ماده 203 تا 209 قانون مالیات های مستقیم

ماده 203 تا 209 قانون مالیات های مستقیم

 

 

مطابق با ماده ۲۰۳ قانون مالیات های مستقیم، باید اوراق مالیاتی به شخص مودی ابلاغ گردد و او باید رسید آن را دریافت کند. در صورتی که دسترسی به مودی مالیاتی امکان پذیر نباشد، این اوراق باید به یکی از وابستگان، همکاران و یا مستخدمین وی در محل سکونت یا محل کار تحویل داده شوند. توجه کنید که برای مامورین ابلاغ این اوراق، تحویل گیرنده باید سن کافی برای تشخیص اهمیت آن‌ها را داشته باشد. همچنین، بین مودی مالیاتی و تحویل گیرنده ثانوی آن، هیچگونه معارضه و اختلافی نباید وجود داشته باشد.

 

ماده 203 قانون مالیات های مستقیم دارای دو تبصره می باشد:

تبصره 1: در صورتی که مودی مالیاتی حاضر نباشد و یا بستگان و یا مستخدمین او از دریافت اوراق مالیاتی خودداری کنند و یا هیچ یک از افراد مذکور در محل ابلاغ حاضر نباشند، مامور ابلاغ باید حضور و عدم تحویل این اوراق را در هر دو نسخه یادداشت کند و نسخه اول را به درب محل سکونت و یا محل کار مودی الصاق کند و تاریخ الصاق این اوراق، به عنوان تاریخ ابلاغ به مودی محاسبه می‌شود.

تبصره 2: سازمان امور مالیاتی می‌تواند از خدمات پست سفارشی برای ابلاغ این اوراق به مودی استفاده کند. مامورین پست باید اوراق را به مودی و در صورت عدم حضور وی، به بستگان و یا مستخدمین وی تحویل دهند و در نسخه دوم آن رسید را دریافت کنند. در صورتی که مودی یا افراد مذکور از دریافت اوراق خودداری کنند، مامورین پست باید حضور و عدم تحویل اوراق را در هر دو نسخه یادداشت کرده و نسخه دوم را به نشانی محل سکونت و یا محل کار مودی الصاق کرده و نسخه اول را به اداره مالیاتی برگشت دهند.

 

در صورتی که اشخاص مذکور در محل حضور نباشند، مامورین پست در برگه ابلاغ، تاریخ مجددی برای مراجعه خود، که 15 روز پس از تاریخ ذکر شده است، قید می کنند.

 

 

 

پیشنهاد می کنیم، مقاله مالیات مستقیم چیست را مطالعه کنید

 

 

 

 ماده 204 ق.م.م

 ماده 204 ق.م.م

 

ماده 204 قانون مالیات های مستقیم:

طبق ماده 204 قانون مالیات های مستقیم، ماموران ابلاغ برگه مالیاتی موظفند موارد زیر را بر روی برگه ابلاغ مشخص و امضاء کنند:

  • محل و تاریخ ابلاغ با ذکر روز، ماه، سال و شماره آن
  • نام تحویل گیرنده اوراق ابلاغ شده با ذکر نسبت شخص به مالکیت مورد بررسی
  • نام و مشخصات گواهان همراه با آدرس کامل آنها برای موارد تبصره ماده 203.

 

 

ماده 205 قانون مالیات های مستقیم:

با توجه به ماده 205 قانون مالیات های مستقیم، در صورتی که مودی مالیاتی یکی از ادارات دولتی و یا موسسات وابسته به دولت باشد، مامور ابلاغ موظف است اوراق مالیاتی را به رئیس یا قائم مقام رئیس آن اداره تحویل دهد و یا به رئیس دفتر مربوطه این اداره تحویل دهد.

 

 

 

پیشنهاد می کنیم، مقاله ماده 100 مالیات های مستقیم را مطالعه کنید

 

 

 

ماده 206 ق.م.م

ماده 206 ق.م.م

 

ماده 206 قانون مالیات های مستقیم:

با توجه به ماده 206 قانون مالیات های مستقیم، در صورتی که مودی مالیاتی یک شرکت تجاری یا یک شخص حقوقی باشد، مامور ابلاغ باید این اوراق مالیاتی را به مدیر شرکت یا به افرادی که در شرکت دارای حق امضاء هستند تحویل دهد.

لازم به ذکر است که تبصره ها و مقررات ماده 203 قانون مالیات های مستقیم نیز برای شرکت های تجاری و سایر اشخاص حقوقی قابل اجرا هستند.

 

ماده 207 قانون مالیات های مستقیم:

با توجه به ماده 207 قانون مالیات های مستقیم، در صورتی که اوراق ابلاغی مالیاتی به محل کار یا محل سکونت مودی ابلاغ شده باشد و آدرس ابلاغی در پرونده مودی ذکر شده باشد و مودی به آن آدرس ایراد نکند، تا زمانی که آدرس دیگری را به عنوان محل کار یا سکونت خود اعلام نکند، اوراق مالیاتی به همان آدرسی که در پرونده ذکر شده است، ارسال می‌شود.

 

 

 

پیشنهاد می کنیم، مقاله ماده ۱۴۷ مالیات های مستقیم را مطالعه کنید

 

 

 

ماده 208 ق.م.م

ماده 208 ق.م.م

 

ماده 208 قانون مالیات های مستقیم:

طبق ماده 208 قانون مالیات های مستقیم، در صورتی که در پرونده مالیاتی مودی، آدرس محل سکونت یا محل کار او ذکر نشده باشد، اوراق ابلاغی یک بار در روزنامه های کثیرالاانتشار  حوزه اداره مالیاتی محل آگهی خواهد شد. اگر در محل مذکور روزنامه منتشر نشده باشد، در روزنامه کثیرالاانتشار نزدیکترین محل به حوزه مالیاتی آگهی خواهد شد و چاپ این آگهی به عنوان ابلاغی به مودی شناخته می شود.

تبصره 1: در راستای اجرای این ماده، لازم است در آگهی ابلاغی به مودی، علاوه بر اطلاعات مربوط به ابلاغ، محل مراجعه مودی، مهلت قانونی و تکلیف قانونی مودی نیز ذکر گردد.

تبصره 2: برای مودیان مالیات مستغلات که بر اساس ماده 207، محل سکونت و محل کار آن ها مشخص نباشد، اوراق مالیاتی ابلاغی بر اساس ماده 203 به محل مستقلی که مالیات به آن مربوط است ابلاغ می گردد.

 

ماده 209 قانون مالیات های مستقیم:

مطابق با ماده 209 قانون مالیات های مستقیم، در خصوص ابلاغ اوراق مالیاتی، قواعد و ضوابط آیین دادرسی مدنی مورد استفاده قرار می گیرند، به جز در مواردی که در این قانون به طور خاص تعیین شده است. به عبارت دیگر، در مواردی که قانون مالیات های مستقیم مقررات خاصی در خصوص ابلاغ اوراق مالیاتی درج کرده است، این مقررات به جای قواعد و ضوابط آیین دادرسی مدنی به کار خواهد رفت.

 

 

پیشنهاد می کنیم، مقاله ماده ۹۷ مالیات های مستقیم را مطالعه کنید

>

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش