بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران

 

در سال جدید و بر اساس تصمیمات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مصوب شد که از ابتدای امسال تمام کارگران مشمول قانون کار اعم از قرارداد دائم و موقت، حداقل مزد روزانه ای که دریافت نمایند، 611809 ریال معادل 61 هزار تومان باشد.

در ادامه به شرح کامل این بخشنامه پرداخته می شود.

 

متن کامل بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال جاری:

در اجرای ماده 41 قانون کار “شورای عالی کار” با حضور نمایندگان سه گروه دولت، کارفرمایان و کارگران در جلسه مورخ 20/‏01/‏1399 پس از بحث و بررسی راجع به “تعیین حداقل مزد کارگران در سال 1399″، با در نظر گرفتن معیار های موضوع آن ماده و همچنین با توجه به مقتضیات بنگاه های تولیدی و کارفرمایان و شرایط اقتصادی جامعه موارد زیر را مورد تصویب قرار داد:

 

مورد اول:

از اول سال 1399 حداقل مزد روزانه با نرخ یکسان برای کلیه کارگران مشمول قانون کار، اعم از قرارداد دائم یا موقت، مبلغ 611,809 ریال (ششصد و یازده هزار و هشتصد و نه ریال) تعیین می گردد.

همچنین از اول سال 1399 سایر سطوح مزدی نیز روزانه 15 درصد مزد ثابت یا مزد مبنا، موضوع ماده 36 قانون کار، بعلاوه روزانه 30,338 ریال به نسبت آخرین مزد در سال 1398 افزایش می یابد.

 

تبصره:

با اعمال افزایش این بند، مزد شغل کارگران مشمول طرح های طبقه بندی مشاغل مصوب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نیز مزد ثابت سایر کارگران نباید روزانه از مبلغ 611,809 ریال (ششصد و یازده هزار و هشتصد و نه ریال) کمتر شود.

 

مورد دوم:

به کارگرانی که در سال 1399 دارای یک سال سابقه کار شده یا یک سال از دریافت آخرین پایه سنواتی آنان گذشته باشد، روزانه مبلغ 58,333 (پنجاه و هشت هزار و سیصد و سی و سه) ریال نیز به عنوان پایه (سنوات) پرداخت خواهد شد.

 

تبصره 1:

پرداخت مبلغ مربوط به پایه سنواتی کارگران مشمول طرح های طبقه بندی مشاغل مصوب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با در نظر گرفتن رقم فوق الذکر برای گروه یک با توجه به دستور العمل و جدول اعلامی توسط اداره کل روابط کار و جبران خدمت صورت می گیرد.

 

تبصره 2:

به کارگران فصلی به نسبت مدت کارکردشان در سال 1398، میزان مقرر در این بند یا تبصره (1) آن حسب مورد تعلق خواهد گرفت.

 

تبصره 3:

بر اساس مصوبه مورخ 20/‏01/‏1399 شورای عالی کار و در راستای تقویت مهارت محوری و بهره مندی تمامی کارگران و در نتیجه رضایت مندی کارگران با سابقه، از ابتدای سال 1399 همه کارگران دارای قرارداد دائم و موقت، مشمول قانون کار که دارای یک سال سابقه کار شده و یا یک سال از دریافت آخرین پایه (سنوات) آنان در همان کارگاه گذشته باشد، اعم از این که حق سنوات یا مزایای پایان کار خود را تسویه حساب کرده باشند یا خیر، مشمول دریافت پایه (سنوات) خواهند بود.

 

مورد سوم:

بر اساس مصوبه مورخ 21/‏07/‏1387 شورای عالی کار و در جهت افزایش رضایت مندی کارگران و کارفرمایان و به منظور تثبیت و تسری به تمامی کارگران دائم و موقت مقرر شد از ابتدای سال 1399 کمک هزینه اقلام مصرفی خانوار به عنوان مزایای رفاهی و انگیزه ای موضوع تبصره (3) ماده (36) قانون کار بابت هر کارگر متاهل یا مجرد ماهانه مبلغ 4,000,000 (چهار میلیون) ریال از سوی کارفرمایان به آنان پرداخت گردد.

 

مورد چهارم:

ضوابط مربوط به چگونگی نحوه اعمال افزایش مقرر در بند (1) و تبصره (1) بند (2) در کارگاه هایی که دارای طرح طبقه بندی مشاغل می باشند و نیز در مورد کارگران کارمزدی و نیز چگونگی ارتقای طبقه شغلی به موجب دستور العمل های “اداره کل روابط کار و جبران خدمت” خواهد بود.

 

مورد پنجم:

مقررات این مصوبه شامل حال دانش آموزان و دانشجویانی که در ایام تعطیلات تابستانی در سال 1399 به طور موقت در کارگاه ها اشتغال می یابند، نخواهد شد.

 

مورد ششم:

واحد های مشمول قانون کار به منظور ایجاد رابطه هر چه بیشتر مزد و مزایا با بهره وری و تولید و ایجاد انگیزه بیشتر در بین کارکنان خود، علاوه بر اجرای این مصوبه می توانند نسبت به افزایش و برقراری مزد و مزایا در قالب موافقت نامه های کارگاهی و پیمان های دسته جمعی و پس از تایید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقدام نمایند.

 

مورد هفتم:

 

شورای عالی کار جا به جایی بخشی از مبلغ ریالی مزایای مستمر موضوع تبصره (3) ماده (36) قانون کار با مزد مصوب را طی سال 1399 در صورت فراهم بودن شرایط اقتصادی کشور در دستور کار قرار خواهد داد.

 

مورد هشتم:

پیشنهاد افزایش کمک هزینه مسکن سال 1399 با توافق طرفین و تصویب شورای عالی کار به هیئت وزیران ارسال خواهد شد.

 

 

پیشنهاد می‌شود مقاله بخشنامه دستمزد مبنای کسر حق بیمه 1401 را مطالعه کنید

>

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش