مدیریت سود مبتنی بر اقلام تعهدی و مدیریت واقعی سود

مدیریت سود مبتنی بر اقلام تعهدی و مدیریت واقعی سود

 

شفافیت، هسته مرکزی گزارشگری مالی بوده و شفافیت گزارشگری مالی به معنای ارائه قابل درک واقعیت های اقتصادی واحدهای تجاری از طریق گزارش های مالی است. از طرف دیگر، مدیریت سود، گزارش غیر واقعی عملکرد اقتصادی واحد تجاری است که به منظور گمراه نمودن برخی ذینفعان و یا تحت تأثیر قرار دادن نتایج قراردادی انجام می گردد . لذا درپژوهش حاضر، رابطه بین مدیریت سود واقعی و مدیریت سود تعهدی با شفافیت اطلاعات حسابداری مورد مطالعه قرارگرفته است . 

 

 

مدیریت سود واقعی :

مدیریت سود واقعی بر جریان های نقدی تأثیر میگذارد.. برای مثال، شرکت، پروژه های سرمایه ای را بر مبنای کوواریانس مجموعه سود مورد انتظار انتخاب نماید. این تصمیم، کنترل واقعی رویدادهای اقتصادی را نشان میدهد که به صورت مستقیم بر سودهای آتی تأثیر میگذارد و بنابراین، از آن به عنوان مدیریت سود واقعی نام برده میشود.

 

بررسی مدیریت سود مبتنی بر اقلام تعهدی و مدیریت واقعی:

در ادامه به بررسی مدیریت سود مبتنی بر اقلام تعهدی و مدیریت واقعی در دوره های قبل و بعد از تصویب قانون بازار اوراق بهادار می پردازیم. برای بررسی این مورد، موارد تعهدی اختیاری به عنوان معیار مدیریت سود تعهدی و ترکیب جریان نقد عملیاتی غیر عادی، هزینه های تولیدی غیر عادی و هزینه های اختیاری غیر عادی از معیار مدیرت سود واقعی استفاده می شود.

در این پژوهش، فرضیات داده های چندین شرکت مورد قبول در بورس، در یک دوره 10 ساله مورد بررسی قرار می گیرد و شرایط اقتصادی، تفاوت های خاص شرکت ها، برخی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر مدیریت سود از راه تحلیل رگرسیون چندگانه مورد بررسی قرار می دهیم.

بعد از تصویب قانون بازار اوراق بهادار، مدیرت سود تعهدی رو به کاهش شده است، ولی مدیرت واقعی سود جایگزین دستکاری اقلام تعهدی مدیران شده است.

 

 

 

 

پیشنهاد می‌شود مقاله حد نصاب معاملات فصلی را مطالعه کنید

 

 

 

بررسی این رابطه در شرکت های مشکوک به تقلب بورس اوراق بهادار تهران:

بیشتر پژوهش های مدیریت سود در ایران بر روی اقلام تعهدی غیر عادی تمرکز صورت گرفته است و مشخص شده است که، مدیریت سود از دو راه اقلام تعهدی و فعالیت های واقعی انجام می شود و این دو مدیرت سود برای هم مانند مکمل می باشند.

در این پژوهش ارتباط بین مدیریت سود در شرکت های مشکوک به تقلب به صورت روش تحلیل پانلی مورد بررسی قرار می گیرد. در نتیجه، پژوهشگران، استانداردگذاران و حسابرسان باید برای هر دو مدیریت سود تعهدی و واقعی در شرکت های مشکوک، توجه لازم را داشته باشند. به همین دلیل، باید کیفیت حسابرسی در شرکت های مشکوک به تقلب بورسی بسیار بالا رود.

 

بررسی این رابطه در دوره‌های قبل و بعد از تصویب قانون بازار اوراق بهادار ایران:

 

این پژوهش به نقش قانون بازار اوراق بهادار ایران در رابطه با مدیریت سود مبتنی بر اقلام تعهدی و مدیریت سود واقعی می پردازد و مقام ناظر و مقام اجرایی تفکیک می شود. تاکید بسیار زیادی بر روی شفافیت اطلاعات شده است و مجازات هایی برای فعالیت گزارشگری غیر واقعی مدیران درنظر گرفته شده است.

بعد از تصویب این قانون باید که ریسک مدیریت اقلام تعهدی افزایش و استفاده از آن کاهش پیدا کند و در برابر آن مدیریت سود واقعی افزایش داشته باشد. در این بررسی، موارد تعهدی اختیاری به عنوان معیار مدیریت سود تعهدی و از جریان نقد عملیاتی غیر عادی، هزینه های تولیدی غیر عادی و هزینه های اختیاری غیر عادی به عنوان مدیریت سود واقعی استفاده شده است.

این بررسی و پژوهش از داده های چندین شرکت پذیرفته شده در بورس در یک دوره 10 ساله مورد استفاده قرار گرفته است. هر زمان که شرایط اقتصادی، تفاوت های خاص شرکت ها و دیگر عوامل تاثیر گذار بر مدیریت سود را از راه تحلیل رگرسیون چندگانه بررسی کنید، مدیرت سود تعهدی، بعد از تصویب قانون اوراق بهادار، کاهش پیدا می کند و مدیریت واقعی سود اقزایش پیدا می کند. به همین دلیل، مدیران تا حدودی روش های مدیریت واقعی سود را برای دستکاری اقلام تعهدی قرار می دهند.

 

 

بررسی رابطۀ مدیریت سود واقعی و تعهدی و هزینه سرمایه در شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق و بهادار تهران:

مطالعات انجام شده در گذشته، نشان می دهد که مدیریت سود، اثرات با ارزشی در عملکرد شرکت مخصوصا در بلند مدت دارد. به همین دلیل ممکن است که بر هزینه سرمایه شرکت تاثیر داشته باشد. به این صورت که، اداره کردن سود از سمت مدیرت، باعث کاهش عملکرد بلند مدت شرکت می شود و در نهایت هزینه سرمایه افزایش پیدا می کند.

هدف این بررسی و پژوهش، مشخص شدن رابطه مدیریت سود اقلام تعهدی و فعالیت واقعی و هزینه سرمایه در شرکت ها می باشد. برای این پژوهش چندین شرکت در یک دوره 7 ساله از میان شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار مورد بررسی قرارگرفت و متغیر هزینه سرمایه به عنوان متغیر وابسته و مدیریت سود اقلام تعهدی و فعالیت واقعی به عنوان متغیرهای مستقل مورد استفاده قرار گرفت.

تحلیل رگرسیون برای این آزمون و فرضیه ها مورد استفاده قرار گرفت و نتایج آن مشخص شد که، بین مدیرت سود اقلام تعهدی و فعالیت واقعی با هزینه سرمایه رابطه مثبت و معناداری وجود دارد.

 

 

>
آموزش صفر تا صد نرم افزار هلو
آموزش انواع ثبت های حسابداری
آموزش کاربرد اکسل در حسابداری
آموزش صفر تا صد نرم افزار رافع
آموزش حسابدار تا مدیر مالی
سریعترین راه ورود به بازار کار حسابداری

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید