استفاده از راهکارها و ترفندهای مالیاتی از تخفیفات استفاده نمایید و پرداخت مالیات خود را بهینه کنید.

با استفاده از ترفندهای مالیاتی می توانید خودتان را از زیر بار جریمه های سنگین مالیاتی رها کنید.

با استفاده از ترفندهای مالیاتی تبدیل به یک پرداخت کننده مالیات منظم، منضبط و متعهد شوید.

 

ترفند های مالیاتی یا فرار مالیاتی:

فرار مالیاتی نوعی تخلف است اما ترفند های مالیاتی استفاده از روش هایی برای کاهش پرداخت مالیات است. فرار مالیاتی به معنای عمدی از پرداخت مالیات است و در اکثر جوامع به عنوان یک جرم مالی شناخته می‌شود. این پدیده، در سطوح مختلف از جمله افراد، شرکت‌ها و سازمان‌ها رخ می‌دهد و می‌تواند برای کشورها عوارض جدی اقتصادی و اجتماعی به همراه‌داشته باشد.

به عبارت دیگر فرار مالیاتی به هرگونه عملیات غیرقانونی یا غیرمشروع اشاره دارد که افراد یا شرکت‌ها در آن به منظور کاهش هزینه‌های مالیاتی، درآمد و سود خود را در شکلی غیرمجاز و غیرقانونی اعلام می‌کنند یا درآمد و سود خود را از مالیات‌ها مستثنی می‌کنند. در واقع فرار مالیاتی به دور زدن مقررات مالیاتی و پرداخت مالیات کمتر از مقدار واقعی درآمد و سود مربوطه است.

کسی که به دنبال ترفند مالیاتی است، قصد نپرداختن مالیات را ندارد، بلکه می‌خواهد قبل از آن که مشمول جریمه سنگین شود با استفاده از معافیت ها و بخشودگی ها میزان مالیات پرداختی را کاهش دهد.

 

مصادیق فرار مالیاتی:

مؤدیانی که برای نپرداختن مالیات حاضر هستند هر کاری انجام بدهند، در واقع از روش فرار مالیاتی استفاده می‌کنند. اگر ردی از این کارها را پیدا کردید، بهتر است بدانید با نوعی فرار مالیاتی مواجه هستید و ترفندی در کار نیست!

انجام هر کدام از این کارها فرار مالیاتی به حساب آمده و مشمول جریمه است:

 • حساب سازی با تنظیم و نگهداری دو دسته از دفاتر و مدارک
 • انجام معاملات به نام دیگران
 • استفاده از شماره حساب بانکی به نام
 • عدم استفاده از دستگاه پوز در رستوران و توسط پزشکان و غیره
 • گرفتن کد اقتصادی به نام کسانی که فعال اقتصادی نیستند.

 

 برنامه ریزی بودجه و مالیات

 برنامه ریزی بودجه و مالیات

 

 

صداقت اولین ترفند، برای موفقیت در هر کار:

در هر شغل و کسب و کاری که باشید، صداقت تضمین کننده موفقیت شما است؛ حتی هنگام تهیه و تنظیم صورتهای مالی نیز اگر با صداقت این کار را انجام دهید و ارقام اعلام شده را با دقت محاسبه کنید به خوبی می توانید از معافیت ها و بخشودگی های مالیاتی بهره مند شوید.صداقت در کسب و کار نیز بسیار مهم و بهترین روش برای بقای کسب و کار و دستیابی به موفقیت است.

کارهایی که می‌توانیم در شغل خود اجرا کنیم تا باعث اطمینان و اعتماد کامل مشتری از ما، محصولات و خدمات ما و رعایت صداقت در کسب و کار شود عبارتند از:

 • متخصص بودن در حرفه خود به نحوی که مشتریان ما را بعنوان مرجع آن حرفه بدانند و روی مشاوره ما حساب ویژه باز کنند.
 • قیمت گذاری و نصب برچسب قیمت بر اساس سود معقول
 • شفافیت در ارائه
 • پاسخگویی کامل نسبت به کالاها و خدماتمان
 • تنظیم صحیح صورتهای مالی
 • تامین کالا و خدمات مطابق با خواسته مشتریانمان (از لحاظ تناسب کیفیت و قیمت)
 • تحریر دفاتر قانونی مطابق آیین نامه های مربوطه
 • احترام به نظرات مشتریان
 • گارانتی و خدمات پس از فروش بسیار قدرتمند
 • انجام تعهدات به مشتریان فراتر از انتظارشان
 • صداقت و روراستی حتی اگر به زیان ما تمام شود.

نتیجه صداقت در کسب و کار، ایجاد وفاداری و اعتماد مشتری به ماست که در نهایت با خرید ممتد باعث رشد کسب و کار ما خواهد شد.

 

ترفند دوم، ارائه اسناد و مدارک دقیق، منظم و واقعی:

نظم و ترتیب در همه کارها راهکاری فوق العاده است و در امور حسابداری و مالیاتی معجزه گر است. از آنجا که مالیات مودیان بر اساس درآمد و میزان سود سالانه آنها محاسبه می شود، اگر رویدادهای مالی تان را به ترتیب وقوع و با دقت در دفاتر ثبت کنید؛ اسناد و مدارک تان سریع تر بررسی شده و روند انجام محاسبات نیز سرعت می گیرد.

با تحریر منظم دفاتر قانونی ضمن آن که اعتبار دفاتر خود را بالاتر می‌برید، مشمول پرداخت مالیات کمتر نیز می شوید.

 

پرداخت به موقع مالیات، جز شگفت‌انگیزترین ترفند های مالیاتی:

آخرین مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی برای مشاغل حقیقی اول تیر و برای اشخاص حقوقی ۳۱ تیرماه است. مؤدیان خوش حساب، کسانی هستند که حداقل سه سال پشت‌سر هم اظهارنامه مالیاتی و ارزش افزوده را در زمان مقرر تحویل داده و مالیات تعلق گرفته را نیز پرداخت کنند. این افراد که جزو مؤدیان خوش حساب به شمار می روند به میزان 5 درصد از کل مالیات به عنوان جایزه خوش حسابی تخفیف می گیرند.

 

محاسبه دقیق صورت های مالی و ارائه اسناد مرتبط با آن ترفندی بی نظیر:

صورت مالی، محل درج اطلاعات اقتصادی مرتبط با فعالیت‌های شرکت‌ها است. صورتهای مالی، حداقل یک‌بار در سال تهیه ولی در بسیاری موارد، این صورت های مالی شش ماهه و یا حتی در صورت نیاز در مقاطع زمانی کوتاه‌تر نیز تهیه و ارائه می‌شود. به طور کلی مجموعه‌ای از قواعد که تحت عنوان اصول پذیرفته شده حسابداری نامیده می‌شود بر نحوه تهیه انواع صورت های مالی نظارت می‌کند. بهترین ترفند مالیاتی برای مودیان این است که در محاسبه مالیات دقت کافی را به خرج دهند و دفاتر و اسناد خواسته شده را به صورت دقیق تنظیم کامل و تسلیم اداره مالیات کنند.

 

ثبت استهلاک دارایی‌ها جز ترفند های مالیاتی متفاوت:

بخشی از اموال و دارایی‌ها شرکت و واحد اقتصادی که به مرور زمان و بخاطر استفاده مکرر دچار کاهش ارزش می شوند و قیمت شان کاهش پیدا می‌کند. اگر هنگام ارائه اظهارنامه مالیاتی، ارزش و قیمت اصلی این اموال و هزینه استهلاک آنها را محاسبه کنید، می توانید از تخفیف ناشی از استهلاک بهره مند شوید.

 

استفاده از مجوزها و پروانه‌های بهره‌برداری صنعتی:

یکی از ترفند های مالیاتی برای پرداخت مالیات کمتر، استفاده از مجوزها و پروانه های بهره برداری صنعتی پزشکی و غیره است. کسانی که مشغول به کارهای تولیدی و معدنی می باشند ، اگر از این مجوزها استفاده کند معافیت‌های قانونی بیشتری شامل حالشان می شود.

فعالیت تولیدی ها در حوزه تعاونی، روستایی، عشایری و کارگری معافیت مالیاتی بیشتری دارند. بنابراین می توانید فعالیت های خود را به سوی این بخش سوق دهید. ترفند استفاده از تخفیفات مالیاتی:

دولت برای مالیات دهندگان تخفیفات ویژه ای در نظر گرفته است. اگر سه سال متوالی ترازنامه و حساب سود و زیان و کلیه دفاتر و اسناد مالیات دهنده مورد قبول ممیزان مالیاتی قرار بگیرد و مؤدی نیز مالیات را بدون اعتراض به برگ تشخیص و مراجعه به هیئت حل اختلاف پرداخت کند، 5 درصد اصل مالیات این سه سال، به عنوان جایزه خوش حسابی برای مالیات دهنده در نظر گرفته می شود.

 

 

 خانم حسابدار در حال حسابداری

 حسابداری مالیاتی

 

ترفند استفاده از تخفیفات مالیاتی:

دولت برای مالیات دهندگان تخفیفات ویژه ای در نظر گرفته است. اگر سه سال متوالی ترازنامه و حساب سود و زیان و کلیه دفاتر و اسناد مالیات دهنده مورد قبول ممیزان مالیاتی قرار بگیرد و مؤدی نیز مالیات را بدون اعتراض به برگ تشخیص و مراجعه به هیئت حل اختلاف پرداخت کند، 5 درصد اصل مالیات این سه سال، به عنوان جایزه خوش حسابی برای مالیات دهنده در نظر گرفته می شود.

اگر مالیات تکلیفی مربوط به عملکرد هر سال را قبل از سررسید آن پرداخت نمایید، مشمول جایزه خوش حسابی می‌شوید. این جایزه به عنوان درصدی از مبلغ مالیات پرداخت شده به ازای هر بار تا سررسید آن است که از مالیات متعلق به همان دوره عملکرد کم می شود.

 

استفاده از فناوری اطلاعات و انجام کارها به صورت آنلاین:

یکی از ترفندهای مالیاتی، استفاده از فناوری و تکنولوژی اطلاعات برای محاسبات است. وقتی از نرم افزارهای حسابداری استفاده می کنید و کارها را به صورت مکانیزه و اتوماتیک انجام دهید، ضمن صرفه‌جویی در پرداخت حقوق و دستمزد، تهیه صورتهای مالی نیز با سرعت عمل بیشتری انجام می شود و کلیه ورودی و خروجی های سیستم به صورت مکانیزه ثبت شده و نیازی به بررسی مجدد آن در پایان دوره نیست.

در صورتی که مؤدیان مالیاتی اظهارنامه و صورتهای مالی خود را در زمان مقرر ارئه ندهند، نه تنها از بخشودگی های مالیاتی برخوردار نمی‌شوند بلکه مشمول جریمه ۲/۵ درصدی از کل مبلغ مالیات به ازای هر ماه تاخیر می شوند.

 

ترفند به روز بودن و پیگیری اخبار اطلاعات مالیاتی:

قوانین مالیاتی نیز مانند سایر قوانین با توجه به تغییرات اقتصادی اجتماعی و غیره دچار تغییر و تحول می شود، یکی از ترفندهای مالیاتی پیگیری اخبار مالیاتی است. اگر تبصره ها، آیین نامه ها، بخشنامه ها و ابلاغیه های مالیاتی را پیگیری کنید می توانید از بخشودگی ها و مشوق های جدید مالیاتی بهره مند شوید.

 

>
آموزش صفر تا صد نرم افزار هلو
آموزش انواع ثبت های حسابداری
آموزش کاربرد اکسل در حسابداری
آموزش صفر تا صد نرم افزار رافع
آموزش حسابدار تا مدیر مالی
سریعترین راه ورود به بازار کار حسابداری

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید