بالاترین نرخ مالیات کشورها

بالاترین نرخ مالیات کشورها

 

 

دانستن کدام کشورها بالاترین نرخ مالیات را برای درآمدهای بالا اعمال می کنند، امری مهم و تاثیرگذار برای جامعه است. در حال حاضر، مسأله مالیات برای همه کشورها دارای اهمیت بیشتری نسبت به گذشته شده است. بدون شک، در جوامعی که درآمدهای پایینی دارند، برای حمایت از اقشار ضعیف تر از مالیات استفاده می شود. اما در کشورهای با اقتصاد پیشرفته، مالیات برای تأمین بودجه دولت و پرداخت خدمات اجتماعی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. همچنین، برای کنترل بیشتر بخش خصوصی و تحریم رفتارهای غیر قانونی، اعمال مالیات بر درآمدهای بالا، یکی از روش هایی است که دولت ها می توانند از آن استفاده کنند. به طور کلی، مسأله مالیات برای تمام کشورها به عنوان یکی از موضوعات مهم و چالش برانگیز مطرح است که نیازمند بررسی و مدیریت هوشمندانه توسط دولت ها و مردم است.

 

نظریه های نرخ مالیات بالا:

 با توجه به این موضوع، نظرات متفاوتی ارائه شده است که به دو نظریه مهم زیر می‌توان اشاره کرد.

 

نظریه اول:

بعضی افراد باور دارند که اعمال نرخهای بالای مالیات بر ثروت، به توزیع متوازن تر درآمد در جامعه کمک می کند و باعث افزایش برابری و اطمینان از آن می شود. به این ترتیب، افرادی که در شرایط کمتر رفاهی قرار دارند، می توانند بهترین شرایط خانوادگی، سلامتی و تغذیه را داشته باشند.

 

نظریه دوم:

بعضی از افراد دیگر باور دارند که اعمال نرخ بالای مالیات بر ثروتمندان، آنها را از  سرمایه گذاری و کار مایوس می‌کند.

 

بالاترین نرخ مالیات:

 بدون توجه به نظریه‌ای که مورد پسند شماست، روش اعمال نرخ بالای  مالیات بر درآمدثروتمندان به طور قطع تصمیمات آنان در خصوص سرمایه‌گذاری و زندگی، از جمله انتخاب کشور برای سرمایه‌گذاری و زندگی در آن، را تحت تأثیر قرار می‌دهد. نرخ مالیات بر درآمد شخصی و همچنین بیمه تامین اجتماعی کارکنان که براساس آخرین داده‌های سازمان همکاری و توسعه اقتصادی OECD است، در اینجا نمایش داده شده‌اند. با اعمال نرخ بالای  مالیات بر درآمد ثروتمندان، احتمال کاهش سرمایه‌گذاری و کارآفرینی آنان و به تبع آن، برخی از مزایا مانند پیشرفت در زمینه‌های فناوری و پزشکی که می‌تواند بهبود استانداردهای زندگی جامعه را به همراه داشته باشد، ممکن است از دست روند.

 

 

 

پیشنهاد می کنیم، مقاله مالیات بر درآمد اتفاقی را مطالعه کنید

 

 

 

نرخ مالیات در دنیا

نرخ مالیات در دنیا

 

نرخ مالیات در پرتغال 61.3%:

در پرتغال، نرخ مالیات بسیار بالاست و به شرح زیر است:

 • برای درآمد کارکنان و کسب و کارها و مشاغل، نرخ مالیات با افزایشی تا 47 درصد اعمال می‌شود.
 • مالیات سرمایه‌گذاری در املاک نیز بر اساس خالص ارزش دارایی محاسبه می‌شود.
 • در مورد مستمری بازنشستگان، نرخ ثابت مالیات 28 درصد است.
 • کارکنان با نرخ 11 درصد مالیات تامین اجتماعی پرداخت می‌کنند و کارفرمایان با نرخ 28.3 درصد مالیات آن را پرداخت می‌کنند.

در سال 2016، دولت پرتغال نرخ مالیات بر درآمد را تا 3.5 درصد بیشتر از حداقل حقوق کارگران افزایش داد. مالکیت املاک و مستغلات به عنوان مالیات بر دارایی و مالیات انتقال بر اساس منطقه شهرداری نرخ گذاری می شود. در صورت فروش مسکن اولیه خود، درآمد حاصل از آن مشمول مالیات است، مگر آنکه دوباره در پرتغال یا کشورهای عضو اتحادیه اروپا مسکن خریداری کنید.

پرتغال امکان بخشودگی مالیاتی را در زمینه های بهداشتی و تحصیلی در نظر گرفته است و اعتبار مالیاتی شخصی را بر اساس تعداد اعضای خانواده تعیین می کند. همسران، بازماندگان و والدین برای هدیه دادن و ارث بردن مالیات پرداخت نمی کنند، با این حال، مالیات 10.8 درصدی برای سایر درآمدها وجود دارد.

نکته : در پرتغال، مالیات خالص ثروت یا ارزش خالص دارایی وجود ندارد.

 

 

نرخ مالیات در اسلوونی 61.6%:

در اسلوونی، دولت برای درآمدهای شغلی، کسب و کار، کشاورزی و جنگل‌داری، درآمدهای کرایه و امتیاز، درآمدهای سرمایه (مانند سود سهام، بهره و سود سرمایه) و سایر درآمدها، مالیات وارد می‌کند. بیشترین نرخ افزایشی مالیات، 50 درصد است.

 • مالیات تامین اجتماعی کارکنان بر اساس 22.1 درصد درآمد ناخالص آنها محاسبه می‌شود، در حالی که کارفرمایان باید 16.1 درصد از درآمد کارکنان را به عنوان مالیات پرداخت کنند.
 • درآمد حاصل از سرمایه (مانند سود سهام، بهره و سود سرمایه) نیز با نرخ 25 درصد مالیات شده ولی می‌تواند براساس مدت زمان نگه‌داشتن سرمایه و نرخ‌های کمتری هم محاسبه شود.

بعد از نگهداری سرمایه به مدت 5 سال، در اسلوونی، نرخ مالیات سود سرمایه به حدود 10% کاهش می‌یابد؛ سپس هر پنج سال دیگر، نرخ مالیات به میزان 5% کاهش می‌یابد و با نگهداری سرمایه به مدت 20 سال، افراد می‌توانند از پرداخت مالیات بر سود سرمایه جلوگیری کنند.

اسلوونی برای افرادی که معلول هستند یا وابستگی دارند، تخفیف بیشتری برای مالیات بر درآمد اعمال می‌کند. صاحبان اموال نیز در شرایط خاصی مانند عوارض یا سایر عوامل، مالیات پرداخت می‌کنند. در مورد ارث و هدایا نیز، اسلوونی نرخ مالیات را بر اساس ارزش اموال و رابطه وراث با متوفی یا اهدا کننده مشخص می‌کند.

نکته: در اسلوونی، مالیات خالص ثروت یا ارزش خالص وجود ندارد.

 

نرخ مالیات در بلژیک 58.4%:

بلژیک برای درآمدهای ملی و منطقه‌ای ساکنان خود، از جمله درآمدهای شغلی، اموال منقول و غیرمنقول، و درآمدهای متفرقه مالیات وضع می‌کند.

بالاترین نرخ افزایشی مالیات در بلژیک، 50% است (با احتمال افزایش تا 9% به دلیل مالیات اضافی عمومی که ممکن است اعمال شود). همچنین، نرخ مالیات تأمین اجتماعی کارکنان 13.07% از درآمد ناخالص است. به مالکان مستغلات، بسته به منطقه، مالیات 10% یا 12.5% از مالکیت تعلق می‌گیرد و علاوه بر آن، مالیات دارایی سالانه نیز وجود دارد.

بلژیک معمولاً سود سرمایه افراد را که از سهام کسب شده‌اند و به عنوان درآمد شغلی طبقه‌بندی می‌شوند، با نرخ مالیاتی معمولی افراد مالیات‌بندی می‌کند؛ اما بیشتر سودهای سرمایه‌ای افرادی که درگیر فعالیت‌های کسب و کاری نیستند، مشمول مالیات نمی‌شوند.

همچنین، بلژیک امکان تخفیف مالیاتی را برای هزینه‌های کسب و کار، پرداخت‌های بیمه اجتماعی و نفقه فراهم می‌کند. علاوه بر این، این کشور براساس مواردی مانند وضعیت تاهل، تعداد فرزندان و ...، امکان تخفیف مالیاتی را فراهم می‌آورد.

وجود اعتبارات مالیاتی برای اهدای صدقه، پرداخت های طرح بازنشستگی، سرمایه گذاری های مستغلات و سایر موارد امکان پذیر است.

در مورد مالیات بر ارث، باید توجه داشت که حتی به همسر، شریک جنسی و اولاد نیز تعلق می گیرد و برای این دسته از ذینفعان، نرخ آن می تواند تا 30 درصد باشد. البته برخی از ذینفعان بدون ارتباط خانوادگی و بستگان دور ممکن است برای مالیات بر ارث، نرخ بالای 80 درصد را بپردازند.

اگرچه مالیات خالص ثروت یا مالیات ارزش خالص وجود ندارد، اما مالیات بر ارث و مالیات بر درآمد افراد و همچنین مالیات بر مالکیت مستغلات املاک و مستغلات های صنعتی و تجاری، از مهمترین منابع درآمدی برای دولت هاست.

 

نرخ مالیات در فنلاند 57.5%:

.در فنلاند، دولت فرم های اظهارنامه مالیاتی را برای ساکنین این کشور تهیه می کند. برای محاسبه مالیات، افراد به دو دسته تقسیم می شوند: افرادی که درآمد کسب شده دارند و مشمول مالیات های ملی، شهرداری و تامین اجتماعی هستند. همچنین، اعضای یکی از دو کلیسای ملی فنلاند نیز مشمول مالیات کلیسا هستند.

 

در فنلاند، سیستم مالیاتی دارای نرخ های افزایشی برای مالیات درآمد ملی است که حداکثر نرخ آن 31.25% می باشد. در حالی که 18100 یورو اول از مالیات ملی معاف است، اما از مالیات شهرداری، مالیات کلیسا و تامین اجتماعی معاف نیست. همچنین، مالیات شهرداری نیز به صورت افزایشی اعمال می شود و حداکثر آن 22.5% است. نرخ مالیات کلیسا در فنلاند، از 1% تا 2.2% متغیر است.

درآمد حاصل از سرمایه مالیات دار نیز دارای دو نرخ است، به این صورت که برای درآمد تا 30000 یورو، نرخ مالیات 30% و برای بالاتر از این مقدار، نرخ مالیات 34% است. انتقال اوراق بهادار نیز مشمول مالیات 1.6% است. همچنین، پس از کسر تخفیف مالیات مستمری بازنشستگی، مستمری بیش از 47000 یورو مشمول مالیات اضافی 5.85% است. انتقال اموال نیز مشمول مالیات 4% است. در مورد مالیات بر ارث ، نسبت به خانواده مابین متوفی و وارث بستگی دارد و می تواند در حد 35% باشد. در نهایت، نرخ مالیات بر اموال حقیقی بسته به محل و نوع دارایی متفاوت بوده و در سطح شهرداری از 0.93% تا 6% متغیر است.

نکته: با توجه به قوانین فنلاند، کارگزان فنلاندی می‌بایست سهمی از بیمه بازنشستگی با نرخ 6.35%، بیمه بیکاری  با نرخ 1.9% و سهمی از بیمه سلامت با نرخ 1.35% را پرداخت کنند، اما افرادی که درآمدی کسب می‌کنند که هزینه‌های مرتبط با کارشان مانند هزینه‌های رفت و آمد، نشریات و کتاب‌های شغلی، ابزار و تجهیزات و هزینه‌های خاص مسافرت را دارند، می‌توانند از تخفیف مالیاتی بهره‌مند شوند.

نکته: در فنلاند، مفهوم مالیات خالص ثروت یا ارزش خالص وجود ندارد.

 

 

 

 

پیشنهاد می کنیم، مقاله معافیت مالیاتی مناطق آزاد را مطالعه کنید

 

 

 

نرخ مالیات

نرخ مالیات

 

نرخ مالیات در سوئد 57%:

با توجه به سیاست های دولت سوئد، درآمد کسب و کارها به نرخ مالیاتی زیر تحت وصول قرار می گیرد:

 • درآمد حاصل از کار شغلی با نرخ افزایشی 57.1٪ مالیات مستقیم بر روی آن اعمال می شود. این نرخ بر اساس سطح درآمد افزایش پیدا می کند.
 • درآمد سرمایه شامل سود و بهره سرمایه با نرخ 30٪ مالیات مستقیم مواجه است. به عبارت دیگر، درآمد حاصل از سرمایه گذاری با این نرخ مالیاتی مستقیماً تحت تأثیر قرار می گیرد.
 • کارفرمایان نیز برای تامین اجتماعی، سهم 31.42٪ از حقوق کارکنان را به عنوان بیمه پرداخت می کنند. این پرداخت به صورت مستقیم از درآمد کارکنان کسر می شود.
 • همچنین، در سطح شهرداری، مالیات بر اموال وجود دارد. این مالیات بسته به ارزش و نوع دارایی ها متفاوت است.
 • با این حال، در سوئد، مالیات بر ارث وجود ندارد و وراثت املاک و مستغلات مستقیماً تحت تأثیر قرار نمی گیرد.
 • در نهایت، سوئد نه تنها مالیات بر ارزش خالص یا مالیات ثروت خالص ندارد، بلکه نهاد های حکومتی مرتبط با مالیات بر ارزش اقتصادی وجود ندارند.

تخفیفات شخصی برای درآمد موجود است و کسوری برای هزینه های کسب و کار یا حفظ درآمد، هزینه های مربوط به مسافرت کاری و افزایش هزینه های زندگی به دلیل ماموریت کاری یا نگهداری بیش از یک خانه وجود دارد.

علاوه بر این، در مورد خانه داری و هزینه های نگهداری منزل، کسوراتی نیز وجود دارد. در معاملات مسکن، خریدار حدود ۱.۵٪ از ارزش بازار یا هزینه انتقال را به عنوان هزینه تمبر پرداخت می کند.

 

نرخ های مالیات بالا در سایر کشور های:

نرخ های مالیاتی در بسیاری از کشورها بسیار متفاوت است. در بعضی کشورهای OECD، نرخ های مالیاتی بسیار بالا است. در واقع، کشورهایی که در رده 6 تا 10 قرار دارند، از جمله :

 • ژاپن با 55.9٪،
 • دانمارک با 55.9٪،
 • فرانسه با 55.4٪،
 • هلند با 52٪
 •  ایرلند با 48٪،

دارای نرخ های مالیاتی بسیار بالا هستند

 • در حالی که ایالات متحده در رده 17 با نرخ 43.7٪ قرار دارد.

 

 

 

پیشنهاد می کنیم، مقاله تشکیل پرونده مالیاتی را مطالعه کنید

 

 

 

خلاصه مطلب:

به افرادی که در پرتغال، اسلوونی، بلژیک، فنلاند یا سوئد درآمدهای بالایی از کار یا سرمایه‌گذاری به دست می‌آورند، درصد نرخ مالیات بر درآمد بیش از یک آستانه است و می‌تواند در حد بالاتر از 50 و کمتر از 60 درصد باشد. این نرخ‌های بالا، به دلیل مالیات بر درآمد و سرمایه‌گذاری افراد به اضافه سهم اجباری تامین اجتماعی، ایجاد می‌شود. در بعضی کشورها و موقعیت‌ها، ثروت نیز مشمول مالیات قابل توجه مستغلات و ارث می‌شود. برای بعضی اقتصاددانان و خط مشی‌گذاران، این نرخ‌های بالا به مثابه یک کل به کشور کمک می‌کنند، در حالی که برای دیگران، ممکن است مانعی برای پیشرفت اقتصادی باشند.

>

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش