جدول حقوق سال ۱۴۰۰ + نحوه محاسبه حقوق و دستمزد در اکسل

 

حقوق سال 1402 یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های کارگران و کارفرمایان در این سال است. همه ساله حداقل حقوق کارگران به دنبال بررسی‌های مکرر نمایندگان دولت، کارگران و کارفرمایان در شورای عالی کار تعیین می‌شود. از آنجا که یکی از اصلی‌ترین معیارها در حسابداری حقوق و دستمزد، حقوق ثابت کارگران و پایه سنوات آنهاست، در این مقاله آموزش رایگان حسابداری به بررسی جزئیات جدول حقوق کارگران سال 1402 می‌پردازیم. همراه ما بمانید.

 

حقوق و دستمزد:

به فهرستی اطلاق می‌شود که شرکت‌ها و کارخانه ها و کارفرمایان توسط آن، ریز پرداخت‌هایی تحت عناوین حقوق، دستمزد، اضافه کاری،هزینه غذا،حق اولاد، پاداش حق مسکن حق کارگری بن خرید. عیدی و سنوات و هزینه ایاب ذهاب و غیره را به کارکنان یک شرکت یا یک بخش کاری اعلام می‌دارند.

نرم‌افزار حقوق و دستمزد، فناوری است که هدف آن ساده کردن و اتوماتیک ساختن فرایند پرداخت حقوق کارمندان یک شرکت کارخانه و یک مکان کاری است. نرم‌افزار حقوق و دستمزد را می‌توان از شرکت‌های تولید نرم‌افزار حقوق و دستمزد خریداری کرد.

 

محاسبه و پرداخت حقوق و مزایای پرسنل یکی از پر اهمیت‌ترین و در عین حال زمان برترین محاسبات بخش‌های اداری و مالی هر سازمان و کسب و کاری است. از گذشته تا به‌حال معقوله حقوق و دستمزد مطرح بوده است و به دلیل برخی از بی عدالتی‌هایی که در پرداخت حقوق کارکنان از جانب کارفرمایان صورت گرفته، یک سری قوانین برای حقوق و دستمزد در نظر گرفته شده است. حقوق‌دانان برای ضایع نشدن حق و حقوق کارکنان و کارگران روی این موضوع تمرکز کردند و قانون‌‌هایی را تنظیم نمودند تا تمامی حقوق و مزایای آن‌ها در آن محفوظ باشد.

محاسبه دقیق و پرداخت به موقع حقوق و دستمزد به کارکنان یکی از عوامل بسیار تأثیرگذار در رابطه مطلوب بین کارگران و کارفرماست و این وظیفه مهم بر عهده حسابداران هر مجموعه است. مسلمأ اگر مراحل وابسته به محاسبه دقیق حقوق و دستمزد هر پرسنلی به درستی در نظر گرفته نشود موجب نارضایتی کارکنان و کاهش بازدهی و بهره وری آن‌ها و همچنین از بین رفتن اعتماد کارمندان به شرکت می شود.

 

هر شرکتی دارای انواع مختلفی هزینه می‌باشد ؛ مانند هزینه‌های تولیدی، عمومی و اداری، توزیع و فروش و… . با توجه به نوع هر شرکت این هزینه‌ها می‌تواند متغیر باشد. در بین هزینه‌ها، هزینه‌ای مشترک در بین تمام شرکت‌هاست؛ هزینه حقوق و دستمزد!

در همه شرکت‌ها این هزینه وجود دارد ؛ و می تواند جزء یکی از مهم ترین هزینه‌های یک شرکت باشد ؛ چون سرمایه انسانی نمی‌تواند در شرکت‌ها نادیده گرفته‌شود.حقوق و دستمزد کارکنان یکی از مهم‌ترین هزینه‌های عملیاتی شرکت است. این هزینه به عنوان عامل مهم در هزینه‌های واحد‌های تجاری، مستلزم دقت بالا و تجزیه و تحلیل محاسبات مربوطه می‌باشد.

 

 

 

 پیشنهاد میشود مقاله مالیات حقوق و دستمزد را مطالعه کنید

 

 

نحوه محاسبه حقوق و دستمزد در اکسل

هر شرکتی دارای انواع مختلفی از هزینه است؛ مانند هزینه‌های تولیدی، عمومی و اداری، توزیع و فروش و… که با توجه به نوع هر شرکت این هزینه‌ها می‌تواند متفاوت باشد. در بین هزینه‌ها، هزینه‌ای مشترک در بین تمام شرکت‌هاست؛ هزینه حقوق و دستمزد! هزینه حقوق و دستمزد شامل اجزای مختلفی است؛ از جمله: حقوق روزانه، تعداد روز کارکرد، ساعت اضافه کاری، حق اولاد، بن، حق خواروبار، حق بیمه پرسنل، سهم بیمه کارفرما، مالیات حقوق، وام یا مساعده و… . استفاده از اکسل در حسابداری به محاسبات سرعت می‌دهد و باعث افزایش دقت حسابداران می‌شود. 

 

اکسل همچنان در صدر

هزینه حقوق و دستمزد شامل اجزای مختلفی می‌باشد ؛ از جمله: حقوق روزانه،تعداد روز کارکرد، ساعت اضافه کاری، حق اولاد، بن، حق خواروبار، حق بیمه پرسنل، سهم بیمه کارفرما، مالیات حقوق،وام یا مساعده و… .

خوشبختانه شرکت های بسیاری با خریداری نرم افزار حقوق و دستمزد به محاسبه حقوق پرسنل خود می پردازند. ولی گویا اکسل حقوق و دستمزد همچنان در صدر می‌باشد ؛ بسیاری از حسابداران با بهره گیری از اکسل به انجام امور حسابداری می پردازند به خصوص حقوق و دستمزد.

من نیز به نوبه خود از اکسل در بسیاری از محاسبات به خصوص حقوق و دستمزد استفاده می‌نمایم. به خصوص در زمان حسابرسی مالی و زمانی که از طرف دارایی برای بررسی مجدد مدارک به شرکت ها می‌آیند.

استفاده از اکسل در حسابداری به محاسبات سرعت میدهد و باعث افزایش دقت حسابداران میشود. از این جهت برای شما لیست حقوق و دستمزد در اکسل را برای سال ۱۴۰۰ آماده کردیم  تا با نحوه محاسبه حقوق و دستمزد در اکسل برای سال ۱۴۰۰ آشنا شوید.در این اکسل با پاسخ گویی به چند سوال میتوانید میزان حقوق دریافتی خود را به دست آورید.

 

میزان پایه سنوات سال 1400

میزان پایه سنوات در سال 1399 مبلغ 1,000,000 ریال بود که این رقم در سال 1400 به 1,400,000 (ماهانه) ریال افزایش پیدا کرد. ( رشد 40 درصدی نسبت به سال گذشته)

-همه کارگران دارای قرارداد دائم و موقت مشمول قانون کار که دارای یک سال سابقه کار شده و یا یک سال از دریافت آخرین پایه (سنوات) آنان در همان کارگاه گذشته باشد، اعم از اینکه حق سنوات یا مزایای پایان کار خود را تسویه کرده باشند یا خیر، مشمول دریافت پایه (سنوات) خواهند بود.

 

معافیت مالیاتی حقوق سال ۱۴۰۰

سقف معافیت مالیاتی سال 99  360،000،000 ریال بود و در ماه نیز رقم آن 30،000،000 ریال بود. اما طبق جزء 5 تبصره 12 لایحه بودجه سال 1400 معافیت مالیاتی حقوق سال 1400 سالانه 480،000،000 ریال تعیین شده و افراد با حقوق بالای 40،000،000 ریال به صورت پلکانی مالیات پرداخت می‌کنند. مبلغ معافیت مالیاتی حقوق و دستمزد سال 1400 ماهانه 40.000.000 ریال است و میزان مالیات برای مبلغ بالاتر به شرح زیر است:

 

 درآمد مشمول مالیات حقوق سال ۱۴۰۰ (ریال) 
ازتانسبت به مازادنرخ مالیات
۱۴۸۰,۰۰۰,۰۰۰معاف
۴۸۰,۰۰۰,۰۰۱۹۶۰,۰۰۰,۰۰۰۴۸۰,۰۰۰,۰۰۰10%
۹۶۰,۰۰۰,۰۰۱۱,۴۴۰,۰۰۰,۰۰۰۹۶۰,۰۰۰,۰۰۰15%
۱,۴۴۰,۰۰۰,۰۰۱۲,۱۶۰,۰۰۰,۰۰۰۱,۴۴۰,۰۰۰,۰۰۰20%
۲,۱۶۰,۰۰۰,۰۰۱۲,۸۸۰,۰۰۰,۰۰۰۲,۱۶۰,۰۰۰,۰۰۰25%
۲,۸۸۰,۰۰۰,۰۰۱۳,۸۴۰,۰۰۰,۰۰۰۲,۸۸۰,۰۰۰,۰۰۰30%
   نسبت به مازاد ۳،۸۴۰،۰۰۰،۰۰۰35%

 

بخشنامه حقوق سال 1400

بخشنامه حداقل مزد سال۱۴۰۰ به شماره 251193 مورخ 99/12/27 و دستورالعمل های تبعی آن برای اجرا ابلاغ شد. بخشنامه مذکور به امضای وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دستورالعمل های تبعی آن به امضای مدیر کل روابط کار وجبران خدمت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی جهت اجرا ابلاغ شد.

 

 


 پیشنهاد میشود مقاله بخشنامه حقوق سال 1400 راهم مطالعه کنید 

 

 

 

فرمول های محاسبه حقوق و دستمزد 1400
 

مزد هر ساعت کار : (مزد روزانه) تقسیم بر (۷.۳۳)

اضافه کاری قانون کار :  مزد ساعتی × ۱.۴ × ساعات اضافه کار

جمعه کاری قانون کار : مزد ساعتی × ۰.۴ × ساعات جمعه کاری

شب کاری قانون کار : مزد ساعتی × ۰.۳۵ × ساعات شب کاری

حق بیمه کل از حاصل: (پایه حقوق + بن کارگری)*30% بدست می آید.

مالیات بر حقوق سال 99: ( سقف مالیاتی مربوطه - حقوق مشمول مالیات ) * درصد مالیات ردیف مربوطه

حق سنوات ماهانه : 2.5 × سابقه کار به ماه × مزد روزانه کارگر

عیدی و پاداش: (سابقه کار به سال) × (دوبرابرآخرین حقوق ماهیانه)

 

 

 

این مطلب را هم بخوانید: دریافت فایل اکسل فیش حقوقی با کد پرسنلی

 

 

 

بخشنامه حداقل مزد سال 1400
بخشنامه حداقل مزد ۱۴۰۰ و دستورالعمل‌های تبعی شورای عالی کار با حضور نمایندگان سه گروه (دولت، کارفرمایان و کارگران) در جلسه مورخ ۲۳/۱۲/۱۳۹۹ پس از بحث و بررسی راجع به تعیین حداقل مزد سال ۱۴۰۰، در اجرای ماده (۴۱) قانون کار با در نظر گرفتن مصالح کارگران در انطباق هر چه بیشتر درآمد آنان با سطح معیشت و همچنین با توجه به مقتضیات بنگاه‌های تولیدی و کارفرمایان و شرایط اقتصادی جامعه موارد زیر را به اجماع و اتفاق آرا مورد تصویب قرار داد.

۱- از اول سال ۱۴۰۰ حداقل مزد روزانه با نرخ یکسان برای کلیه کارگران مشمول قانون کار (اعم از قرارداد دائم یا موقت) مبلغ ۸۸۵.۱۶۵ ریال (هشتصد و هشتاد و پنج هزار و یکصد و شصت و پنج ریال) تعیین می‌گردد. همچنین از اول سال ۱۴۰۰ سایر سطوح مزدی نیز روزانه ۲۶ درصد مزد ثابت یا مزد مبنا (موضوع ماده ۳۶ قانون کار) به اضافه روزانه ۸۲۷۸۵ ریال به نسبت آخرین مزد در سال ۱۳۹۹ افزایش می یابد.

تبصره- با اعمال افزایش این بند مزد شغل کارگران مشمول طرح‌های طبقه بندی مشاغل مصوب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نیز مزد ثابت سایر کارگران نباید از مبلغ ۸۸۵.۱۶۵ ریال (هشتصد و هشتاد و پنج هزار و یکصد و شصت و پنج ریال) بند (۱) کمتر شود.

۲- به کارگرانی که در سال ۱۴۰۰ دارای یک سال سابقه کار شده یا یک سال از دریافت آخرین پایه سنواتی آنان گذشته باشد، روزانه مبلغ ۴۶۶۶۸ ریال نیز به عنوان پایه (سنوات) پرداخت خواهد شد.

تبصره ۱: پرداخت مبلغ مربوط به پایه سنواتی کارگران مشمول طرح‌های طبقه بندی مشاغل مصوب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با در نظر گرفتن رقم فوق‌الذکر برای گروه یک با توجه به دستورالعمل و جدول اعلامی توسط اداره کل روابط کار و جبران خدمت صورت می‌گیرد.

تبصره ۲: به کارگران فصلی به نسبت مدت کارکردشان در سال ۱۳۹۹، میزان مقرر در این بند یا تبصره یک آن حسب مورد تعلق خواهد گرفت.

تبصره ۳: بر اساس مصوبه مورخ ۲۳/۱۲/۱۳۹۹ شورای عالی کار و در راستای تقویت مهارت‌محوری و بهره‌مندی تمامی کارگران و در نتیجه رضایتمندی کارگران با سابقه، از ابتدای سال ۱۴۰۰ همه کارگران دارای قراردادی دائم و موقت مشمول قانون کار که دارای یک سال سابقه کار شده و یا یک سال از دریافت آخرین پایه (سنوات) آنان در همان کارگاه گذشته باشد، اعم از اینکه حق سنوات یا مزایای پایان کار خود را تسویه حساب کرده باشند یا خیر، مشمول دریافت پایه (سنوات) خواهند بود.

۳- بر اساس مصوبه مورخ ۲۱/۷/۱۳۸۷ شورای عالی کار و در جهت افزایش رضایتمندی کارگران و کارفرمایان و به منظور تثبیت و تسری به تمامی کارگران، اعم از دائم و موقت مقرر شد از ابتدای سال ۱۴۰۰ کمک هزینه اقلام مصرفی خانوار به عنوان مزایای رفاهی و انگیزه ای موضوع تبصره ۳ ماده ۳۶ قانون کار بابت هر کارگر (اعم از متأهل یا مجرد) ماهانه مبلغ ۶.۰۰۰.۰۰۰ ریال از سوی کارفرمایان به آنان پرداخت گردد.

۴- ضوابط مربوط به چگونگی نحوه اعمال افزایش مقرر در بند (۱) و تبصره یک بند (۲) در کارگاه‌هایی که دارای طرح طبقه‌بندی مشاغل می‌باشند و نیز در مورد کارگران کارمزدی و همچنین چگونگی ارتقاء طبقه شغلی به موجب دستورالعمل‌های اداره کل روابط کار و جبران خدمت خواهد بود.

۵- مقررات این مصوبه شامل حال دانش آموزان و دانشجویانی که در ایام تعطیلات تابستانی در سال ۱۴۰۰ به طور موقت در کارگاه‌ها اشتغال می‌یابند، نخواهد شد.

۶- واحدهای مشمول قانون کار به منظور ایجاد رابطه هر چه بیشتر مزد و مزایا با بهره‌وری و تولید و ایجاد انگیزه بیشتر در بین کارکنان خود، علاوه بر اجرای این مصوبه می‌توانند نسبت به افزایش و برقراری مزد و مزایا در قالب موافقت‌نامه‌های کارگاهی و پیمان‌های دسته‌جمعی و پس از تأیید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقدام نمایند.

 

 

برای دریافت رای دیوان عدالت اداری مبنی بر ابطال محدودیت معافیت مالیاتی حق بیمه کلیک کنید

 

 

 

جدول حقوق و مزایای سال 1400 مثال

 

  نام    الف    ب  
 حقوق پایه روزانه           885,165        1,500,000 
  حقوق پایه ماهانه کارگر       27,440,126      46,500,000 
  پایه سنوات روزانه                     –               46,666 
  پایه سنوات ماهانه                      –          1,446,646 
  بن و خواروبار         6,000,000        6,000,000 
 حق مسکن        4,500,000        4,500,000 
  حق اولاد                      –                       –   
  اضافه کاری                      –          3,437,926 
 حقوق جمعه کاری        1,304,200                     –   
 تعطیل کاری           676,252                     –   
  مزایای غیرنقدی                      –          6,000,000 
  مرخصی استفاده نشده            241,519                     –   
  جمع حقوق و مزایا مشمول بیمه      39,920,577      67,884,572 
 جمع حقوق و مزایا مشمول مالیات      26,626,137      46,632,652 
 جمع کل حقوق و مزایا      40,162,096      67,884,572 
 مالیات حقوق طبق ماده 83                     –                       –   
 مالیات حقوق طبق ماده 84                     –             663,265 
 حق بیمه سهم کارگر        2,794,440        4,751,920 
 سایر کسورات                     –                       –   
 حقوق پرداختنی      37,367,655      62,469,387 

 

 

ثبت هزینه حقوق و دستمزد سال 1400 مثال

 شخص الف  بدهکار  بستانکار 
 هزینه حقوق      40,162,096  
 هزینه بیمه 23%        9,181,733  
 حق بیمه پرداختنی       11,976,173 
 حقوق پرداختنی       37,367,655 

 

 شخص ب  بدهکار  بستانکار 
 هزینه حقوق      67,884,572  
 هزینه بیمه 23%      15,613,452  
 حق بیمه پرداختنی       20,365,372
 حقوق پرداختنی       62,469,387
 مالیات پرداختنی            663,265

 

 

لیست تجمیعی حقوق و دستمزد در اکسل

یکی از گزارشات مهمی که حسابرسان در زمان حسابرسی بررسی می‌نمایند لیست حقوق و دستمزد ۱۲ ماه سال مالی مورد نظر است. با استفاده از اکسل ۱۲ ماه حتی می‌توانید کل هزینه‌های مربوط به حقوق را کنترل نمایید. هم‌چنین در زمان بررسی اسناد از طرف دارایی، یکی از مدارکی که از حسابداران و مدیران مالی می‌خواهند لیست ۱۲ ماه حقوق و دستمزد است.

حتی مدیران شرکت‌ها نیز از این امر مستثنی نبوده و با آنالیز حقوق و دستمزد ماهانه به کنترل هزینه‌های شرکت خود می‌پردازند. در این جا نمونه ای از لیست حقوق و دستمزد در اکسل  را برای شما قرار داده ایم می‌توانید برای دانلود رایگان اکسل حقوق و دستمزد تجمیعی سال 1400 بر روی لینک زیر کلیک کنید.

 

دانلود جدول محاسبه و جزییات کامل حقوق و دستمزد سال 1400

>

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش