لزوم ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده چیست؟

 

یکی از منابع مهم درآمد دولت‌ها، درآمدهای مالیاتی ناشی از مالیات بر ارزش افزوده است. دولت‌ها با دریافت مالیات به صورت مستمر می‌توانند خدمات ضروری برای جامعه را با ثبات و با برنامه ریزی مناسب ارائه دهند.

تجربه تدوین و اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده در سال‌های اخیر در کشورهای متعدد نشان می‌دهد که این نظام مالیاتی یک منبع درآمد قابل اتکا برای دولت است. یکی از مزیت‌های این مالیات سادگی وصول و پرداخت آن نسبت به سایر انواع مالیات‌ها مثل مالیات شرکت ها است. مزیتی که باعث شده است به عنوان رایج ترین نوع مالیات شناخته شود.

همچنین مالیات ارزش افزوده به دلیل مزایای دیگری از جمله درآمدزایی زیاد و مهم‌ترین آن کاهش وابستگی هرچه بیشتر درآمد دولت به نفت، یکی از بهترین نظام‌های مالیاتی غیر مستقیم شناخته شده است. نحوه محاسبه مالیات بر ارزش افزوده چندان سخت نیست و این گونه است که مودیان، مالیاتی که پرداخت کرده‌اند را از مالیاتی که از خریدار گرفته‌اند کم می‌کنند و درنهایت مقدار باقی مانده را به عنوان مالیات بر ارزش افزوده به سازمان امورمالیاتی کشور پرداخت می‌کنند.

 

مشمولین ارزش افزوده

مشمولین ارزش افزوده به هفت طبقه تقسیم می شوند:مشمولین مرحله اول،دوم،..تا مرحله هفتم.
در هر طبقه به طور مفصل در مورد افرادی که مشمول هر طبقه می باشند صحبت شده است که به علت حجم بالا در این متن نمی گنجد.شرکت ها موظفند در زمان ثبت نام در سامانه مالیات بر ارزش افزوده اعلام نمایند که مشمول کدام مرحله هستند.

با توجه به اینکه برخی از افراد حقیقی و حقوقی به تازگی ممکن است اقدام به ثبت نام در سامانه ارزش افزوده نموده باشند بایستی نسبت به وارد نمودن کد اقتصادی، مرحله مشمولیت، شماره واحد مالیاتی مربوط به پرونده مالیات بر ارزش افزوده و دیگر موارد دقت نمایند.

چون در صورت وجود مغایرت ممکن است مراحل تایید ارزش افزوده شما با مشکل مواجه شود، در این سامانه بخشی نیز وجود دارد که بایستی روش ثبت عملیات (نام نرم افزار حسابداری خود) را نیز بایستی قید نمایید.

بعد از اتمام ثبت نام در سامانه مالیات بر ارزش افزوده شما تایید نهایی می نمایید و سپس بعد از تایید نهایی بایستی با تهیه مدارکی که ممیز ارزش افزوده شما می خواهد در محل واحد مالیاتی ارزش افزوده خود حاضر شوید.
 

 

 

پیشنهاد می‌شود مقاله آخرین نسخه قانون مالیات بر ارزش افزوده را مطالعه کنید

 

 


مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام در ارزش افزوده

1.نامه شرکت در سربرگ با مهر و امضای مدیر عامل مبنی بر اعلام موضوع دقیق فعالیت حال حاضر شرکت،تاریخ شروع به کار و تعهد عدم مشمولیت در فراخوان های پیشین
2.تصویر شماره اقتصادی
3.تصویر آگهی تاسیس در روزنامه رسمی
4.تصویر تمامی آگهی تغییرات در روزنامه رسمی (در صورت وجود)
5.تصویر آخرین قبض تلفن محل فعالیت
6.تصویر کارت بازرگانی شخص حقوقی و حقیقی
7.تصویر پروانه بهره برداری/مجوز فعالیت(در صورت وجود)
8.تصویر گواهی یا وکالتنامه نماینده قانونی(در صورت وجود)
9.تصویر شناسنامه و کارت ملی مدیر عامل و کلیه اعضای هیات مدیره به همراه درصد سهم الشرکه
10.کد پستی ده رقمی محل فعالیت(تاییده پستی)
11.به همراه داشتن اصل و یا تصویر برابر اصل شده مدارک فوق در هنگام تشکیل پرونده الزامی می باشد.

به یاد داشته باشید که در صورتیکه مودیان مالیاتی در صورت عدم ثبت نام در این نظام در مهلت مقرر به استناد بند 1 ماده 22 این قانون معادل 75% مالیات متعلق تا تاریخ ثبت نام یا شناسایی حسب مورد مشمول جریمه خواهند شد.

 

طرح جامع مالیاتی

بعد از ثبت نام در سامانه ارزش افزوده به سایت tax.gov.ir مراجعه نمایید و با ایجاد اصلاحات نمره 45 شما کسر می شود و مجددا به ممیز مالیاتی عملکرد خود مراجعه نمایید و با تایید آن توسط ممیز مالیاتی قادر خواهید بود اظهارنامه ارزش افزوده مربوط به دوره مورد نظر خود را ارسال نمایید. لازم به توضیح است تا زمانی که تایید ممیز انجام نشود خطا به شما میدهد که قادر به ارسال اظهارنامه ارزش افزوده نیستید.

 

>
آموزش صفر تا صد نرم افزار هلو
آموزش صفر تا صد نرم افزار هلو پروژه محور

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید