شرایط مالیات برای خریداران ارز

شرایط مالیات برای خریداران ارز

 

 

مدیر بنیاد امور مالیاتی پس از افزایش میزان مبادله ارز، اعلام کرد که تمامی داده های مرتبط با مبادلات ارز اشخاص در مقر اطلاعاتی مالیاتی ذخیره شده‌اند و مالیات بر این مبادلات بر اساس قوانین خاصی اخذ خواهد شد. با جمع آوری اطلاعات و روش کارگرفتن مالیات، بنیاد مالیاتی قصد ایجاد هراس در بین افرادی که با خرید و فروش عمده در بازار دلار و ارز تنش ایجاد کرده و به نحوی باعث افزایش قیمت دلار شده‌اند، را دارد. به علاوه، این بنیاد قصد دارد که مالیات افرادی که به خرید ارز می‌پردازند، بر اساس طریقه‌ای خاص برداشته شود.

 

ذخیره سازی داده های اشخاص حقوقی خریدار ارز در مقر اطلاعاتی مالیاتی:

به گفته مدیر بنیاد امور مالیاتی، تمامی اطلاعات مرتبط با خریداران حقوقی ارز در مقرهای اطلاعاتی مالیاتی ذخیره می‌شود و نهادهای مالیاتی با رعایت قوانین خاص، به این اطلاعات عمل می‌کنند.

همچنین درباره نحوه اجرای این فرایند در مورد خریداران حقیقی، اعلام شد که تمامی اطلاعات مرتبط با خریداران حقیقی نیز براساس مقدار خرید ارز، در کارگروه مربوطه ذخیره می‌شود و به نهادهای مالیاتی مربوط در استان‌ها فرستاده می‌شود. 

کارگروه بررسی در این زمینه، با درخواست سند و مدارک مرتبط، به بررسی سابقه فعالیت خرید ارز فرد مورد نظر می‌پردازد. با ارزیابی‌های لازم، مشخص می‌شود که خرید ارز به چه دلایلی انجام شده است و آیا فعالیت‌های شغلی فرد مرتبط با مبادله ارز است یا تنها به منظور کسب سود و درآمد بیشتر صورت گرفته است.

 

مالیات برای خریداران ارز

مالیات برای خریداران ارز

 

شرایط لازم برای گرفتن مالیات از افراد مودی خریدار ارز که مبادله ارز با فعالیت شغلی اصلی آنها مرتبط است و افراد مودی که مبادله ارز با فعالیت شغلی آنها ارتباطی ندارد:

  • اگر خریداری ارز با فعالیت شغلی فرد ارتباط داشته باشد و نهاد مسئول امور مالیاتی در گذشته از وجود آن آگاه شده باشد، در این صورت فرایند گرفتن مالیات متوقف می‌شود. اما اگر فعالیت اصلی فرد مرتبط با معامله ارز نباشد، دو دلیل برای آن وجود دارد؛ یا فرد به دنبال کسب درآمد بیشتری از طریق خرید ارز است یا فرد دلال ارز می‌باشد.
  • اگر بتوانیم دخل و درآمد شخصی را که باید مالیات بپردازد مشخص کنیم، فرایند گرفتن مالیات آسان خواهد شد. اما در صورتی که این موضوع ممکن نباشد، بنیاد امور مالیاتی باید زمان فروش ارز را مشخص کند. در صورتی که این امر نیز قابل اجرا نباشد، برای تعیین مقدار مالیات لازم به حد متوسط قیمت فروش ارز در سه ماه آینده پس از زمان خرید رجوع خواهند کرد.

  • در برخی موارد، افراد ممکن است تا کنون هیچگونه فعالیت خرید و فروشی ارز نداشته و پرونده‌ای در این زمینه وجود نداشته باشند و برای اولین بار قصد ورود به این حوزه را داشته باشند. در چنین شرایطی، انجام ارزیابی ممکن است دشوار باشد. کارگروه بررسی مسئول انجام این ارزیابی‌ها است و باید بر اساس مدارکی که مودی ارائه می‌دهد یا داده‌هایی که خود جمع آوری کرده، پرونده را ارزیابی کند. به عنوان مثال، اطلاعات معاملات بانکی مودی می‌تواند در این ارزیابی مفید باشد.
  • در روش اخذ مالیات، شرایط و وضعیت افرادی که به واسطه سرمایه‌گذاری و مبادله در حوزه ارز، تحت تأثیر قرار گرفته‌اند، مشخص شده است. به عنوان مثال، فرد کارگزار یا دستیار باید علاوه بر درآمد خود، از سود سرمایه‌گذاری خود نیز مالیات پرداخت کند. همچنین، در صورتی که مودی مدعی شود که ارزها را به فروش نرسانده است و این ادعای او تأیید شود، کارگروه بررسی، اختلاف ارزش خرید ارز با ارزش تعیین شده برای این ارز را در پایان سال، با توجه به احتساب مالیات بر درآمد، محاسبه می‌کند.

 

 

پیشنهاد می کنیم، مقاله مالیات های گمرک را مطالعه کنید

 

 

 

ممکن است سوالی در ذهن برخی افراد پیش بیاید که چرا امروزه نهاد امور مالیاتی از افرادی که در حوزه مبادله ارز فعالیت می‌کنند، مالیات می‌گیرد در حالی که در گذشته چنین قانونی وجود نداشت؟

واقعیت این است که با توجه به تحریم‌های ایالات متحده علیه کشورمان، اقتصاد ما دچار مشکلات شده است و باید سعی کنیم بدون وابستگی به فروش نفت، درآمد حاصله از سایر منابع را افزایش دهیم. ما قادر به فروش نفت هستیم، اما نه به صورت رسمی و همین امر باعث نامشخص شدن مقدار فروش نفت می‌شود.

در این شرایط، موضوعی که باید مورد توجه قرار گیرد، تأمین مخارج دولتی در شرایطی است که درآمد حاصل از فروش نفت کاهش یافته است. برای تأمین هزینه‌های دولت، لازم است درآمد حاصل از مالیات‌ها افزایش یابد و برای همین، قانون گرفتن مالیات از فعالیت‌های مبادله ارز تصویب شده است. به این ترتیب، سیستم مالیاتی کشور بهبود می‌یابد و درآمد حاصله از آن برای تأمین هزینه‌های دولتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

>

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش