رویدادهای مالی

 

رویداد مالی ، معامله یا تراکنشی است که بتوان مبلغ آن را به گونه‌ای قابل‌اتکا، اندازه‌گیری کرد و بر صورتهای مالی واحد تجاری تاثیر داشته باشد. به عبارت دیگر، رویداد مالی رخدادی است که بر معادله حسابداری تاثیر داشته باشد.

 

چه نکاتی باید در نوشتن دفتر کل رعایت شود:

  • شماره گذاری دقیق صفحات این دفتر که از یک شروع می شود.
  • اختصاص چندین صفحه از این دفتر برای هر حسابی که حجم فعالیت آن بالا باشد. که اصولا صفحات اول دفتر کل مختص دارایی ها و پس از آن به ترتیب مختص بدهی و سرمایه می باشد.
  • وارد کردن اطلاعات دفتر روزنامه به آن، البته پس از آماده سازی دفتر کل.

نکته ای که اینجا حائز اهمیت است این است که همیشه وارد کردن اطلاعات دفتر کل، بعد از دفتر روزنامه صورت می گیرد، یعنی هیچ رویدادی قبل از دفتر روزنامه در دفتر کل وارد نمی شود.

 

 

 

پیشنهاد می‌شود مقاله رد دفاتر قانونی را مطالعه کنید

 

 

 

 

معادله اصلی حسابداری چیست:

در واقع معادله حسابداری یک فرمول ثابت و مشخص شده است که از بدهی، دارایی و سرمایه تشکیل شده و چنین تعریف می شود: مجموع بدهی ها و سرمایه باید با دارایی ها مساوی باشد.

 

دارایی ها = بدهی ها + سرمایه

 

که این فرمول به عنوان معادله اصلی حسابداری شناخته شده می باشد و حساب های درآمد و هزینه که تعیین کننده سود و زیان در سرمایه هستند، در این معادله جایی ندارند.

 

 

 

پیشنهاد میشود مقاله اهداف ارائه صورت های مالی را مطالعه کنید

 

 

 

 

انواع رویدادهای مالی:

در یک سازمان یا شرکت دو نوع رویداد مالی وجود دارد: رویدادهای مالی درون سازمانی و رویدادهای مالی برون سازمانی که هر کدام را به تفکیک توضیح می دهیم.

 

رویداد مالی درون سازمانی:

به رویدادهایی گفته می شود که ارزیابی و بررسی آن ها درون سازمان اتفاق می افتد.و عملیات مالی داخلی در سازمان سبب تشکیل رویدادهای مالی درون سازمانی می شود. و همه رویدادها و معادلات درون دفتر روزنامه و در سند حسابداری داخلی ثبت می شود. در واقع عمل ثبت و ارزیابی و پردازش اطلاعات و مدارک مرتبط با آن حساب درون شرکت صورت می گیرد.

 

رویداد مالی برون سازمانی:

چنانچه همه عملیات مالی و معاملات سازمان با افراد خارج از سازمان یا حتی با دیگر سازمان ها صورت بگیرد به آن رویدادهای مالی برون سازمانی گفته می شود. و این امکان وجود دارد که بتوان اسناد عملیات را ثبت و پردازش کرد مثلا رسیدهایی که بابت دریافت و پرداخت های نقدی یا صورت حساب های بابت خرید و فروش انجام شده را می توان کسب کرد. که اسناد دریافتنی در گروه دارایی های جاری طبقه بندی می شوند ولی موجودی کالا، زمین، اموال، ساختمان جز دارایی های بلند مدت محسوب می شوند.

 

 

 

پیشنهاد می‌شود مقاله ابزارهای مالی را مطالعه کنید

 

 

 

 

تاثیر رویدادهای مالی بر معادله حسابداری:

همانگونه که گفته شد رویدادهای مالی سبب تغییر در عناصر اصلی معادله که دارایی، بدهی و سرمایه هستند، می شود. ولی آیا رویدادهای حسابداری مالی بر روی کل معادله حسابداری نیز تاثیر گذار است یا خیر؟

در پاسخ باید گفته شود که در دو حالت رویدادهای مالی بر معادله حسابداری تاثیر می گذارند:

 

تاثیر روی 2 طرف معادله:

که این رویداد سبب تغییر در یک حساب در سمت چپ و یک حساب در سمت راست معادله می شود. که سمت راست آن حساب هایی هستند که ماهیت بدهکار دارند ( دارایی ها) و سمت چپ آن حساب هایی هستند که ماهیت بستاکار دارند ( بدهی و سرمایه)

 

تاثیر روی یک طرف معامله:

این رویداد زمانی اتفاق می افتد که فقط حساب های یک سمت تحت تاثیر باشد. مثلا گاهی در زمان دریافت چک از مشتریان بدهکار این اتفاق می افتد. و این نکته حائز اهمیت است که همیشه در معاملات و رویدادهای مالی، دریافت و پرداخت بصورت نقدی صورت نمی گیرد.

 

جمع بندی پایانی:

در پایان همان گونه که گفته شد رویدادهای مالی فعالیت هایی هستند که سبب تغییر در دارایی ها، بدهی ها یا سرمایه شرکت می شوند. برای هر کدام از رویدادهای مالی باید ثبت جداگانه ای به تاریخ همان روز ابتدا در دفتر روزنامه و پس از آن در دفتر کل وارد شود. و اینکه رویدادهای مالی بر معادله حسابداری تاثیرگذارند. و شامل رویدادهای مالی درون سازمانی و برون سازمانی می شوند.

 

 

>
آموزش صفر تا صد نرم افزار هلو
آموزش انواع ثبت های حسابداری
آموزش کاربرد اکسل در حسابداری
آموزش صفر تا صد نرم افزار رافع
آموزش حسابدار تا مدیر مالی
آموزش صفر تا صد حسابداری بازار کار
آموزش صفر تا صد نرم افزار هلو پروژه محور

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید