برگشت از فروش مورد قبول سازمان امور مالیاتی چیست؟

اکتور برگشت از فروش مورد قبول سازمان امور مالیاتی

 

از جمله سندهای تجاری پر استفاده فاکتورها بوده که استفاده از آنها بسیار رایج است در این برگه ها نوع اقلام خریداری شده , تعداد انها و قیمتی که طرفین برای خرید و فروش به ان توافق می شود نوشته می شود این برگه ها ثابت می کنند که خریدار از فروشنده کالا در چه تاریخی چه اقلامی را به چه تعدادی خریداری کرده است از جمله رایج ترین مطالباتی که در دادگاه ها وجود دارد مطالبات حاصل از اسناد عادی است فاکتورها نیز نمونه ای از این اسناد محسوب می شوند احتمالا تا به حال نام فاکتور برگشت ازفروش به گوشتان سیده است اما می دانید که این برگه چه نوع فاکتوری است ؟ بازرگانی امین ارائه کننده خدمات فاکتور رسمی با بهترین  قیمت صدور آنلاین فاکتور فروش رسمی در خدمت شماست.

 

از طرف سازمان امورمالیاتی بخشنامه ای در این خصوص ذکر شده است که به شرح زیر می باشد:

«حسب اطلاعات واصله در مواردی که مودیان اقدام به صدور فاکتور یا پیش فاکتور برای عرضه کالا و یا ارائه خدمت می نمایند، لیکن به دلایلی و با توافق طرفین معامله و با ارائه اسناد و مدارک مثبته معامله محقق نگردیده و یا نسبت به برگشت آن اقدام شده است، به منظور هماهنگی و ایجاد وحدت رویه مقرر می دارد»

به طور کلی این بخشنامه به این منظور می باشد که، برگشت از فروش به چه صورت باشد و قوانین ارزش افزوده هم ذکر شود، تا این سیستم در سازمان امور مالیاتی قابل قبول باشد و چه اقداماتی انجام شود تا رد صلاحیت نشود.

 

برگشت از فروش چیست؟

در برخی موارد ممکن است خریدار از کالایی که خرید کرده به دلیل مشکلاتی نظیر داشتن کیفیت پایین، معیوب یا شکسته بودن، عدم تطابق با نیازهای خرید و هر مشکل دیگری کالا را مرجوع کند. در صورتی که کالا به صورت اعتباری خریداری شده باشد به صورت اعتباری هم عودت داده می‌شود و فاکتور برگشت از فروش برای سیستم حسابداری فروشنده صادر خواهد شد. لازم است کالا در سیستم برگشت از فروش ثبت شده و ضمیمه سند حسابداری موردنظر شود. این کار به‌منظور تأیید مدارک ارزش‌افزوده و اظهارنامه مالیاتی توسط سازمان انجام می‌شود.

 

 

 

پیشنهاد می‌شود مقاله طبقه بندی هزینه را مطالعه کنید

 

 

 

 

برگشت از فروش کالا:

برای فروشندگان در فروش کالا، ممکن است مشکلاتی پیش بیاید، که در ذیل به آن اشاره می کنیم:

 • کالای فروخته شده دارای مشکل باشد.
 • کلای فروخته شده معیوب، ناقص و یا شکسته باشد.
 • دارای کیفیت پایینی باشد.
 • با درخواست مشتری مغایرت داشته باشد و …

خریدار در صورت مواجه شدن با این مسائل، مسلما کالای خریداری شده را مرجوع می کند و پس می دهد. حال اگر کالا را به صورت اعتباری خریداری کرده باشد، به صورت اعتباری هم پس می دهد و برای سیستم حسابداری فروشنده سند برگشت از فروش صادر می شود.

این کالاهای برگشت داده شده باید حتما در سیستم برگشت از فروش حسابداری ثبت شوند و ضمیمه سند حسابداری مورد نظر بشوند، تا مدارک اظهارنامه مالیاتی و ارزش افزوده آن ها مورد تایید سازمان قرار گیرد.

 

آیا اعمال دستورالعمل صورتحساب و درج کد اقتصادی و مشخصات هویتی خریدار در فاکتور الزامی است؟

طبق مفاد ماده (19) قانون مالیات بر ارزش افزوده و همچنین مفاد راهنمای صورتحساب فروش کالا و خدمت، مؤدیان مشمول این نظام موظفند اطلاعات هویتی مشخصات متعاملین، اعم از نام،‌ کد اقتصادی یا کد ملی (حسب مورد)، نشانی کامل و کد پستی را در خصوص فروشندگان و خریداران به طور کامل درج نمایند. کلیه مودیان مشمول نظام مالیات بر ارزش افزوده، مکلف به اجرای صحیح قانون هستند. بدیهی است ارائه اطلاعات هویتی از جمله کد اقتصادی برای اشخاص حقوقی و کد ملی برای اشخاص حقیقی از الزامات مقرر جهت اجرای صحیح قانون است.

 

مالیات ارزش افزوده در فاکتور:

 

بر اساس قانون مالیات بر ارزش افزوده در ماده 4 و 5 ، در زمان عرضه کالا و یا خدماتی به مشتری، مالیات ارزش افزوده گرفته می شود. این ارزش افزوده در فاکتور فروش برای اداره مالیات کشوری ثبت می شود.

فروشندگان باید در زمان برگشت فاکتوری بنا به هر دلیلی، عدم تحقق فروش کالا را در سیستم حسابداری خود ذکر کنند، تا مالیات ارزش افزوده به این فاکتورهای برگشت از فروش تعلق نگیرد.

دربعضی موارد، پیش فاکتور و فاکتورهایی، برای گرفتن تسهیلات بانکی صادر می شود و ممکن است که اصلا تسهیلات گرفته نشود و لغو شود. اگر این معاملات و تسهیلات لغو شود، این فاکتورهای صادر شده برای سازمان امور مالیاتی یک سری فاکتورهای صوری به حساب می آید و فاقد مالیات می باشد.

 

 

 

پیشنهاد می‌شود مقاله استانداردهای حسابداری بین المللی را مطالعه کنید

 

 

 

 

راهکارقبولی برگشت از فروش توسط سازمان امور مالیاتی:

شرکت ها و موسسات چه راهکاری را باید در سیستم در نظر داشته باشند که فاکتورهای برگشت از فروش ثبت شده در سیستم مورد تایید مسئولین سازمان امور مالیاتی قرار بگیرد:

 1. برای فاکتورهای صادر شده با نام فروش که برگشت و مرجوعی داشته است، حتما باید فاکتورهایی با نام صورتحساب برگشت از فروش کالا، صادر شود و برای سازمان چاپ و تکمیل گردد و در اختیار ممیزین مالیاتی قرار دهند.
 2. دقت داشته باشید که صورت حساب برگشت از فروش برای برگشت کالاهای فروخته شده می باشد و برای خدمات چنین صورت حسابی صادر نمی گردد.
 3. شماره فاکتورهای صادر شده برگشت از فروش باید با توجه به آخرین شماره فاکتور صادر شده برگشت از فروش سال گذشته باشد. اگر بنا به هر دلیلی شکل فاکتورهای سال جدید تغییر کرد، بهتر است که از شماره 0001 شروع کنید و همیشه فاکتورهای سال قبل را نگهداری و بایگانی کنید، زیرا ممکن است که این فاکتورها مورد نیاز بشود و باید برای تایید فاکتورهای جدید به سازمان ارائه بشود.
 4. ثبت فاکتورهای برگشت از فروش بسیار مهم می باشد به همین دلیل دقت داشته باشید که این فاکتورها در سیستم به درستی ثبت گردد و در اختیار ماموران مالیاتی قرار بگیرند.
 5. برای اینکه فاکتور برگشت از فروش یک شرکت مورد تایید ماموران قرار بگیرد، حتما صورت حساب برگشت از فروش را هم دریافت کنید و آن را در کنار سند حسابداری مربوط به آن قرار دهید.

 

چرا ثبت سندهای حسابداری و رویدادهای مالی اهمیت زیادی دارد؟

ثبت سندهای حسابداری و رویدادهای مالی یکی از مهمترین امورات حسابداری است، چرا که اگر این کار بر اساس اصول و به درستی انجام نشود باعث ایجاد مشکلات بعدی می شود و به مرور همه امور حسابداری دچار آشفتگی می شود.

مهمترین هدف از ثبت سند حسابداری جمع آوری اسناد مالی و ایجاد نظم و ترتیب در آن ها است. یکی از اهداف ثبت اسناد حسابداری این است که تغییر، تحریف یا دستکاری در این اسناد انجام نشود و گم شدن این اطلاعات و اسناد جلوگیری شود.

در غیر این صورت یک کسب و کار ممکن است در مسائل مربوط به امور مالیات و … دچار مشکلات بزرگی شود. جریمه مالی و غیر مالی از جمله مشکلاتی است که احتمالا در این صورت برای یک واحد اقتصادی به وجود می آید.

 

تخفیف فروش کالا:

گاهی ممکن است که خریدار بنا به دلایلی برای فروش کالای خود تخفیفی در نظر بگیرد. در زیر به شرح این تخفیفیات می پردازیم:

 • تخفیف تجاری: گاهی ممکن است که خریدار از فروشنده برای کالای خریداری شده تخفیفی بگیرد. به این تخفیفی، تخفیف تجاری فروش می گویند. در این معامله، قیمت فروش کالا به نسبت قیمت واقعی آن کاهش می یابد. گاهی ممکن است که این تخفیف به صورت درصدی باشد و یا ممکن است بر اثر چانه زدن مشتری به صورت توافقی انجام شود.
 • تخفیفی برای معیوب بودن کالا و برگشت آن: در صورت معیوب بودن کالا، آن کالا توسط مشتری به فروشنده بازگردانده می شود و یا ممکن است که خریدار برای معیوب بودن کالا تخفیفی بگیرد. به این تخفیف در سیستم حسابداری، تخفیف بابت عیب می گویند. در سیستم و دفاتر حسابداری برای برگشت از کالا و تخفیف بابت عیب، یک حساب به نام برگشت از فروش و تخفیفات وجود دارد و در آن ثبت می گردد.
 • تخفیف برای واریز وجه کالا زودتر از موعد مقرر: نام دیگر این تخفیف، تخفیف فروش نقدی می باشد. در زمان فروش کالا برای مشتری مدت زمانی برای پرداخت وجه کالا مشخص می شود. اگرمشتری زودتر از موعد، وجه مورد نظر را پرداخت کند، تخفیفی در نظر گرفته می شود و یا اینکه با مشتری توافق می شود که در صورت پرداخت وجه نقد در مدت زمان مشخص شده، برای او تخفیفی در نظر گرفته می شود. این تخفیفات در دفاتر حسابداری با نام تخفیفات نقدی فروش ثبت می گردد.
 • تخفیفات فروش نقدی: این تخفیف به این صورت است که، فروشنده برای خرید کالامدت زمان مشخصی را تعیین می کند، مثلا اگر ظرف مدت 20 روز فروشنده خریداری کند، شامل تخفیف می شود و یا اینکه کالایی خریداری شود و خریدار ظرف مدت مشخص شده توسط فروشنده، وجه کالا را تسویه کند، در این صورت شامل تخفیف می شود.

 

 

 

پیشنهاد می‌شود مقاله ثبت چک در حسابداری را مطالعه کنید

 

>
آموزش صفر تا صد نرم افزار هلو
آموزش انواع ثبت های حسابداری
آموزش کاربرد اکسل در حسابداری
آموزش صفر تا صد نرم افزار رافع
آموزش حسابدار تا مدیر مالی
سریعترین راه ورود به بازار کار حسابداری

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید