سود و زیان انباشته چیست و روش محاسبه سود و زیان

سود و زیان انباشته چیست

 

با توجه به اهمیت بالای اقتصاد در جهان، آشنايي با انواع حساب و چگونگي مديريت برخورد با آن ها براي پيشرفت دستگاه هاي توليدي، استارتاپ ها و حتي شركت هاي كوچك جز ملزومات محسوب مي شود.حساب ها انواع مختلفي دارند كه براي بررسي فعاليت اقتصادي يك واحد در طول يك سال يا سال هاي قبل از حسابي به نام حساب سود و زیان انباشته استفاده مي شود.

 

سود انباشته در شرکت:

هر زمان که یک شرکت دارای درآمد مازاد باشد، انتظارسهامداران بلند مدت، درآمد منظم در قالب سود سهام به عنوان سود پولشان می باشند.

معامله گران نیز ممکن است که دنبال سودهای کوتاه مدت باشند و دریافت بلافاصله سود سهام را ترجیح دهند و یا اینکه مدیریت شرکت ممکن است که به حفظ سود انباشته در شرکت معتقد باشد و بر این عقیده باشد که سود انباشته در شرکت حفظ شود و بتوانند استفاده بهتری از آن داشته باشند.

بر اساس این عقیده و نظر مدیریت، ممکن است که بعضی از سهامداران به این نظریه اعتماد داشته باشند و به مدیریت اعتماد کنند و حفظ درآمد خود به امید بازده بیشتر در شرکت حفظ کنند.

 

 

موارد استفاده از سود انباشته:

تصمیم گیری برای حفظ سود و یا تقسیم آن بر عهده مدیریت شرکت می باشد. ممکن است که تصمیم مدیریت، تمرکز بر رشد باشد و به هیچ عنوان سود سهام به سهامداران پرداخت نکند و یا اینکه مبلغ پرداختی بسیار کم باشد.

در این شرایط تامین مالی فعالیت های توسعه از سود بازمانده ترجیح داده می شود. البته تمام این موارد در صورت داشتن سود انباشته شرکت انجام می شود، زیرا در صورت داشتن زیان انباشته شرایط کاملا فرق می کند. در ذیل موارد استفاده از سود انباشته را توضیح می دهیم:

  • سود درآمد در بین صاحبان سهام به صورت سود سهام تقسیم شود.
  • برای گسترش فعالیت های تجاری موجود سرمایه گذاری شود.
  • برای تولید یک محصول جدید برنامه ریزی شود.
  • برای هر نواع ادغام، کسب و یا مشارکت احتمالی برای بهبود چشم انداز تجاری شرکت استفاده شود.
  • برای خریدهای سهم مورد استفاده قرار بگیرد.
  • برای بازپرداخت بدهی وام شرکت مورد استفاده قرار بگیرد.

 

 

 

پیشنهاد می‌شود مقاله قانون مهلت های قانونی مالیات را مطالعه کنید

 

 

 

روش محاسبه سود و زیان:

برای محاسبه سود و زیان انباشته در شرکت، باید میزان آن را در پایان هر سال مالی قید کرد و باید سود انباشته ابتدای دوره را به خالص سود و زیان اضافه کنید. در مرحله بعدی سود سهام را از آن کم کنید و دقت داشته باشید که هرنوع تغییر در خالص درآمدها به صورت مستقیم در این حساب تاثیر گذار می باشد. یکی از عوامل بسیار مهم برای سودآور و زیان آور بودن یک شرکت، افزایش و کاهش در خالص درآمدها می باشد.

 

جایگاه گردش حساب سود و زیان انباشته در صورت های مالی:

تغییرات حقوق صاحبان سهام در صورت های مالی مشخص می شود و قسمتی از این تغییرات در گردش حساب سود و زیان انباشته در ذیل صورت سود و زیان دوره منعکس می شود.

دیگر تغییرات صورت های مالی مانند: گردش حساب اندوخته قانونی، حساب اندوخته اختیاری و سود انباشته و حساب های مربوط به اقلامی که بر اساس استانداردهای حسابداری به صورت مستقیم به حقوق صاحبان سهام منعکس میشود.

 

 

تاثیر مالیاتی سود و زیان انباشته:

بر اساس ماده 148 قانون مالیات های مستقیم بند 12، زیان اشخاص حقیقی و یا حقوقی بر اساس مقررات با توجه به دفاتر آن ها رسیدگی می شود.

درآمد سالانه و سال های بعد استهلاک پذیر می باشد و در اظهارنامه عملکردی جدولی بر اساس گزینه استهلاک زیان سنواتی می باشد. به صورت زیان سنواتی در این جدول منظور می شود و در جدول محاسبه مالیات در اظهارنامه به صورت محاسبه مبلغ مالیات سال جاری در نظر گرفته می شود و آن میزان را تغییر می دهد.

 

حساب های موقت سود و زیان:

حساب های موقت سود و زیان حساب هایی می باشند که شروع آنها بدون مانده بوده و بعد از گردش در طول سال، مانده آن ها در پایان سال بسته می شود و در سال بعد دوباره از صفر شروع می شود.

 

 

 

>
آموزش صفر تا صد نرم افزار هلو
آموزش انواع ثبت های حسابداری
آموزش کاربرد اکسل در حسابداری
آموزش صفر تا صد نرم افزار رافع
آموزش حسابدار تا مدیر مالی
سریعترین راه ورود به بازار کار حسابداری

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید