سیستم مالی چیست

 

 

تعاریف متعددی همچون، حساب و کتاب پولی، میزان بدهکاری و طلبکاری، میزان مالیات و برآوردهای صورت سود و زیان، بودجه سالانه و نحوه اختلاص و … برای سیستم مالی وجود دارد که بسته به نوع شرایط از این تعاریف استفاده می شود.

 

امور مالی چیست؟

شاید این سوال پیش بیاید که کدام تعریف در خصوص امور مالی درست است؟ باید گفت همه تعاریف بالا برای امور مالی درست است. به طور کلی امور مالی به سه دسته، طبقه بندی می شوند که امور مالی خانگی یا شخصی، امور مالی شرکتی و امور مالی دولتی از این دسته هاست و تعریف فرآیند های مالی در این سه بخش با هم متفاوت هستند.

 

تعریف واژه امور مالی:

امور مالی (Finance) یک اصطلاح وسیع از لحاظ معنایی است اما بصورت کلی وقتی در مورد امور مالی بحث می شود، هدف دو مساله زیر است:

 • نحوه مدیریت پول یا منابع مالی
 • ساختاری منظم برای دریافت وجوه مالی

هر شخصی در امور مالی خود بر روی بودجه، پول یا داشته های خود نظارت می کند، داشته های مالی خود را ایجاد کرده و در مورد انواع دارایی ها، و در برخی مواقع در مورد اعتبارات و تسهیلات بانک و سرمایه گذاری و سایر امور خود که ماهیت پولی داشته باشد مطالعه و تصمیم گیری می کند.

وقتی صحبت از یک سیستم می شود یعنی مجموعه ای از عواملی که دور هم جمع شده و هدف خاصی را دنبال می کنند که بانک و بانکداری نیز زیرمجموعه این سیستم قرار دارد. سیستم مالی یعنی سیستمی که برای پول، اعتبارات، بدهی ها، سرمایه گذاری ها و دارایی های فرد، تشکیل شده است و کمک می کند آنها را ایجاد کرده و با نظارت خاصی این امور انجام گیرد.

 

انواع امور مالی

 

انواع امور مالی:

به طور کلی امور مالی به سه دسته مهم تقسیم می شوند که در زیر شرح داده می شود:

 

1- امور مالی شخصی و خانگی (اشخاص حقیقی):

دسته اول مربوط به امور مالی اشخاص بصورت فردی یا خانوادگی می شود. یک فرد یا یک مدیر خانواده باید از میزان درآمد و میزان هزینه هایی که دارد مطلع باشد و برای هزینه ها و درآمد های خود و خانواده برنامه ریزی معین و هدفمندی داشته باشد. امور مالی هر شخصی بستگی به نظرات و اهداف خود، به ویژه شرایط زندگی او می تواند متغیر باشد.

 

2- امور مالی شرکتی (اشخاص حقوقی):

یک شخصیت حقوقی مانند شرکت، بایستی سیستم مالی خود را بصورت شفاف مدیریت کند. تمایز سیستم مالی اشخاص حقوقی از اشخاص حقیقی یه این دلیل است که نظارت و تمرکز بیشتری روی عملکرد مالی خود دارند و همچنین مسایل مالی زیادی همچون صورت سود و زیان، مسایل مالیاتی، ثبت های سند ها و حسابداری و… دارند که تصمیم گیری برای آنها بسیار مهم است.

 

3- امور مالی دولتی:

آخرین دسته امور مالی که در ایران بیشترین فساد و رانت را دارد امور مالی اداره های دولتی و سازمان ها است. مدیریت این نوع از امور مالی مربوط به سیاست های مالیاتی، هزینه ها، بودجه ریزی ها، بدهی ها و نحوه محاسبات آنهاست. در این سیستم، نحوه پرداخت خدمات مالی به مردم، نظارت و تخصیص منابع و بودجه، توزیع درآمد و تثبیت کردن وضعیت اقتصادی و… از وظایف مهم سیستم مالی دولتی به حساب می آید.

 

طراحی سیستم مالی:

زندگی در دنیایی با منابع محدود و نیازهای نامحدود باعث می شود که بشر به فکر ایجاد سیستم های متنوعی برای رفع نیازهای خودش باشد که یکی از این سیستم های مهم، سیستم مالی است.

 

هدف از طراحی سیستم مالی:

یکی از اهداف مهم برای طراحی سیستم های مالی، ارائه اطلاعات و ارقام دقیق، استخراج داده های مستند، پردازش مناسب و… به مدیران می باشد که باعث گرفتن تصمیمات مناسب طبق شرایط اقتصادی موجود می شود.

 

تجزیه و تحلیل سیستم مالی:

 • تشخیص و تعریف مسئله
 • تعیین اهداف و محدودیت ها
 • تشخیص نیازهای سیستم جدید
 • تعیین راه حل های مختلف تامین نیازهای فوق
 • انتخاب بهترین راه حل با توجه به معیارهای مشخص

 

نکات مهم در طراحی سیستم مالی:

 • تعیین دقیق مشخصات سیستم با توجه به درون داده ها، برون داده ها، کنترل ها و پایگاه داده ها
 • تهیه مشخصات سخت افزارها، نرم افزارها و نیروی متخصص لازم برای طراحی سیستم مالی مورد نظر
 • تهیه سخت افزارها و نرم افزارهای مورد نیاز
 • آموزش نیروی انسانی متخصص برای بهره مندی از سیستم جدید
 • جایگزین کردن سیستم جدید با سیستم قبلی
 • ارزیابی نتایج عملکرد سیستم جدید

 

 

پیشنهاد می کنیم، مقاله ساختار مالی برای افزایش سود را مطالعه کنید

>

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش