ممیز مالیاتی

 

 

مالیات تامین کننده بخش قابل توجهی از منابع درآمدی دولت می باشد اما اشخاص حقیقی و حقوقی بسیاری هستند که علاقه ای به پرداخت آن ندارند. در این خصوص همه ساله سازمان امور مالیاتی شاهد فرار های مالیاتی زیادی می باشد که این موضوع باعث برجستگی نقش و اهمیت ممیز مالیاتی می شود. در ادامه این مطلب به معرفی ممیز مالیاتی، وظایف وی و سایر قوانین مهم در این زمینه اشاره شده است.پ

 

ممیزی مالیاتی:

ممیزی مالیاتی به شغلی گفته می شود که به بررسی دفاتر مالی شرکت ها و موسسات می پردازد و با تطابق در آمد ها و هزینه ‌های آن‌ ها با هم به منظور شناسایی وضع مالیات آنها اقدام می نماید که این شغل، دقت بسیار بالایی را می ‌طلبد.

 

ممیز مالیاتی کیست:

ممیز مالیاتی به ماموری گفته می شود که از سمت وزارت امور اقتصادی و دارایی انتخاب می گردد که به اظهارنامه مالیاتی و تشخیص مالیات و همچنین تعیین میزان مالیات قابل دریافت در یک حوزه مالیاتی می پردازد.

 

ویژگی‌ های ممیز مالیاتی:

ممیز مالیاتی قابل اعتماد و کاردان بایستی دارای ویژگی های زیر باشد:

 • قابل اعتماد
 • مورد تایید سازمان امور مالیاتی
 • دقیق، ریزبین و جدی

 

ورود به شغل ممیزی مالیاتی:

اشخاصی که به شغل ممیزی مالیاتی علاقه مند باشند، ابتدا بایستی در یکی از رشته‌ های حسابداری، اقتصاد یا مدیریت مدرک کارشناسی دریافت نمایند و سپس بتوانند در امتحان ورودی این شغل که از طرف وزارت اقتصاد و دارایی برگزار می ‌شود شرکت نموده و نمره حد نصاب را به دست آورند. سپس وزارت اقتصاد و دارایی پس از گزینش افراد متقاضی، دوره های فشرده ای را برای آنان برگزار نموده و افراد را برای شروع به کار آماده می نماید.

 

پیشرفت شغلی:

ممیز مالیاتی می تواند پس از کسب تجربه، جهت بررسی و ابلاغ مالیات شرکت‌ ها و موسسات بزرگ ‌تر منتخب شود.

 

فضای شغلی:

محیط کار ممیز های مالیاتی، ادارات اقتصاد و‌ دارایی می باشد که ممیزین در محیط‌ هایی کاملا اداری، مشغول به فعالیت می شوند و با صاحبان تمام مشاغل در ارتباط هستند و برای همه آن‌ ها مالیات تعریف می‌کنند. با این حال ممیزین مالیاتی، بیشترین تعامل را در شرکت‌ ها و موسسات با واحد هایی دارند که کار حسابداری را انجام می دهند.

 

وظایف و مسئولیت ‌های ممیز مالیاتی:

ممیز مالیاتی پس از دریافت اظهارنامه مالیاتی واحد اقتصادی مورد نظر، در صورتی که شبهه ‌ای در آن مشاهده نشود، مالیات آن را تعیین می نماید در این صورت، ممیز مالیاتی وظیفه دارد که به بررسی دفاتر قانونی سازمان مورد نظر بپردازد.

لازم به ذکر است که اگر دفاتر تجاری از نظر نحوه تنظیم حساب ها، نگهداری و یا از سایر جهت ها، از نظر ممیز مالیاتی قابل رسیدگی نباشد و سر ممیز مالیاتی نیز این موضوع را تایید نماید و آن را مردود اعلام کند، ممیز مالیاتی بایستی این موضوع را با ذکر دلایل کافی و به صورت کتبی به مودی مالیاتی اعلام نماید و پرونده را برای رسیدگی، به هیئت 3 نفره حسابرسان منتخب وزارت امور اقتصادی و دارایی ارسال کند.

بنابراین اگر مودی مالیاتی، به مدت 1 ماه از تاریخ ابلاغ، به هیئت مورد نظر مراجعه کند و بتواند دلایل کافی برای رفع اشکال ارائه دهد، مالیات بر اساس همان دفاتر تعیین می گردد، در غیر این صورت، هیئت 3 نفره مذکور، میزان مالیات وی را تعیین خواهند نمود.

 

اهمیت شغلی ممیزی مالیاتی:

اگر شغل ممیزی مالیاتی حذف شود، مشکلات زیادی در سیستم مالیاتی کشور به وجود می‌ آید، زیرا اقتصاد و چرخش مسائل پولی و مالی در کشور ها به نحوی جهت گیری کرده است که مالیات جز جدایی ناپذیر اقتصاد به شمار می رود.

در این خصوص می توان گفت، کشور هایی که در آنها مالیات درست، کامل و به موقع پرداخت می شود، در واقع به سازندگی و آبادانی می ‌رسند و در این رابطه ممیز مالیاتی به شخصی گفته می شود که می تواند به این نظم و سازندگی، کمک کند.

 

اهمیت شغلی ممیزی مالیاتی

تفاوت ممیز مالیاتی و ذی حساب و حسابرس:

از جمله تفاوت هایی که بین ممیزین مالیاتی و ذی حساب و حسابرس ها می باشد، می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • ممیزی مالیاتی و ذی حساب یک نفر هستند ولی حسابرس می تواند یک شخص یا موسسه باشد.

 • ذی حساب در موسسه به طور دائم مستقر می باشد ولی حسابرس برای مدت کوتاهی در موسسه مستقر می گردد و همچنین ممیز مالیاتی لزوما وارد موسسه نمی شود.

 • ذی حساب و ممیزین مالیاتی هر دو در استخدام وزارت امور اقتصادی و دارائی هستند اما حسابرس یک شخصیت کاملا مستقل می باشد.

 • ذی حساب و ممیزین مالیاتی حقوق خود را از وزارت امور اقتصادی و دارایی دریافت می کنند که در آن فعالیت می کنند اما حسابرس حقوق انجام خدماتش را از موسسه مزبور دریافت می کند.

 • ذی حساب در موسسات دولتی و وابسته به دولت مستقر می شود و فعالیت دارد ولی حسابرس و ممیز مالیاتی لزوما این گونه نیست.

 

انواع ممیزین مالیاتی:

ممیزین مالیاتی عموما به 4 دسته زیر تقسیم می شوند.

 • کمک ممیز
 • ممیز
 • سر ممیز
 • ممیز کل

 

مسئولیت ها و وظایف ممیز مالیاتی:

از مهمترین مسئولیت ها و وظایف ممیزین مالیاتی می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 

ماموران مالیاتی:

به تمامی کارکنانی که انجام وظایف موضوع ماده ۲۱۹ قانون مالیات های مستقیم، مشتمل بر شناسایی، مطالبه، و وصول مالیات ها را به عهده دارند، ماموران مالیاتی می گویند که سازمان امور مالیاتی می تواند تمامی موضوعات بالا را به این ماموران محول نماید.

 

عناوین شغلی ماموران مالیاتی:

 • کاردان مالیاتی: دارای حداقل مدرک دیپلم و یا فوق دیپلم تحت نظر کارشناس ارشد مالیاتی به عنوان کمک ممیز انتخاب می شود.
 • کارشناس مالیاتی: با مدرک کارشناسی و بالاتر از آن یا حداقل 3 سال سابقه کار، تحت نظر کارشناس ارشد مالیاتی به عنوان کمک ممیز انتخاب می شود.
 • کارشناس ارشد مالیاتی: تحت نظر رییس گروه مالیاتی می باشد و سرپرستی واحد مالیاتی را بر عهده می گیرد.
 • رییس گروه مالیاتی: تحت عنوان سر ممیز مالیاتی انتخاب می گردد.
 • رییس امور مالیاتی: مسئولیت نظارت بر گروه های مالیاتی را به عنوان ممیز کل بر عهده می گیرد.

 

 

 پیشنهاد می کنیم مقاله حسابرسی مالیاتی را مطالعه کنید

 

 

>

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش