مهلت های قانونی مالیات

 

 بر اساس بررسی و پیگیری انجام شده توسط اتاق اصناف ایران و ستاد ملی مبارزه با کرونا، مهلت ارائه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده برای دوره سوم و چهارم سال 1399 به تمامی مودیان مالیاتی تا تاریخ 15 اردیبهشت 1400 تمدید شده بود. در بخشنامه ها و اطلاعیه های منتشر شده توسط اتاق اصناف ایران، سازمان امور مالیاتی اعلام شده بود که این تمدید به دلیل شرایط پیش آمده در رابطه با ویروس کرونا و توصیه های اعلام شده توسط ستاد ملی مبارزه با کرونا انجام شده است. بر این اساس، مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی مربوط به دوره مالیاتی زمستان 1399 و سررسید پرداخت مالیات مشمول شده مودیان، تا 15 اردیبهشت ماه 1400 بوده است. بر اساس بخشنامه ها و اطلاعیه های منتشر شده، ارائه اظهارنامه مالیاتی و پرداخت آن در زمان مقرر باعث مشمول نشدن مودیان به جریمه می شود، با توجه به بند 5 ماده 22 و 23 قانون مالیات بر ارزش افزوده.

با توجه به این بخشنامه ها و اطلاعیه های مربوط به ستاد مبارزه با کرونا، مودیان مالیاتی می توانستند گزارش حسابرسی مالیاتی دوره چهارم (زمستان) سال 1399 را با توجه به در نظر گرفتن تعطیلات رسمی خرداد ماه، تا 17 خرداد 1400 ارائه داده باشند و مشمول جریمه نمی شوند.

 

زمان رسیدگی مامورین مالیاتی برای پرونده های مالیاتی:

اگر شرکت ها و سایر واحدهای حقوقی، اظهارنامه مالیاتی، ترازنامه و حساب سود و زیان خود را در زمان مقرر برای تسلیم به اداره مالیاتی ارائه دهند، اداره مالیاتی می بایست در مدت یک سال از تاریخ انقضای مهلت تسلیم اظهارنامه، مالیات مشمول شده را مشخص کرده و برگ تشخیص آن را در همین مدت زمان صادر کند. سپس تا مدت زمان سه ماه از انقضای یک سال مذکور، باید این برگ را به واحد مالیاتی مربوطه ابلاغ کند.

اگر برگ تشخیص در زمان مشخص شده صادر نشود یا در زمان مشخص شده ابلاغ نشود، اظهارنامه مالیاتی ارائه شده و سود و زیان ابزار شده در آن، ملاک محاسبه قرار می گیرد.

هر زمان که به دلیلی پرونده مالیاتی مودی به هیات بند 3 ماده 97 قانون مالیات های مستقیم واگذار شود، دو ماه به این مهلت اضافه خواهد شد.

 

 ماده 156 قانون مالیات های مستقیم

 

 

ماده 156 قانون مالیات های مستقیم:

طبق ماده 156 قانون مالیات های مستقیم، اداره مالیاتی مکلف است تا اظهارنامه مالیاتی مودیان را حداکثر تا یک سال پس از تاریخ انقضای آن بررسی کند. در صورتی که برگ تشخیص مالیاتی در مدت مقرری صادر نشود و یا تا سه ماه پس از تاریخ انقضای یک سال، به مودی مربوطه ارائه نگردد، اظهارنامه مودی قطعی محسوب می‌شود.

اگر چنانچه بعد از قطعی شدن اظهارنامه مالیاتی و یا بعد از رسیدگی، بررسی و ارائه برگ تشخیص مالیاتی به قطعیت رسیده و یا نرسیده، مشخص شود که مودی مالیاتی دارای درآمد و یا فعالیت بیان و ارائه نشده ای می باشد و مالیات این فعالیت مطالبه نشده باشد، مالیات بر درآمد آن فعالیت ها با توجه به ماده 157، قابل مطالبه می باشد.

با توجه به این وضعیت، اداره امور مالیاتی ملزم است تا در مدت ده روز پس از صدور برگ تشخیص، یک نسخه از آن به همراه گزارش توجیهی مربوطه را به دادستانی انتظامی مالیاتی ارسال کند تا مورد بررسی و رسیدگی قرار گیرد.

 

ماده 157 قانون مالیات های مستقیم:

با توجه به ماده 157 قانون مالیات های مستقیم، در صورتی که مودیان مالیاتی در زمان مقرر خود اظهارنامه مالیاتی خود را ارائه نکنند، مرور زمان مالیاتی پنج سال از تاریخ سررسید پرداخت مالیات است و پس از گذشت این مدت، مالیات قابل درخواست نمی‌باشد. در غیر این صورت، برگ تشخیص صادر و تا مدت سه ماه بعد از گذشت پنج سال از تاریخ سررسید، به مودی ابلاغ می‌گردد و درآمد مودی مشخص می‌شود.

 

 

 مهلت های تسلیم اظهارنامه ها

 

 

مهلت های تسلیم اظهارنامه ها به واحد مالیاتی مربوطه:

 

 • تسلط بر قوانین و مهلت‌های ارائه اظهارنامه مالیاتی بسیار مهم است. براساس مقررات مالیات بر ارزش افزوده، اظهارنامه باید تا 15 روز بعد از پایان هر فصل ارائه شود. برای اشخاص حقوقی، اظهارنامه عملکرد باید تا 4 ماه بعد از پایان سال مالی ارائه شود. اما برای اشخاص حقیقی، اظهارنامه باید تا تاریخ خرداد سال بعد ارائه شود.
 • در مورد انحلال اشخاص حقوقی، اظهارنامه باید تا شش ماه پس از ثبت انحلال در اداره ثبت شرکت ارائه شود. برای موارد فوت، اظهارنامه باید تا یک سال پس از تاریخ فوت ارائه شود. اما برای وقف، حبس و نذر، اظهارنامه باید تا 3 ماه پس از تاریخ انعقاد و یا فوت موصی ارائه شود.
 • اگر شخصی درآمد شغلی نداشته باشد، اظهارنامه عدم درآمد شغلی باید تا آخر تیرماه ارائه شود. در مورد املاک و سرقفلی، اظهارنامه باید تا 30 روز پس از تاریخ انجام معامله ارائه شود. و در مورد درآمد اتفاقی، اظهارنامه باید تا آخر اردیبهشت سال بعد ارائه شود.

 

 

 

 

پیشنهاد می کنیم، مقاله راهنمای پيش ثبت نام و ثبت نام دریافت کد اقتصادی را مطالعه کنید

 

 

 

 

مهلت قانونی پرداخت مالیات ها

 

 • پرداخت مالیات بر ارزش افزوده، همزمان با ارائه اظهارنامه ارزش افزوده
 • پرداخت مالیات بر درآمد اجاره، یک ماه از تاریخ دریافت اجاره مربوطه
 • پرداخت مالیات حقوق، تا پایان ماه بعد از پرداخت و ثبت سند ماده 86
 • پرداخت مالیات تکلیفی حق الزحمه خدمات موضوع ماده 104، تا 30 روز پس از تخصیص یا پرداخت
 • پرداخت مالیات درآمد مشمول شده، همزمان با ارائه اظهار نامه مواد 105 و 131
 • پرداخت مالیات برگ قطعی، تا 10 روز از تاریخ ابلاغ
 • پرداخت مالیات در مرحله صدور اجراییه، تا یک ماه از تاریخ ابلاغ
 • پرداخت مالیات وقف، حبس و نذر، تا یک ماه پس از انجام معامله
 • پرداخت مالیات عدم درآمد شغلی، تا پایان خرداد ماه
 • پرداخت مالیات املاک و سرقفلی، تا 30 روز بعد از تاریخ انجام معامله
 • پرداخت مالیات درآمد اتفاقی، تا پایان اردیبهشت ماه سال بعد

 

>

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش