راهکارهای کاهش درآمد مشمول مالیات

 

 

راهکارهای کاهش درآمد مشمول مالیات، یکی از رایج ترین نگرانی های برنامه ریزی مالی در بین افراد و صاحبان مشاغل است. بسیاری گمان میکنند که وقتی میخواهیم مبلغ مالیات را کاهش دهیم، یعنی کتمان درآمد کرده یا تخلفی انجام دهیم، اما اینطور نیست، بلکه با آگاهی کامل از قانونهای مالیاتی، می توان به راهکارهای کاهش درآمد مشمول مالیات، رسید. آیا با حکم و قوانین مالیاتی کتمان درآمد آشنایی دارید؟
به هرحال شرکت ها و موسسات علاقه دارند مالیات خود را به نحوی کاهش دهند، که در این مقاله قصد بر این است که بهترین راهکارهای قانونی کاهش درآمد مشمول مالیات را برای شما تشریح کنیم.

 

مفهوم مالیات

مالیات یعنی مبلغی که شما باید به دولت بپردازید تا بتواند هزینه خدمات عمومی را بپردازد. طبق اصل 51 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، مالیات ها طبق قانون وضع میشوند و موارد معافیت و بخشودگی و تخفیف مالیاتی به موجب قانون مشخص می‌شود.

 

مزایای پرداخت مالیات چیست؟

دولتها برای ایجاد تعادل اقتصادی وظایف گوناگونی به عهده می گیرند، بازارهای اقتصادی را کنترل و قیمت ها را تعیین و کنترل میکنند و بر توزیع مزدها و سایر درآمدها نظارت می کنند. اما مالیات، در تعادل اقتصادی و تامین عدالت اجتماعی جایگاهی ویژه دارد. مالیات باعث می شود که دولت، بر مسائل اقتصادی کشور و افزایش درآمدها و ثروت ها نظارت داشته و از رکود، فساد و کساد اقتصادی جلوگیری کند.

 

فرهنگسازی پرداخت مالیات

در کشور ما نیاز به فرهنگسازی بیشتر، برای مشارکت عمومی در هزینه های اجتماعی از طریق پرداخت مالیات کاملا حس میشود، چون هنوز عده ای پرداخت نکردن مالیات را نوعی امتیاز به حساب می آورند، از این رو باید آثار اجتماعی پرداخت مالیات برای مردم روشن شود تا باعث مشارکت مردم برای پرداخت به موقع مالیات شود و کشور آبادتر و پیشرفته تری داشته باشیم.

 

ارائه به موقع اظهار نامه الکترونیکی

توجه داشته باشید که شرط برخورداری از هر معافیت و تخفیف مالیاتی، تسلیم اظهارنامه الکترونیکی در موعد مقرر، است.
تسلیم و تنظیم به موقع و صحیح اظهارنامه الکترونیکی و گزارش عملکرد و ارزش افزوده ، یکی از راه های عدم پرداخت جریمه و استفاده از معافیت ها و بخشودگی ها است. طبق ماده 192 اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم، اگر اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل اظهارنامه مالیاتی خود را در موعد مقرر ارائه ندهند، مشمول جریمه معادل 30 درصد مالیات متعلق و سایر مودیان مشمول جریمه معادل 10 درصد مالیات متعلق می‌باشند که در هر دو حالت غیرقابل بخشش است.

 

ارائه اطلاعات مالی به صورت شفاف

ارائه اطلاعات درست و تنظیم دقیق صورت های مالی و تحریر دفاتر قانونی طبق آیین نامه مربوطه، باعث میشود ممیزان بررسی دقیق و راحت تری داشته باشند و این همکاری شما با سازمان مالیاتی را روشن می سازد.

 

پرداخت به موقع مالیات

طبق ماده 189 قانون مالیات های مستقیم، اگر صورتهای مالی و دفاتر شرکتها و اشخاص حقیقی، سه سال متوالی مورد تایید اداره دارایی باشد و مالیات هرسال را در سال تسلیم اظهارنامه بدون مراجعه به هیأتهای حل اختلاف مالیاتی پرداخت کرده باشند، پنج درصد (5%) اصل مالیات سه سال مذکور علاوه بر استفاده‌ از مزایای مقرر در ماده (190) این قانون به عنوان جایزه خوش حسابی در نظر گرفته شده که این جایزه از پرداخت مالیات معاف خواهد بود.

 

استفاده از معافیت های مالیاتی

قانون مالیات های مستقیم، تحت نظارت سازمان امور مالیاتی کشور، طبق 14 ماده قانونی به یک سری کسب و کار ها، معافیت اعطا می کند، ، اما استفاده از این معافیت ها نیاز به رعایت اصول و شرایط خاص خود را دارد.
دولت ها برای تشویق فعالیت های اقتصادی و تولیدی خاص و یا انجام این فعالیت ها در مناطقی خاص از کشور، از معافیت های مالیاتی استفاده می کنند، که این یکی از راهکارهای کاهش درآمد مشمول مالیات می باشد. با اطلاع دقیق از قانون، ممکن است شما هم بتوانید از این معافیت ها استفاده کنید.

 

نمونه هایی از معافیت های مالیاتی

یکی از روش های کاهش مالیات، استفاده از مجوز ها و پروانه های بهره برداری تولیدی و معدنی و… است، بنابراین حتما مجوز های مربوط به فعالیت خود را اخذ کرده تا احتمال برخورداری از معافیت های قانونی، بیشتر شود.

 

معافیت طبق ماده 132 قانون مالیات های مستقیم

به طور خلاصه طبق ماده 132 قانون مالیات های مستقیم، درآمد ابرازی ناشی از فعالیت های ‌تولیدی و معدنی اشخاص حقوقی غیردولتی و همچنین درآمدهای خدماتی بیمارستان ها، هتلها و مراکز اقامتی دارای مجوز، به مدت پنج ‌سال و در مناطق کمتر توسعه‌یافته به مدت ده‌ سال با نرخ صفر مشمول مالیات می‌باشد.

 

معافیت طبق ماده 139 قانون مالیات های مستقیم

ماده 139 قانون مالیات های مستقیم، نیز به معافیت هایی اشاره دارد، مثلا طبق بند ل ماده 139 ق م م، فعالیت‌های انتشاراتی و مطبوعاتی و قرآنی(دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دستگاههای ذی‌ربط)، فرهنگی و هنری، از پرداخت مالیات معاف است. برای مثال این معافیت برای پایگاه های خبری و پرتال های فرهنگی، اجتماعی که با هدف اطلاع رسانی دقیق اطلاعات و افزایش سطح فرهنگ عموم جامعه ایجاد میشوند، قابل استفاده است.

 

مالیات با نرخ صفر

طبق بند الف ماده 132 قانون مالیات های مستقیم، مالیات با نرخ صفر روشی است که مودیان مشمول آن باید اظهارنامه، دفاتر قانونی، اسناد و مدارک حسابداری خود در موعد مقرر، ارائه نمایند، که اداره مالیات نیز مکلف به بررسی اظهارنامه و تعیین درآمد مشمول مالیات مودیان براساس مستندات، مدارک است و پس از تعیین درآمد مشمول مالیات مودیان، مالیات آنها با نرخ صفر محاسبه می‌شود.

 

استفاده از تشویق های مالیاتی

به گزارش رسانه مالیاتی ایران، در قانون مالیات های مستقیم تشویق هایی به منظور ترغیب مودیان به ارائه اظهارنامه در موعد مقرر و پرداخت به موقع مالیات در قالب جایزه خوش حسابی در نظر گرفته شده است، البته همانطور که گفته شد در صورت رعایت اصول مربوطه، مشمول این تشویق ها خواهید شد.

 

بایگانی تمامی اسناد مالی

باتوجه به اهمیت اسناد مالی لازم است کلیه فاکتور های خود را بایگانی کنید.
حتی فاکتور هزینه‌های مربوط به میان وعده پرسنل، صبحانه و یا هزینه هایی که برای یک ماموریت انجام شده یا فاکتور پرداخت شارژ ساختمان و… که در طول یک سال ممکن است مبلغ بالایی شده و در میزان مالیات شما موثر باشند.

 

گزارش هزینه های قابل قبول

طبق توضیحات سازمان امور مالیاتی در مورد هزینه های قابل قبول، هزینه هایی است که در حدود متعارف متکی به مدارک بوده و منحصرا مربوط به تحصیل درآمد موسسه در دوره مالی مربوط با رعایت حد نصاب های مقرر باشد. گفتنی است در مواردی که هزینه ای در قانون مالیات ها پیش بینی نشده یا بیش از نصاب های مقرر بوده، ولی پرداخت آن به موجب قانون یا مصوبه هیات وزیران صورت گرفته باشد، قابل قبول خواهد بود. در ماده 148 قانون مالیات های مستقیم، انواع هزینه های قابل قبول ذکر شده است. در واقع گزارش هزینه های قابل قبول باعث کاهش سود و در نتیجه پرداخت کمتر مالیات میشود.

 

محاسبه هزینه استهلاک به صورت دقیق

بعضی از شرکت ها طبق جدول های استهلاک به روز شده، هزینه دقیق استهلاک را محاسبه نمیکنند، اما باید در نظر داشته باشید مبلغ استهلاک مبلغ قابل توجهی است که اگر مدارک دقیقی در مورد استهلاک ها ارائه شود، باعث کاهش سود شده و قانون این هزینه قابل قبول را برای مودی در نظر گرفته است.

 

اطلاع به موقع از بخشنامه های جدید

گاهی اوقات سازمان امور مالیاتی، بخشنامه های جدیدی از معافیت ها و بخشودگی ها ارائه میدهد، که اگر قوانین و تبصره و ابلاغیه های مالیاتی را پیگیری کنید و به روز باشید، ممکن است شما هم از امتیاز کاهش مالیات طبق آن برخوردار شوید.

 

از مشاوران مالیاتی خبره کمک بگیرید

محاسبه مالیات بر درآمد، حقوق، دارایی و سایر موارد مالیاتی نیاز به تسلط کافی و آگاهی کامل از قوانین و بخشنامه ها و اصول پذیرفته شده دارد، بنابراین از افراد با تجربه در امر مشاوره مالیاتی کمک گرفته تا بتوانید از راهکارهای کاهش درآمد مشمول مالیات درست و به موقع استفاده کنید.

 

کمک به خیریه ها

کمک هایی که به خیریه ها میکنید هم باعث انجام کار خیر شده و هم باعث کاهش سود و در واقع کاهش مالیات میشود.

>

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش