موانع پیشرفت در حسابداری چیست؟

 

يشرفت و تحول در مديريت بخش هاي عمومي و حسابداري اين بخش ها در کشورهاي پيشرفته و سپس در کشورهاي درحال توسعه بسيار موردتوجه بوده است. عليرغم ايجاد تحولات در حسابداري بخش عمومي در سطح جهاني حسابداري و گزارشگري بخش عمومي در ايران رشد و توسعه چنداني نيافته است. اين پژوهش موانع پيشرفت حسابداري بخش عمومي در ايران را موردبررسي قرار مي دهد. پژوهش حاضر ترکيبي از مطالعه توصيفي و پيمايشي است.

پیشرفت در مسیر حسابداری نه فقط به دلیل اینکه درآمد بالایی را به همراه دارد بلکه به علت منزلت و جایگاه اجتماعی حسابداران عزیز راهیست که اکثر افراد تمایل به پیمودن آن دارند. برخی از حرفه ها شاید در جامعه وجود داشته باشد که برای رسیدن به پیشرفت در آن نیاز باشد تا فرد بسیار کار کند و زمان زیادی از عمر خود را در این راه صرف کند. ولی حسابداری به نیروی بازو احتیاج ندارد و افراد با کمی حوصله و دقت و استفاده از مغز متفکر خود خواهند توانست موفقیت را تجربه کنند. اعتماد به نفس اثرگذار ترین عنصر پیشرفت در حسابداری است.

 

یک حسابدار باید مفاهیم مهم حسابداری به خوبی بشناسد. مفروضات حسابداری، اصول حسابداری و میثاق های حسابداری از مفاهیم مهمی است که لازم است هر حسابدار ببا آن آشنایی داشته باشد.

 

هرگز قبل از یادگیری پایه حسابداری وارد مراحل بعدی نشوید

عدم شناخت کافی به مفاهیم حسابداری که ظاهر تئوری دارند : اصول پذیرفته شده، مفروضات حسابداری، مدل های حسابداری
هنوز وقتی از برخی از حسابداران می پرسیم اصل بهای تمام شده را می دانید؟ می گوید من صنعتی کار نکردم درصورتی که هیچ ارتباطی ندارد این یک اصل است.

اصل تطابق هزینه با درآمد چیست؟ نمی داند یک سری جواب سطحی می دهد. حال اگر فردی این اصول و مفروضات را نداند نمی تواند در طراحی و پیاده سازی  سیستم مالی یک فروشگاه هم موفق عمل کند چه برسد به شرکت یا موسسه!

 

 انتخاب صحیح محیط کارآموزی

انتخاب صحیح محیط کارآموزی برای یک حسابدار از موارد بسیار مهم و سرنوشت ساز برای حسابداران است. فردی که چندین سال به تحصیل در این رشته مشغول بوده است زمانی که تصمیم به کار اجرا می گیرد و محیطی را برای آموزش اجرایی کار حسابداری انتخاب می کند باید به یاد داشته باشد محیط سرنوشت و آینده او را رقم خواهد زد. پس باید محیطی را انتخاب نماید که راه پیشرفت را برایش سهل نماید نه اینکه مانعی باشد برای موفقیت.

 

عدم مطالعه استاندارد های حسابداری و حسابرسی

عدم مطالعه استاندارد های حسابداری و حسابرسی و قوانین مالیاتی توسط یک حسابدار باعث خواهد شد تا از دیگر حسابداران عقب تر باشد و به روز نبودن او دردسر بزرگی برایش خواهد شد. درواقع یک حسابدار باید هر روز با بررسی مراجع خبری معتبر از بخشنامه ها و آیین نامه های جدید مطلع شود و اطلاعات خود را به روز نماید.

مطلع بودن از تمام شاخه های حسابداری و شیوه اجرای آن ها راهی برای تضمین موفقیت های بعدی یک حسابدار. در واقع یک حسابدار اگر در بخش بازرگانی مشغول به فعالیت باشد و اطلاعاتی از نوع حسابداری پیمانکاری نداشته باشد یک نقص در کار اوست.

 

اگر مالیات را یاد نگیرید حسابداری مصنوعی هستید

عدم تمایل به ورود به حسابداری مالیاتی و ماندن در حسابداری مالی
حسابداری مالیاتی خلاصه شده به انجام یک سری فرآیند عمومی مانند اظهارنامه ارزش افزوده، گزارش 3 ماهه و اظهارنامه مالیاتی ولی خیلی دقت نمی شود که چگونه ثبت اسناد حسابداری باید طبق قوانین مهم مالیاتی باشد مانند رعایت قرائن ماده 152 ، ذخایر و اجرای قانون پولشویی و …

 

ایجاد ارتباطات دوستانه با مدیران مالی

یک حسابدار باید برای حفظ موقعیت و ارتقای جایگاه شغلی خود با مدیران مالی ارتباطی دوستانه برقرار کند. پذیرفتن اینکه فردی به لحاظ اطلاعات و دانشی که دارد در مقام مدیر مالی است و یک حسابدار در زیر دست او فعالیت میکند برای حسابدار مهم است. که اگر این موضوع پذیرفته نشود و ارتباط دوستانه بین این دو ازبین رود قطعا در ادامه راه مشکلات زیادی به وجود خواهد آمد.

 

دانش خود را فدای نرم افزار حسابداری نکنید

اگر حسابدار تمام رویدادهای حسابداری را به نرم افزار محول نماید رفته رفته اصول اجرایی از یاد او خواهد رفت. انجام برخی از امور حسابداری به صورت دستی لازم است تا اطلاعات تثبیت شود. تحریر دفاتر توسط خود حسابدار یک نمونه از این موضوع است.

 

حسابدار برای پشت میز ساخته نشده است

عدم تمایل به کار اجرایی و علاقه به پشت میزی
حسابداری که از بردن نامه  ودیگر کارها به اداره دارایی و مکاتبه با اداره کار و بیمه شانه خالی می کند و فکر می کند با حضوردر مجموعه کارش را از دست نمی دهد صرفا یک علاقمند به پشت میز بودن است نه مشاغل حسابداری . تا بحال یکبار هم در اتاق ممیز جلوی بقیه مردم سرخ و سفید نشده است.

 

سوابق خودتان را قانونی و مستند کنید

عدم جمع آوری سوابق بیمه ای در رزومه
بیمه خود را باید پیگیری کنید این شماره بیمه و تعداد ماهه ها و سالها بهترین گزینه برای تایید زحمات شماست

 

همیشه نگاهتان رو به بالا باشد

دیدن پایین دست و عدم بررسی بالادست
اشتباه جو گیر شدن هم اینجا مصداق پیدا می کند. بجای اینکه یک حسابدار، افرادی را ببیند که با چه سختی و طی کردن چه مسیر سختی الان در چه جایگاه بلندی هستند پیشرفت خود را به حسادت با افرادی که از خودش عقب افتاده اند، می بیند.

 

پیشنهاد حقوق بالا شما را منحرف نکند

تمرکز بر روی درآمد و پذیرفتن مبالغ زیاد برای انجام امور حسابداری ممکن است افراد را از اهداف خود دور کند. اینکه فقط به فکر دریافت وجه باشیم و از انجام با دقت کارها و افزایش کیفیت کار دور شویم زمینه شکست در این راه را فراهم خواهد کرد.

به طور کلی موفقیت همیشه افزایش زور بازو نیست و با رعایت برخی نکات و ترفندها می توان موفق تر عمل نمود. امیدوارم در انتهای مطلب با گذر از این موانع بتوانید مسیر پیشرفت خود را هموار تر نمایید.

 

>

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش