تفاوت تولید ناخالص داخلی با ملی

تفاوت تولید ناخالص داخلی با ملی

 

 

هر چند تولید نا خالص ملی، شباهت بسیاری از دیدگاه عملی و نظری با تولید نا خالص داخلی دارد، با این وجود دارای تفاوت هایی نیز می باشند که در این مقاله بیان می شوند.

 

تفاوت تولید نا خالص داخلی با ملی:

تفاوت تولید نا خالص داخلی با تولید نا خالص ملی از آنجایی می باشد که هر زمان تعداد شرکت هایی که در مالکیت خارجی هاست و در داخل کشور به تولید کالا مشغول باشند، و یا این که در مالکیت اتباع کشور مذکور باشند.

 

تولید نا خالص داخلی:

در میان معیارهای اقتصادی، تولید ناخالص داخلی یا همان GDP، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. این شاخص نه تنها برای مقایسه و بررسی عملکرد اقتصاد یک کشور، بلکه برای محاسبه و تجزیه و تحلیل سایر شاخصه‌های اقتصادی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در یک تعریف کلی “به کل ارزش (ریالی) محصولات نهایی تولید شده توسط واحدهای اقتصادی مقیم کشور در یک بازه زمانی مشخص (معمولا یک ساله)، تولید ناخالص داخلی می‌گویند.”

 

انواع تولید نا خالص داخلی:

برای سنجش تولید نا خالص داخلی یک کشور، روش های زیاد و متنوعی وجود دارد که هر کدام از این روش ها دارای کاربرد هایی هستند. در زیر به انواع تولید نا خالص داخلی اشاره شده است.

 

تولید نا خالص داخلی اسمی:

برای درک این موضوع، فرض کنید در سال ۲۰۱۵ م، تولید نا خالص داخلی آمریکا برابر با ۱۸ تریلیون دلار بوده است. این رقم نشانگر میزان اسمی تولید نا خالص داخلی کشور مذکور می باشد.

دلیل این است که این برآورد خام می باشد و افزایش قیمت در آن تاثیر داشته است.

در کشور آمریکا، سازمان تحلیل آمار های اقتصادی که به اختصار به آن (BEA) گفته می شود، در مدت زمان هر سه ماه از سال، این برآورد را انجام می دهد و پس از کسب اطلاعات جدید، به بررسی نتایج آن می پردازند.

 

تولید نا خالص داخلی واقعی:

زمانی که اقتصاد یک کشور بخواهد خروجی های هر سال را با هم مقایسه نماید، لازم است که تاثیر تورم را از محاسبات خود پاک کند.

برای انجام این کار لازم است که تولید نا خالص داخلی واقعی محاسبه شود که در آن از شاخص ضمنی قیمت استفاده می گردد.

نکته: این شاخص نشان دهنده این است که قیمت ها نسبت به سال پایه تا چه میزان تغییر کرده اند.

سپس با ضرب شاخص ضمنی قیمت در تولید نا خالص داخلی اسمی، تولید نا خالص داخلی واقعی به دست می آید. در نتیجه این محاسبات ۳ نکته زیر مورد توجه قرار می گیرد:

  1. درآمد شرکت ها و افراد خارج از کشور در محاسبات وارد نمی شوند. در نتیجه تاثیر نرخ ارز و سیاست های تجاری از محاسبات حذف می شود.
  2. تاثیر تورم از محاسبات حذف می شود.
  3. تنها محصولات نهایی در محاسبات قرار می گیرند.

نکته: تولید نا خالص داخلی واقعی از مقدار اسمی آن کمتر است.

 

 

 

پیشنهاد می کنیم، مقاله اوراق قرضه را  مطالعه کنید

 

 

 

تفاوت تولید ناخالص داخلی با ملی

سرانه تولید ناخالص داخلی

 

نرخ رشد:

نرخ رشد تولید نا خالص داخلی یعنی میزان افزایشی که در خروجی های اقتصاد سه ماهه یک کشور رخ می دهد. در واقع این نرخ نشان دهنده آن است که اقتصاد یک کشور با چه شتابی در حال رشد است.

بسیاری از کشور ها برای محاسبه نرخ رشد از تولید نا خالص داخلی واقعی استفاده می کنند تا به این وسیله بتوانند تاثیر اقتصاد در این نرخ را حذف نمایند.

 

سرانه تولید نا خالص داخلی:

سرانه تولید ناخالص داخلی (GDP) یک معیار مالی است که تولید اقتصادی یک کشور را به ازای هر نفر تجزیه می‌کند و از تقسیم تولید ناخالص داخلی یک کشور بر جمعیت آن کشور محاسبه می‌شود.
تولید ناخالص داخلی سرانه یک معیار جهانی برای سنجش رفاه کشورها است و توسط اقتصاددانان همراه با تولید ناخالص داخلی برای تجزیه و تحلیل رفاه یک کشور بر اساس رشد اقتصادی آن استفاده می‌شود. کشورهای کوچک، ثروتمند و کشورهای صنعتی پیشرفته‌تر، بالاترین تولید ناخالص داخلی سرانه را دارند.

چند راه برای تجزیه و تحلیل ثروت و رفاه یک کشور وجود دارد. تولید ناخالص داخلی سرانه جهانی‌ترین راه است زیرا اجزای آن به طور منظم در مقیاس جهانی ردیابی می‌شوند و برای سهولت محاسبه و استفاده فراهم می‌شود. درآمد سرانه معیار دیگری برای تجزیه و تحلیل رفاه جهانی است، اگرچه به طور گسترده کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

اطلاعات اقتصادی حاصل از تولید ناخالص داخلی:

تولید نا خالص داخلی اسمی، خروجی اقتصادی مطلق هر کشور را اندازه گیری می نماید در صورتی که تولید نا خالص داخلی واقعی، امکان مقایسه کشور ها را فراهم می کند.

در مقایسه رشد اقتصادی کشور ها با یکدیگر، لازم است که تاثیر تورم و نرخ ارز از آنها حذف گردد. برای حذف این دو، بهترین روش، استفاده از شاخص برابری قدرت خرید می باشد.

 

تفاوت GDP با تولید نا خالص ملی:

تفاوت تولید نا خالص داخلی با تولید نا خالص ملی(Gross National Product)  یا به اختصار (GNP)، در این است که تولید نا خالص ملی شامل ارزش تمام کالا ها و خدماتی است که توسط شهروندان یک کشور، در سراسر دنیا تولید می گردد، در صورتی که تولید نا خالص داخلی ارزش تمام کالا ها و خدماتی است که در درون آن کشور تولید می گردد.

 

 

پیشنهاد می کنیم، مقاله عرضه و تقاضا را مطالعه کنید

>
آموزش صفر تا صد نرم افزار هلو
آموزش انواع ثبت های حسابداری
آموزش کاربرد اکسل در حسابداری
آموزش صفر تا صد نرم افزار رافع
آموزش حسابدار تا مدیر مالی
سریعترین راه ورود به بازار کار حسابداری

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید