وکیل مالیاتی کیست؟ انواع وکلای مالیاتی

وکیل مالیاتی کیست

 

وکیل مالیاتی کیست؟

مشاور مالیاتی به فرد متخصصی گفته می‌شود که در زمینه حسابداری و مالی دانش و تجربه کافی داشته باشد. این فرد می‌بایست اشراف کاملی به حقوق و قوانین مالیاتی نیز داشته باشد تا بتواند به یک سازمان کمک کند تا مالیات کمتری بپردازد. مشاوران مالیاتی با جمع‌آوری اطلاعات کافی از وضعیت مالی شرکت‌ها، استراتژی می‌چینند تا با استفاده از قوانین کسورات و معافیت های مالی به کاهش مالیات مودیان کمک کنند.

 

نکته :  عنوان “وکیل مالیاتی” برای وکلای حقوقی استفاده می‌شود که در امور مالی و مالیاتی تبحر و تخصص دارند؛ اما در بیان عموم به کارشناسانی که وکالت انجام امور مالیاتی شرکت‌ها را بر عهده می‌گیرند و در هیئت های رسیدگی مالیاتی شرکت دارند، وکیل مالیاتی می‌گویند. در این مقاله منظور از وکیل مالیاتی کارشناسان دسته دوم است.

 

انواع وکلای مالیاتی

کارشناسانی که وکالت انجام امور مالیاتی شرکت را به عهده می‌گیرند؛ وکیل مالیاتی هستند. بعضی از انواع وکلای مالیاتی عبارتند از

 

وکیل مالیات بر ارزش افزوده

وکیل مالیات بر ارزش افزوده، وکیلی است که در زمینه امور مالیاتی بخصوص قانون مالیات بر ارزش افزوده تسلط کامل دارد.شرکت های تولیدی و خدماتی برای تعیین مالیات بر ارزش افزوده از وکیل  مالیات بر ارزش افزوده مشاوره میگیرند.

 

وکیل برای مالیات بر ارث

وکیل مالیات بر ارث؛ وظیفه مشاوره درباره مالیات بر ارث که مالیات مستقیم نیز محسوب می‌شود را دارد. مالیات بر ارث نوعی از مالیات هست که بعد از فوت شخص؛ بر اموال و دارایی های وی وارد می‌شود.

 

وکیل مالیاتی لایحه

وکیل مالیاتی لایحه؛ وکیلی هست که در زمینه لایحه و مکاتبات تخصص دارد.درصورتیکه خیلی از مدیران نقش این گونه از وکلا را کم اهمیت می‌دانند؛ ولی باید به این نکته اشاره کرد؛ که کار دفاع مالیاتی شرکت ها به شورای عالی مالیات و یا هیات 251 مکرر و دیوان عدالت ادرای ارجاع داده می‌شود. در این زمان هست که نیاز به وکیل مالیاتی لایحه بسیار محسوس هست.

 

وکیل دعاوی مالیاتی

وکیل دعاوی مالیاتی به همه قوانین مالیاتی، تصویب نامه ها و آیین نامه های مربوطه تسلط دارد. و بیان قوی داردتا بتواند با حضور در هیئت حل اختلاف از پرونده موکل مالیاتی خود به خوبی دفاع کند.

 

وکیل آنلاین مالیاتی

نوع دیگر از وکلای مالیاتی؛ وکیل آنلاین مالیاتی هستند که به صورت آنلاین در حل مشکلات مالیاتی به شرکت ها مشاوره و راه کار می‌دهند.

 

سوابق تحصیلی وکیل مالیاتی چیست؟

افرادی که دارای مدرک کارشناسی حسابداری باشند و در این زمینه فعالیت داشته و تجربه و تبحر در کار حسابداری و مالیاتی داشته باشند میتوانند در شغل وکیل مالیاتی فعالیت کنند. اما بهتر است که در کنار رشته حسابداری، با رشته مدیریت مالی، حسابرسی و حقوق هم آشنا باشمد.

 

ویژگی های اصلی وکیل مالیاتی حرفه ای

اشخاص، شرکت ها و موسسات حقوقی زیادی هستند که در زمینه مالیات؛ مشاوره مالیاتی ارایه می‌دهند؛ اما مهم این است که چه شیوه هایی از مشاوره های وکیل مالیاتی می‌تواند پرونده را به نتیجه مطلوب برساند. در اینجا ویژگی های اصلی یک وکیل مالیاتی حرفه ای قید شده است:

 1. دارای مدرک تحصیلی در رشته‌های حقوق، مالی و اقتصاد باشد.
 2. دارای فن بیان قوی است و همچنین بر فنون مذاکره نیز آشنایی کاملی دارد.
 3. مسلط بر نحوه استفاده از قوانین مالیاتی به همراه تمامی تبصره‌ها و بخشنامه‌ها می‌باشد.
 4. با قوانین جدیدی که در زمینه امور مالیاتی وضع می‌شود به سرعت آشنا و بر آن مسلط می‌شود.
 5. با رویه مرسوم ادارات مالیاتی و همچنین نحوه عملکرد هیات‌های حل اختلاف مالیاتی کاملاً آشنا است.
 6. تسلط بر کوتاه کردن مسیر پرونده‌ها و استفاده از فرصت ایجاد شده برای پرونده جدید
 7. تسلط کافی بر قوانین بیمه تامین اجتماعی و 

 

شرح وظایف وکیل مالیات

وکیل مالیاتی با شناختی که از قوانین، بخشنامه ها و آیین نامه های مالیاتی دارد، به شرکت در پرداخت مالیات کمتر کمک می کند. وکیل مالیاتی به مدیران مالی جهت اخذ تصمیمات درست کمک می‌کند و وظیفه نظارت بر کارکنانی که گزارشات مالی را تهیه می‌کنند را دارد.

یک وکیل مالیاتی باید بتواند در امور زیر همراه مودی باشد:

 •  اجرای توام با اختیار کارهای مالیاتی به همراه تصمیم گیری در مواردی مانند تمکین، اعتراض، توافق، تقسیط، درخواست احاله و طرح پرونده در هیئت های حل اختلاف بدوی و تجدید نظر، شورای عالی مالیاتی، ماده 251 مکرر و دیوان عدالت اداری در کلیه شهرهای کشور
 •  طراحی انواع لایحه نسبت به آرا صادره، توضیح و دفاع در مورد پرونده های موکل خود
 •  توافق با کلیه واحدهای اجرایی اداره دارایی به نفع شرکت در خصوص پرداخت و یا دریافت وجه بابت اصل بدهی و جرائم، موارد سپرده های موقت یا استرداد مالیاتی، ارائه انواع چک و یا ضمانت و…
 •  تحویل و تحول انواع اوراق مالیاتی مانند برگ مطالبه یا تشخیص درآمد و اقدامات لازم در مورد پرونده ای که مودی درگیر آن باشد.

 

میتوان گفت از مهمترین وظایف وکیل مالیاتی پشتیبانی و دادرسی مالیاتی است:

پشتیبانی مالیاتی

مهم ترین وظیفه یک وکیل مالیاتی؛ پشتیبانی مالیاتی هست. او به مدیر مالی شرکت مشاوره و اطلاع رسانی در زمینه قوانین پیچیده مالیاتی را می‌دهد.

کارمندان قسمت مالی بعد از مشورت با وکیل مالیاتی؛ با تهیه صورت های مالی به شکل شفاف و دقیق باعث به حداقل رساندن مالیات می‌شوند.

 

دادرسی مالیاتی

پشتیبانی مالیاتی و دادرسی مالیاتی هر دو از خدماتی هستند که توسط مشاورین مالیاتی ارائه می شوند. پشتیبانی مالیاتی مجموعه ای از خدمات مشاوره در زمینه امور مالیات است که به شرکت ها و موسسات ارائه می شود تا از قوانین مالیاتی و صدماتی که ناآگاهی از آنان می تواند به کسب و کار وارد کند در امان باشند. در زمینه پشتیبانی مالیاتی، مشاوران مالی کمک می کنند که کسب و کارها کمترین میزان از هزینه های مالیاتی را پرداخت کنند. البته کاهش هزینه های مالیاتی در چهارچوب قانون انجام می گیرد.

 

وظایف دیگر وکیل مالیاتی

 •   وکالت در دعاوی مالیات بر ارزش افزوده
 •   وکالت مالیاتی در حوزه های مالیات بر درآمد؛ مالیات بر ارث؛ مالیات بر اجاره ؛ مالیات بر نقل و انتقال املاک و …
 •  نظارت بر تهیه و تنظیم اظهارنامه مالیاتی
 •  اعتراض نسبت به برگ تشخیص مالیات
 •  حل و فصل پرونده های مالیاتی و اظهارنامه های مالیاتی
 •  تهیه و تنظیم لایحه اعتراض مالیاتی و دفاع از مودی در هیات های مختلف حل اختلاف مالیاتی    
 • اقدام مناسب و صحیح در مقابل تصمیمات هیات بدوی و تجدیدنظر
 • دفاع از پرونده مالیاتی در مراجعه رسیدگی کننده به دعاوی مالیاتی  
 •  بررسی دقیق صورت های مالی شرکت و ارائه راهکارهای کاهش درآمد مشمول مالیات
 •  اقدامات لازم جهت بهره مندی از بخشودگی مالیاتی
 •  مشاوره حقوقی درمورد جلوگیری از جرایم

 

 

وکیل مالیاتی کیست

پشتیبانی مالیاتی و دادرسی مالیاتی از وظایف مهم وکیل مالیاتی است

 

حدود و اختیارات یک وکیل مالیاتی

وکیل با حق توکیل به غیر در انجام امور مورد وکالت از طرف موکل دارای اختیارت تام و مطلقه بوده، امضا و اقدامات وکیل به منزله تایید و امضای موکل بوده و دارای اثرات قانونی می باشد، بطوریکه نیازی به حضور موکل نمی باشد.

 

تفاوت بین مشاور مالیاتی و وکیل مالیاتی

وظایف وکیل مالیاتی و مشاور تقریبا مشابه است اما تفاوت اصلی وکیل مالیاتی با مشاور مالیاتی در این است که وکیل مالیاتی با دریافت وکالت محضری از مودی، از سوی مودی اصلی و به نمایندگی از او پرونده مودی را در ادارات مالیاتی دنبال می‌کند؛ وظیفه اصلی یک وکیل مالیاتی انتخاب بهترین روش دفاعی در هیئت‌های مالیاتی است نه صرفا توافق و اخذ تخفیف! بنابراین میتوان گفت وظایف وکیل مالیاتی تا حدودی سنگین‌تر از مشاور مالیاتی است.

مشاوران مالیاتی وظایف گوناگونی به عهده دارند؛ ولی بیشتر نقش ایده پرداز برای یک شرکت را دارند. و با توجه به نوع فعالیت شرکت، پیشنهادهای خود را برای انجام اموری مانند سرمایه گذاری و تغییرات در روند کلی شرکت می‌دهند.

ممکن است مشاور مالیاتی در جلسات حل اختلاف های مالیاتی و… شرکت نکرده و فقط راهکار پیش روی حسابدار و مدیر مجموعه گذارد اما وکیل مالیاتی جدای از ارائه راهکار صحیح، وظیفه شرکت در هیئت های حل اختلاف مالیاتی و دفاع از پرونده مودی را نیز به عهده دارد.

 

چه افرادی به وکیل مالیاتی نیاز دارند؟

با توجه به اهمیت موضوع مالیات، می‌توان گفت همه اشخاص حقیقی و حقوقی به مشاوره مالیاتی نیاز دارند. از طرف دیگر با وجود اختلافات زیاد در هیئت‌های رسیدگی به مسائل مالیاتی، استخدام وکیل مالیاتی برای دفاع از حق مودیان ضروری است.

 

کسب و کارهای فعال که به وکیل مالیاتی نیاز دارند عبارتند از :

 •   شرکت های تجاری
 •   سازندگان حرفه ای ساختمان
 •   افراد دارای کارت بازرگانی و وارد کنندگان
 •   بیمارستان ها
 •   صاحبان واحدهای تولیدی و کارخانه ها
 •   پیمانکاران عمرانی و صنعتی
 •  و بسیاری از حرفه های دیگر

 

گروه دوم که به وکیل مالیاتی نیاز دارند

 ممکن است در امور مالیاتی با مشکل مواجه شده باشند.

 در صورت فوت شخص؛ مشکلات مالیات بر ارث به وجود آمده باشد.

 اشخاصی که قصد راه اندازی کسب و کار تازه تاسیس داشته باشند.

 اشخاصی که هدف شروع تجارت بین المللی و استخدام نیروی انسانی داشته باشند.

 

چگونه از وکیل مالیاتی در کار خود بهره ببریم؟

امروزه مشاوران مالیاتی به شکل ها و انواع گوناگون مشغول ارایه خدمات مالیاتی به شرکت ها و موسسات هستند. برای بهره مند شدن از خدمات مشاوره مالیاتی و دادرسی مالیاتی وکلای مالیاتی؛ این موضوع به چند شکل انجام می‌شود.

 

بهره مند شدن از مشاوره مالیاتی جهت ثبت کلیه قراردادها و صورت هالی مالی

در این مورد؛ وکیل مالیاتی وظیفه ثبت و نظارت کامل بر روی کلیه قراردادها؛ و صورت های مالی و مسایل بیمه ای را به عهده دارد. وکیل مالیاتی موظف هست یا به صورت حضوری یا از راه دور،کلیه مسایل مالی شرکت را کنترل کند. تا از ایجاد مشکل مالیاتی جلوگیری نماید و با ارایه مشاوره های مالی مفید باعث صرفه جویی در منابع مالی شرکت شود.

 

بهره مند شدن از مشاوره های مالیاتی مدام و مستمر جهت پشتیبانی مالی

وکلای مالیاتی بعد از انعقاد قرارداد با شرکت ها؛ در ساعاتی تعیین شده در شرکت حضور پیدا می‌کنند و پاسخگوی مسایل مالیاتی و ارایه مشاوره های مالیاتی به مسئولین ذی ربط هستند. و اسناد و صورت های مالی را بررسی و کنترل می‌نمایند.

 

بهره مند شدن از وکیل مالیاتی برای حل موردی یک پرونده مالیاتی

در زمانی که پرونده مالیاتی شرکت در اداره مالیات با مشکل مواجه شده باشد؛ با مراجعه و بستن قرارداد با وکیل مالیاتی وظیفه رسیدگی به پرونده و رفع نواقص و دفاع از آن؛ در اداره مالیات به عهده وکیل مالیاتی هست.

در این حالت قرارداد تنها مربوط به یک پرونده مالیاتی مشخص هست و بعد از به نتیجه رسیدن پرونده؛ قرارداد نیز با وکیل مالیاتی اتمام می‌یابد.

 

وکیل مالیاتی کیست

 

چگونه بهترین وکیل مالیاتی را انتخاب کنیم؟

در میان وکلای مالیاتی که خدمات و مشاوره مالیاتی به اشخاص و شرکت ها و موسسات ارایه می‌دهند؛ کسانی که دارای خصوصیات زیر هستند؛ می‌تواند بهترین گزینه برای انتخاب باشند:

 •   دارای اخلاق خوب کاری و منصف باشند.
 •   تسلط کامل بر قوانین مالیاتی کشور داشته باشند.
 •   با تمام بخشنامه ها و تبصره های مالیاتی آشنایی کامل داشته باشند.
 •   از نظر فن بیان قوی بوده و به فنون مذاکره نیز تسلط داشته باشند.
 •   وقت شناس باشند.
 •   پرونده های مالیاتی را تا رسیدن به نتیجه مد نظر پی‌ گیری کنند.
 •  از قوانین جدید مالیاتی که وضع می‌شود؛ مطلع باشد و به آنها تسلط داشته باشند
 •  با روشهای رایج ادارات مالیاتی و نحوه عملکرد هیات های حل اختلاف مالیاتی آشنایی کامل را داشته باشند.

 

کلام آخر

در این مقاله توضیح دادیم که وکیل مالیاتی کیست و چه وظایف؛ ویژگی و اختیاراتی را دارد. همچنین به این نکته نیز اشاره کردیم از وظایف مهم یک وکیل مالیاتی پشتیانی مالیاتی و دادرسی مالیاتی است. حال برای اینکه بخواهید به عنوان یک وکیل مالیاتی پا به عرصه فعالیت بگذارید؛ باید از قبل آموزش مالیات و آموزش حسابداری را به درستی آموخته باشید؛ تا در این زمینه موفق و خبره شوید. و قادر باشید با ارایه مشاوره و خدمات مالیاتی مفید خود؛ اشخاص و شرکت ها را در زمینه مالیات یاری دهید.

>
آموزش صفر تا صد نرم افزار هلو
آموزش انواع ثبت های حسابداری
آموزش کاربرد اکسل در حسابداری
آموزش صفر تا صد نرم افزار رافع
آموزش حسابدار تا مدیر مالی
سریعترین راه ورود به بازار کار حسابداری

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید