انواع شرکت

 

 

تشکیل شرکت یعنی دو یا تعدادی بیشتر از اشخاص با همکاری یکدیگر مجموعه ای را تشکیل می دهند و به فعالیت های اقتصادی مد نظرشان می پردازند و در همه موارد همچون سود، درآمد و… شریک هستند. سود و زیان برای همه افراد یکسان است مگر این که تعداد سهام و میزان مسئولیت برای هر کدام از آن ها متفاوت تعیین شده باشد.

ثبت یک شرکت به فعالیت اقتصادی شخص وجهه قانونی و امکان فعالیت های بزرگ تر اقتصادی را به وی می بخشد. می توان گفت چند نفر که در یک فروشگاه، مغازه و… به صورت شراکتی سرمایه گذاشته اند و فعالیت اقتصادی می کنند در واقع یک شرکت به صورت غیر رسمی تاسیس کرده اند.

 

انواع شرکت:

شرکت ها را می توان به دو دسته تجاری و مدنی تقسیم کرد.

 

شرکت تجاری:

این نوع شرکت همان طور که از نام آن پیداست، برای فعالیت در امور تجاری و بازرگانی تشکیل می شود و قوانین تجارتی بر آن اعمال می شود که هدف آن کسب سود برای همه اعضا می باشد.

شرکت های تجارتی به 7 گروه تقسیم می شود که عناوین آن به شرح زیر است:

 

شرکت مدنی:

در این نوع شرکت امور به صورت مشارکتی میان اعضا اداره می شود و هر شخص به صورت جداگانه مالک سرمایه خویش است یعنی سرمایه به شخصیت حقوقی انتقال نمی یابد. در اینجا شرکا در اموال نقدی یا غیر نقدی که به میان آورده اند شریک هستند.

اکنون به توضیح مهم ترین انواع شرکت که احتمالا نام آن ها را زیاد می شنوید می پردازیم.

 

شرکت با مسئولیت محدود:

این نوع شرکت حداقل با دو شریک قابل ثبت می باشد. برای فعالیت های بازرگانی شرکت با مسئولیت محدود انتخاب می شود که حداقل سرمایه برای ثبت شرکت یک میلیون ریال است.

مدت عضویت برای اعضای هیئت مدیره نامحدود است بجز در مواردی که در اساسنامه ذکر شده باشد. هر کدام از شرکا به میزان سرمایه خود، مسئولیت و ضمانت دارد. در کشور های خارجی معمولا برای فعالیت های بازرگانی یا عمومی افراد شرکت با مسئولیت محدود به ثبت می رسانند.

 

شرکت سهامی خاص:

از انواع شرکت های تجاری است که برای ثبت آن حداقل 3 نفر عضو نیاز است و حداقل سرمایه یک میلیون ریال می باشد. سمت مدیر عامل، رئیس هیئت مدیره و نایب رئیس در این نوع شرکت اجبارا باید تعیین شود و نیز وجود دو نفر به عنوان بازرس اصلی و علی البدل الزامی می باشد.

به عنوان مثال برای کارکرد شرکت های خاص می توان به شرکت هایی که در مزایدات و مناقصات شرکت می کنند مثل شرکت های عمرانی اشاره کرد.

هیئت مدیره این شرکت برای دو سال خورشیدی و بازرسان برای یک سال مالیاتی منتصب می شوند و پس از آن نیاز به تمدید مدت حضور اعضا و یا تعویض آن ها طی صورت جلسات سالانه می باشد.

 

 

 

پیشنهاد می کنیم، مقاله عرضه اولیه را مطالعه کنید

 

 

 

شرکت سهامی خاص

 

شرکت دانش بنیان:

اساس فعالیت این شرکت ها ارائه خدمات و فعالیت در زمینه فناوری می باشد و کسب درآمدشان نیز از این طریق است. جهت ثبت شرکت دانش بنیان، شرکت سهامی خاص مناسب تر است.

دو نفر از اعضای هیئت مدیره باید حداقل یکی از شرایط زیر را داشته باشند:

  • مدرک کارشناسی ارشد داشته باشند
  • اختراعی به ثبت رسانده باشند
  • عضو هیئت علمی دانشگاه باشند

شرکت های دانش بنیان از پرداخت مالیات، عوارض و گمرک به مدت 15 سال معاف می باشند.

از اهداف این شرکت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • جذب ایده ها، بررسی و تبدیل آن ها به مشاغل و محصولات
  • کار بر روی یافته های پژوهشی و تحقیقاتی و هدایت آن ها به سمت تجاری سازی
  • تلاش و حمایت در راستای فناوری های برتر و سود آوری

و اما مفاهیم دیگر شرکت ها:

 

شرکت تضامنی:

این شرکت با حضور دو یا چند نفر تشکیل می شود، مسئولیت تضامنی دارد و جهت انجام امور تجاری به ثبت می رسد. مسئولیت تضامنی به این معنی ست که به عنوان مثال اگر شرکت قرض یا بدهی داشته باشد و دارایی های کافی نداشته باشد در این صورت هر یک از اعضای شرکت مسئول پرداخت دیون و انجام تعهدات شرکت می باشد.

 

شرکت مختلط غیر سهامی:

این شرکت میان یک یا چند نفر شریک به صورت ضامن و یک یا چند نفر شریک به صورت مسئولیت محدود تشکیل می شود. در این شرکت ها انتشار سهام وجود ندارد و معمولا برای انجام امور اداری تشکیل می شود.

 

شرکت مختلط سهامی:

این نوع شرکت بین تعدادی شرکای سهامی و یک یا تعدادی شریک تضامنی به ثبت می رسد.

 

شرکت نسبی:

این شرکت بین دو یا چند نفر تشکیل می شود، نام مخصوصی دارد و مسئولیت هر یک از شرکا به همان اندازه است که در سرمایه مشارکت دارد.

 

شرکت تعاونی تولید و مصرف:

جهت تشکیل این شرکت به حضور حداقل 7 نفر با تابعیت ایرانی احتیاج است که این شرکت طبق قوانین بخش تعاونی تشکیل می شود و از اهداف هفت گانه این قانون تبعیت می کند.

 

 

 

پیشنهاد می کنیم، مقاله اوراق مشارکت را مطالعه کنید

>

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش