موارد کتمان درآمد

 

 

کتمان درآمد به این معنی می باشد که، شخصی درآمد و سود خود را پنهان کند. در واقع در دفاتر قانونی هزینه ای برای سود و منفعت صرف شده است، ولی در این دفاتر بازگشتی از سود حاصله موجود نمی باشد. در واقع کتمان درآمد، عدم ثبت درآمد واقعی در دفاتر قانونی پلمپ شده می باشد، به این صورت که، مودی مالیاتی درآمد واقعی کسب و کار خود را در اظهارنامه مالیاتی تسلیمی خود به سازمان امور مالیاتی درج نکرده باشد.

اگر ممیزان مالیاتی پس از بررسی دقیق صورتهای مالی و مقایسه آنها با گزارشات ارائه شده به اداره امور مالیاتی، درآمدهای کتمان شده یا مغایرتی را کشف کنند، مسئول جرایم مرتبط با کتمان درآمد هستند.

اگرچه، در صورتی که درآمد در گزارشات مالی فصلی اعلام شود، اما در دفاتر قانونی ثبت نشود، به عنوان کتمان درآمد شناخته می شود، اما در صورتی که هزینه ای در این دفاتر ثبت نشده باشد، به عنوان عدم ثبت رویداد مالی در نظر گرفته می شود و به این عدم ثبت هزینه، جریمه تعلق نمی گیرد.

 

بر اساس ماده 190 و 192 قانون مالیات های مستقیم، عدم مدارک مربوط به سود و ارائه فاکتورهای صوری همراه با کد اقتصادی جعلی برای کتمان میزان سود و بالا بردن هزینه، کتمان درآمد محسوب می شود و برای اشخاص حقوقی برابر با 30% مالیات متعلقه و برای اشخاص دیگر برابر با 10% مالیات متعلق جریمه در نظر گرفته می شود.

 

موارد کتمان درآمد:

  •  عدم ثبت واقعی هر گونه درآمد در دفاتر قانونی یا ثبت درآمد کمتر از میزان واقعی آن در دفاتر قانونی به منظور کم کردن مالیات.
  •  ثبت فاکتور صوری و ایجاد خریدار ساختگی همراه با کد اقتصادی جعلی یا استفاده از کد اقتصادی دیگران.
  •  حساب‌سازی در دفاتر قانونی برای پنهان کردن درآمد در هزینه‌های ساختگی که ممیزان مالیاتی متوجه درآمد اصلی نشوند.
  •  واحدهای اقتصادی که دارای درآمد بالایی می‌باشند، از طریق حساب به حساب کردن، ثبت فروش و درآمد در حساب‌های بستانکاری، جاری و شرکاء، درآمد اصلی خود را کتمان می‌کنند.
  •  عدم ثبت کالای خریداری شده و یا دارایی بر خلاف قانون حسابداری در حساب هزینه ثبت کردن، کتمان درآمد محسوب می‌شود.
  •  پنهان‌کاری در اعلام سود شرکت به گونه‌ای که تناسبی بین درآمد اعلامی در گزارش ماهانه و صورت‌های 12 ماهه موجود نباشد.
  •  اعلام قیمت خرید کالا، خدمات و دارایی از طریق ایجاد فروشندگان و فاکتورهای صوری کتمان درآمد محسوب می‌شود.
  •  کمتر تحویل گرفتن کالاهای وارداتی و ثبت همه مبلغ در دفاتر قانونی به منظور بالا بردن هزینه و نشان دادن درآمد کمتر برای فعالان وارداتی در حکم کتمان درآمد می‌باشد.

 

 

 

پیشنهاد می کنیم، مقاله  نکات مهم دادرسی مالیاتی را مطالعه کنید

 

 

 

موارد کتمان درآمد

موارد کتمان درآمد

 

تمامی این عملیات‌هایی که شما توصیف کرده‌اید، برای کتمان درآمد و کاهش مالیات پرداختی بسیار خلاف قوانین و غیراخلاقی می‌باشند. این عملیات‌ها ممکن است در کوتاه مدت باعث افزایش سود شرکت شود، اما در بلند مدت می‌تواند باعث از بین رفتن شرکت و ایجاد تبعیض در بین مشتریان و جامعه شود. به علاوه، این کارها باعث افزایش ناامنی و عدم اعتماد مشتریان به شرکت می‌شود و ممکن است منجر به کاهش فروش و در نتیجه کاهش سود شرکت شود. بنابراین، بهترین راه برای رشد پایدار شرکت، رعایت اصول اخلاقی و قانونی در همه جنبه‌های عملکرد شرکت می‌باشد.

"کتمان درآمد" به معنای پنهان کردن یا کاهش دادن میزان درآمد و سود حاصل از فعالیت‌های اقتصادی است.

به عنوان مثال، نشان دادن نرخ ارز غیر واقعی، افزایش هزینه‌های صوری و بیش از حد نشان دادن قیمت کالا یا خدمات،

جایگزینی مواد اولیه گران با مواد ارزان و دستکاری در سیستم حسابداری و گزارش دهی از جمله روش‌هایی هستند که برای کتمان درآمد مورد استفاده قرار می‌گیرند.

همچنین، داشتن تعداد زیادی نرم افزار و ایجاد گمراهی در ممیزی مالیاتی نیز می‌تواند منجر به کتمان درآمد شود

. قرارداد صوری با شخص حقیقی و یا حقوقی و دریافت فاکتور صوری به جهت خرید کالا، خدمات و هزینه نیز می‌تواند یک شکل از کتمان درآمد باشد.

 

 

 

پیشنهاد می کنیم، مقاله معافیت های موضوع ماده 132 قانون مالیات های مستقیم را مطالعه کنید

 

 

 

وظایف ممیزان مالیاتی باری کتمان درآمد مودی:

اگر ممیزان مالیاتی در پرونده‌های مودیان کتمان درآمد را متوجه شوند، می‌توانند پس از دریافت اسناد و مدارک مورد نیاز، مثبته مالی مودی و اطلاعات واقعی را با ارقام ثبت شده مقایسه کنند و موارد عدم ثبت را بررسی کرده و در صورت لزوم به مراجع مربوطه گزارش کنند. در نتیجه، ممیزان مالیاتی می‌توانند بر اساس قوانین مربوطه، مطالبه مالیات مربوط به درآمد کتمان شده را از مودیان برعهده بگیرند.

>

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش