مالیات مدل چیست؟

 

امروزه میلیون ها نفر در سراسر جهان با موضوع مالیات آشنایی دارند. مالیات از مباحث با اهمیت بین مردم و دولت ها می باشد و به این صورت است که مردم باید برای تامین هزینه های عمومی مبلغی را به دولت ها پرداخت کنند. در گذشته مالیات تنها به عنوان منبع درآمدی برای دولت ها به حساب می آمد ولی امروزه و علی الخصوص در کشور های پیشرفته به عنوان وسیله ای در جهت برپایی سیاست های عدالتی و کاهش فشار بر گروه های کم درآمد کاربرد دارد.

 

اظهارنامه مالیاتی

اگر بخواهم در یک کادر مختصر تصویری از مالیات مدل به شما ارایه کنم می توانم از کادر اظهارنامه استفاده کنم.از یک سوال شروع میکنم شما برای یادگیری و تسلط بر روال تکمیل و ارسال اظهارنامه به چه نکات و مهارت هایی نیاز دارید ؟ قطعا پاسخ شما این است : من باید مواد مالیاتی و بخشنامه های مرتبط را یاد بگیرم تا بتوانم اظهارنامه را در تیر ماه ارسال کنم!

خوب این خوبه و شکی نیست با تسلط بر قوانین و بخشنامه ها شما اطلاعات و حتی تکنیکهای کاربردی خوبی را می آموزید. ولی آیا شما مجری قدرتمندی هم در خصوص ارسال اظهارنامه خواهید شد؟ در اینجا ممکن است با این چالش روبرو شوید که بارها پیش آمده در دوره کارآموزی بوده اید ولی خیلی چیزی از اظهارنامه نیاموخته اید! علت عمیق است و خیلی واضح باید عرض کنم شما در چالش حل مشکل قرار نگرفتید!

اگر بخواهیم فنی تر اظهارنامه را بررسی کنیم باید به ماده ۱۱۰ قانون مالیاتهای مستقیم رجوع کنیم که اشاره میکند اشخاص حقوقي مکلف اند اظهارنامه و ترازنامه وحساب سود و زيان متکي به دفاتر و اسناد و مدارک خود را حداکثر تا چهار ماه پس از سال مالياتي همراه با فهرست هويت شرکا و سهامداران و حسب مورد ميزان سهم‌الشرکه يا تعداد سهام و نشاني‌ هر يک از آنها را به ادارة امور مالياتي که محل فعاليت اصلي شخص‌حقوقي در آن واقع است تسليم و ماليات متعلق را پرداخت نمايند. پس از تسليم اولين فهرست مزبور، تسليم فهرست تغييرات در سنوات بعد کافي خواهد بود. محل تسليم اظهارنامه و پرداخت ‌ماليات اشخاص حقوقي خارجي و مؤسسات مقيم خارج از ايران‌ که در ايران داراي اقامتگاه يا نمايندگي نمي‌باشند تهران است‌.

 

حتما متوجه این ماده قانونی شده اید که لزوماً نباید همه پایان تیرماه اظهارنامه ارائه کنند و هنوز موسساتی هستند که مهلت ارائه اظهارنامه آنها فرا نرسیده است مانند دانشگاه و موسسات علمی آموزشی . اگر به متن قانون دقت کنید موعد مقرر را 31 ام تیرماه تعیین نکرده بلکه صحبت از 4 ماه پس از سال مالی است. اظهارنامه مالیاتی یکی از عملیات اجرایی مالیات است که بصورت کاملا” الکترونیکی ارائه میشود.

 

معمولاً در روزهای پایانی موعد چهارماهه جهت ارائه گزارش اظهارنامه به حوزه مالیاتی، ممکن است حجم کار بالا برود و شما نیاز به یک لیست کنترلی داشته باشید. برای آشنایی بیشتر با نحوه کنترل اظهارنامه مالیاتی، من فهرستی را در اختیار شما قرار می دهم تا در جریان این روند قرار بگیرید و با آرامش بیشتری این روزهای پر فشار را به پایان ببرید.

 

سرفصل کلی عملیات سامانه اظهارنامه مالیاتی 

• دانلود نرم افزار اظهارنامه الکترونیکی از سایت سامانه عملیات الکترونیکی مودیان
• نصب و راه اندازی نرم افزار
• تکمیل اظهارنامه الکترونیکی
• تهیه پرینت پیش نویس اظهارنامه به همراه کنترل نهایی
• ارسال اطلاعات با امضا و یا بدون امضای الکترونیک
• در پایان چاپ نهایی اظهارنامه الکترونیکی عملکرد

 

شروع مالیات مدل 

در مالیات مدل که فقط در دوره صفرتاصد مالیات اجرا میشود برای یادگیری اظهارنامه مالیاتی که یکی از سرفصل های جلسه این دوره می باشد ابتدا مسیر طراحی استراتژی به ترتیب زیر مشخص می شود و بعد از آموزش آن شرکت کنندگان باید یک پرونده واقعی را طبق همین قالب تحلیل و سپس وارد اظهارنامه کنند با این روش شما قادر خواهید بود ضمن یادگیری تکنیک ، به تنهایی بتوانید یک پرونده مالیاتی را بطر کامل به حوزه مالیاتی ارسا نمایید. مسیر استراتژی شامل موارد زیر است :

 1. تطبیق گروه فعالیت اظهارنامه با گروه شغلی در سامانه خرید و فروش فصلی
 2. به روز بودن مصوبه هیات مدیره در موارد مهمی شامل اندوخته قانونی و احتیاطی، افزایش سرمایه، مصموبات مجمع و رویت صورتهای مالی
 3. آنالیز کامل حجم فروش اینکه آیا واقعا بهای تمام شده و کسر از فروش با درصد سود قابل توجیه است؟
 4. جداسازی سود بانکی از سایر درآمدها
 5. تخصیص کامل سود سال جاری و ایجاد ذخیره مالیات و بستن با حساب سود انباشته پایان دوره
 6. محور بندی موجودی ها از ابتدای دوره + خرید – فروش تا پایان دوره ( گردش مواد در واحدهای بازرگانی و تولیدی الزامی است)
 7. تطبیق کامل لیست بیمه با هزینه حقوق به همراه صحت سنجی پرداخت ها با اسناد حسابداری صادر شده
 8. ثبت اصلاحی مالیاتهای جامانده مانند تکلیفی و اجاره و حق تمبر مالیاتی ….
 9. کنترل  کامل جدول استهلاک گیری و محاسبات مربوط به آن طبق ارزش دفتری جهت درج در صفحه ترازنامه اظهارنامه
 10. تطبیق 4 دوره مالیات و عوارض ارزش افزوده با کدینگ سیستم حسابداری و برطرف کردن مغایرت ها
 11. کنترل پایش ارزش افزوده ( تسویه در پایان هر دوره ) و پرداخت همراه با ثبت صحیح اسناد حسابداری
 12. کنترل تمامی قبض های مالیاتی پرداختی در طول سال مالی جهت کسر از میزان مالیات محاسبه شده
 13. کنترل اظهارنامه دوم که منظور گزارش صورت معاملات فصلی است چون در هر دوره مجدد اظهار میگردد
 14. گرفتن تاییدیه از بدهکاران بصورت ریز گزارش کارکرد
 15. گرفتن تاییدیه از بستانکاران و تطابق با حسابها و اسناد پرداختنی
 16. اقدام برای امضا الکترونیک حداقل یک ماه قبل از ارسال
 17. برطرف کردن مغایرت نرم افزارحسابداری با صورتهای مالی اساسی
 18. آماده سازی تقدم و تاخرها در تاریخ اسناد و ثبت ها و پرینت مجدد اسناد
 19. کنترل گردش های منفی و خارج کردن از قرمز شدن مثلا تنخواه در هیچ زمانی بستانکار نمی شود
 20. کنترل جمع تراز حسابها کسر از حسابهای موقت با ترازنامه تعدیل شده

 

نکته ای که ارائه دراظهارنامه باید توجه داشته باشید لینک شدن سامانه ارسال اظهارنامه الکترونیکی با سامانه شماره اقتصادی است . بدین صورت که همه اشخاص حقیقی و حقوقی باید مرحله ثبت نام در سامانه صدور شماره اقتصادی انجام داده باشند و نام کاربری و رمز عبور را دریافت کرده باشند لذا در صورتيکه تاکنون در اين خصوص اقدامی ننموده ايد در اسرع وقت نسبت به دريافت موارد ذکر شده (شماره رهگيري سامانه ثبت نام و يا نام کاربري) از سامانه صدور شماره اقتصادی اقدام نماييد.

فقط یک کارشناس حرفه ای می تواند اظهارنامه مالیاتی را سلامت به مقصد برساند. پس اگر علاقمند هستید تسلط خود را در این خصوص و دیگر فرایندهای مالیاتی بالا ببرید.

 

>

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش