ماده ۹۷ مالیات های مستقیم

ماده ۹۷ مالیات های مستقیم

 

 

اهمیت تکمیل درست و به موقع اظهارنامه مالیاتی همیشه باید در نظر گرفته شود. در صورتی که اظهارنامه و اطلاعات مربوط به آن توسط مامورین اداره مالیات تایید نشود، مالیات شما به صورت علی‌الراس محاسبه خواهد شد. این موضوع می‌تواند منجر به پرداخت مالیات بسیار بالاتر از حالتی که اظهارنامه را با دقت و صداقت تکمیل کرده‌بودید شود. بنابراین، توصیه می‌شود که همواره به دقت اظهارنامه خود را تکمیل کنید و از صحت اطلاعات آن اطمینان حاصل کنید.

 

شرح ماده 97 قانون مالیات های مستقیم:

ماده ۹۷ - افراد حقیقی موظف هستند در صورت درآمد شامل قانون مالیات پرداخت نموده باشند و فرم مالیاتی خود را ارائه دهند. اگر فرم ارائه شده توسط مراجعه کننده طبق قوانین اظهارنامه مالیاتی تنظیم شده باشد، اداره امور مالیاتی ممکن است فرم های ارائه شده را بدون رسیدگی قبول کند یا بر اساس معیارها و شاخص های مشخص شده و یا به صورت دلخواه انتخاب کرده و طبق قوانین مشخص شده آن ها را مورد بررسی قرار دهد. در صورتی که مراجعه کننده از ارائه فرم مالیاتی در زمان مشخص شده و یا از مقررات عقب نشینی کند، اداره امور مالیاتی می تواند مطابق با فعالیت ها و اصلاحات به دست آمده از افراد مشمول به پرداخت مالیات، فرم مالیاتی را براساس برنامه جامع مالیاتی تهیه و تنظیم نماید و مطالبات مربوطه را از مراجعه کننده دریافت کند. همچنین، مراجعه کننده می تواند در طول سی روز از تاریخ ابلاغ فرم تشخیص مالیاتی، اعتراض کند و این اعتراض بر اساس آیین نامه های مربوط به این قانون، مورد بررسی قرار می گیرد. این اقدام جلوی تاخیر در پرداخت جریمه ها و مجازات ها و همچنین اجرای عدم تحویل اظهارنامه مالیاتی در زمان مقرر را می گیرد. تبصره ماده ۲۳۹ این قانون در اجرای احکام صادره از این ماده، مشخص شده است.

تبصره – : بر اساس این تبصره، اداره امور مالیاتی مکلف است در زمان سه سال از تاریخ صدور این قانون، یک بانک معلومات وابسته به برنامه جامع مالیاتی را در سراسر کشور تأسیس و به کار بندد. در صورتی که در بخش های مختلف امور مالیاتی برنامه جامع مالیاتی به صورت کامل اجرایی نشده باشد، قوانین مربوط به مواد ۹۷، ۹۸، ۱۵۲، ۱۵۳، ۱۵۴ و ۲۷۱ قوانین مالیات های مستقیم تصویب شده در سال ۱۳۸۰ اجرایی خواهند بود.

در واقع، این تبصره بیان می‌کند که برای اجرای کامل برنامه جامع مالیاتی در تمامی بخش های اداره امور مالیاتی، زمان لازم است و تا آن زمان، برای پوشش قوانین مختلف مالیاتی، از قوانین قدیمی استفاده خواهند کرد.

با توجه به بند ۲۲ قانون اصلاحیه شده، تنها ماده مرتبط با قانون مالیات های مستقیم تصویب شده در تاریخ 94/04/31 و این تبصره آن، به جای ماده (۹۷) اجرایی خواهند شد.

 

 

اطلاعات مالیاتی

اطلاعات مالیاتی

 

“ماده ۹۷-"در صورتی که مراجعه کننده مالیاتی در موارد زیر به درآمد خود دسترسی نداشته باشد، میزان درآمد آن به صورت علی الراس تعیین خواهد شد:

  1. در صورتی که تا زمان مقرر در ترازنامه، حساب درآمد و هزینه، یا حساب سود و زیان، طبق قانون مربوطه ارائه نگردد.
  2. اگر مراجعه کننده مالیاتی درخواست شفاهی از اداره امور مالیاتی برای ارائه دفاتر، اسناد و مدارک حسابداری خود را در محل کارش از طریق مکاتبات رسمی نکند (در مورد افراد حقوقی، محل قانونی اقامت آنها، به جای محل فعالیتشان، مورد نظر قرار می‌گیرد، به شرطی که این فرد قبلاً به اداره امور مالیاتی محل فعالیتش را برای ارائه دفاتر، اسناد و مدارک اعلام کرده باشد)، در این شرایط قرار می‌گیرد.
  3. در شرایطی که دفاتر، اسناد و مدارک مشمول مالیات به منظور ارزیابی درآمد توسط اداره امور مالیاتی غیر قابل بررسی تشخیص داده شود و یا به دلیل عدم رعایت موازین قانونی و آیین‌نامه مربوطه، قابل تایید نباشد، در این نوع موارد، مراجعه کننده مالیاتی با ذکر ادله کافی کتبا به مراجعه کننده، ابلاغ می‌شود و پرونده مربوطه جهت بررسی، به هیأتی تشکیل شده از سه نفر مورد تایید رییس کل سازمان امور مالیاتی واگذار می‌شود. در این مرحله، مراجعه کننده مالیاتی می‌تواند در مدت یک ماه از تاریخ ابلاغ، با مراجعه به هیأت نامبرده، نسبت به برطرف کردن ایرادات و جهت رسیدگی و ارائه توضیحات کتبی درباره شیوه رعایت موازین قانونی آیین‌نامه بر اساس موارد یاد شده عمل کند. در هر صورت، هیأت موظف است طی مدت ده روز و پس از پایان یک ماه، رأی نهایی خود را با توضیحات و ادله کافی به اداره امور مالیاتی ارائه دهد. بیشترین رای هیأت قابل قبول است و رأی فردی که در اقلیت قرار گرفته، لازم است که در صورت جلسه قید شود. در صورتی که هیأت رای دهنده امور مالیاتی، دفاتر مراجعه‌کننده را جهت رسیدگی غیر قابل قبول تشخیص دهد، لازم است این موضوع به دادستانی انتظامی مالیاتی هم اعلام شود.

 

 

 

پیشنهاد می کنیم، مقاله مالیات بر ارزش افزوده را مطالعه کنید

 

 

 

تبصره ۱: در صورت استفاده از بند (۳) این ماده، با توجه به توضیحات ماده (۱۵۶)، مهلت بررسی به مدت دو ماه افزایش می‌یابد.

تبصره ۲: اگر اسناد و مدارک ارائه شده توسط مراجعه‌کننده در مورد درآمد و فعالیت‌هایی که به صورت مخفیانه کسب کرده، واقعی و مورد تأیید باشند، میزان مالیات مراجعه‌کننده بر اساس این مدارک و شواهد مشخص می‌شود. میزان مالیاتی که در این حالت مشخص می‌شود، به میزان مالیات قبلی افزوده می‌شود.

>

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش