مالیات قطعی چیست و نحوه اعتراض به آن چگونه انجام می شود؟

مالیات قطعی چیست و نحوه اعتراض به آن چگونه انجام می شود؟

 

 

مالیاتی که برای یک مجموعه تعیین می‌شود، در مرحله اول غیر قطعی است و پس از اعلام آن، مودی با رعایت قوانین می‌تواند اطلاعات دقیقی از جزئیات آن دریافت کند. لازم به ذکر است که میزان مالیات تعیین شده توسط سازمان امور مالیاتی، بر اساس اظهارنامه‌ای است که توسط مودی ارائه شده است. این مالیات به صورت برگ تشخیص مالیاتی به مودی ابلاغ می‌شود و قطعی نیست؛ بنابراین، مودی می‌تواند شکایت خود را به هیات اختلاف مالیاتی مطرح کند تا بررسی شود. تا زمانی که مودی به نتیجه نرسیده باشد، برگه قطعی مالیات صادر نمی‌شود.

 

مالیاتی که به مودی ابلاغ می شود، براساس آخرین اظهارنامه‌ای که مودی تنظیم کرده، محاسبه و اعلام می شود. اگر مودی پس از بررسی اظهارنامه، متوجه شود که نیاز به اصلاح آن دارد، می تواند با رعایت مواظبت‌های قانونی، اظهارنامه را اصلاح کند و آخرین اظهارنامه‌ی نهایی را به سازمان امور مالیاتی ارائه دهد.

مالیاتی که در مرحله ابلاغ اولیه وضع می شود، غیر قطعی است و مودی می تواند بر اساس حق اطلاع از جزئیات آن، اطلاعات بیشتری در مورد مالیات دریافت کند. اگر بعد از بررسی هیات اختلاف، رایی صادر شود که حکم مالیات را تایید می کند، مودی موظف به پرداخت آن است.

به عبارت دیگر، اگر برگه ابلاغی از سمت سازمان امور مالیاتی به مودی ارائه شود و مودی هیچ اعتراضی در مورد مبلغ وضع شده ندارد، این برگه به عنوان حکم نهایی و قطعی برای مالیات در نظر گرفته می شود و مودی موظف به پرداخت آن است.

 

 

مالیات قطعی که به عنوان حکم قانونی صادر می شود، برای مودیان الزامی است که در اولین فرصت نسبت به پرداخت آن اقدامات لازم را انجام دهند. در صورتی که مودی مالیات را پرداخت نکند، این به عنوان تخلف مالیاتی شناخته می شود و برخورد قانونی خواهد داشت. بدیهی است که سازمان امور مالیاتی اختیارات و قدرت قانونی لازم را برای اجرا و اعمال جرایم سنگین دارد. برخی از اقدامات قانونی سازمان امور مالیاتی شامل بلوکه کردن حساب مودی می باشد.

مالیات قطعی در واقع به عنوان یکی از فصل های اصلی در اداره امور دارایی شناخته می شود و معمولا با نام "مالیات قطعی" برای مودیان مطرح می شود.

 

 

 

پیشنهاد می کنیم، مقاله طبقه بندی مشاغل طبق ق.م.م را مطالعه کنید

 

 

 

 اعتراض به مالیات قطعی

 اعتراض به مالیات قطعی

 

اعتراض به مالیات قطعی:

پس از بررسی عملکرد مالی مودیان توسط اداره امور مالیاتی، برگه تشخیص مالیات نهایی بر اساس قانون اساسی مالیات به مودیان مربوطه ابلاغ می‌شود. در صورتی که مالیات وضع شده بیشتر از درآمد مودی باشد، مودی می‌تواند به برگه مالیاتی اعتراض داشته باشد و به هیت مربوطه برای حل این اختلاف مراجعه کند.

پس از مراجعه به هیات اختلاف، ممکن است مودی رای و نظر هیت را پذیرا باشد. در برخی موارد هم ممکن است رای صادر شده را نپذیرند و درخواست تجدیدنظر را داشته باشند. برای اعتراض به رای، مودی باید به هیات تجدید نظر مراجعه کرده و اعتراض خود را نسبت به رای صادر شده اعلام کند. در نظر داشته باشید که اعتراض به برگه مالیات قطعی، باید مراحل اعتراض به برگه تشخیص و هیات بدوی را طی کند.

 

 

 

پیشنهاد می کنیم، مقاله مالیات مستقیم چیست را مطالعه کنید

 

 

 

مدارک لازم برای اعتراض به برگ قطعی مالیات

۱- تکمیل فرم شکایت تکمیل شده :

اشخاص حقوقی باید تمامی اظهارنامه‌ها و تغییرات و همچنین امضا صاحبان و تصویر روزنامه رسمی را همراه با مهر شرکت ارائه دهند.

همچنین، اشخاص حقیقی باید با مهر و امضا مودی یا مودیان خود، با ذکر نام و تصویر کارت ملی، امضا را به همراه داشته باشند.

در صورتی که وکیل امورات ارجاع مدارک را دنبال می‌کند، باید تصویر وکالتنامه معتبر و فیش واریزی حق تمبر مالیاتی را همراه با کارت ملی ارائه نماید.

در صورتی که شرکت منحل شده باشد، با ارائه تصویر حکم مدیر تصفیه که بیش از دو سال از تاریخ صدور آن نگذشته باشد، باید اقدام به ارائه مدارک کنید.

اگر واخواهی توسط مامورین مالیاتی باشد، باید مهر و امضای رییس امور مالیاتی نیز درج شده باشد.

۲- تصویر کامل رای مورد شکایت که تاریخ ابلاغ آن مشخص باشد.

نکات مهم

امکان اضافه کردن مدارک و حتی لایحه به پرونده، پس از تحویل مدارک، امکان‌پذیر نیست.

تنها به شکایاتی که از تاریخ ابلاغ آن‌ها بیش از یک ماه نمی‌گذرد، رسیدگی می‌شود.

در صورتی که اسناد به صورت پستی ارسال می‌شوند، باید توسط پست جمهوری اسلامی ایران ابلاغ شوند، و ارسال آن‌ها از طریق دیگر کانال‌ها، مانند شرکت‌های حمل و نقل هوایی، غیرقابل قبول است.

 

 

ماده 251 ق.م.م

ماده 251 ق.م.م

 

ماده 251 قانون مالیات های مستقیم:

با توجه به ماده ۲۵۱ قانون مالیات های مستقیم، در صورتی که مودی رای هیئت حل اختلاف را قبول ننماید، مجاز است به شورای عالی مالیاتی شکایت کند و درخواست تجدید نظر در مورد رقم مالیاتی را داشته باشد.

در صورتی که مودی تمام مراحل قانونی مرتبط با مالیات را پشت سر گذاشته و باز هم قادر به قبول رقم مالیاتی وضع شده نباشد، آخرین راه حل این است که درخواست اعتراض خود را به وزیر اقتصاد و دارایی ارائه دهد. پس از ارائه درخواست اعتراض، وزیر اقتصاد و دارایی با توجه به صلاحدید خود، می‌تواند پرونده را به هیئت سه نفره انتخابی از طرف خود ارجاع دهد.

 

، اما پس از صدور رای نهایی توسط هیئت سه نفره، فرصتی برای اعتراض و تجدید نظر وجود ندارد. به عبارت دیگر، رای نهایی و لازم الاجراست و هیچ کدام از طرفین نمی توانند بعداً درخواست تجدید نظر یا اعتراض داشته باشند. البته در صورتی که مودی موفق به پیدا کردن اسناد جدید یا اشتباه در محاسبه رای صادر شده شود، می تواند با مراجعه به مراجع قضایی و تقاضای بررسی مجدد پرونده، سعی در کسب حق خود داشته باشد.

 

 

پیشنهاد می کنیم، مقاله ماده ۹۷ مالیات های مستقیم را مطالعه کنید

 

>

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش