تکالیف مالیاتی چیست و چگونه باید انجام شود؟

تکالیف مالیاتی

 

 

تکالیف و وظایف مالیاتی اشخاص حقیقی و حقوقی بخشی مهم و غیر قابل چشم پوشی می باشد که به چند دسته تقسیم می شوند که در این مقاله سعی شده است که مهمترین آنها شرح داده شود. از جمله تکالیف مالیاتی مهم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

لازم به ذکر است که در صورت انجام ندادن هر کدام از این تکالیف مالیاتی، مشمول جرائم مالیاتی مربوط به آن خواهید شد. این تکالیف مالیاتی در چند دسته مختلف و در زمان های مختلفی انجام می شوند که در زیر به آنها اشاره می کنیم:

 

تکالیف مالیاتی قبل از شروع سال مالی:

عملیات قبل از شروع سال مالی ، درخواست پلمپ دفاتر می باشد همانطور که مستحضر هستید درخواست پلمپ دفاتر به غیر از سال اول ثبت ، باید قبل از شروع سال مالی باشد یعنی حتی یک روز بعد از شروع سال مالی تاریخ دفاتر ثبت شود، ممیز مالیاتی براحتی میتواند آن سال مالی شرکت را علی الرس اعلام نماید پس یادمان باشد در این خصوص باید نهایت دقت و ظرافت را بخرج دهیم.

 

 

تکالیف مالیاتی

تکالیف مالیاتی قبل از شروع سال مالی

 

 

تکالیف مالیاتی روزانه:

اشخاص حقیقی و حقوقی موظف به انجام عملیات ثبت و بایگانی مدارک خرید، فروش و هزینه در سیستم حسابداری و تحریر دفاتر کل و روزنامه می باشند. لازم به ذکر است که هر اندازه تاریخ سند و مدارک بهم نزدیک تر باشد کیفیت کار بالاتر است. این نکته را به خاطر داشته باشید که حداکثر زمان برای ثبت وقایع در سند حسابداری، نباید بیشتر از 20 روز شود.

 

تکالیف مالیاتی ماهانه:

یکی وظایف دیگری که برعهده شرکت هاست، انجام تکالیف ماهانه می باشد. این تکالیف شامل، تهیه و تنظیم و ارسال لیست بیمه و مالیات حقوق است که حداکثر مهلت ارسال آن یک ماه پس از اتمام ماه قبل می باشد.

لازم به ذکر است که عدم ارایه این لیست، در زمان مقرر ۱۰ درصد از مبلغ بیمه پرداختنی و عدم پرداخت به ازای هرماه ۲ درصد مشمول جریمه برای اشخاص حقیقی و حقوقی می شود.

 

تکالیف مالیاتی فصلی:

یکی از تکالیف فصلی که برعهده اشخاص و شرکت هاست، ارسال اظهارنامه ارزش افزوده می باشد که باید ۱۵ روز بعد از پایان هر فصل این اظهارنامه آماده و با استفاده از سامانه وی ای تی اقدام به ارسال آن کرد.

مهلت ارسال اظهارنامه دوره چهارم هر سال به دلیل تداخل با عید نوروز تا پایان فروردین ماه تعیین می گردد. اظهارنامه ارزش افزوده بر خلاف گزارشات ماده ۱۶۹ ق.م.م بصورت کلی بوده و اشخاص فقط اعلام می نمایند که چقدر خرید ، هزینه و فروش داشته اند.

عدم تسلیم اظهارنامه ارزش افزوده در موعده مقرر مشمول جریمه ۵۰ درصدی از مالیات می گردد و عدم پرداخت آن در موعد مقرر به ازای هر ماه، مشمول ۲ درصد جریمه خواهد شد.

 

تکالیف مالیاتی سالانه:

تکالیف مالیاتی، همان مالیات اصناف مختلف است که به صورت سالانه و برخی ماهانه باید پرداخت کنند. در واقع تمام افراد حقیقی و حقوقی موظف به پرداخت مالیات می باشند، این تکالیف مالیاتی مانند یک تکلیف و برنامه ضروری است که افراد باید به آن عمل کنند.

محاسبه تکالیف مالیاتی، بر اساس درآمد ماهانه شخص و یا شرکت انجام می شود. بنابراین بر اساس قانون افراد باید مقدار مشخص شده ای از درآمد خود را به عنوان مالیات به اداره مالیات بپردازند.

 

تکالیف مالیاتی

 انواع تکالیف مالیاتی

 

 

بررسی لایحه مالیات بر ارزش افزوده:

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در نشست علنی نمایندگان نوبت عصر روز یکشنبه، 14 مهر ماه سال جاری، در جریان بررسی لایحه مالیات بر ارزش افزوده در خصوص سازوکار ثبت مودیان با شرایط خاص، پس از اصلاح ماده (19) این لایحه با 152 رأی موافق، 5 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع از مجموع 227 نماینده حاضر در جلسه به تصویب رسید.

 

ماده (19) لایحه:

  1. سازمان می‌ تواند برای اشخاص حقیقی که بیش از یک نوع واحد مشمول مالیات بر ارزش افزوده در یک مکان یا مکان ‌های متعدد دارند، در سامانه مؤدیان کارپوشه واحد ایجاد کند و مودیانی که دارای واحد مشمول مالیات بر ارزش افزوده در شعب متعدد هستند، مکلفند از یک کارپوشه واحد در سامانه مؤدیان استفاده نمایند.
  2. در مشارکت‌ های مدنی، اعم از اختیاری و قهری، اشخاص حقیقی در هر واحد مشمول مالیات، مکلفند از بین خود یک نفر را به عنوان نماینده واحد مشمول مالیات انتخاب کنند. تمامی تکالیف مالیاتی واحد مشمول مالیات، از جمله ثبت‌ نام و ثبت معاملات در سامانه مؤدیان و پرداخت مالیات توسط وی به نمایندگی شرکا انجام می ‌شود. در غیر این صورت، سازمان موظف است دسترسی واحد مزبور به سامانه مؤدیان را قطع و پایانه فروشگاهی آن را مسدود نماید.
  3. برای مؤدیانی که مکان ثابت برای شغل خود ندارند، محل سکونت آنان، از لحاظ امور مالیاتی ملاک اعتبار است، در صورتی که مؤدی مکان‌ های متعددی برای سکونت خود داشته باشد، مکلف است یکی از آنها را برای انجام تکالیف مالیاتی معرفی نماید. در غیر این صورت، سازمان یکی از مکان‌ های سکونت مؤدی را برای انجام تکالیف مالیاتی انتخاب و به وی اعلام می‌ کند.

 

 

پیشنهاد می کنیم، مقاله مالیات تکلیفی را مطالعه کنید

>
آموزش صفر تا صد نرم افزار هلو
آموزش انواع ثبت های حسابداری
آموزش کاربرد اکسل در حسابداری
آموزش صفر تا صد نرم افزار رافع
آموزش حسابدار تا مدیر مالی
سریعترین راه ورود به بازار کار حسابداری

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید