نقش حسابدار در میزان موفقیت کسب و کار

نقش حسابدار در میزان موفقیت کسب و کار

 

قبل از این که به نقش حسابداری در میزان موفقیت کسب و کار پرداخته شود، باید با اهداف اصلی حسابداری و نقش آن در کسب و کارها آشنا شد. در واقع هدف اصلی از حسابداری برای شرکت ها و کسب و کارها ارائه و تامین اطلاعات مالی برای موسسان و مدیران شرکت ها است. این اطلاعات باید در اختیار مدیران، سرمایه گذاران و تمامی سهامداران و ذینفعان شرکت و کسب و کار مورد نظر قرار بگیرد. به صورت کلی می توان گفت حسابداری در خصوص جریان های مالی و درآمد ها، سود و زیان و موارد مالیاتی شرکت اطلاعاتی را جمع آوری و دسته بندی کرده و آن را در اختیار مدیریت قرار می دهد.

 

نقش حسابداری در موفقیت کسب و کار:

نقش حسابدار در میزان موفقیت کسب و کار بسیار چشمگیر و قابل تامل است. همه ی ما می دانیم که موفقیت در کسب و کار در گرو استفاده و مدیریت مناسب منابع اقتصادی بوده و هست. حسابدار با برنامه ریزی و ساماندهی منابع اقتصادی در دسترس که شامل درآمدها، سود، زیان، مالیات، عوارض و… می باشد. همیشه قادر است، که به صرفه ترین و اقتصادی ترین راهکارها را برای موفقیت یک کسب و کار ارائه دهد. دستیابی به این راهکارها  نتیجه ی خدمات حسابداری یک حسابدار می باشد. به عبارتی داشتن یک حسابدار ماهر و متعهد که بر علوم حسابداری و خدمات حسابداری تسلط کامل دارد، موجب پیشرفت همه جانبه ی کسب و کار می شود.

 

نحوه تاثیر حسابدار بر مدیریت داخلی شرکت:

در موارد زیادی نقش حسابدار در شرکت می توانند بر سیستم مدیریت داخلی سازمان تاثیر گذار باشند که از جمله آنها می توان به موضوعات زیر اشاره نمود:

  • مدت زمان گذشته از حساب های دریافتی
  • گزارش هایی از میزان موجودی شرکت
  • گزارش هایی در خصوص میزان فروش ماهانه شرکت
  • گزارش هایی در خصوص وضعیت حساب های قابل پرداخت

این گزارش ها بایستی به طور دقیق و به موقع تهیه شوند که تاثیر مهمی در تهیه و تخمین میزان بودجه مورد نیاز برای آینده شرکت دارد و باعث می شود که شرایط مالی شرکت پیش بینی گردد. بنابراین می توان گفت که حسابدار های داخلی شرکت، نقش مهم و حیاتی در بهبود شرایط شرکت به عهده دارند.

 

اهمیت داده های حسابداری در تصمیم گیری مدیران سازمان:

 

اطلاعات حسابداری به مدیران اجازه می دهد تا با اتخاذ تصمیمات مالی آگاهانه، عملکرد کلی شرکت را بهبود بخشند. مدیران همچنین باید بتوانند صورت های مالی را تفسیر کنند، زیرا آنها درک روشنی از موقعیت کسب و کار به دست می‌دهند. همچنین با پیاده سازی اطلاعات حسابداری می توان تصمیم گیری منطقی و سیستماتیک را انجام داد.

 

نقش حسابداری در برآورد های مالیاتی کسب و کارها:

هر شخص با راه اندازی یک کسب و کار بایستی قوانین و مقررات را نیز در نظر بگیرد یکی از این قوانین مهم، مربوط به مالیات می باشد که لازم است در خصوص ارائه اظهارنامه های مالیاتی دقت نمود.

یکی دیگر از نقش های حسابدارها در سازمان، بررسی و تجزیه و تحلیل میزان سود و زیان و امور مالیاتی سازمان ها است که این عمل توسط حسابدارها و با بهره گیری از نرم افزار های حسابداری و همچنین استاندارد های حسابداری صورت می گیرد.

دقت و وقت شناسی در انجام امور مالیاتی شرکت یکی از مهم ترین اقدامات حسابدار می باشد که باعث جلوگیری از بروز ضرر و جریمه های مالیاتی می شود. بنابراین تمامی کسب و کار ها و شرکت ها موظفند در خصوص ارائه مشخصات و صورت حساب های مالی، دقت عمل داشته باشند که جز مهمی از خدمات حسابداری به شمار می روند.

 

اهمیت حسابداری در برنامه ریزی برنامه های شرکت ها و تامین مالی:

نقش حسابداری و اهمیت آن در موفقیت کسب و کاربه طور کلی حسابداری اطلاعات به دست آمده از جریان های مالی، درآمد ها، سود و زیان و مالیات شرکت و سازمان را دسته بندی نموده و آنها را در اختیار مدیران شرکت و سایر ذی نفعان قرار می دهد. با توجه به این موضوع می توان گفت که صحت اطلاعات جمع آوری شده دارای اهمیت بسیار بالایی است.

 

 

 

پیشنهاد می‌شود مقاله قوانین مورد نیاز برای حسابدار موفق را مطالعه کنید

 

 

 

 

نقش حسابدار شرکت ها در تعیین قیمت محصولات تولیدی:

زمان راه اندازی و استارت یک کسب و کار در شرکت های تولیدی که دارای محصولات متفاوت و خط تولیدهای متنوعی باشد، یکی از موضوعات مهم و مورد نظر آنها تعیین هزینه تولید محصول می باشد که این موضوع نیز به حسابدار ها مربوط می شود که با توجه به ضرورت آن بایستی هزینه های تولید محصول مورد بررسی قرار گیرد.

این پیش بینی می تواند در بررسی روند تولید و همچنین بودجه ریزی برای خط تولید های شرکت بسیار حائز اهمیت باشد و سازمان را در تولید بهتر و بهینه محصولات یاری رساند که این کار باعث قیمت گذاری درست در فروش نهایی نیز می گردد.

از این رو حسابدار بر اساس برآوردهای انجام شده می تواند با همکاری با تیم مدیریتی سازمان، اقدام به طراحی یک استراتژی دقیق نموده و اقدام به قیمت گذاری محصول نمایند.

 

اهمیت و نقش حسابدار در ارزیابی عملکرد تجاری کسب و کار ها:

اهمیت و نقش حسابدار در ارزیابی عملکرد تجاری کسب و کار هاحسابدارهای شرکت ها و سازمان ها مخصوصا حسابدارهای بخش مدیریت موظفند گزارش هایی را در مورد سوابق مالی شرکت آماده و برای هیئت مدیره ارائه نمایند که به مدیران در بررسی و نحوه عملکرد سازمان و همچنین تجزیه و تحلیل وضعیت کنونی کمک شایانی می نماید

 

مضرات عدم وجود حسابدار در کسب و کار:

با توجه به موضوعاتی که مطرح شد، اهمیت و ضرورت وجود حسابدار برای هر کسب و کار نمایان شده است و می توان گفت که وجود حسابدار با تجربه و دقیق می تواند یکی از اصول اساسی برای هر کسب و کار به شمار رود که مدیران به خوبی با این لزوم و مضرات نداشتن حسابدار آشنا می باشند.

 

 

 

پیشنهاد می‌شود مقاله مهارت های یک حسابدار موفق را مطالعه کنید

 

>
آموزش صفر تا صد نرم افزار هلو
آموزش انواع ثبت های حسابداری
آموزش کاربرد اکسل در حسابداری
آموزش صفر تا صد نرم افزار رافع
آموزش حسابدار تا مدیر مالی
سریعترین راه ورود به بازار کار حسابداری

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید