اهداف حسابداری چیست

 

امروزه اصطلاح حسابداری بسیار رایج است. حسابداری یک فرآیند ثبت، جمع بندی، تجزیه و تحلیل معاملات مالی یک شرکت است. حسابداری یکی از مهمترین کارکردهای هر شرکت تجاری است. اغلب حسابداری به “زبان تجارت” شناخته شده است. اما یک سوال اصلی این است که هدف حسابداری چیست؟ 

 

چهار هدف اصلی حسابدرای:

یک حسابدار باید، یک سری اطلاعاتی را از یک واحد اقتصادی جمع آوری کند و این اطلاعات را در اختیار استفاده کنندگان قرار دهد و همچنین، مدیران هم باید بتوانند که در برابر این اطلاعات پاسخگو باشند.

  1. یکی از اهداف حسابداری، در اختیار قرار دادن یک سری اطلاعات به استفاده کنندگان این اطلاعات می باشد.
  2. اطلاعاتی که در اختیار مدیران مدیران قرار می گیرد، باعث به وجود آمدن رهبری و کنترل سازمان می شود.
  3. مدیریت با اختیارات و منابعی که از حسابداری به دست می آورد، در برابر تصمیمات و اهداف پاسخگو می باشد.
  4. آخرین هدف حسابدرای در واقع همکاری و نظارت آن به کل جامعه می باشد.

البته توجه داشته باشید که یک حسابداری خبره، باید با تمامی قوانین مالیاتی، مالیات بر ارزش افزوده، استانداردهای حسابداری، استانداردهای حسابرسی و قوانین بیمه آشنایی کامل داشته باشد.

 

 

 

پیشنهاد می‌شود مقاله قبض مالیاتی و نحوه پرداخت آن را مطالعه کنید

 

 

 

 

چرا حسابداری و امور مالی برای تجارت اهمیت دارد:

حسابداری، امور مالی و درک اعداد و ارقام، کلید اصلی تجارت می باشد و تمامی جریان های به دست آمده از این علم، کمک می کند که تصمیم گیرندگان، بهترین و مفید ترین تصمیمات را بگیرند.

 

هدف حسابداری و امور مالی در تجارت:

حسابداری باعث هدایت امور مالی و پیشرفت می شود. در واقع حسابداری باعث به وجود آمدن بستری می باشد که از جریان رفت و آمدهای پولی کاملا آگاه می شوید و می توانید شرایط پیشرفت کاری خود رافراهم کنید.

 

حسابداری از مشکلات حقوقی جلوگیری می کند:

 

یکی از قوانین مهم تجارت، ثبت دقیق مالی می باشد، زیرا ثبت جزیی ترین مسائل هم باعث پیامدهای مهمی در مدیریت مالی می باشد. همچنین عدم ثبت وقاعی مالی باعث لطمه به سیستم می شود و پیامدهای خوبی برای آن واحد اقتصادی به وجود نمی آورد. مدیران یک واحد اقتصادی باید از میزان مصرف هزینه، مقدار مالیات پرداختی و زمان پرداخت مالیات اطلاع داشته باشند.

 

منفعت استفاده از حسابداری:

برای مسائل خارج از شرکت:

داشتن یک حسابداری اصولی باعث ایجاد سهولت در گرفتن وام از یک بانک و یا اینکه جذب سرمایه گذاران مفید برای شرکت می شود. همچنین با داشتن یک حسابداری اصولی می توانید سرمایه گذاران خارجی را به سمت شرکت جلب کنید و به راحتی صورت های مالی شرکت را به آن ها ارائه دهید.

 

برای مسائل داخل شرکت:

داشتن یک حسابداری اصولی به سرمایه گذاران داخلی، برای تصمیمات جدید کمک می کند. ممکن است که در بین کارکنان یک واحد اقتصادی، شخصی قصد خریدسهام آن واحد را دشته باشد و یک حسابداری اصولی، کمک می کند که این تصمیمات به راحتی انجام شود. نقاط ضعف و قوت یک واحد اقتصادی با داشتن یک حسابدادی اصولی مشخص می شود

 

>
آموزش صفر تا صد نرم افزار هلو
آموزش صفر تا صد نرم افزار هلو پروژه محور

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید