مفاهیم حسابداری چیست؟

 

در ابتدا به تعریف حسابداری می‌پردازیم. حسابداری را می‌توان یک زبان، که موقعیت مالی یک سازمان را بیان می‌کند، به حساب آورد. در واقع شما با یادگیری حسابداری می‌توانید خدمات حسابداری یک سازمان را به دست بگیرید و با عملیات مالی هر سازمانی ارتباط برقرار کنید و آن را بفهمید. سازمان‌ها معمولا اطلاعات مالی شبیه به هم دارند که می‌توان آن‌ها را به سه دسته تقسیم کرد: اطلاعات عملیاتی، اطلاعات حسابداری مدیریتی و اطلاعات حسابداری مالی. 

 

مفروضات حسابداری

فرض دوره مالی
فرض تفکیک شخصیت
فرض تداوم فعالیت
فرض واحد اندازه گیری
فرض تعهدی

 

فرض دوره مالی:

با توجه به این فرض نتایج واقعی عملیات یک واحد تجاری را فقط در زمان تصفیه، یعنی زمانی که  عملیات آن خاتمه یافته است می‌توان تعیین کرد.

 

فرض تفکیک شخصیت:

بر اساس این فرض  هر واحد اقتصادی (اعم از اینکه دارای شخصیت حقوقی یا فاقد آن باشد) به عنوان یک واحد مستقل از مالک یا مالکان آن خواهد بود.

 

فرض تداوم فعالیت:

این فرض این موضوع را بیان می کند که یک واحد اقتصادی بر اساس یک پیش بینی قبلی برای یک مدت طولانی به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

 

فرض تعهدی:

فرض تعهدی بیان می کند که  درآمدها به محض تحقق و هزينه ها به محض تحميل،  شناسائي و ثبت مي شوند بدون اینکه زمان دریافت  یا پرداخت وجه مذکور مد نظر باشد.

 

فرض  اندازه گیری:

کلیه مبادلاتی که در واحد تجاری انجام میشود و حسابدار آن را جمع آوری می کند باید بر اساس یک مقیاس معین باشد و آن هم واحد پول است.

 

دتا چیست؟

اگر حروف اول این فروض را در کنار هم قرار دهیم در یک کلمه دتا خلاصه می شود و برای به خاطر سپردن آن کمک شایانی خواهد کرد.

 

 

 

پیشنهاد می‌شود مقاله مفروضات حسابداری را مطالعه کنید

 

 

 

اصول حسابداری 

ثبت رویدادهای حسابداری باید بر اساس اصول و استاندارد های حسابداری پذیرفته شده توسط هیات های تدوین استاندارد حسابداری انجام پذیرد. (بتا)

 

اصل بهای تمام شده:

بیان میکند که رویدادهای حسابداری باید بر اساس قیمت تمام شده ثبت شود.

 

اصل تطابق :

این اصل که بسیار هم مهم است و در امور مالیاتی خیلی به آن توجه می شود بیان میدارد که هزینه های هر دوره مالی با درآمدهای همان دوره مالی ثبت خواهد شد. در واقع باید رابطه علت و معلولی داشته باشند.

 

اصل تحقق:

این اصل بیان میدارد که رویدادها زمانی که تحقق یافت باید شناسایی گردد. صرف نظر از زمان وصول وجه آن.

 

اصل افشا:

این اصل که به خصوص در امور حسابرسی از آن استفاده می شود بیان می کند که رویدادهای مالی تماما و به گونه ای که در تصمیم گیری های استفاده کنندگان خللی وارد نکند باید افشا شود.

 

بتا چیست؟

اگر حروف اول این اصول را در کنار هم قرار دهیم در یک کلمه بتا خلاصه می شود و برای به خاطر سپردن آن کمک شایانی خواهد کرد.

 

 

 

پیشنهاد می‌شود مقاله ۳۵ موضوع جذاب برای مقاله‌های حسابداری را مطالعه کنید

 

 

 

میثاق های حسابداری

میثاق یا محدودیت از اصول محدودکننده حسابداری است که بر اصول و استانداردها و روش های اجرای حسابداری نظارت خواهد داشت.

 

اهمیت: 

این مورد بیان می کند که واحدهایی اقتصادی در خصوص مواردی که نسبت به ماهیت اصلی واحد تجاری کم اهمیت است می توانند از روش هایی استفاده کنند که کم هزینه باشد.

 

خصوصیات صنعت:

این مورد بیان می کند که با توجه به خصوصیات یک صنعت  می توان اقدام به تعدیل و با اصلاح روشهای حسابداری نموده یا از روشهای جدیدی استفاده کرد به شرط آنکه اثبات شود روشهای اصلاح شده یا جدید اطلاعات سودمندتری نسبت به روشهای پذیرفته شده حسابداری ارائه می کند یا جهت جلوگیری از نتیجه گیریهای گمراه کننده, ضروری می باشد.

 

فزونی منافع بر مخارج:

تهیه اطلاعات حسابداری باید توجیه اقتصادی داشته باشد یعنی در نهایت به سود  منجر شود.

 

احتیاط (محافظه کاری):

نباید از روشهایی استفاده نمایند که آن روشها درآمدها و داراییها را بیش از واقع و هزینه ها و بدهیها را کمتز از واقع نمایش دهد.

 

اخفا چیست؟ 

اگر حروف اول این موارد را در کنار هم قرار دهیم در یک کلمه اخفا خلاصه می شود و برای به خاطر سپردن آن کمک شایانی خواهد کرد.

 

برای اینکه در تمام امور حسابداری مالیاتی و حسابرسی موفق عمل نمایید حتما این موارد را به خاطر بسپارید.

>

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش