مالیات بر درآمد خودرو

 

در راستای اين مهم، سامانه‌ی ملی پرداخت عوارض خودرو که يک سامانه‌ی الکترونيکی يک‌پارچه و متمرکز، با قابليت‌ها و ويژگي‌های متعددی است، با ايجاد بستر‌های جديد، دقيق و بدون تبعيض و با داشتن استانداردهای لازم، موجب ايجاد وحدت رويه و ساماندهی در اجرا، مديريت و نظارت شده و با افزايش سرعت، کيفيت و دقت پاسخگويی، باعث کاهش هزينه در شهرداری‌ها و کاهش سفرهای درون و برون شهری و افزايش رضايت در متقاضيان خواهد گردید.

 

چه خودروهایی باید مالیات بپردازند و به چه میزان؟

تمامی اشخاصی که دارای وسیله نقلیه عمومی مثل تاکسی، مینی بوس، اتوبوس، وانت بار، کامیون و… هستند، مشمول مالیات بر درآمد خودرو می باشند.

این نوع مالیات، تحت تاثیر فاکتورهای زیادی مثل نوع و مدل ماشین قرار دارد که طبق اطلاعیه سازمان امور مالیاتی کشور، به شرح زیر می باشد.

 

طبق تبصره ماده 100 ق.م.م برخی از مشاغل از ارایه اظهارنامه مالیاتی معاف هستند ولی مالیاتی مقطوع برای آنها در نظر گرفته شده است که وسایل نقلیه جز این مشاغل محسوب می شوند. مودیان این امر باید برای تشکیل پرونده مالیات بر درآمد وسایل نقلیه، اقدام نمایند که مدارک زیر ضروری است:

  • اصل و کپی سند مالکیت
  • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی خریدار و فروشنده
  • اصل و کپی کارت ماشین
  • شناسنامه مالکیت خودرو (برگ سبز)

 

قیمت ملاک اخذ مالیات از خودرو چقدر است؟

طبق ابلاغیه سازمان امور مالیاتی کشور بر اساس بند 4 ماده 17 ق.م.م که در تاریخ تیرماه 1392 اصلاح و تصویب شد، انواع وسایل نقلیه زمینی، موتوری، هوایی و دریایی به نرخ 2 درصد مشمول مالیات بر ارث هستند.

همچنین بهای خودرو های داخلی و وارداتی در اجرای تبصره 6 ماده 42 قانون مالیات بر ارزش افزوده که توسط سازمان مذکور اعلام می گردد، در اجرای مقررات بند 4 ماده 17 ق.م.م نیز ملاک قرار می گیرد.

 

 

 

پیشنهاد می‌شود مقاله انواع مالیات را مطالعه کنید

 

 

 

مالیات بر خرید بیش از یک خودرو:

طبق توافق بین وزارت صنعت و خودرو سازان، قرار شد با اجرای ماده 4 آیین نامه اجرای قانون حمایت از حقوق مصرف کننده، بتوانند از مصرف کننده نهایی حمات کنند چرا که خریداران با خرید خودرو ها و فروش آنها در بازار آزاد با قیمتی بالاتر، سود قابل توجهی به دست می آورند.

در این میان، افرادی که بیش از یک خودرو ثبت نام کرده اند و مصرف کننده نهایی به شمار نمی روند، مشمول پرداخت مالیات بر درآمد فروش خودرو می شوند. به گفته ربیع زاده کارشناس اقتصاد و مالیات، اخذ این مالیات باعث کاهش نوسان قیمتی بازار خودرو می گردد. طبق این قانون، 10 تا 20 درصد مالیات از قیمت خودرو به ازای خرید و فروش آن اخذ می گردد.

 

اخذ مالیات پلکانی برای خریدهای خوردو های دوم به بعد:

آقای ربیع زاده گفت: برای کاهش نوسان قیمت خودرو و جلوگیری از فروش آنها در بازار آزاد، اخذ مالیات به صورت پلکانی صورت می گیرد به نحوی که هر شخص از خرید خودروی دوم به بعد مشمول پرداخت این نوع مالیات می گردد.

همچنین وی افزود: وقتی مالیات اخذ گردد تقاضا های واقعی برای خرید خودرو صورت می گیرد و دست سودجویان بازار آزاد کوتاه می شود.

زرآبادی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در این خصوص گفت: با توجه به اینکه خودرو تبدیل به یک کالا برای سرمایه گذاری شده است، از اخذ مالیات 10 تا 20 درصدی از خرید خودرو ها توسط دلال ها حمایت کرد.

 

اخذ مالیات از خودرو های وارداتی و لوکس:

مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی، طبق تقلیل ارزش به ازای هر سال از سال مدل خودرو، و حداکثر تا 6 ماه به میزان 10 تا 60 درصد در هر سال طبق موضوع ماده 42 قانون مالیات بر ارزش افزوده می باشد و همچنین حق الثبت موضوع ماده 123 اصلاحی قانون ثبت قرار می گیرد.

 

 

 

>

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش