هزینه های قابل قبول و استهلاک برای مالیات

هزینه های قابل قبول و استهلاک برای مالیات

 

با توجه به مقررات قانون مالیات ایران، هزینه های قابل قبول برای تعیین مالیات باید متناسب با درآمد موسسه و به شرط رعایت حد نصاب های تعیین شده باشند. در این راستا، هزینه هایی که به منظور تحصیل درآمد موسسه در دوره مالی مربوط به آن صورت می گیرد و متعارف و مستند به مدارک باشد، در محدوده هزینه های قابل قبول قرار می گیرد. با این حال، هزینه هایی که به پیشگیری و بهبود عملکرد موسسه مربوط می شود و در این قانون ذکر نشده است، نیز با پیشنهاد اداره امور مالیاتی و تصویب وزیر امور اقتصادی قابل قبول می باشد. در این مقاله به بررسی دقیق تعاریف و محدودیت های هزینه های قابل قبول برای تشخیص مالیات می پردازیم.

 

هزینه استهلاک:

بازنویسی:
هزینه استهلاک، یکی از هزینه هایی است که در قانون مالیات بر درآمد به طور صریح پیش بینی شده است. اما در مواردی که هزینه ای در قانون پیش بینی نشده یا بیشتر از حد نصاب­ های تعیین شده در این قانون باشد، با توجه به قوانین و مقررات مالیاتی، پرداخت آن به موجب قانون یا مصوبه هیئت وزیران، قابل قبول خواهد بود. حد نصاب­ های مقرر ممکن است شامل مبلغی مشخص (مانند مبلغ ماموریت)، درصدی از مبلغ (مانند ۳% سهم از پس انداز کارکنان)، زمانی (مانند یک ماه ذخیره) و یا ترکیبی از این موارد (مانند پرداخت به بازنشستگان) باشد.

 

تبصره 1:
به موجب مقررات این فصل، تمامی اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل موضوع ماده (95) این قانون که مکلف به نگه داری دفاتر مالیاتی می باشند، در حکم موسسه محسوب می­ شوند. همچنین، هزینه­ های قابل قبول مالیاتی نیز در مورد سایر صاحبان مشاغل قابل پذیرش است.

 

تبصره 2:
هزینه‌های مربوط به درآمدهایی که مشمول معافیت مالیات هستند یا با نرخ صفر یا نرخ مقطوع محاسبه می‌شوند، به عنوان هزینه‌های قابل قبول مالیاتی شناخته نمی‌شوند. با این حال، هزینه‌های مرتبط با درآمدهایی که از معافیت مالیات برخوردار نیستند، در حدود متعارف و با رعایت حد نصاب‌های مقرر در قانون، مشمول محاسبه مالیات خواهند بود.

 

تبصره 3:

هزینه‌های قابل قبول مالیاتی موضوع این قانون در صورتی قابل پذیرش خواهد بود که به صورت تهاتری انجام نشود و مبلغ پرداختی پنجاه میلیون ریال یا بیشتر باشد و تسویه وجه آن از طریق سیستم بانکی انجام شود. لازم به ذکر است که تهاتر به معنای مبادله کالا به کالا می‌باشد و در این حالت مبالغ پرداختی قابل قبول مالیاتی نمی‌باشند.

همچنین، باید توجه داشت که هزینه‌های مربوط به فعالیت‌های فرهنگی، گردشگری، آموزشی، مذهبی و ورزشی در مناطق مذکور جز هزینه‌های قابل قبول مالیاتی مودیان محسوب نمی‌شوند.

 

احکام مالیاتی در سایر قوانین مصوب:

با توجه به تاریخ اجرای این قانون از 1383/4/5، قانون جامع حمایت از حقوق معلولان به مصوبه 1383/2/16، جهت حمایت از حقوق و تأمین رفاه معلولان در کشور ایران به تصویب رسیده است. این قانون شامل مواد و بندهای متعددی می باشد که به وضوح حقوق و مزایای معلولان را تعیین و ارائه می دهد. 

 

ماده 14:

مودیان مالیاتی می‌توانند با نظارت سازمان بهزیستی کشور و از طریق آن، جهت احداث مراکز توانبخشی، درمانی، حرفه‌آموزی و مسکن مورد نیاز افراد معلول اقدام نمایند.

در صورت تایید سازمان بهزیستی کشور، گواهی هزینه مودیان مالیاتی در موارد فوق به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی محسوب می‌شود.

 

 

هزینه های قابل قبول

هزینه های قابل قبول

 

 

ماده 148:

هزینه‌هایی که شرایط زیر را دارا باشند، به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی در حساب مالیاتی مودیان محسوب می‌شوند:

1- قیمت خرید کالاها و مواد مصرفی مورد استفاده در کالاها و خدمات فروخته شده.

توجه: مصرف نامناسب مواد، به‌عنوان هزینه برگشتی در نظر گرفته می‌شود.

 

2- هزینه­ های استخدامی متناسب با خدمت کارکنان براساس مقررات استخدامی موسسه به شرح زیر:

الف) حقوق یا مزد اصلی و مزایای مستمر، اعم از پرداخت نقدی و غیرنقدی (مزایای غیرنقدی به قیمت تمام شده برای کارفرما محاسبه می‌شود).

ب) مزایای غیرمستمر از جمله پرداخت نقدی و غیرنقدی شامل خواربار، بهره‌وری، پاداش، عیدی، اضافه کار، هزینه سفر و هزینه‌های فوق‌العاده مسافرت.

نصاب هزینه‌های سفر و هزینه‌های فوق‌العاده مسافرت برای مدیران، بازرسان و کارکنان به خارج از ایران به منظور رفع حوائج موسسه، طبق آیین‌نامه‌ای که از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور تهیه شده و توسط هیئت وزیران تصویب می‌شود، تعیین خواهد شد.

 

 

آئین نامه اجرائی هزینه سفر و فوق العاده مسافرت مدیران و بازرسان و کارکنان به خارج از ایران:

  1. هزینه‌های بهداشتی و درمانی، و هزینه‌های پرداختی به بیمه‌های بهداشتی و عمر و حوادث ناشی از کار کارکنان.
  2. حقوق بازنشستگی، وظیفه، پایان خدمت بر اساس قوانین استخدامی موسسه و هزینه‌های خسارت اخراج و بازخرید مطابق با مقررات مربوطه، بیشتر از مانده حساب ذخیره مرتبط هستند.
  3. پرداختی به سازمان تامین اجتماعی به موجب مقررات مربوطه و همچنین پرداخت سه درصد (3%) حقوق کارکنان به عنوان پس‌انداز، که به موجب آئین‌نامه‌ای که توسط سازمان امور مالیاتی کشور به وزیر امور اقتصادی و دارایی پیشنهاد شده است، تصویب خواهد شد.
  4.  معادل یک حقوق و دستمزد آخرین ماه کاری و همچنین مابه‌التفاوت سنوات تعدیل شده در حقوق سال‌های گذشته، که جهت تامین حقوق بازنشستگی، وظیفه، مزایای پایان خدمت، خسارت اخراج و بازخرید کارکنان مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  5.  پرداختی به بازنشستگان موسسه حداکثر تا سقف یک دوازدهم معافیت موضوع ماده (84) این قانون است.

 تذکر :این حکم نیز به دارایی‌هایی که تا به حال در حساب‌های بانکی نگهداری شده‌اند، اعمال می‌شود.

 

 

 

 

پیشنهاد می کنیم، مقاله مشمولین مالیات بر ارزش افزوده را مطالعه کنید

>

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش