خط قرمز مالیاتی و راه حل های عبور از آن

 

 

مالیات یک هزینه مالی اجباری است که سازمان و ارگان های دولتی به منظور تامین هزینه های دولت، به مالیات دهندگان تحمیل می‌کنند. مالیات دهندگان می‌توانند اشخاص حقیقی و یا حقوقی باشند که مالیات به آنها تحمیل می‌شود. صدرصد این اشخاص باید سود حاصل از فعالیت های اقتصادی خودشان را به دولت بپردازند، اما امکان دارد در این حین اتفاقاتی هم رخ دهد.

این اشخاص بعضی اوقات در پرداخت مالیات و یا تسلیم اظهارنامه مالیاتی با مشکلاتی رو به رو می‌شوند که در این حالت از خط قرمز مالیاتی عبور کردند. در این مطلب سعی بر این است که شما همراهان عزیز را با معنا و مفهوم خط قرمز مالیاتی بیشتر آشنا کرده و راه حل های مناسب را به شما معرفی کنیم.

 

خط قرمز مالیاتی دقیقا کجاست؟!

متاسفانه بیشتر افراد، شرکت ها و موسسات بر این باورند که می‌شود، با حسابداری های نمادین فرار مالیاتی را انجام داد یا حتی مالیات را به صورت توافقی پرداخت کرد، اما این تفکر و اجرای این عمل قطعا اشتباه است. با الکترونیکی شدن حوزه مالیاتی، سازمان های مالیاتی دیگر به صورت حضوری برای گرفتن مالیات به سراغ افراد نمی‌رود، بلکه با جمع کردن اطلاعات کامل و مختلف مالیات اشخاص را به صورت الکترونیکی تشخیص داده و محاسبه می‌کند. پس خط قرمز مالیاتی به معنی حساب سازی های دروغین و فرار مالیاتی نیست.

 

خط قرمز مالیاتی کجاست؟

 

 

خط قرمز مالیاتی به چه معناست؟

مالیات تابع قوانین سازمان امور مالیاتی است که مانند همه قوانین، زمان، مکان و نحوه اجرای تکلیف کاملا مشخص و دقیق است که در واقع خطوط قرمز قانون مالیات هستند. در صورت عبور از خط قرمز، جریمه در نظر گرفته‌شده است و در صورت تقلب و سو استفاده مجازات قضایی وجود دارد. با توجه به اینکه مالیات یک درآمد اصلی برای حکومت محسوب می‌شود و به دلیل تحریم‌ها و رکود حاصل از بحران کرونا، اقتصاد بدون نفت هم مرکز توجه فراوان است، وصول مالیات با سختگیری بیشتری اجرا خواهد شد.

 

اداره مبارزه با پولشویی

لازم به ذکر است که در حال حاضر اداره جدیدی به نام اداره مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی در حال فعالیت است که کار اصلی آن پیدا کردن اشخاصی است که مشکوک به کسب درآمد هستند، حالا درآمد از هر شغلی. به این معنی که این اشخاص مالیات پرداخت نمی‌کنند.

 

خط قرمز مالیاتی “من و تو”

یکی از خط قرمز های جدید مالیاتی طرحی است که “من و تو” نامیده می‌شود. به این معنی که درآمد شما از یک کسب و کار هزینه شخص دیگری است و همچنین هزینه شما، درآمد دیگری است. اگر اشخاص و موسسات به این اصل مهم توجه نکنند با سازمان امور مالیاتی کشور طرف هستند. توجه داشته باشید که اشخاص شاغل در کشور از خطوط قرمز مالیاتی باید اطلاع کامل را داشته باشند.

 

مهلت تسلیم اظهارنامه عملکرد اشخاص حقیقی و حقوقی

به طور مثال مهلت تسلیم اظهارنامه و پرداخت مالیات 30 تیرماه برای اشخاص حقوقی و 30 خردادماه برای اشخاص حقیقی است؛ یعنی تا این تاریخ باید اظهارنامه مالیاتی را به‌درستی تکمیل و تسلیم کنید و مالیات متعلقه را پرداخت کنید. البته در صورت اشتباه در اعداد و ارقام یک ماه پس‌ازاین تاریخ‌ها مهلت ‌دارید تا اظهارنامه تسلیمی را اصلاح کنید.

 

وجود کرونا و اولین تاخیر خط قرمز مالیاتی

سال 99 با سایر سال‌ها یک تفاوت اساسی داشت، آن‌هم وجود ویروس خطرناک کروناست، که قرنطینه اجباری را بر جامعه حاکم کرده و اقتصاد ایران را با رکود مواجه کرده است. به همین دلیل حکومت با درک شرایط اقتصادی، مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی ۲ ماه تمدید شد یعنی تاریخ تسلیم اظهارنامه برای اشخاص حقوقی به 31 شهریور و برای اشخاص حقیقی به 31 مرداد تغییر کرد.

درنتیجه سال 99 اولین خط قرمز مالیاتی 2 ماه تاخیر داشت که فرصت بیشتری برای کاربران فراهم کرد. سامانه پرداخت مالیات در حال حاضر سامانه متمرکز مالیات است که به‌صورت اینترنتی اطلاعات هویتی و مالی اشخاص حقیقی و حقوقی را جمع‌آوری می‌کند. اطلاعات مالی شامل درآمد، هزینه، معافیت‌های مالیاتی، صورت‌های مالی و گزارش موجودی مواد و کالا است که باید با حسن نیت تکمیل شوند.

 

نحوه اجرای تکلیف مالیات بر درآمد

نحوه اجرای تکلیف مالیات بر درآمد جزییات بسیار زیادی دارد که در 7 فصل و 80 ماده قانون مالیات‌های مستقیم مشخص شده‌اند و شامل تعریف دقیق انواع اشخاص، فعالیت‌های اقتصادی، درآمد، شرایط معافیت‌های مالیاتی و نرخ محاسبه مالیات متعلقه است که باید کاملا مسلط باشید تا در هیچ مورد اشتباه نکنید.

اگر اظهارنامه مالیاتی را در موعد مقرر تسلیم نکردید و یا در محاسبات اشتباه بزرگ مرتکب شدید، از خطوط قرمز عبور کرده‌اید و سازمان امور مالیاتی به‌صورت علی الراس برای شما مالیات تعیین می‌کند که احتمالا بیش از مالیات متعلقه‌ای است که خودتان می‌توانستید اظهار کنید.

 

اجرای تکلیف مالیات بر درآمد

 

چگونه پس از عبور از خط قرمز مالیاتی، مالیات کمتری پرداخت کنید؟

مانند هر قانون دیگری، در مالیات هم آنچه مهم است صداقت و شفافیت است به همین دلیل شیوه خود اظهاری در نظر گرفته‌شده است و 3-4 ماه پس از پایان سال مالی فرصت داده می‌شود تا اطلاعات مالیتان را به سازمان امور مالیاتی تحویل دهید و مالیات پرداخت کنید.

عدم گزارش صادقانه اعداد و ارقام، کاهش درآمد و افزایش هزینه به نیت پرداخت مالیات کمتر عملا پرداخت نکردن حق قانونی حکومت است که نه‌تنها عبور از خط قرمز مالیاتی بلکه جرم محسوب می‌شود و نه‌تنها جریمه مالیاتی که مجازات حقوقی هم دارد که مجموعا مبلغ بسیار بیشتری از مالیات متعلقه واقعی است. پس عاقلانه‌تر است که در مورد مهلت، ثبت و گزارش اعداد و ارقام دقت کنید تا درنهایت مالیات کمتری پرداخت کنید.

نکته : اگر حسابدار نباشید شاید درک جزییات این قوانین برایتان سخت باشد اما مجبور نیستید که یک لیسانس حسابداری بگیرید تا با قوانین مالیاتی آشنا شوید! همه صاحبان کسب‌وکار و مدیران شرکت‌ها می‌توانند با یک مشاوره مالیاتی که توسط حسابدارهای باتجربه مالیاتی ارائه می‌شود، خطوط قرمز مالیاتی را بشناسند و راه‌های هوشمند مواجه با جرایم این خطوط را یاد بگیرند تا درنهایت مالیات اضافه پرداخت نکنند.

البته خیلی از حسابدارها هم باوجود تحصیل در این رشته از مالیات واهمه دارند و تسلط لازم بر قوانین مالیاتی و تکمیل اظهارنامه مالیاتی را ندارند. آن‌ها هم با استفاده از مشاوره مالیاتی یک حسابدار ورزیده می‌توانند نکات کلیدی و اسرار مالیاتی را یاد بگیرند تا مجبور نباشند کل کتاب قانون مالیاتی را حفظ کنند یا سهوا از خط قرمزی عبور کنند.

 

 

>

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش