آخرین مهلت ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده بهار 1401

 

مالیات در یک تقسیم بندی کلی، به دو گروه مالیات مستقیم و غیر مستقیم، تقسیم می گردد. منظور از مالیات مستقیم، مالیاتی است که مستقیما، تحت عنوان مالیات، از افراد اخذ می شود، مانند مالیات بر حقوق کارمندان دولت. اما مالیات غیر مستقیم، مالیاتی است که به طور غیر مستقیم و نا محسوس، با افزایش قیمت کالا یا خدمات، از مصرف کنندگان آن، دریافت می شود.

ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده هر فصل، مطابق قانون، باید در زمان مقرر انجام گیرد. از آنجا که عدم ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده در زمان مقرر و عدم رعایت سایر مقررات مربوط به آن، جریمه های مالیاتی سنگینی را در پی دارد، لازم است، اطلاعات بیشتری در این مورد، کسب نمود.

 

مهلت ارسال ارزش افزوده طبق قانون چه زمانی است؟

ارزش افزوده به معنی اختلاف بین ارزش یک کالا و خدمات عرضه شده را با ارزش کالا و یا خدمات خریداری شده در یک دوره مشخص است. در حقیقت مالیات بر ارزش افزوده یکی از انواع مالیات‌های غیرمستقیم است.

مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده 15 روز پس پایان هر فصل است. مودیان مشمول ارزش افزوده باید اظهارنامه ارزش افزوده فعالیت هر فصل خود را در موعد مقرر در سامانه مالیات بر ارزش افزوده به آدرس https://www.evat.ir ثبت کرده و مالیات متعلقه را پرداخت کنند.

 

 نکته

بر اساس ماده 4 قانون دائمی ارزش افزوده، آخرین مهلت ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده تا 15 روز پس پایان هر فصل و مهلت پرداخت مالیات متعلق حداکثر تا پایان ماهِ پس از انقضای هر دوره مالیاتی است.

 

چگونگی محاسبه مالیات ارزش افزوده

نحوه محاسبه مالیات بر ارزش افزوده به این صورت است که مالیات و عوارض ارزش افزوده فروش کالا و خدمات (ارزش افزوده دریافتی از مشتریان) از اعتبار مالیاتی (مالیات ارزش افزوده پرداختی به طرف مقابل) کسر شده و باقی مانده به عنوان طلب سازمان مالیات بر ارزش افزوده در مهلت مقرر به سازمان پرداخت می‌شود.

نرخ مالیات بر ارزش افزوده سال 1401 بر اساس قانون دائمی ارزش افزوده مصوب تیر ماه 1400، 9% است که شامل 4% مالیات (درآمد عمومی کشور) و 4% عوارض شهرداری و 1% مالیات سلامت است.

 

 نکته

بر اساس آخرین تغییرات سامانه ارزش افزوده، هنگام ورود مالیات ارزش افزوده نیاز به تفکیک نرخ نیست و نرخ مالیات و عوارض به صورت یکجا و معادل 9% معامله انجام شده، ثبت میشود.

 

 

مهلت ارسال ارزش افزوده بهار 1401

بر اساس قانون دائمی ارزش افزوده، مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده بهار هر سال، تا 15 تیر ماه همان سال است. بر این اساس مشمولین ارزش افزوده همانطور که در ابتدای مطلب اشاره کردیم، حداکثر تا روز پانزدهم فصل جدید فرصت ارائه و ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده را دارند.

به این ترتیب آخرین مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده بهار 1401 برای دوره اول، پایان روز چهارشنبه 15 تیر ماه سال 1401 است.

 

 

 

پیشنهاد می‌شود مقاله تکمیل اظهارنامه ارزش افزوده را مطالعه کنید

 

 

 

مهلت ارسال ارزش افزوده تابستان 1401

طبق توضیح ارائه شده در بالا، ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده تابستان، 15 روز پس از پایان تابستان هر سال یعنی تا 15 مهر همان سال است.

در نتیجه آخرین مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده تابستان 1401 روز 15 مهر ماه 1401 خواهد بود. اما با توجه به اینکه روز 15 مهر مصادف با روز جمعه است، آخرین مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده برای دوره تابستان 1401 روز شنبه 16 مهر ماه 1401 است.

 

مهلت ارسال ارزش افزوده پاییز 1401

آخرین مهلت ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده پاییز برای هر سال تا 15 دی ماه همان سال است. به این ترتیب مشمولین ارزش افزوده، تا پایان 15 روز پس از پایان فصل فرصت دارند، اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده خود را ارسال کنند؛ این کار از طریق سامانه الکترونیکی مالیات بر ارزش افزوده به آدرس www.evat.ir امکان‌پذیر است.

در نتیجه آخرین مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده پاییز 1401، روز پنج شنبه 15 دی ماه 1401 است.

 

مهلت ارسال ارزش افزوده زمستان 1401

بر اساس قانون ارزش افزوده (دائم و موقت) مهلت ارسال و پرداخت اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده زمستان، حداکثر 15 روز پس از پایان فصل یعنی تا 15 فروردین ماه سال بعد است. اما با توجه به مصادف شدن مهلت ارسال اظهارنامه دوره چهارم با تعطیلات نوروز، همه ساله با ابلاغ بخشنامه‌ای، مهلت ارسال این اظهارنامه تمدید می‌شود.

در حال حاضر آخرین مهلت ارسال ارزش افزوده زمستان 1401، پایان روز سه شنبه 15 فروردین 1402 است.

 

 نکته

طبق ماده 13 قانون دائم ارزش افزوده، که در تیر ماه 1400 ابلاغ شد، پس از راه‌اندازی سامانه مؤدیان، همه مشمولان این قانون موظفند به ترتیبی که سازمان مقرر و اعلام می‌کند، در این سامانه ثبت نام کرده و معاملات خود را در آن ثبت کنند. ثبت معاملات (خرید و فروش) در سامانه مؤدیان، به معنی ثبت در دفاتر قانونی است. تا آن زمان، ترتیبات ثبت‌نام، نحوه ارائه اظهارنامه‌های مالیاتی و رسیدگی به آنها حسب مقررات قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب 1387/2/17 و اصلاحات بعدی آن است.

 

آخرین مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده برای دوره های سال 1400

 

دوره مربوطهآخرین مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده
مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده بهار 140015 تیر 1400
مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده تابستان 140017 مهر 1400 (به دلیل تعطیلی روز 15 و 16 مهر)
مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده پاییز 140015 دی 1400
مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده زمستان 140024 فروردین 1401

جدول مهلت ارسال ارزش افزوده سال 1400

 

تمدید مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده زمستان 1400

ریاست سازمان مالیاتی بر اساس بخشنامه 200/1400/539 مورخ 1400/12/28، مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده دوره چهارم (زمستان) 1400 را تا 24 فروردین 1401 تمدید کرد. همچنین بنابر اعلام ریاست محترم سازمان مالیاتی، مودیان مالیاتی که اظهارنامه ارزش افزوده زمستان 1400 (دوره چهارم) خود را حداکثر تا پایان روز چهارشنبه 1401/1/24 تسلیم نمایند، امکان برخورداری از بخشودگی صد در صدی جرایم زیر را خواهند داشت:

  • عدم تسلیم اظهارنامه در موعد مقرر برای دوره مزبور
  • تاخیر در پرداخت مالیات و عوارض متعلق تا تاریخ مذکور

 

به بیان دیگر، شرایط برخورداری از بخشودگی جرائم ارزش افزوده دوره چهارم 1400، تسلیم اظهارنامه مالیاتی ارزش افزوده تا پایان روز 24 فروردین ماه 1401 است.

 

 

آیا مهلت ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده قابل تمدید است؟

گاهی اوقات به دلیل شرایط جامعه و رعایت حال مودیان مالیاتی، مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده طبق بخشنامه های سازمان مالیاتی تغییر میکند. به طور مثال مهلت ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده برای زمستان سال 1399، تا پایان 15 فروردین ماه سال 1400 بود اما به علت شرایط کرونایی و طبق بند 6 بخشنامه شماره 200/99/66 در تاریخ 1399/10/9 رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور، مهلت ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده زمستان سال 1399 را به مدت یک ماه و تا پایان 15 اردیبهشت ماه سال 1400 تمدید کرد.

 

مهلت پرداخت اظهارنامه مالیات ارزش افزوده

مهلت پرداخت اظهارنامه مالیات ارزش افزوده طبق قانون قبلی ارزش افزوده همزمان با مهلت ارسال حداکثر تا 15 روز پس از پایان فصل بود؛ اما طبق ماده 4 قانون دائم ارزش افزوده مهلت پرداخت مالیات ارزش افزوده تا یک ماه پس از پایان فصل مربوطه است.

 

 

جریمه عدم ارسال اظهارنامه ارزش افزوده

عدم ارسال اظهارنامه ارزش افزوده در مهلت مقرر و همچنین عدم پرداخت به موقع مالیات تعیین شده باعث تعلق جرائم مالیات بر ارزش افزوده برای مودیان مالیاتی خواهد شد.

همانطور که گفته شد موعد مقرر قانونی برای تسلیم اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده طبق قانون موقت، 15روز پس از پایان فصل است. به این ترتیب بر اساس مواد 36 و 37 قانون دائمی ارزش افزوده، عدم تسلیم اظهارنامه (تا قبل از راه‌اندازی سامانه مودیان)، عدم ثبت نام (پس از راه‌اندازی سامانه مودیان) و تاخیر در پرداخت مالیات متعلق مشمول جرائم زیر خواهد شد:

 

 طبق ماده 36 قانون دائم ارزش افزوده، تا زمان استقرار سامانه مودیان «موضوع قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان» عدم تسلیم اظهارنامه در هر دوره مالیاتی برای کلیه مودیان و بعد از استقرار سامانه مذکور برای آن دسته از مودیانی که از عضویت در سامانه مودیان امتناع کرده‌اند: ده میلیون (10,000,000) ریال یا دو برابر مالیات و عوارض پرداخت‌ نشده تا موعد مقرر در ماده ‌(4) این قانون، هر کدام بیشتر باشد.

???? طبق ماده 37 قانون دائم ارزش افزوده، تاخیر در پرداخت مالیات‌ها و عوارض موجب تعلق جریمه‌ای به ‏میزان دو‌ درصد ‌(2%)‌ در ماه خواهد بود.

 

 

>

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش