کارگزار کیست و نقش آن در معاملات و بازار های مالی چیست؟

کارگزار کیست و نقش آن در معاملات و بازار های مالی چیست؟

 

کارگزار به فرد یا سازمانی گفته می‌شود که بین خریدار و فروشنده ارتباط لازم را به وجود می‌آورد و در ازای آن حق‌العمل (حق کمیسیون)دریافت می نماید.

یک کارگزار به‌طور عام مجموعه‌ای از فعالیت‌های لازم بین خریدار و فروشنده را با توجه به مسئولیت قبلی که خریدار و فروشنده به او واگذار کرده‌اند انجام می‌دهد تا در شرایط مشخص و امن موضوع مورد معامله و هزینه‌های اصلی و جانبی آن تبادل گردد.

با توجه به این تعریف مشخص می‌گردد که با توجه به هر بازاری به‌طور حتم کارگزارهای اختصاصی برای آن بازار وجود دارد.

 

کارگزار کیست:

کارگزار به شخص یا شرکتی گفته می شود که با اجرای ثبت سفارشات خرید و فروشی که توسط سرمایه گذار صورت می گیرد، کارمزد دریافت می کند.

همچنین، ممکن است کارگذار شخص یا شرکتی باشد که به عنوان نماینده، خرید و فروش سهام را برای سرمایه گذاران به عهده می گیرد و در برابر ارائه خدمات، دستمزد دریافت می کند.

 

 

وظایف کارگزار:

 

کارگزارها وظایف زیادی بر عهده دارند که در ادامه به مهمترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • تعیین ارزش بازار سرمایه
  • تبلیغ انواع سهام برای فروش
  • معرفی سهام‌های متفاوت به خریداران احتمالی
  • مشاوره به سرمایه گذاران در مسائل گوناگون مرتبط با بازار سهام

 

 

شرکت های کارگزاری:

شرکت های کارگزاری، به بنگاه های معاملاتی گفته می شود که داد و ستد سهام توسط آنها صورت می گیرد. آنها عملیات خرید و فروش سهام را به نمایندگی از خریداران یا فروشندگاه انجام می دهند و حقوق و دستمزد دریافت می نمایند.

همچنین یکی از کار هایی که کارگزاران به عهده می گیرند، آموزش به سهام داران و سرمایه گذاران توسط افراد خبره و با تجربه می باشد که آشنایی کافی به مسائل مالی دارند و به راحتی شرایط اقتصادی را تحلیل می کنند.

کارگزاران همچنین، به قوانین و مقررات بورس و سرمایه گذاری، آشنایی کامل دارند و می دانند بهترین اقدام برای خرید و فروش اوراق بهادار و انواع سهام، چه زمان و به چه صورتی است.

کار کارگزاری ها دارای درجه بالایی از حساسیت می باشد زیرا تمامی سهامداران از طریق کارگزاری ها فرآیند داد و ستد سهام را انجام می دهند. لذا شرایط و مقرراتی برای این کار لازم است که باید به آنها عمل شود.

اعضای هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت های کارگزاری باید دارای صلاحیت حرفه ای باشند و سازمان بورس آنها را تایید کند.

 

خدمات شرکت های کارگزاری:

  • ارائه خدمات مختلف مالی اعم از وام و…
  • دسترسی ساده‌تر سرمایه‌ گذار به کارگزار
  • ارائه تخفیف در مقدار کارمزد
  • آموزش تحلیل و معامله به سهامداران
  • ارائه خدمات پشتیبانی به سرمایه گذاران
  • ایجاد صندوق‌های سرمایه گذاری

 

برخی از تفاوت های کارگزار ها:

کارگزار ها و شرکت های کارگزاری، دارای تفاوت های عمده ای می باشند که در زیر به برخی از مهم ترین آنها اشاره می شود.

 

اقلام معاملاتی:

نوع معامله سرمایه گذار، با این وابسته است که با افتتاح حساب در یک بروکر، چه اقلامی را می تواند خرید و فروش نماید. در هر کارگزاری، اقلامی مشخص شده است که می توان آنها را معامله کرد. این اقلام با اقلام سایر کارگزاری ها ممکن است متفاوت باشد.

 

قوانین مالی و ساز و کار های معاملاتی:  در روند کار کارگزاری ها، قوانین و مقرراتی مشخص شده است که برای انجام معاملات باید به آنها توجه شود. روند کار کارگزاری ها تقریبا شبیه یکدیگر می باشد و تنها در موارد جزیی با هم تفاوت دارند.

 

نظارت و رگولاتوری: بروکر ها زیر نظر نهاد های قانونی می باشند و با نظارت آنها فعالیت می کنند. رگولاتور ها از طریق برخی قوانین و مقررات، از سلامت مالی معاملات مطمئن می شوند.

 

رگوله: کارگزار های تحت نظر رگولاتوری، در زبان فارسی رگوله نامیده می شوند که این کارگزاری ها از نظر امنیت و سلامت مالی، از بروکر ها بهتر هستند.

 

 

 

پیشنهاد می‌شود مقاله اوراق مشارکت را مطالعه کنید

 

 

 

کیفیت خدمات معاملاتی:

پارامترهایی که به عنوان میزان کیفیت توسط نرم افزار برای یک کارگزار یا شرکت کارگزاری مورد محاسبه قرار میگیرند به صورت زیر هستند و این موارد و پارامترها در نهایت در انتخاب کارگزاریها توسط سرمایه گذاران و معامله گران بسیار تأثیرگذار هستند و از این جهت است که امروزه رقابت تنگاتنگی میان کارگزاری ها برای ارائه خدمات آنلاین بهتر وجود دارد. برخی از این موارد به صورت زیر است:
سرعت اجرای معاملات: تصور کنید در زمانی که حتی دقایق میتوانند بر روی قیمت یک نماد معاملاتی تأثیرگذار باشند سرعت اجرای معاملات در یک کارگزاری بسیار پایین باشد. این موضوع باعث ناراحتی سرمایه گذاران و به دنبال آن ریزش میزان سرمایه گذاران در آن کارگزاری خواهد شد.
عدم لغزش نرخ: یکی از مواردی که برای کاربران کارگزاری ها بسیار مهم است همین مورد میباشد.
ارائه خدمات پشتیبانی: شاید اگر از کاربران بپرسید که خدمات کدام کارگزاری را ترجیح میدهند نام آن کارگزاری که در زمان بروز مشکل بسیار کمکشان کرده است را میبرند و دیگران را نیز تشویق به ثبت نام در همان کارگزاری میکنند به همین دلیل این موضوع علاوه بر اینکه یکی از پارامترهای اصلی کیفیت در خدمات کارگزاری هاست یک عامل مهم در جذب سرمایه گذاران بیشتر برای کارگزاری نیز هست. آن شرکتی که روی پشتیبانی فوق العاده عالی به کاربران و سرمایه گذاران تمرکز قوی تر و بیشتری داشته باشد قطعاً در طول مدت زمان قوی ترین و بهترین شرکت در ذهن کاربران خواهد بود.
ارائه بهترین نرخ بهره: ممکن مورد دیگری که یکی از پارامترهای کیفی بسیار مهم در سنجش خدمات کیفیتی کارگزاری ها در بستر آنلاین به شمار می رود ،همین ارائه بهترین نرخ بهره ممکن است.

 

 

انواع کارگزار:

کارگزار ها دارای انواع زیر می باشند.

 

کارگزار بورس:

کارگزار بورس، یک شخصیت حقوقی می باشد که مجز فعالیت خود را از سازمان بورس می گیرد و واسطه بین خریدار و فروشنده سهام می باشند.

این کارگزاران، دستور های داد و ستد سهام را از سرمایه گذاران دریافت نموده و در سیستم معاملات آنها را ثبت می کنند.

 

کارگزار املاک:

این نوع کارگزار به شخصیت حقیقی یا حقوقی گفته می شود که بر اساس مهارت هایی که دارد، منافع خریدار و فروشنده را در جریان خرید و فروش ملک حفظ می نماید.

این کارگزار، مجموعه ای از فعالیت های مورد نیاز و ضروری بین خریدار و فروشنده را با توجه به مسئولیت قبلی که خریدار و فروشنده به او واگذار کرده اند، انجام می دهد تا در شرایط مشخص و امن موضوع مورد معامله و هزینه های اصلی و جانبی آن صورت گیرد.

 

نکته: در ایران، مشاورین املاک، نمونه ساده کارگزاری های املاک می باشند.

 

کارگزار بازار فارکس:

به واسطه بین سرمایه گذاران و بازار جهانی فارکس، کارگزار فارکس می گویند که نقش اساسی معاملات را به منظوز جا به جایی معاملات، ایفا می کند.

در بازار فارکس، معامله گر باید با یک کارگزار قرارداد ببندد و مبلغی به عنوان سپرده در بانک کارگزار نگه دارد و کارگزار انجام معاملات ارزی وی را بر عهده گیرد.

کارگزار فارکس در ازای فراهم کردن معاملات خرید و فروش، درصدی از هر معامله را به عنوان کارمزد کسر کرده و به حساب خود واریز می کنند البته هزینه این معاملات به صورت اتوماتیک محاسبه می شود و به حساب بروکر منتقل می گردد.

 

نکته ۱: برخی از کارگزار ها تنها از اختلاف قیمت بین خرید و فروش ارز سود خود را تامین می کنند و از معاملات، کارمزد نمی گیرند.

نکته ۲: بعضی بروکر ها از قوانین اسلامی تبعیت می کنند یا حساب ویژه ای برای مشتریان مسلمان خود دارند.

 

کارگزار نشریات:

افزایش روز افزون هزینه نشریات و چاپ آنها از یک سو و لزوم دسترسی به موقع به این نشریات و تکمیل آرشیو آنها از سویی دیگر، کتابخانه ها را به سمت انتخاب کارگزاری متمایل می کند.

این نوع کارگزاری، قادر است که نشریات را در کوتاه ترین زمان ممکن با قیمت مناسب تهیه نماید.

 

 

>
آموزش صفر تا صد نرم افزار هلو
آموزش انواع ثبت های حسابداری
آموزش کاربرد اکسل در حسابداری
آموزش صفر تا صد نرم افزار رافع
آموزش حسابدار تا مدیر مالی
سریعترین راه ورود به بازار کار حسابداری

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید