عدالت مالیاتی در ایران

 

 

مالیات نوعی هزینه اجتماعی است که مردم به دلیل بهره برداری از امکانات و منابع کشور ملزم به پرداخت هستند. به عبارت بهتر پرداخت مالیات به نوعی انتقال بخشی از درآمد جامعه به دولت است. مالیات و روند دریافت آن از مهم ترین ابزارهای سیسات های مالی در هر نظام اقتصادی کشورهای مختلف دنیا است.

اگر دریافت مالیات در کشور قدرتمند و عادلانه باشد، نظام اقتصادی حاکم بر کشور نیز قوی و کار آمد خواهد بود. از سوی دیگر زمانی که دریافت مالیات بر پایه عدالت اجتماعی باشد، باعث حرکت موتور محرک توسعه پایدار کشور می شود. نظام مالیاتی جزو پایه های اصلی ایجاد توازن و تعادل در بخش های مختلف اقتصادی است.

 

عدالت چیست:

عدالت مفهومی گسترده است که تعاریف زیادی دارد، اصل عدل و عدالت در دین اسلام در کنار اصول دیگری چون توحید، نبوت، امامت و معاد است. دولت اسلامی ایران با در راستای اجرای عدالت اجتماعی و با در نظر گرفتن تمهیداتی مانند نرخ صفر مالیاتی به کالاهای اساسی، معافیت های مالیاتی و کارهایی از این قبیل به گسترش عدل و عدالت در جامعه قدم برمی دارد.

 

 

 

پیشنهاد می کنیم، مقاله شرکت تعاونی و وظایف بازرسین آن را مطالعه کنید.

 

 

 

 

عدالت مالیاتی:

یکی از اصول و حقوق مالیاتی اصل عدالت و برابری است پرداخت مالیات نیز در جامعه باید به صورت عادلانه باشد و مردم باید بر اساس سه اصل برابری، همگانی و تناسب مالیات های وضع شده را پرداخت نمایند.

آدام اسمیت در سال 1776 در کتاب ثروت ملل اصول مالیات عادلانه و مترقی برای نظام مالیاتی مطلوب را بیان نموده است. اصول چهارگونه آدام اسمیت به شرح زیر است:

  1. اصل عدالت و برابری: پرداخت مالیات در میان مردم باید به صورت عادلانه باشد طوری که مالیات دهندگان توانایی پرداخت مالیات را داشته باشند.
  2. اصل معین و مشخص بودن: میزان مالیات پرداختی باید مشخص بوده و شیوه پرداخت آن نیز باید به طور روشن و شفاف بیان شود.
  3. اصل سهولت: پرداخت مالیات از سوی مالیات دهندگان باید با رضایت کامل باشد و بدون هیچ گونه اعمال فشار بوده و افراد با رضایت خاطر مالیات را پرداخت نمایند و تسهیلاتی برای ایجاد انگیزه نیز باید در نظر گرفته شود.
  4. اصل صرفه جویی: در جمع آوری مالیات باید حداکثر صرفه جویی صورت بگیرد و هزینه ای برای جمع آوری آن حداقل باشد.

 

اصول اساسی عدالت مالیاتی:

با توجه به بررسی های به عمل آمده و قوانین چهارگانه آدام اسمیت، برقراری عدالت مالیاتی در واقعیت با رعایت چند اصل اساسی امکان پذیر است.

  1. نرخ مالیات، تعیین نرخ های مالیاتی در راستای عدالت مالیاتی باید به گونه ای باشد که میان ثروتمندان و افراد جامعه تفاوتی نباشد و اتفاقاً ثروتمندان که از منافع ملی بیشتری استفاده می کنند و ثروت بیشتری به دست آورده اند باید مالیات بیشتری نیز پرداخت کنند.
  2. پرداخت مالیات، مالیات باید برای کالاهایی وضع شود که ارزش سرمایه گذاری داشته و از درآمد حاصله از ان نیز در جهت ثبات اقتصادی کشور صرف شود.
  3. نظام مالیاتی عادلانه، در جهت هدایت جامعه به سوی عدالت اجتماعی است و باعث کاهش نابرابری مالیاتی شود. در یک نظام مالیاتی عادلانه، معافیت های مالیاتی برای ثروتمندان باید به حداقل برسد و حمایت و بهره مندی ها مشمول اقشار و خانواده های کم درآمد جامعه شود. به عبارت دیگر دریافت مالیات از مردم باید به گونه ای باشد که کارگران و اقشار کم درآمد جامعه برای پرداخت مالیات تحت فشار وآزار نباشند.

 

 

 

پیشنهاد می کنیم، مقاله مالیات قطعی عملکرد را مطالعه کنید.

 

 

 

 

عدالت مالیاتی افقی چیست:

از نظر کارشناسان حوزه اقتصاد، عدالت مالیاتی افقی نوعی سیستم دریافت مالیات است که براساس آن باید برای اشخاص و افراد مشمول پرداخت مالیات شرایط برابر و مشابهی ایجاد شود. برای دستیابی به عدالت مالیاتی افقی، باید شرایط یکسانی برای تمام افراد جامعه ایجاد کرد به عبارت دیگر رفتار برابر با اشخاص در موقعیت برابر باید داشت، هر چند منابع درآمدی افراد از از طریق مختلف باشد.

 

عدالت مالیاتی عمودی چیست:

برخلاف شیوه عدالت افقی در روش عدالت مالیاتی عمودی وضع مالیات ها به گونه ای است که شهروندان و اشخاصی که جایگاه اقتصادی متفاوتی دارند به گونه ای ناموزون و نابرابر مالیات پرداخت نمایند. به عبارت دیگر در این شیوه دریافت مالیات که بستگی به توانایی و عدم توانایی پرداخت مالیات توسط اشخاص و شهروندان جامعه دارد، شهروندانی که وضعیت اقتصادی ضعیف تری دارند نرخ مالیات پرداختی کمتری باید داشته باشند. نرخ مالیاتی در این شیوه تصاعدی است و با افزایش درآمد دریافت مالیات نیز افزایش پیدا می کند.

 

 

 

پیشنهاد می کنیم، مقاله انواع مالیات در ایران را مطالعه کنید.

 

 

 

 

 

عدالت مالیاتی در ایران:

در ایران دولت نیرومندترین بازوی اقتصادی است و چالش هایی زیادی پیش رو دارد. مالیات از عناصر اساسی دولت برای کنترل اقتصاد در چارچوب سیاست ها کلان اقتصادی است. دولت باید بتواند علاوه بر تامین مخارج خود سیاست های کلان اقتصادی را نیز مشخص نماید.

دولت برای تامین عدالت مالیاتی در ایران معافیت هایی در نظر گرفته که برای برخی مشاغل اعمال می شود این معافیت ها به منظور کاهش فشار برای اقشار کم درامد جامعه است.

>

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش