اعتراض به حسابرسی بیمه

اعتراض به حسابرسی بیمه

 

 

یکی از فرایندهای اداری در سازمان تامین اجتماعی، برای شناسایی کارگران و حقوق بیمه ای آن ها، بازرسی بیمه می باشد.

بازرسان بیمه به دو صورت این بازرسی را انجام می دهند:

یکی اینکه به صورت حضوری از کارگاه ها، برای شناسایی کارگران، از این واحد های تجاری بازرسی می کنند و دیگری به این صورت است که به صورت حسابرسی از دفاتر قانونی انجام می شود. بازرسی بیمه ای همان حسابرسی هزینه ای می باشد و در بخش مالیات برای محاسبات درآمد یک شرکت و یا یک واحد تجاری انجام می شود. دراین حسابرسی درآمدی در نظر گرفته می شود و در نهایت هزینه ها از درآمد اقتصادی آن واحد تجاری کم می شود.

هدف از شناسایی این هزینه ها، هزینه های مربوط به کار می باشد و به درآمد و هزینه های دیگر واحد تجاری ارتباطی ندارد. به همین دلیل در حسابرسی بیمه، اسناد و مدارک مربوط به هزینه های شرکت مورد بررسی قرار می گیرد و این هزینه ها در واقع، هزینه های مرتبط با کار و اشتغال نیروی انسانی و حق بیمه این نیروها می باشد.

 

گزارش بازرسان دفاتر قانونی:

بازرسان دفاتر قانونی سازمان تامین اجتماعی، برای تعیین میزان حق بیمه کارکنان در واحد های تجاری و هزینه های مربوط به کار و اشتغال، دفاتر این واحد ها را مورد بازرسی قرار می دهند و کارفرمایان هم موظف به همکاری با این بازرسان می باشند و باید دفاتر قانونی را در اختیار آن ها قرار دهند.

به همین دلیل تمام واحد های تجاری باید آمادگی این بازرسان سازمان تامین اجتماعی را داشته باشند. هیچ زمان خاص تعیین شده ای هم برای حضور این بازرسان وجود ندارد و بر اساس تشخیص شعبه مربوطه تامین اجتماعی و یا اینکه در موارد خاصی، مثلا صدور مفاصاحساب بر اساس درخواست کارفرما، در واحد های تجاری مربوطه حضور پیدا می کنند.

کارفرمایان توجه داشته باشند که اعتراض نسبت به انجام حسابرسی بیمه غیر قانونی می باشد و حسابرسان می توانند از زمانی که واحد تجاری مورد حسابرسی قرار نگرفته باشد، تمامی لیست های مربوطه را مورد حسابرسی قرار دهند.

 

 

 

پیشنهاد می کنیم، مقاله سیستم حسابرسی ادواری را مطالعه کنید

 

 

 

 

 

اعتراض به حسابرسی بیمه

هدف از انجام حسابرسی

 

هدف از انجام حسابرسی بیمه:

در حسابرسی بیمه، تمامی اختلافات بین کارفرما و شعبه بیمه تا زمان انجام حسابرسی از بین می رود. در این حسابرسی های انجام شده تمامی بدهی های کارفرمایان مشخص می شود و موظف به پرداخت آن نیز می باشند.

 

مراحل انجام حسابرسی بیمه:

قبل از انجام حسابرسی بیمه واحدهای تجاری، فرم های مخصوصی برای این واحد ها ارسال می شود و در این فرم ها سوالاتی در مورد دفاتر قانونی و اظهارنامه مالیاتی قرار داده شده است. بعد از ارسال فرم مربوطه به واحد تجاری، کارفرمایان موظف به تکمیل فرم و ارسال آن به شعبه مربوطه می باشند.

مرحله بعدی این حسابرسی به این صورت است که، فرم های تکمیل شده مربوطه به شعبات ذیربط ارسال می شود و مورد بررسی قرار می گیرد و رای مربوطه از طرف این شعبه صادر می شود و کارفرما هم در صورت عدم توافق می تواند نسبت به آن رای صادره اعتراض خود را به هیئت بدوی ارائه دهد.

 

 

 

پیشنهاد می کنیم، مقاله جامعه حسابداران خبره را مطالعه کنید

 

 

 

اعتراض به حسابرسی بیمه

کسرحق بیمه در حسابرسی

 

موارد مشمول کسرحق بیمه در حسابرسی بیمه:

در حسابرسی دفاتر قانونی، تمامی دستمزد و حقوق دریافتی کارکنان، کلیه مبالغ پرداختی به اشخاص حقیقی و حقوقی برای قراردادهای پیمانکاری ماده 38 قانون تامین اجتماعی که مفاصا حساب آن از سازمان دریافت نشده باشد و وجوه پرداختی به افراد حقیقی برای حق الزحمه مشمول کسر حق بیمه می باشند و مورد بررسی حسابرسی بیمه قرار می گیرند.

 

موارد غیر مشمول کسر حق بیمه در حسابرسی بیمه:

این موارد ذکر شده در ذیل مشمول کسرحق بیمه در دفاتر قانونی نمی باشند:

 • بازخرید ایام مرخصی
 • کمک عائله مندی
 • هزینه سفر و حق الزحمه ماموریت
 • دریافت حق همسر در موسسات دارای قانون نظام هماهنگ
 • پاداش، عیدی، کمک هزینه مسکن و خواربار در ایام بیماری
 • حق شیر
 • خسارات اخراج و سنوات
 • حق الزحمه امام جماعت
 • حق حضور در جلسات هیت مدیره
 • خرید انواع کالا، ماشین آلات، قطعات و …
 • طراحی، چاپ، تبلیغات و …
 • ترخیص کالا و هزینه های گمرکی
 • حق الوکاله، هزینه های کارشناسی و …

 

 

پیشنهاد می کنیم، مقاله اهمیت جایگاه حسابرسی در شرکت ها را مطالعه کنید

>
آموزش صفر تا صد نرم افزار هلو
آموزش انواع ثبت های حسابداری
آموزش کاربرد اکسل در حسابداری
آموزش صفر تا صد نرم افزار رافع
آموزش حسابدار تا مدیر مالی

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید