اهمیت حسابداری برای شرکت های کوچک

 

موفقیت تمامی کسب‌وکارها به یک مدیریت مالی درست و مؤثر بستگی دارد. اهمیت این مؤلفه‌ی حیاتی در شرکت‌های کوچک و متوسط که توانایی کمتری در پرداخت بدهی و تسویه حساب‌ها دارند، بیشتر است. حسابداری از اصلی‌ترین مواردی است که یک کسب وکار در حال رشد به آن نیاز دارد. پیروی از اصول حسابداری می‌تواند تمامی شرکت‌های بزرگ و کوچک را به اهداف کوتاه و بلند مدت‌شان برساند. حسابداری تنها به مدیریت اعتبارات و بدهی‌ها خلاصه نمی‌شود؛ بلکه در تمامی تصمیم‌گیری‌های آینده نقش دارد. برای مثال، کنترل حساب‌های دریافتنی به تحلیل رفتار مشتری به لحاظ بازپرداخت بدهی‌ها کمک می‌کند. شناسایی مشتریان بدحساب، بودجه بندی دقیق برای کشف ناکارآمدی در برنامه‌های عملیاتی، آگاهی از تغییرات بازار از طریق بررسی تغییرات ناگهانی در هزینه و درآمد فروش و بسیاری از موارد دیگر، از جمله فواید حسابداری هستند.

یکی از اصلی‌ترین مواردی که مدیر یا صاحب کسب‌وکار با آن سروکار دارد، مدیریت جریان وجوه نقد، به ویژه چرخه‌ی تبدیل وجوه نقد است؛ این چرخه درواقع همان توانایی شرکت در تبدیل فاکتورهای مشتریان به پول نقد و تسویه‌ی حساب‌های دریافتنی است.

 

اهداف حسابداری شرکت های کوچک:

از جمله اهداف مهمی که حسابداری شرکت های کوچه در پی دارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

ثبت معاملات:

ثبت معاملات مالی هر شرکت، نقش اصلی حسابداری آن شرکت را به صورت منظم و مرتب ایفا می کند. این گزارشات در واقع ستون و پایه سیستم حسابداری اند و زمانی که به طور منظم تهیه و تنظیم شوند، صاحبان مشاغل می توانند هر زمانی که نیاز بود معاملات صورت گرفته را بازیابی و بررسی نمایند.

 

بودجه ریزی و برنامه ریزی:

صاحبان شرکت ها و مشاغل موظفند بودجه و سرمایه خود را طوری مدیریت کنند که سرمایه لازم برای نیروی کار، ماشین آلات، تجهیزات و پول نقد را در نظر گرفته و برای هر کدام از آنها برنامه ریزی جداگانه ای انجام دهند.

برای این کار می توان از یک حسابدار در زمینه‌ امور مالیاتی مشاوره گرفت تا به اهدافی که برای شرکت در نظر گرفته شده است، دست یافت.

 

 

تصمیم گیری:

حسابداری روی تصمیم گیری های شرکت تاثیر زیادی دارد و به مدیریت آن کمک می کند تا با تدوین سیاست های لازم، کارایی فرآیندهای تجاری را افزایش دهد. برخی از تصمیمات مهمی که بر اساس اطلاعات حسابداری صورت می گیرد می توان به تعیین قیمت محصولات و یا خدمات، منابع مورد نیاز برای تهیه این محصولات و خدمات و تعیین اعتبار و فرصت های شغلی اشاره نمود.

 

عملکرد تجاری:

با تجزیه و تحلیل گزارش های تجاری، مدیریت شرکت های کوچک می توانند چگونگی عملکرد یک تجارت را ارزیابی کنند. گزارش های مالی منبع موثقی برای سنجش شاخص های کلیدی عملکرد شرکت به شمار می رود.

بنابراین صاحبان مشاغل با استفاده از این گزارش ها می توانند عملکرد خود را در گذشته و حال مقایسه کرده و یا از عملکرد خود در مقایسه با سایر رقبا اطلاع پیدا کنند.

 

وضعیت مالی:

صورت حساب های مالی ایجاد شده در پایان چرخه حسابداری بیانگر وضعیت مالی آن تجارت می باشد. این موضوع باعث می شود که معیار های مختلفی مانند میزان سرمایه‌ مورد استفاده، میزان وجوه تجاری، صورت سود و زیان، تعداد دارایی‌ها و بدهی های به طور شفاف مشخص گردند.

 

میزان اعتبار:

یکی از دلایل اصلی ورشکسته شدن کسب و کارهای کوچک عدم مدیریت صحیح وجوه نقد و منابع مالی است. حسابداری در تعیین نقدینگی شغلی که شامل پول و سایر منابع نقدی است، کمک بسزایی به مدیریت می کند و از ورشکستگی جلوگیری به عمل می آورد.

 

تأمین مالی:

حسابداری شرکت های کوچک به صاحب آن کمک می کند تا سوابق مالی گذشته و همچنین پیش بینی های مالی را تهیه کند و این امر باعث می شود که سرمایه گذاری برای تجارت مورد نظر بسیار کارآمد باشد.

 

کنترل:

حسابداری با قرار دادن چک های مختلف در سازمان به جلوگیری از ضرر و زیان وارده از سرقت، کلاهبرداری، اشتباهات و آسیب های سوء مدیریت کمک شایانی می کند.

 

الزامات قانونی:

قانون های مختلف تجاری، مدیران را ملزم می‌کند تا یک پرونده‌ی مالی دقیقی از معاملات صورت گرفته داشته باشند و این گزارش ها با سهامداران و ماموران مالیاتی به اشتراک گذاشته و در اختیار آنها قرار دهند. صورت حساب های مالی برای اهداف تشکیل پرونده های مالیاتی به صورت مستقیم و غیر مستقیم لازم است.

 

مزایای حسابداری شرکت های کوچک:

یکی از دلایل اصلی عدم موفقیت شرکت های کوچک مدیریت مالی ضعیف به ویژه در اولین سال فعالیت به شمار می رود. از آنجا که مشاغل کوچک دارای بودجه و منابع محدودی هستند، حسابداری نقش مهمی در ارائه‌ی اطلاعات دارد که این اطلاعات در پیشرفت شرکت بسیار مهم خواهد بود.

 

ضرورت حسابداری برای صاحبان مشاغل کوچک:

  • ردیابی جریان گردش مالی
  • رفاه شغلی به دلیل درک هزینه های ثابت و متغیر و…
  • جلوگیری از کلاه برداری و سرقت اموال و منابع مالی
  • شناسایی افراد ناکارآمد
  • صرفه جویی در هزینه های مختلف

 

 

پیشنهاد می‌شود مقاله جایگاه حسابرسی شرکتها را مطالعه کنید

 

 

 

روش درست حسابداری شرکت های کوچک:

در حسابداری در شرکت های کوچک دو روش حسابداری وجود دارد که می توانید هر یک از این روش ها را به سلیقه خود انتخاب نمایید:

 

حسابداری بر مبنای پول:

استفاده از روش مبنای پول نقد که بسیاری از کسب و کارهای کوچک از آن استفاده می کنند و در ادامه تعهدی را در قبال حسابدار می پذیرند.

 

حسابداری بر مبنای تعهد:

مدیران در ازای دریافت خدمات از حسابداران، تعهد مالی از سود حاصله را قبول می کنند که این نوع در شرکت های کوچک کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

 

تنظیم نمودار حساب های کسب و کارهای کوچک:

به طور کلی ۵ نوع حساب وجود دارد که چارت حساب ها را تشکیل می دهند که در ادامه به شرح آنها پرداخته می شود:

 

دارایی ها:

دارایی ها مواردی هستند که شرکت مورد نظر، آنها را در اختیار دارد. مثلا پولی که در حساب های بانکی وجود دارد، موجودی که در اختیار دارند و تجهیزاتی که در تجارت خود استفاده می کنند، دارایی هستند که در گزارش های ترازنامه ذکر می شوند.

 

بدهی ها:

بدهی ها مبالغی هستند که شرکت به دیگران بدهکار است. می توان به مواردی مانند وام خرید خودرو های حمل و نقل، وام مسکن که برای خرید انبار استفاده شده است و سایر موارد، اشاره کرد که همانند دارایی ها ، بدهی ها نیز در گزارش های ترازنامه ذکر می گردند.

 

حقوق صاحبان سهام:

هر چیزی که تجارت شرکت مذکور را در اختیار دارد، گویند. به عنوان مثال پولی که مالک در تجارت خود سرمایه گذاری می کند و همچنین سود پس انداز شده از سود سهام به معنای سود خالص و یا زیانی که از زمان شروع کار در تجارت نگهداری می شود.

 

درآمد:

درآمد در واقع حاصل از فروش محصولات و یا ارائه خدمات است. درآمد در گزارش های سود و زیان که به عنوان صورت سود نیز شناخته می‌شود، درج می گردد.

 

مخارج:

هر نوع خرید و پرداختی که شما برای انجام امور روزمره تجارت خود خرج می کنید، مخارج شرکت در نظر گرفته می شود به عنوان مثال هزینه های تبلیغاتی، لوازم اداری و حقوق و مزایای کارمندان از جمله مواردی هستند که تحت عنوان مخارج نام برده می شوند.

 

 

 

>

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش