معافیت مالیات بر درآمد حقوق سال 1400 + مثال | سیراف حساب

 

مالیات حقوق، جزئی از بخش‌های مالیات بردرآمد است. مالیات بر حقوق در ردیف قانون مالیات های مستقیم قرار داشته و با نسبت خاصی از درآمد شخصی تعیین می‌شود. طبق ماده یک قانون مالیات‌های مستقیم، تمام افراد حقیقی و حقوقی که در داخل کشور با فعالیت اقتصادی، خدماتی و غیره درآمد کسب می‌کنند، مشمول پرداخت مالیات هستند. مالیات اشخاص حقوقی را در قالب مالیات شرکتها توضیح دادیم. مالیات بر حقوق از نظر حجم، ثبات، کارایی و سهولتی که در وصول دارد از اهمیت بسزایی برخوردار است. مالیات حقوق مربوط به اشخاص حقیقی است. به کمک اطلاعات ارائه‌شده در مقاله مالیات حقوق 1402 سپیدار سیستم شما می‌توانید به صورت شخصی و سازمانی با استفاده از نرم افزار حسابداری، محاسبه مالیات حقوق 1402 را انجام دهید.

 

معافیت مالیاتی 1400

معافیت مالیاتی 1400 برای حقوق مطرح میشود و بر اساس قانون مالیات های مستقیم معافیت مالیاتی 1400 برای حقوق های 48/000/000 تومان دریافتی سالانه مطرح میشود که بر این اساس افراد میتوانند ماهانه 4/000/000 تومان حقوق دریافتی داشته باشند.

در مورد معافیت مالیاتی 1400 میتوان گفت در صورتی که کسب و کار شما جز آیتم های مشمول مالیات حقوق که در جدول بالا به آن اشاره شده است نبود مشمول معافیت مالیاتی 1400 میشوید و نیازی به پرداخت مالیات حقوق نخواهید داشت.

در صورتی که میزان حقوق دریافتی کارگر بیشتر از 48/000/000 تومان در سال باشد دیگر معاف از مالیات نخواهد بود و به میزان اضافه به صورت پلکانی درصدی از حقوق را باید به عنوان مالیات بپردازد.

اگر سوالی در مورد معافیت مالیاتی 1400 و میزان معافیت مالیاتی سال 1400 دارید که در مقاله به آن پاسخ داده نشده میتوانید در قسمت نظرات بیان کنید تا کارشناسان مالیاتی ما در اسرع وقت پاسخ شما را بدهند.

 

تعریف مالیات حقوق؛ محاسبه مالیات حقوق و پرداخت آن وظیفه کیست؟

مالیات حقوق چیست؟ در یک دسته بندی کلی مالیات به دو دسته مستقیم و غیرمستقیم تقسیم می‌شود:

 • مالیات مستقیم: مالیات‌های که مستقیماً از دارایی و درآمد اشخاص (حقیقی یا حقوقی) حاصل می‌شود؛ نظیر مالیات بر درآمد حقوق و مالیات بر دارایی.
 • مالیات غیرمستقیم: مالیاتی که به قیمت کالا و خدمات تعلق می‌گیرد و به مصرف کننده منتقل می‌شود. نظیر مالیات بر ارزش افزوه و مالیات واردات

طبق ماده 86 قانون مالیات های مستقیم (ق.م.م) و تبصره این ماده، مالیات بر حقوق جز مالیات‌های تکلیفی محسوب می‌شود. مالیات تکلیفی بدین معناست که شناسایی مبلغ و پرداخت مالیات حقوق پرسنل به عهده پرداخت‌کننده حقوق (کارفرما) است و پرسنل در قبال مالیات بر درآمد حقوق وظیفه‌ای ندارند. شرکت‌ها می‌توانند به کمک نرم افزار حقوق و دستمزد، به راحتی محاسبه مالیات حقوق را انجام دهند.

 

اقلام معاف از مالیات حقوق پرسنل

طبق ماده 91 ق م م درآمدهای حقوق به شرح زیر از پرداخت مالیات معاف است :

 1. روسا و اعضای مأموریت‌های سیاسی خارجی در ایران و روسا و اعضای هیأت‌های نمایندگی فوق‌العاده دول خارجی نسبت به درآمد حقوق دریافتی از دولت متبوع خود به شرط معامله متقابل و همچنین روسا و اعضای هیأت‌های نمایندگی سازمان ملل متحد و موسسات تخصصی آن در‌ایران نسبت به درآمد حقوق دریافتی از سازمان و موسسات مزبور در صورتی که تابع دولت جمهوری اسلامی ایران نباشند
 2. روسا و اعضای مأموریت‌های کنسولی خارجی در ایران و همچنین کارمندان موسسات فرهنگی دول خارجی نسبت درآمد حقوق دریافتی از دول متبوع خود به شرط معامله متقابل
 3. کارشناس خارجی که با موافقت دولت جمهوری اسلامی ایران از محل کمک‌های بلاعوض فنی و اقتصادی و علمی و فرهنگی دول خارجی و‌یا موسسات بین‌المللی به ایران اعزام می‌شوند نسبت به حقوق دریافتی آنان از دول متبوع یا موسسات بین‌المللی مذکور
 4. کارمندان محلی سفارتخانه‌ها و کنسولگریها و نمایندگی‌های دولت جمهوری اسلامی ایران در خارج نسبت به درآمد حقوق دریافتی از دولت‌ جمهوری اسلامی ایران در صورتی که دارای تابعیت دولت جمهوری اسلامی ایران نباشند به شرط معامله متقابل
 5. حقوق بازنشستگی و وظیفه و مستمری و پایان خدمت و خسارت اخراج و بازخرید خدمت و وظیفه یا مستمری پرداختی به وراث و حق سنوات و حقوق ایام مرخصی استفاده نشده
 6. هزینه سفر و فوق‌العاده مسافرت مربوط به شغل
 7. مسکن واگذاری در محل کارگاه یا کارخانه جهت استفاده کارگران و خانه‌های ارزان قیمت سازمانی در خارج از محل کارگاه یا کارخانه که مورد ‌استفاده کارگران قرار میگیرد
 8. وجوه حاصل از بیمه بابت جبران خسارت بدنی و معالجه و امثال آن
 9. عیدی سالانه یا پاداش آخر سال جمعا معادل یک دوازدهم
 10. خانه‌های سازمانی که با اجازه قانونی در اختیار مأموران کشوری گذارده می‌شود
 11. وجوهی که کارفرما بابت هزینه معالجه کارکنان خود یا افراد تحت تکفل آنها مستقیما یا به وسیله حقوق‌بگیر به پزشک یا بیمارستان به استناد‌ اسناد و مدارک مثبته پرداخت کند
 12. مزایای غیرنقدی پرداختی به کارکنان حداکثر معادل دو دوازدهم
 13. درآمد حقوق پرسنل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران اعم از نظامی و انتظامی، مشمولان قانون استخدامی وزارت اطلاعات و جانبازان انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی و آزادگان.

 

سایر مواردی که در ماده 91 ق م م به آنها اشاره نشده و معاف از مالیات حقوق است :

♦ مزایای مربوط به شاغل (مزایای رفاهی تا حد متعارف و قانونی با اسناد و مدارک) مانند وجوه پرداختی تحت عنوان مهدکودک، یارانه غذا، ایاب و ذهاب و بن کالا، بن و خوارو  بار، حق مسکن، حق اولاد و…

♦ بازخرید ایام مرخصی؛

♦ مابه التفاوت کمک هزینه مسکن خوار و بار در ایام بیماری؛

♦ حق شیر؛

♦ پاداش نهضت سوادآموزی؛

♦ حق تضمین کسر صندوق؛

♦ خسارت اخراج و مزایا پایان کار (سنوات)؛

♦ پاداش افزایش تولید

♦ معافیت پرداخت حق بیمه بیکاری بازنشستگان و ازکارافتادگان، اتباع خارجی، بیمه‌های اختیاری و مشاغل آزاد

♦ دو هفتم حق بیمه سهم کارگر البته طبق رای دیوان این عبارت به کل حق بیمه سهم کارگر تغییر یافته است

پیشنهاد میشود مطلب معافیت دو هفتم بیمه سهم کارگر را مطالعه نمایید.

 

 

نرخ مالیات حقوق 1402 چقدر است؟ جدول مالیات حقوق سال 1402

بخش زیادی از درآمد دولت در سال جاری را مالیات تشکیل می‌دهد. در این قسمت از مقاله بر اساس آخرین قوانین، خبرها و آپدیت‌ها نرخ و محاسبه مالیات حقوق سال 1402 را بررسی می‌کنیم. به عنوان مثال، اگر مجموع پرداختی مشمول مالیات یک کارگر 13 میلیون تومان شد، در ابتدا آستانه معافیت10 میلیون تومان از آن کسر می‌شود، باقی مانده آن در نرخ مصوب ضرب شده و میزان مالیات پرداختی او مشخص می‌شود. این مبلغ نیز قبل از اینکه حقوق کارگر به حساب او واریز شود، از آن کسر می‌شود.

 

سقف مالیات حقوق سال 1400

مفهوم سقف مالیات حقوق در سال 1400، این است که اگر درآمد سالیانه یک فرد از مبلغ 480،000،000 ریال بیشتر باشد، باید برای مازاد بر آن طبق مبالغی که برای مالیات بر درآمد حقوق اعلام می شود، مبلغ مالیات از حقوق کارگر یا کارمند کسر شده و به عنوان مالیات پرداخت شود.
چون حقوق کارگران و کارمندان ماهیانه پرداخت می شود، بنابراین معافیت مالیاتی ماهیانه حقوق نیز از تقسیم مبلغ فوق بر ۱۲ محاسبه و معیار پرداخت مالیات درآمد حقوق کارگران و کارمندان در نظر گرفته می شود.

 

 

 

پیشنهاد میشود مقاله  مالیات حقوق سال ۹۹  راهم مطالعه کنید 

 

 

نکته

♦ در بند پایانی تبصره ۱۲ قانون بودجه ذکر شده که معافیت موضوع مواد57 و 101 ق م م برای سال 1400، 360،000،000 ریال است.

 

 

در مورد ثبت مالیات بر درآمد (عملکرد) این مطلب را بخوانید

 

 

فرایند محاسبه مالیات بر حقوق کارگران چگونه است؟

مالیات و نرخ آن هر ساله یک مسئله مهم برای تما‌می‌مشمولان است و در واقع همه مودیان در ابتدای سال منتظر اعلام بخشنامه مراجع قانونی در خصوص میزان معافیت مالیاتی و چگونگی محاسبه آن هستند. اما در میان همه مودیان و مشمولان، مالیاتِ کارگران و افرادی که در کارخانه‌های تولیدی یا خدماتی کار می‌کنند به دلیل اینکه سطح درامد پایین تری دارند از اهمیت خاصی برخوردار بوده و همیشه مورد توجه رسانه‌‌ها قرار گرفته است.
اینکه نمایندگان کارگران چقدر می‌توانند حقوق کارگران را رعایت کنند و چقدر شرایط اقتصادی و تورم موثر است همه بستگی به کمسیون تعیین کننده مالیات‌ها دارد و در نهایت خروجی این کمسیون الزامات قانونی را به همراه دارد؛ و کارفرمایان موظف می‌شوند قبل از پرداخت حقوق کارگران خود مالیات تکلیفی آن را کسر کرده و باقی مانده حقوق را به حساب آن‌ها واریز نمایند.

 

 

آیا حق بیمه معوقه مشمول مالیات است

هرگاه کارفرما نسبت به پرداخت حق بیمه و یا بیمه کردن کارمندان یا کارگران خود کوتاهی کند و از وظیفه خود شانه خالی کند، سازمان تامین اجتماعی با محاسبه حق بیمه معوقه، کارفرما را موظف به پرداخت حق بیمه می کند.

نحوه محاسبه حق بیمه معوقه این گونه است که سازمان تامین اجتماعی با در نظر گرفتن 30% از دستمزد فعلی کارگر یا کارمند، به تعداد ماه های پرداخت نشدن بیمه، حق بیمه را محاسبه و دریافت می کند.

بنابر این می توان گفت که یکی دیگر از موارد که مشمول بیمه و مالیات می شود که باید توسط کارفرما پرداخت شود، حق بیمه معوقه می باشد.

 

بخشنامه شماره 210/1400/3  مربوط به معافیت سالانه حقوق سال 1400

همچنین تصاویر بخشنامه شماره 210/1400/3 مربوط به معافیت سالانه حقوق و نرخ مالیات بر درآمد حقوق سال 1400 که در بالا توضیحات آن ارائه شد در زیر قابل مشاهده است:

 

 بخشنامه شماره 210/1400/3  مربوط به معافیت سالانه حقوق و نرخ مالیات بر درآمد حقوق سال 1400

 بخشنامه شماره 210/1400/3  مربوط به معافیت سالانه حقوق و نرخ مالیات بر درآمد حقوق سال 1400

 

مالیات حقوق کارگران چقدر است؟

تفاوتی بین مالیات حقوق کارگران و کارمندان از نظر کسر مالیات وجود ندارد. در پایان هر سال نرخ مالیات بر درآمد برای همه کارگران و کارمندها به صورت یکسان تعیین می‌شود. نکته‌ای که مهم است به آن توجه کنیم این است که نرخ مالیات با توجه به میزان درآمدی که کارمند یا کارگر دارد تعیین می‌شود. برای تعیین نرخ مالیات بر درآمد برای هر سال، در ابتدا مقدار حقوقی که معاف از مالیات است مشخص می‌شود. برای مثال حداکثر حقوق معاف از مالیات برای سال 1402 برابر با ده میلیون تومان تعیین شده است.

بعد از تعیین میزان حقوقی که معاف از مالیات است، نرخ مالیات به صورت پله‌ای تعیین می‌شود. به عبارت دیگر به میزانی که درآمد بالاتری داشته باشید باید بر اساس نرخ‌های مالیاتی بالاتری مالیات حقوق خودتان را پرداخت کنید. برای درک بهتر موضوع به این مثال مالیات حقوق توجه کنید. برای مثال کسانی که در سال 1402 بین ده میلیون تومان تا چهارده میلیون تومان حقوق می‌گیرند باید 10% مالیات پرداخت کنند و کسانی که بین چهارده میلیون تومان تا بیست و سه میلیون تومان درآمد دارند باید 15% مالیات پرداخت کنند.


 

 معافیت مالیات عیدی سال 1400 چقدر است؟

طبق ماده 91 ق.­م.­م عیدی سالانه یا پاداش آخر سال مجموعاً تا میزان یک دوازدهم معافیت مالیات‌های موضوع ماده 84 ق.م.م بدون در نظر گرفتن مدت کارکرد در طول سال از پرداخت مالیات معاف است. به عبارتی مبنای محاسبه عیدی و پاداش سالانه کارگران در کارگاه‌هایی که طرح طبقه‌بندی مشاغل دارند، مزد گروه و پایه یا مزد مبنا و در واحدهای فاقد طرح طبقه‌بندی، مزد ثابت یعنی مزد شغل و مزایای ثابت پرداختی به تبع شغل خواهد بود. طبق قانون معافیت مالیات عیدی سال 1400، کارگران و کارمندانی که میزان عیدی آن ها کمتر از 4 میلیون تومان باشد، مشمول معافیت مالیات عیدی می‌شوند. بنابراین کسانی که بیش از 4 میلیون تومان عیدی دریافت می کنند، مشمول مالیات عیدی خواهند بود.
پاداش دریافتی در بخش دولتی و خصوصی به مجموع درآمدها اضافه و مشمول مالیات می‌شود. توجه نمایید به استناد ماده 84 ق.م.م معافیت مالیاتی باید بر مبنای درآمد سالانه آن‌ها اعمال شود.

1 × (12 ÷ معافیت مالیاتی سالانه) = معافیت عیدی و پاداش پایان سال

1 × (12 ÷ 480،000،000) = معافیت عیدی و پاداش پایان سال

ریال 40،000،000 = معافیت عیدی و پاداش پایان سال

 

پاداش های پرداختی طول سال مشمول معافیت یک دوازدهم است؟

خیر. حتی اگر در طول سال چندین پاداش به کارگر پرداخت شود، تنها پاداش پایان سال و عیدی پرداختی مشمول این معافیت است.

 

مالیات حقوق بازنشستگان چقدر است؟ نحوه محاسبه مالیات حقوق بازنشستگان

در ماده 91 قانون مالیات های مستقیم، قانون گذار درباره معافیت‌های مربوط به مالیات بر درآمد صحبت کرده است. مواردی که معاف از مالیات هستند در چند بند آورده شده است. قانون گذار در یکی از بندهای ماده 91، مواردی را به عنوان معاف از مالیات اعلام می‌کند:

“حقوق بازنشستگی و وظیفه و مستمری و پایان خدمت و خسارت اخراج و بازخرید خدمت و وظیفه یا مستمری پرداختی به وراث و حق سنوات و حقوق ایام مرخصی استفاده نشده.”

همان‌طور که می‌بینید بر اساس این بند از ماده 91 قانون مالیات‌های مستقیم، حقوق بازنشستگان از جمله بازنشستگان تامین اجتماعی از پرداخت هر گونه مالیات بر درآمد معاف شده است.

 

جریمه عدم ارسال یا تاخیر در ارسال لیست مالیات بر درآمد چه قدر است؟

طبق ماده 197 ق.م.م در صورت عدم ارسال لیست، 2% حقوق پرداختی و در صورت عدم پرداخت مالیات درصورتی‌که مشمول مالیات شود، بر اساس ماده ۱۹۹ ق.م.م مشمول جریمه‌ای معادل 10% مالیات پرداخت ‌نشده در موعد مقرر و دو­ و نیم درصد (2.5%) مالیات به ازای هرماه نسبت به مدت تأخیر از سررسید پرداخت، خواهد بود.

 

 

سوالات متداول

 

موارد معاف از مالیات حقوق 1400 کدامند؟

بازخرید ایام مرخصی؛ هزینه عائله‌مندی؛ حق اولاد ، هزینه‌های سفر و فوق العاده ماموریت؛ عیدی و پاداش آخر سال؛مابه التفاوت کمک هزینه مسکن خوار و بار در ایام بیماری؛ حق شیر؛ پاداش نهضت سوادآموزی؛ حق تضمین کسر صندوق و مواردی که در مقاله بیان شده اند کعاف از مالیات حقوق 1400 میباشند.

 

معافیت مالیاتی سال 1400 شامل چه مواردی است؟

موارد زیادی شامل معافیت مالیاتی سال 1400 میباشد که برای نمونه حقوق بازنشستگی، وظیفه و مستمری پایان خدمت، خسارت اخراج، بازخرید خدمت و وظیفه، مستمری پرداختی به وراث و حق سنوات و حقوق ایام مرخصی استفاده نشده و … که در مقاله بیان شده است نمونه ای از این معافیت ها میباشد.

 

موارد مشمول مالیات حقوق 1400؟

تمام پرداختی های نقدی و غیر نقدی که به کارمندان و کارگران تعلق بگیرد و به طور رسمی در فیش آن ها ثبت شود باعث می شود کارمندان مشمول حقوق و بیمه شوند.مانند حق ایاب و ذهاب، حق غذا، سرپرستی، هزینه تلفن و . . . به غیر از معافیت های مالیات حقوق 1400.

>
آموزش صفر تا صد نرم افزار هلو
آموزش انواع ثبت های حسابداری
آموزش کاربرد اکسل در حسابداری
آموزش صفر تا صد نرم افزار رافع
آموزش حسابدار تا مدیر مالی
آموزش صفر تا صد حسابداری بازار کار
آموزش صفر تا صد نرم افزار هلو پروژه محور

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید