آموزش نحوه خرید سهام در بورس بصورت آنلاین و اینترنتی

 

امروزه بازار بورس و اوراق بهادار به عنوان مرکز معاملات عمومی و یک مکان سرمایه‌گذاری دارای گردش مالی زیادی است. بنابراین، بورس یک بازار جذاب برای سرمایه‌گذاری به شمار می‌رودخرید سهام در بورس خیلی هم سخت نیست. در قدیم برای خریدوفروش در بورس نیاز به طی کردن هفت خوان رستم داشتید، اما در دنیای پیشرفته‌ امروز تنها کافی است در یک کارگذاری ثبت‌نام کنید و کد بورسی بگیرید. بعد از آن می‌توانید هر گوشه از دنیا که باشید، تنها با یک موبایل هوشمند و اینترنت به خرید بورس بپردازید.

 

 

خرید سهام در بورس ایران

افراد حاضر در یک جامعه همواره به دنبال افزایش ثروت خود هستند و در این راستا به دنبال بررسی فرصت‌های پیش رو بوده با از این طریق بتوانند خود را از کاهش ارزش پول ایمن کنند و بتوانند رفاه و آسایش اقتصادی خود را افزایش دهند.

در تمامی جوامع، بورس به عنوان یک ابزار مفید و جذاب در جهت نیل به هدف فوق است. در ایران نیز این موضوع صادق بوده و به تدریج افراد حاضر در جامعه به اهمیت این موضوع بیش از پیش پی می‌برند.

در این مقاله به شما مطالبی را درباره حضور در آن و نحوه خرید سهام در بورس تهران ارائه خواهیم داد.

 

 

مزایا و معایب سرمایه گذاری در بازار بورس

 البته سرمایه گذاری در بورس هم مانند همه‌ بازارهای سرمایه‌گذاری دارای مزایا و معایبی است. هر شخصی قبل از ورود به هر بازاری باید مزایا و معایب آن را بررسی نموده و سپس اقدام به ورود نماید. برای کسانی که با چم و خم بازار آشنایی نداشته باشند، این بازار می تواند کمی ریسک داشته باشد.

 

 

مزایای بازار بورس:

 

۱- امکان انجام معاملات به صورت اینترنتی

اولین مورد از مزایای سرمایه گذاری در بورس امکان انجام معاملات به صورت اینترنتی و خیلی ساده است. فرایند خرید و فروش سهام در بازار بورس به سادگی هر چه تمام تر صورت پذیرفته و شما بدون هیچگونه چالشی می‌توانید در کمترین زمان ممکن برای خرید و فروش سهام مورد نظر خود اقدام نمایید. تمام این فرایند ها تنها با چند کلیک ساده در پلتفرم معاملاتی در یک کارگزاری بورس انجام خواهد شد.

 

 

۲- امکان ورود به این بازار برای هر شخصی وجود دارد.

ورود به بازار بورس برای هر شخصی امکان‌پذیر بوده و محدودیت زیادی برای افراد در این بازار وجود ندارد. البته محدودیت‌های ناچیزی مانند حداقل مدرک دیپلم در زمان دریافت کد بورسی برای کاربران در نظر گرفته‌شده که آن هم باز مانعی برای سرمایه‌گذاری در این بازار نیست. زیرا به صورت غیرمستقیم هم امکان سرمایه‌گذاری و خرید سهام در بورس وجود دارد.

 

 

۳- امکان سرمایه گذاری با هر میزان سرمایه

همچنین بازار بورس این مزیت را نیز برای سرمایه گذاران ایجاد می کند تا بتوانند با هر میزان سرمایه در این بازار وارد فرایند خرید و فروش سهام شوند. دقت داشته باشید که در کنار حداقل سرمایه مورد نیاز برای سرمایه گذاری در یک بازار حداکثر سرمایه نیز اهمیت خاص خود را دارد. برخی از بازارها گنجایش سرمایه گذاری خیلی سنگین را نداشته و عملاً اقدام برای ورود سرمایه های سنگین با آنها ممکن است خطرات و ریسک های بسیار زیادی برای هرکسی به دنبال داشته باشد.

 

 

۳- همیشه در دسترس است.

برای خریدوفروش یک ملک یا حتی سکه و طلا چه روش‌هایی وجود دارد؟ آیا شما می توانید با نشستن در خانه بهترین ملک منطقه را بخرید؟ بازار بورس برخلاف این بازارها هیچ نیازی به حضور فیزیکی شما در مکانی خاص نخواهد داشت. در واقع تنها ابزار لازم برای خرید سهام در بورس یک موبایل یا لپ‌تاپِ متصل به اینترنت است.

 

 

۴- میزان نقد شوندگی خوبی دارد.

یکی دیگر از مهم ترین مزایای سرمایه گذاری در بازار بورس نقد شوندگی بسیار بالای این بازار است. نقدشوندگی در بازار بورس به این معنا است که شما در بازه زمانی بسیار کوتاهی می‌توانید میلیاردها تومان را در این بازار نقد کنید. دقت داشته باشید که چنین شرایطی در کمتر بازار مالی موجود در ایران در دسترس است و در بسیاری از بازارها این موضوع تبدیل به یک چالش بزرگ شده است.

به عنوان مثال فرآیند خرید و فروش مسکن در بازار ایران ممکن است بسیار طولانی شود. برای فروش یک ملک و نقد کردن آن حتی ممکن است نیاز به ماه ها زمان داشته باشید. اما برای خرید و فروش سهام در بازار بورس عملاً چنین شرایطی وجود نداشته و شما می‌توانید در چند دقیقه سرمایه قابل توجهی را در بازار بورس نقد کنید.

اهمیت نقدشوندگی در بازار بورس را زمانی درک خواهید کرد که در یک شرایط بحرانی قرار بگیرید. به عنوان مثال اگر نیاز به بخشی از سرمایه خود برای پر کردن یکی از چالش‌های زندگی خود داشته باشید به راحتی می‌توانید در چند دقیقه بخشی از سهام در دسترس خود را به فروش برسانید و آن را به صورت نقد در اختیار داشته باشید. در صورتی که در بازار مسکن چنین شرایطی برای شما وجود ندارد.

 

 

یک مزیت جدید در بازار بورس ایران

در میان مزایایی که برای بازار بورس ایران برشمردیم، یک مزیت فوق‌العاده به تازگی در حال اضافه شدن به این بازار است. سازمان بورس ایران در اقدامی جدید اعلام کرده است که امکان فروش تعهدی برای کاربران فراهم خواهد شد. این به معنی دو طرفه شدن این بازار است.

در واقع با این مزیت شما هم می توانید با بالا رفتن قیمت سهام سود خوبی کسب کنید و هم با پایین آمدن آن؛ امکانی که در هیچ یک از بازارهای دیگر اقتصادی برای شما فراهم نخواهد شد.

 

 

معایب بازار بورس

 • با ریسک از دست رفتن مقداری از سرمایه همراه است؛
 • خرید سهام در بورس همیشه منتهی به سود نشده و می‌تواند ضررهایی نیز با خود به همراه داشته باشد. 

 

 

 

پیشنهاد میشود مقاله ارزش گذاری سهام چیست و به چه روش هایی انجام می شود؟ را مطالعه کنید

 

 

 

سهام چیست؟

به صورت ساده می توان گفت که سهام جمع کلمه سهم به معنی مالکیت هر فردی از یک دارایی مشخص است. برای نمونه زمانی که فرد به خرید و فروش سهام شرکت مورد نظر خود می پردازد، تعداد مشخصی از سهم آن شرکت را دریافت می کند و در ازای آن مبلغی را می پردازد. حال اگر مالکیت یک کارخانه بین 500 نفر تقسیم شود و ارزش کارخانه نیز در حدود یک میلیارد تومان باشد، سهم هر فرد برابر با 2 میلیون تومان خواهد بود.

در اصل می توان گفت که هر شخص که دارای سهام از این شرکت بوده سهم او برابر با 2 درصد خواهد بود. با توجه به مثال ارائه شده، می توان به این موضوع پی برد که هر فرد با توجه به میزان دارایی و سهم خود در شرکت می تواند در تصمیماتی که در آینده شرکت گرفته می شوند، تاثیرگذار باشد.

 

 

سهام چه کاربردی دارد؟

کاربرد اصلی سهام در واقع تقسیم‌بندی ارزش‌های یک شرکت به واحدهای کوچک قابل خریدوفروش می باشد. هر شرکتی در بازار بورس ارزش کل دارایی‌های خود را به قسمت‌های مساوی تقسیم می‌نماید. هر واحد از این قسمت‌های مساوی یک سهم از شرکت مذکور می باشد که هر فرد فعال در بازار بورس برای خرید سهام در بورس می‌بایست این سهم‌ها را خرید و فروش نماید.

 

 

مفاهیم و اصطلاحات بازار بورس

قبل از ورود به بازار سرمایه مانند هر بازار دیگری شما نیاز خواهید داشت تا با برخی از مفاهیم و اصول اولیه این بازار آشنا باشید. داشتن دانش کافی برای خرید سهام در بورس امری کاملاً ضروری است، مخصوصا برای کسانی که تمایل دارند به صورت مستقیم در این بازار سرمایه‌گذاری نمایند. موفقیت در بورس مستلزم آشنایی با مفاهیم و اصول بازار سرمایه است. برخی از مهم‌ترین مفاهیم بازار سرایه عبارتند از:

 

 

۱- تعریف کارگزاری

طبق تعریف قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی، شرکت کارگزاری بورس به شخص حقوقی گفته می شود که اوراق بهادار را برای دیگران و به حساب آن‌ها معامله می‌کند. به بیانی ساده تر شرکت کارگزاری به نهاد مالی گفته می شود که از سازمان بورس و اوراق بهادار مجوز دریافت کرده و به فعالیت قانونی در بازار بورس می پردازد

 

 

۲- نماد در بازار سهام چیست؟

هر شرکتی که در بازار بورس پذیرفته می شود، با یک نماد مشخص می‌گردد. نماد هر شرکت در بازار تنها معرف آن شرکت بوده و هیچ ارزش دیگری برای آن ایجاد نمی‌کند. نحوه‌ نمادگذاری شرکت‌ها هم یک اسلوب ثابت دارد.

این نمادها از دو بخش اصلی تشکیل می‌شوند:

 • قسمت اول هر نماد بورس یک حرفی است و به نوعی گروه‌بندی صنعتی که شرکت مورد نظر در آن فعالیت دارد را مشخص می‌نماید.
 • قسمت دوم هم بخشی از اسم اصلی شرکت است.

برای مثال نمادهای شرکت‌های وابسته به صنعت خودرو در بورس با حرف خ شروع می‌شوند و نماد شرکت خودروسازی سایپا خساپا است.

 

 

نمادهای شاخص ساز مثبت و منفی چه مفهومی دارند؟

نمادهای شاخص ساز اصطلاحی است در بازار سرمایه و به نمادهایی اطلاق می شود که در یک روز کاری بیشترین تأثیر را بر روی شاخص می‌گذارند. معمولاً شرکت‌های بزرگ مانند شرکت‌های پتروشیمی و یا بانک‌ها، چون تعداد سهام بسیار زیادی دارند، معاملات انجام شده در آن‌ها تأثیر زیادی روی شاخص می‌گذارد.

در یک روز کاری معمولاً اگر این شرکت‌های بزرگ منفی معامله شوند، شاخص نیز منفی شده و اگر مثبت معامله شوند، شاخص نیز مثبت خواهد بود. البته باید به کلمه‌ معمولاً در این جمله دقت نمایید.

 

 

۳- شاخص کل

شاخص کل که احتمالاً نام آن را در اخبار و رسانه‌ها زیاد شنیده‌اید، تعریفی از میانگین کل وضعیت بازار بورس ایران است. تمام سودها و زیان‌هایی که تک‌تک نمادهای فعال در بازار ایجاد می نمایند، نمادی با عنوان شاخص بورس را می‌سازند. مثبت بودن این شاخص معمولاً به معنی مثبت بودن اکثریت نمادهای بورس و منفی بودن آن نیز به معنی منفی بودن اکثریت نمادهای بورسی در یک روز کاری می باشد.

 

 

۴- تحلیل تکنیکال و بنیادی

تحلیل تکنیکی و تحلیل بنیادی علمی است که توسط آن یک سرمایه‌گذار می‌تواند آینده‌ یک سهم را در بازار بورس پیش‌بینی نماید. در واقع شما اگر به دنبال خرید سهام در بورس هستید، باید مشخص کنید که چه سهمی در آینده مستعد رشد بوده و چه سهمی منفی معامله خواهد شد. این اصلی‌ترین کلید بازار سرمایه است که با استفاده از علم تکنیکال و بنیادی می توان آن را تشخیص داد.

 

مراحل خرید سهام در بورس

 

 • تهیه مدارک لازم برای ثبت‌نام و دریافت کد بورسی:
  • مراجعه به یکی از کارگزاری‌های معتبر بورس و پر کردن فرم‌های مربوطه برای دریافت کد بورسی و سامانه سجام

  • دریافت کد آنلاین از طریق ایمیل

  • مشاهده کد بورسی با ورود به بخش آنلاین

  • دریافت کد بورسی و مجوز معامله در بازار سرمایه پس از یک ماه

  • ورود به بخش آنلاین و خرید سهام در بورس

 

 

مرحله‌ اول: دریافت کد بورسی

برای دریافت کد بورسی نیاز به تهیه‌ مدارکی خواهید داشت. مدارک لازم برای دریافت این کد عبارت‌اند از:

 • مدارک لازم برای دریافت کد بورسی توسط افراد حقیقی:

  • اصل و تصویر صفحه اول و توضیحات شناسنامه

  • اصل و تصویر پشت و رو کارت ملی

  • شماره حساب بانکی به همراه شماره شبای آن

  • تکمیل فرم مشخصات اشخاص حقیقی

  • تکمیل فرم درخواست کد معاملاتی آنلاین

 • مدارک لازم برای دریافت کد بورسی توسط افراد حقوقی:

  • تصویر روزنامه رسمی آگهی تأسیس

  • آگهی کلیه‌ تغییرات

  • تصویر اساسنامه

  • کپی شناسنامه و کارت ملی اعضای هیئت مدیره

  • تکمیل فرم تعهدنامه

  • تکمیل فرم مشخصات مشتریان حقوقی

ثبت نام در بورس از طریق کارگزاری‌های معتبر انجام می‌پذیرد. با مراجعه به دفاتر و شعبات این کارگزاری‌ها در ساعات اداری و ارائه مدارک بالا می توانید برای ورود به بازار سرمایه ثبت‌نام نمایید.

 

 

سامانه‌ سجام

برای دریافت کد بورسی نیاز به ثبت نام سجام هم خواهید داشت. سجام مخفف نام سامانه‌ جامع اطلاعات مشتریان است. سازمان بورس برای مبارزه با پول‌شویی و کنترل خریدوفروش‌ها در بازار بورس اقدام به راه‌اندازی این سامانه نموده است. کسانی که اخیراً برای دریافت کد بورسی به کارگزاری مراجعه می نمایند، در همان زمان ثبت‌نامِ سامانه‌ی سجام هم برای آن‌ها صورت می‌پذیرد؛ اما به صورت کلی مراحل ثبت‌نام در این سامانه به شرح زیر می باشد:

 • وارد سایت سامانه‌ سجام شوید

 • از منوی سایت قسمت ثبت‌نام را انتخاب نمایید

 • شماره موبایل خود را وارد کرده و کد مندرج در سایت را نیز وارد کنید. سپس به مرحله‌ بعد بروید

 • مشخصات خود را در ادامه پرکنید

 • هزینه‌ ۱۰ هزار تومانی دریافت این کد را پرداخت نمایید

 • منتظر دریافت کد سجام باشید

 • احراز هویت غیر حضوری یا الکترونیکی و یا حضوری

البته با مراجعه به یکی از دفاتر پیشخوان دولت هم می توانید تمام این موارد را انجام دهید. برای ثبت‌نام در این سامانه نیاز به اطلاعات شخصی هویتی، آدرس منزل، موقعیت شغلی، میزان دارایی‌های فعلی و شماره حساب شبا خود خواهید داشت. ثبت‌نام در این سامانه برای همه اشخاص حقیقی و حقوقی اجباری خواهد بود.

پس از ثبت‌نام برای دریافت کد بورسی و سامانه‌ سجام، معمولاً طی ۲ تا ۳ روز کاری این کد برای شما ارسال خواهد شد. کد بورسی در سامانه‌ آنلاین شما قابل مشاهده است. کارگزاری کد آنلاین شما را به آدرس ایمیل شما ارسال می‌کند و شما با ورود به این فضای آنلاین می توانید کد بورسی خود را در آن مشاهده نمایید.

 

 

ورود به بخش آنلاین و خرید سهام در بورس

دقت نمایید که دریافت کد بورسی برای کاربران محدودیت سنی ندارد. افراد بالای ۱۸ سال می توانند با به همراه داشتن مدارک بالا در دفتر هر کدام از کارگزاری‌ها اقدام به دریافت این کد نمایند. والدین نیز می‌توانند برای فرزندان زیر ۱۸ سال خود کد بورسی بگیرند. اما افراد زیر ۱۸ سال تنها می توانند کد بورسی آفلاین داشته باشند و امکان حضور آن‌ها در فضای آنلاین تا رسیدن به سن ۱۸ سالگی وجود نخواهد داشت.

فضای آنلاین هم پلتفرمی است که کاربران می توانند با ورود به این بخش، به صورت آنلاین تمامی سهم‌های بورس را مشاهده و اقدام به خرید سهام در بورس به صورت آنلاین و غیرحضوری نمایند.

 

 

بهتر است با چه مبلغی فعالیت در بازار بورس را شروع کنم؟

فعالیت در بازار سرمایه در کنار همه‌ شیرینی‌ها و جذابیت‌هایی که دارد، با ریسک‌هایی نیز همراه خواهد بود. از این رو کاربران بی‌تجربه که در حال یادگیری مفاهیم این بازار می‌باشند، بهتر است با مبالغ کمی وارد بازار شوند و با کسب تجربه در آن کم‌کم میزان سرمایه‌گذاری خود را افزایش دهند.

حتی حرفه‌ای‌های این بازار نیز معمولاً برای خرید سهام در بورس و ورود به یک سهم به صورت پله‌ای عمل نموده و کم‌کم مبلغ سرمایه‌گذاری خود را افزایش می‌دهند. حضور با مبالغ کم هر چند ممکن است برای شروع سودهای آن‌چنانی به دنبال نداشته باشد، اما تجارب خوبی برای شما ایجاد خواهد نمود.

 

 

برای فعالیت در بازار بورس و خرید و فروش سهام لازم است چه چیزهایی را یاد بگیرید؟

فعالیت در بازار سرمایه و خرید سهام در بورس نیاز به هیچ مدرک خاصی ندارد و شما یک ماه پس از دریافت کد بورسی می‌توانید به خرید بپردازید. تمام شرکت‌های بازار بورس در آدرس سایت رسمی این بازار به نشانی http://www.tsetmc.ir مشخص می‌باشند.

ریز مشخصات و جزئیات هر کدام از شرکت‌های حاضر در بازار بورس هم در سامانه‌ای موسوم به سامانه‌ کدال درج‌شده است. با ورود به این سامانه، شما می‌توانید تمام فعالیت‌ها، دارایی‌ها و همه‌ گزارشات مربوط به تک‌تک شرکت‌های فعال در بازار سرمایه را مشاهده و آن‌ها را تجزیه و تحلیل نمایید.

اما برای حضور موفق و کسب سود در این بازار نیاز خواهید داشت که با مفاهیم بازار و روش‌های پیش‌بینی بازار آشنا شوید. همچنین لازم است تجزیه و تحلیل بازار به صورت بنیادی را یاد بگیرید و در تحلیل تکنیکال به یک فرد حرفه‌ای تبدیل شوید. تنها در این صورت است که می توانید در این بازار به سود مستمر برسید؛ در غیر این صورت حتی کسب سود در بازار بورس هم موقتی بوده و دائمی نخواهد شد.

 

 

در بازار بورس چه کارهایی می توانید انجام دهید؟

با استفاده از کد آنلاین و ورد به سامانه‌ آنلاین معاملات در بازار بورس این امکان برای شما فراهم است تا به خریدوفروش سهم بپردازید. به صورت کلی انجام عملیات زیر در بازار بورس در این سامانه برای شما امکان‌پذیر خواهد بود:

 

 • خرید سهام:

نحوه‌ خرید سهام در بازار بر پایه‌ مناقصه پیش می‌رود. به این صورت که هر سهم در هر روز کاری یک محدوده‌ مشخص برای قیمت‌گذاری دارد. خریداران می‌بایست در واقع در یک مناقصه شرکت نمایند و هر کس قیمت بیشتری را برای خرید آن سهم ارائه نماید، در بالای لیست قرارگرفته و خرید برای وی امکان‌پذیر خواهد شد. برای خرید سهم همه‌ افرادی که قیمت بیشتری از شما ارائه کرده باشند، باید سهام خود را خریداری نمایند تا نوبت به شما برسد.

 

 • فروش سهام:

فروش سهام در بازار سرمایه طبق اصول مزایده صورت می‌گیرد. یعنی هر کس در محدوده‌ قیمت روزانه‌ سهام، قیمت پایین‌تری برای فروش پیشنهاد نماید، در صدر لیست فروشنده‌ها قرارگرفته و هر کس به نوبت خود سهام خود را به فروش خواهد رساند.

 

 • خرید عرضه اولیه:

عرضه اولیه به معنی حضور تازه یک شرکت و نماد جدید در بازار سرمایه است. امکان خرید عرضه اولیه برای هر فردی تنها به مقدار مشخصی امکان‌پذیر می باشد.

 

 

خرید سهام در بورس

خرید سهام در این بازار به روش‌های مختلفی امکان‌پذیر است. اما مهم‌تر از خرید سهام در بورس و روش‌های آن، اطلاع از این مسئله است که چه سهمی باید بخرید؟ انتخاب سهم مناسب برای خرید نیاز به آموزش تجزیه و تحلیل بازار دارد.

 

 

برای شروع چه سهامی بخرید؟

برای شروع سرمایه گذاری در بورس می توانید با خرید نمادهای عرضه اولیه شروع کنید. خرید این نمادها معمولاً ریسکی نداشته و شما در چند روز ابتدایی سود خواهید کرد. با خرید عرضه اولیه‌ها می‌توانید کار با پلتفرم‌های مختلف را نیز امتحان نموده و در آن‌ها تجربه کسب کنید.

 

 

روش های خرید سهام در بورس

 • خرید آنلاین

 • خرید اینترنتی

 • خرید تلفنی

 • خرید حضوری

 

 

خرید سهام از طریق مراجعه حضوری

هر شخص با مراجعه به کارگزاری که در آن کد بورسی خود را دریافت کرده است می تواند برای خرید سهام اقدام نماید. برای این کار مراحل خیلی ساده‌ای در پیش خواهید داشت. یک ماه پس از دریافت کد بورسی به کارگزاری مراجعه نموده و تقاضای فرم خرید سهام نمایید. دقت کنید که این فرم باید دقیق و واضح پر شود تا در آینده مشکلی پیش نیاید.

در فرم علاوه بر اطلاعات خود بایستی اطلاعات مربوط به نماد مورد نظر اعم از قیمت، حجم و بازه‌ زمانی این خرید را مشخص نمایید. استفاده از روش حضوری جهت خرید سهام در بورس برای همه‌ افراد به خصوص افراد زیر ۱۸ سال که کد آنلاین ندارند، امکان‌پذیر می‌باشد. دقت کنید که برای این خرید باید هزینه‌ لازم برای آن در حساب کاربری شما موجود باشد و یا آن را به حساب کارگزاری واریز نمایید.

 

 

خرید سهام در بورس از طریق ارائه سفارش به صورت تلفنی

یکی دیگر از روش‌های رایج خرید سهام در بازار بورس ایران خرید به صورت تلفنی است. برای این منظور با شماره‌ تلفن کارگزاری خود تماس گرفته و درخواست خرید خود را ثبت کنید. قبل از این خرید باید حساب کاربری خود را به اندازه‌‌ مقدار مبلغ مورد نیاز برای آن پرکنید.

 

 

نحوه خرید و فروش آنلاین یا اینترنتی سهام در بورس

در روش خرید و فروش اینترنتی سهام، شما یک قرارداد خرید و فروش اینترنتی با کارگزار را تکمیل می کنید و پس از آن کارگزار به شما یک کد کاربری و رمز عبور می دهد. شما با داشتن این رمز در هر ساعتی از شبانه روز می توانید به سایت کارگزاری مراجعه کرده و درخواست خرید یا فروش خود را ثبت کنید که پس از تایید توسط کارگزاری معامله گران کارگزاری در اولین زمان ممکن درخواست شما را انجام می دهند.

 

 

 

پیشنهاد میشود مقاله سرخطی در بورس چیست؟ معرفی انواع روش های آن را مطالعه کنید

 

 

 

پس در این روش نیز مثل دو روش اول، خرید و فروش شما توسط معامله گران کارگزاری انجام می شود با این تفاوت که سفارش دهی شما از طریق اینترنت صورت می گیرد.

 

 

نحوه خرید و فروش اینترنتی سهام را می توان بر دو قسم تقسیم کرد:

در روش اول کارگزاری به شما نام کاربری و رمز عبوری جدای از اطلاعات ورود به سامانه معاملات آنلاین تخصیص خواهد داد تا شما از این طریق درخواست خرید و فروش خود را در هر ساعتی از شبانه روز ثبت نمایید. البته لازم به ذکر است که هر سفارش خرید یا فروش شما بایستی حداقل ارزش ۵ میلیون ریال را داشته باشد. در هنگام ثبت سفارش خرید کمتر از این عدد سفارش شما ثبت نمی شود و در هنگام ثبت سفارش فروش اینکار تخلف معاملاتی محسوب می شود.

اما در روش دوم کارگزاری به شما نام کاربری و رمز عبور معاملات آنلاین را تخصیص خواهد داد و شما مستقیما به حساب شخصی آنلاین خود متصل می شوید. مهم ترین ویژگی خرید و فروش سهام در بورس بصورت آنلاین سرعت عمل در ارسال و ویرایش درخواست معاملات می باشد. هم چنین می توانید درخواست خرید پلکانی را در کسری از ثانیه انجام دهید. لازم به ذکر است که تدبیر و صحرا رایج ترین سیستم های معاملاتی آنلاین در بین کارگزاری ها هستند و برخی از کارگزاری ها نیز سامانه های معاملاتی خاص خود را راه اندازی کرده اند که نمونه هایی از آن در بازار مشهود هستند.

حداقل سرمایه لازم جهت انجام خرید و فروش آنلاین ۵ میلیون ریال (۵۰۰ هزار تومان) می باشد ولی سقفی به لحاظ ارزش معاملات وجود ندارد (مگر در نماد معاملاتی خاص ناظر برای آن سهم سقف معاملاتی مشخص کند). در واقع هر سفارش خرید شما بایستی به ارزش حداقل ۵ میلیون ریال باشد (مثلا ۵۰۰۰ سهم ۱۰۰۰ ریالی).

این قانون در مورد فروش سهام هم صادق است و نمی توانید سفارش فروش کمتر از ۵ میلیون ریال وارد کنید و این کار تخلف معاملاتی است و امکان مسدود شدن کد معاملاتی شما وجود دارد. البته اگر ارزش ریالی کل سهام یک نماد خاص شما کمتر از ۵ میلیون ریال است می توانید یک سفارش فروش در آن نماد به مبلغ کل دارایی خودتان ارسال کنید وگرنه مشمول تخلف معاملاتی خواهید شد.

ممکن است شما قصد سرمایه گذاری ۲ میلیارد ریالی در بورس داشته باشید. از آنجایی که سقف واریز به حساب کارگزاری در هر نوبت پرداخت معادل ۵۰۰ میلیون ریال می باشد. بنابراین بایستی در ۴ نوبت پرداخت را انجام دهید تا حساب آنلاین شما به مبلغ ۲ میلیارد ریال شارژ شود.

 

خرید سهام در بورس به صورت آنلاین

 

 

خرید سهام در بورس به صورت آنلاین یا برخط محبوب‌ترین روش خریدوفروش سهام در بورس ایران است. در این روش هر کس با ورود به قسمت کاربری خود با استفاده از کد آنلاین، امکان مشاهده‌ جزئیات مربوط به هر نماد اعم از قیمت لحظه‌ای، بازه‌ قیمت روز، حداقل و حداکثر قیمت مجاز روز، حجم معاملات و سایر موارد لازم وجود دارد.

از ساعت ۹ هر روز تا ۱۲:۳۰ که بازار بورس فعال می باشد، می‌توانید با مراجعه به این سامانه اقدام به خریدوفروش سهام نمایید. در این سامانه بعد از جستجوی هر نماد فرمی برای خریدوفروش آن به شکل زیر ظاهر خواهد شد.

جلوی آیکون ذره‌بین جایی که جستجوی سهم را مشاهده می‌کنید، باید نماد مورد نظر خود را برای خریدوفروش درج نمایید. با تایپ نام نماد و کلیک بر روی آن به صفحه‌ زیر هدایت خواهید شد.

 

در تصویر بالا مشخصات نماد شتران (شرکت پالایش نفت تهران) را مشاهده می‌کنید. سمت راست این شکل اطلاعات مربوط به معاملات امروز و مشخصات لازم از این نماد درج ‌شده است. این اطلاعات شامل قیمت لحظه‌ای نماد، حجم معاملات و سایر اطلاعاتی که خریدار به آن‌ها نیاز دارد، هستند. در قسمت سمت چپ هم قیمت‌های پیشنهادی خریداری و فروشنده‌ها را مشاهده می‌نمایید.

در میانه‌ این تصویر، جدولی وجود دارد که شما بایستی تعداد و قیمت مورد نظر برای خرید نماد شتران را در آن وارد نموده و روی گزینه‌ خرید کلیک کنید. به همین سادگی می توانید اقدام به خرید سهام در بورس نمایید.

هیچ مانعی برای موفقیت در بازار بورس ایران پیش روی شما قرار ندارد، جز خود شما. این شما هستید که باید تصمیم بگیرید و اجرا کنید. اگر تا کنون از بیرون نظاره‌گر سودهای کلانی که بسیاری از افراد در این بازار داشته‌اند، بوده‌اید، دیگر زمان آن رسیده است که خود دست به کار شوید. کسانی که تصور می‌کنند ورود به این بازار سخت و پیچیده و یادگیری مفاهیم مختلف و سامانه‌ معاملاتی آنلاین برای آن‌ها غیرممکن است، هنوز نمی‌دانند که چقدر کار می‌تواند برایشان ساده باشد.

همه‌ کسانی که در حال حاضر در حال فعالیت در این بازار می‌باشند، روزی مانند شما اطلاعات خیلی زیادی از این بازار نداشته‌اند. خانه‌ سرمایه از آموزش بورس گام به گام و مرحله به مرحله خرید سهام در بورس به صورت آنلاین تا جایی که خودتان به راحتی سهام‌های مستعد رشد را شناسایی کرده و برای خرید آن‌ها اقدام نمایید، در کنار شما خواهد ماند.

سامانه‌ معاملاتی آنلاین کارکرد خیلی ساده‌ای دارد. هر شخصی به راحتی می تواند با ورود به سامانه‌ معاملاتی با کدی که از کارگزاری دریافت کرده است، اقدام به معامله نماید.

شارژ حساب معاملاتی با استفاده از کارت‌های عضو شتاب در کمتر از چند دقیقه صورت می‌گیرد. برداشت پول از این سامانه نیز با چند کلیک ساده قابل انجام خواهد بود. فقط کافی است به قسمت برداشت وجه در سامانه مراجعه کرده و مبلغ و زمان دریافت پول خود را ثبت کنید.

قدم اصلی اما انتخاب سهام شرکت‌های مستعد رشد است. برای حرفه‌ای شدن در این بخش نیاز به آموزش تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال خواهید داشت. خرید سهام شرکت‌هایی که از نظر بنیادی در زیر قیمت ارزش خود قرار دارند، می تواند سودهای مناسبی را در مدت زمانی کم برای شما به همراه داشته باشد.

 

 

نتیجه

بازار بورس و فرابورس، یکی از راه‌‌های متعدد برای سرمایه‌گذاری پولی که به سختی بدست آوریده‌اید، به شمار می‌روند. افراد به‌جای سرمایه‌گذاری در سایر گزینه‌های ممکن، به خرید سهام در بورس روی می‌آورند، زیرا باور دارند که سود بیشتری را نصیب آن‌ها می‌کند و در بلندمدت عملکرد سایر انواع سرمایه‌گذاری به خوبی خرید سهام در بورس نخواهد بود. از طرفی دیگر، بازار سهام، جزو سرمایه‌گذاری‌هایی با بیشترین نوسان است و امکان دارد ارزش سهام در کوتاه مدت، کاهش یابد.

احتمال دارد قیمت سهامی برای مدت‌های طولانی به علت بحران‌های مالی و حباب‌های بوجود آمده سیر نزولی داشته باشد. زمان‌بندی نامناسب نیز می‌تواند از سود شما بکاهد. البته، اگر در سرمایه‌گذاری دید بلندمدت داشته باشید، به این مشکل برخورد نخواهید کرد. توجه داشته باشید که هیچ ضمانتی برای دستیابی به سود وجود ندارد. اگر به خرید سهام در بورس بپردازید ولی انتخاب شما اشتباه باشد، ممکن است در بلند‌مدت نیز متحمل ضرر شوید. اگر به خوبی آموزش ببینید و از این دانش در خرید سهام در بورس و فروش آن استفاده کنید، می‌توانید سود نسبی خوبی در مقایسه با میزان ضرر‌ها کسب کنید.

 

>
آموزش صفر تا صد نرم افزار هلو
آموزش انواع ثبت های حسابداری
آموزش کاربرد اکسل در حسابداری
آموزش صفر تا صد نرم افزار رافع
آموزش حسابدار تا مدیر مالی
سریعترین راه ورود به بازار کار حسابداری

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید