4 درس مهم که حسابدارها باید از بحران کرونا یاد بگیرند

 

بحران کرونا موجب تغییرات فراوانی در کسب‌وکارهای مختلف شد. در این میان نقش حسابداران و شرکت‌های حسابداری بیش از پیش مشخص شد. افراد نیازمند دریافت مشاوره‌های مالی بودند تا بتوانند مشاغل آسیب‌دیده خود را ترمیم کنند. این بحران با تمام معایبی که داشت، درس‌های بزرگی به حسابداران داد که در این مطلب به آن پرداخته‌ایم.

 

بحران کرونا و اثر آن بر حرفه حسابداری

در طول تاریخ شاهد بحران‌های زیادی بوده‌ایم که زندگی بشر را دستخوش تغییر کرده‌اند. بحران کرونا نیز یکی از همین مشکلات است که هم سلامت جانی افراد را هدف گرفته است و هم سلامت اقتصادی و مالی دنیا را.

این بحران حتی حسابداران و شرکت‌های حسابداری و خدمات مالی را نیز وادار کرده است تا برای حفاظت از کسب‌وکار مشتریان خود بیشتر تلاش کنند و نیازهای قانونی آن‌ها را تامین کنند.

از سویی دیگر حسابداران فرصتی یافته‌اند تا درس‌های مهمی بیاموزند. در حقیقت بحران کرونا بر شرکت‌های خدمات مالی اثرات گسترده‌ای گذاشت اما در این میان فرصتی فراهم کرد تا حسابداران درس‌های مهم بگیرند. در ادامه با محاسبان تلاشگر خبره همراه باشید تا به بررسی این چهار مورد مهم بپردازیم.

 

باید به سمت ارائه خدمات مشاوره مالی حرکت کنید

چالش کرونا اهمیت حرکت به سمت خدمات مشاوره را برای حسابدار و شرکت‌های خدمات حسابداری متبلور کرد. مشاوره واقعا مهم‌ترین خدماتی است که مشتری‌ها برایش ارزش قائل‌اند و اگر فقط یک خدمت وجود داشته باشد که متخصصان مالی در آن مهارت دارند، ارائه مشاوره در مورد مدیریت جریان وجه نقد در شرایط بحران است! از مشتری‌هایی که درآمدشان را کامل از دست دادند تا شرکت‌هایی که مستاصل بودند تا درخواست وام کنند، همگی به یک مشاور مالی قابل‌اعتماد نیاز داشتند تا از بحران به‌سلامت عبور کنند.

فرصت‌های خدمات مشاور مالی در حال حاضر خیلی زیاد است. بزرگ‌ترین درسی که از این اوضاع اقتصادی می‌توانید بگیرید این است که فارغ از اینکه چه احساسی نسبت به خدمات مشاوره مالی دارید، مشتری‌ها درهرحال به شما پناه خواهند آورد تا مشاوره بگیرند. اگر نتوانید کمکی را که مشتری نیاز دارد تامین کنید، رقبایتان قطعا می‌توانند!

حسابدارها باید درک کنند که تقاضای مشاور مالی پس از عبور از بحران کرونا هم وجود خواهد داشت پس بهتر است تغییرات را با آغوش باز بپذیرند تا توسعه پیدا کنند. بسیاری از شرکت‌های خدمات مالی این رویکرد را در پیش گرفته‌اند و از «انجام امور حسابداری» به «مشاور مالی» حرکت کرده‌اند. البته در 2 ماه ابتدای بحران، آن‌ها روی ارائه مشاوره در مورد چالش کاهش درآمد تمرکز کرده‌اند تا به کسب‌وکارها کمک کنند درآمد ازدست‌رفته ناشی از قرنطینه کرونا را جبران کنند، کمک‌های دولتی دریافت کنند و از معافیت‌های قانونی استفاده کنند اما در ماه‌های آینده باید روی نقش مشاور مالی در مورد بازگشایی کسب‌وکارها تمرکز کنند تا فروش و کسب درآمد از سر گرفته شود و خسارت بحران جبران شود.

پس تصویر بزرگ‌تر دنیای کسب‌وکار را از دست ندهید برای اینکه در حال عبور از لحظه مهم تاریخی هستیم و مشاوره مالی، خدمت اصلی است که به کسب‌وکارها و اشخاص حقیقی کمک می‌کند تا در این چالش پیروز شوند. مشتری هم قطعا به یاد خواهد داشت که چه کسی در عبور از این بحران کمکش کرد!

 

 

 

پیشنهاد میشود مقاله ۷ راه توسعه کسب‌وکار حسابداری در اقتصاد بحرانی را مطالعه کنید

 

 

 

 

لزوم وجود حسابداران برای عبور از بحران اقتصادی

یکی از مهم‌ترین مسائلی که اکنون به آن پی برده‌ایم این است که حسابداران در میانه بحران‌های عظیم نقش پررنگی دارند. به عقیده بسیاری از افراد، بحران‌ها موقعیت‌ها و فرصت‌های خوبی برای آشنایی با شخصیت‌ انسان‌ها فراهم می‌آورند اما همیشه هم چنین امری صادق نیست. بحران مهارت‌های اکتسابی پیشین شما را رو می‌کند و نحوه عملکردتان را در کسب‌وکار و تجارت به نمایش می‌گذارد.

بحران کرونا موجب شد ارزش واقعی حسابداران و شرکت‌های حسابداری و خدمات مالی مشخص شود. چرا که مشتریان برای تصمیم‌گیری‌های فنی به توصیه این شرکت‌ها و افراد نیاز داشتند. متخصصان امور مالی دریافتند که حضورشان تا چه میزان می‌تواند برای چرخه کسب‌وکار مهم و حائز اهمیت باشد. این اهمیت از پیش نیز وجود داشت اما وقوع بحرانی نظیر کرونا موجب پرده‌برداری از این واقعیت شد.

شرکت‌های حسابداری در این بحران آموختند که مشاوره  و استراتژی‌های مالی از دید مشتری‌ها تا چه میزان مهم و حیاتی است. این شرکت‌ها حتی مطمئن نبودند در قبال این توصیه‌ها و مشاوره‌ها حق‌الزحمه‌ای دریافت می‌کنند یا خیر. اما با این همه هر آن‌چه را که در توان داشتند به کار گرفتند و مشتریان خود را کمک کردند تا بتوانند به سلامت این بحران را پشت سر گذارند.

شرکت‌های خدمات مالی به صورت خودجوش به مشتری‌های خود اعلام کردند که در بحبوحه بحران کرونا حاضرند تا مشاوره‌ها و خدمات خود را به آنان ارائه کنند تا همه با هم از این ورطه بگذریم.

البته شرکت‌ها هم‌چنین به این مسئله نیز واقف شدند که باید حسابداران خبره و ماهر را به تعداد کافی در اختیار داشته باشند تا بتوانند بهتر و موثرتر در حل مشکلات به سایرین کمک کنند و از توصیه‌های مفید آنان در این زمینه بهره برند؛ در غیر این صورت توان پاسخگویی به تمام مشتریان را نخواهند داشت.

 

باید از تکنولوژی‌های مدرن استقبال کنید

تکنولوژی نقش مهمی در دورکاری حسابداری و موفقیت پس از کرونا دارد. روزهای سخت‌ کاری علاوه بر نقاط ضعف، نقاط قوت را هم بزرگنمایی می‌کنند. درس اصلی کرونا، استفاده موثر از تکنولوژی در فضای مجازی است.

دنیای تکنولوژی 20 سال است که به‌صورت مجازی کار می‌کند و بقیه دنیا تازه متوجه ارزش و قابلیت‌های این دنیا شده است! هرچه زمان می‌گذرد، تغییرات پرشتاب دیگری هم اتفاق می‌افتد، پس یک شرکت خدمات حسابداری ماهر، کاری که امروز می‌تواند انجام دهد را به فردا نمی‌سپارد. تابه‌حال، فقط در مورد بهره‌وری از تکنولوژی و مجازی شدن صحبت شده بود اما سرعت حرکت بسیار کند بود.

یروس کرونا همه را مجبور کرد که با شتاب ابزارهای خود را آپگرید کنند، تیم را برای دورکاری در بحران کرونا هماهنگ کنند و از تکنولوژی نرم‌افزار حسابداری ابری استفاده بهینه کنند تا جنبش دیجیتال «استفاده از داده مجازی برای حذف کاغذ» را پیش ببرند. بحران کرونا به کسب‌وکارها یاد داد که چگونه مجازی شدن را اجرا کنند تا همه بتوانند از هر مکان و زمانی با بازده بالا کار کنند.

البته در ابتدای بحران، شرکت‌ها بدون آمادگی لازم مجبور شدند به فضای دورکاری بروند اما تکنولوژی نرم‌افزار حسابداری ابری قواعد بازی را تغییر داد. شرکت‌هایی که نرم‌افزار حسابداری ابری داشتند خیلی راحت‌تر به سبک کار جدید مهاجرت کردند که میزان رضایت آن‌ها تاثیر بزرگی روی موفقیت سبک دورکاری داشت.

با همه توانایی‌ها و قابلیت‌های مجازی شدن، تعدادی از متخصصان از مشکلات مسیر جدید هم صحبت کرده‌اند. علاوه بر اینکه، سبک کاری جدید اثر خود را روی زندگی و سلامت روانی مردم نشان داده اما بسیاری از کارکنان از عدم وجود روابط فیزیکی واقعی ناراضی هستند! حتی افرادی که قبلا درخواست دورکاری داشتند در حال حاضر از کمبود روابط چهره به چهره گله می‌کنند! مخصوصا اگر سن کمتری داشته باشند که به توجه و راهنمایی بیشتری نیاز دارند.

مشکل دیگر، امنیت داده در سبک کار از خانه است که با انتقال پرشتاب به دنیای مجازی در نظر گرفته نشده بود اما پس از گذشت چند ماه شرکت‌ها فرصت پیدا کرده‌اند تا قوانین و آموزش فنی لازم را برای کارکنان فراهم کنند.

بسیاری از کارشناسان حرفه حسابداری پیش‌بینی کرده‌اند که فضای دورکاری جدید ماندگار است و تغییرات دیگری هم ایجاد خواهد کرد؛ مثلا همه متوجه می‌شوند که احتمالا بیش از نیازشان فضای دفتری دارند! مخصوصا شرکت‌هایی که دفاتر و شعب زیادی در مکان‌های مختلف دارند که هزینه نگهداری زیادی دارند. نکته دیگر این است که باوجود همه قوانین و محدودیت‌های بهداشتی جدید که شرکت‌ها را ملزم می‌کند تا فضای دفاتر را ضدعفونی کنند و کارکنان را ملزم به پوشیدن ماسک و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی کنند، آیا کارکنان با خیال راحت می‌توانند در دفاتر حضور داشته باشند؟ و اگر جلسات مشاوره و حسابرسی قرار است مجازی برگزار شوند، آیا نیازی به اجاره دفتر است؟

همه تلاش‌ها و تصمیم‌گیری‌های فعلی مانند یک تست و تمرین اجباری برای مدیریت بحران در آینده است. اگر از کسب‌وکارهایی که دیگر حضور ندارند یا به‌شدت از این بحران متاثر شده‌اند یاد گرفته باشید، باید به‌خوبی بدانید که اختلال‌های جدید در فضای پس از کرونا هم ظاهر خواهند شد پس باید آماده باشید و تنها راه آمادگی یادگرفتن درس‌های لازم از بحران فعلی است!

 

کلام پایانی

تغییر نه‌تنها ممکن است بلکه ضروری است! همین تغییرات هستند که درس‌های مهمی در طول تاریخ به بشریت آموخته‌اند و نوآوری‌های مهم مانند تکنولوژی‌های اینترنتی را به وجود آورده‌اند. پس از تغییرات فضای کاری ناشی از کرونا نترسید بلکه از آن یاد بگیرید.

تاثیر بحران کرونا بر شرکتهای خدمات مالی و حسابدارها گسترده بود و آن‌ها با تغییرات پرشتابی در حجم تقاضا مواجه شده‌اند که نه‌تنها جایگاهشان به‌عنوان مفیدترین خدمات دنیای کسب‌وکار را برای همگان ثابت کرده است بلکه یاد گرفتند که برای دورکاری در بحران کرونا از نرم‌افزار حسابداری ابری استفاده کنند تا خدمات مشاوره مالی بیشتری ارائه کنند و درعین‌حال تعادل متناسب‌تری در زندگی و کار داشته باشند.

 

>
آموزش صفر تا صد نرم افزار هلو
آموزش انواع ثبت های حسابداری
آموزش کاربرد اکسل در حسابداری
آموزش صفر تا صد نرم افزار رافع
آموزش حسابدار تا مدیر مالی
سریعترین راه ورود به بازار کار حسابداری

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید