نسبت مالکانه

 

نسبت مالکانه یکی از نسبت‌های اهرمی (بدهی) شرکت‌هاست و نشان می‌دهد که چه مقدار از دارایی کل شرکت از محل حقوق صاحبان سهام تامین شده است. این نسبت از تقسیم حقوق صاحبان سهام به کل دارایی‌ها محاسبه می‌شود. از نسبت مالکانه می‌توان برای سنجش قدرت مالی شرکت از نگاه طلبکاران استفاده کرد. بالا بودن این نسبت نشان از پایداری و مستحکم بودن ساختار مالی شرکت است. همینطور پایین بودن این نسبت نشان می‌دهد که بخش قابل توجهی از سرمایه شرکت از منابع خارجی مانند وام بانکی تامین شده است.

 

نسبت مالکانه چیست؟

نسبت مالکانه از جمله نسبت های اهرمی می باشد و به تقسیم حقوق صاحبان سهام به کل دارایی ها می گویند و نشان دهنده مقدار دارایی صاحبان سهام می باشد. این نسبت در سیستم حسابداری شرکت ها، قدرت مالی آن واحد تجاری را از نظر طلبکاران (بستانکاران و اعتبار طولانی مدت) بیان می کند و بالا بودن این نسبت نشان دهنده قدرت و پایداری بالای این واحد تجاری می باشد و یکی از ابزارهایی برای ارزیابی قدرت مالی شرکت بازپرداخت بدهی می باشد

در همه واحد های تجاری، نسبت مالکانه، نشان دهنده میزان دارایی تامین شده از حقوق صاحبان سرمایه می باشد. این نسبت ، مکملی برای نسبت بدهی نیز می باشد و مقدار سهم صاحبان سهام واحد تجاری را از کل دارایی نشان می دهد.

 

نسبت مالکانه در ارتباط با وام های بانکی:

 

گرفتن وام های بانکی مانند دیگر کارهای اداری، با کاغذ بازی و فرایند پیچیده ای همراه می باشد. سیستم بانکداری به این صورت است که از مشتریان درخواست وام، اطلاعات مالی و اعتباری درخواست می کند و اطلاعات را وارد سیستم های اعتبارسنجی خود برای تجزیه و تحلیل وضعیت مالی واحد تجاری درخواست کننده می کند.

یکی از مهمترین موارد درخواست شده از سمت بانک ها برای اخذ وام نسبت مالکانه سیستم واحد تجاری می باشد. زیرا این نسبت نشان دهنده این است که چه مقدار از دارایی شرکت از سهام داران تامین می شود. نسبت های مالکانه درصد بالا، نشان دهنده اطمینان بیشتری برای بانک ها می باشد و می توانند میزان توانایی موسسه تجاری درخواست کننده را برای پرداخت بهره بررسی کنند.

 

 

 

پیشنهاد می‌شود مقاله تاییدیه ها در حسابرسی را مطالعه کنید

 

 

 

 

نسبت مالکانه برای اندازه گیری:

نسبت مالکانه بخشی از دارایی های شرکت را که به وسیله سهام داران اصلی شرکت تامین شده است را سنجش می کند و نسبت به دست آمده قدرت و یا اینکه ضعف مالی واحد تجاری را نشان می دهد.

اگر سهام داران واحد تجاری بخش کوچکی از میزان کل دارایی های آن واحد باشند، بدین صورت نشان می دهد که شرکت دارای وضعیت مالی ضعیفی می باشد و سرمایه کمی از سمت سهام داران در شرکت آمده است.

حالا اگر این نسبت بالا باشد، نشان دهنده بالا بودن میزان دارایی ها می باشد و درجه اطمینان و اعتبار شرکت را بالا می برد و بیان کننده مدیریت بالای شرکت نمی باشد و نشان می دهد که مدیریت نمی تواند از بدهی ها برای بیشتر کردن ثروت سهامداران عمل کند.

 

نسبت مالکانه و نقدینگی:

 

این نسبت سود نقدینگی را به صورت مستقیم و غیر مستقیم ارتباط می دهد و به سهامداران واحد تجاری کمک می کند نقدینگی های شرکت را بررسی کنند و به سیاست های تاثیر گذار در بازار سهام کمک می کند. همچنین سهام داران می توانند وضعیت و شرایط سرمایه گذاری در شرکت را در زمان های مختلف بررسی کنند.

 

نسبت مالکانه و سرمایه گذاری در بورس:

اگر کسی بخواهد در زمینه بورس و سهام، سرمایه گذاری و فعالیت داشته باشد، ابتدا باید نسبت های مالی موجود در آن موسسه تجاری را بررسی کند. نسبت مالکانه هم جزئی از نسبت های اهرمی و کلیدی در یک شرکت می باشد و از درصد و میزان نشان دهنده آن می توانید به بدهی و حقوق صاحبان سهام آن شرکت آگاهی لازم را بدست آورید.

اگر بدون توجه به نسبت مالکانه و فقط با توجه به سابقه یک موسسه اقدام به خرید سهام آن موسسه را داشته باشید، نشان دهنده دانش کم برای خرید سهام می باشد. بلکه توجه به سرمایه شرکت و تجربه آن با هم نتیجه بهتری را به همراه دارد و ریسک سرمایه گذاری در بورس موسسه را بسیار کم می کند.

 

 

 

پیشنهاد می‌شود مقاله عرضه اولیه سهام را مطالعه کنید

 

>

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش