کدامیک مهمتراست؟اظهارنامه مالیاتی یا دعوتنامه مدارک؟

 

ثبت اظهارنامه کلیه شخصیت های حقیقی و حقوقی مشمولان قانون مالیات مستقیم و مالیات ارزش افزوده، طیق قانون و روش مصوب، الزامی است و اکنون ثبت اظهارنامه الکترونیک شرکت ها و موسسات در سامانه سازمان امور  مالیاتی، به صورت اینترنتی انجام می شود و نیازی به مراجعه حضوری به ادارات کل سازمان امور مالیاتی در سراسر کشور نیست. انجام فرآیند ثبت، به صورت اینترنتی و با داشتن کد کاربری و رمز عبور انجام شده و مودیان مالیاتی می توانند طبق دستور العمل موجود، اطلاعات کارکرد شرکت/موسسه/کارگاه/فروشگاه/کسب و کار خود را وارد کنند.

تهیه اظهارنامه مالیاتی طبق استانداردهای مصوب و روش های مورد قبول سازمان امور مالیاتی کشور،  یکی از  کارهایی است که مودیان مالیاتی باید همه ساله انجام داده و کارنامه فعالیت کسب و کار خود را جهت محاسبه دقیق مالیات، تحویل دهند.  توصیه می شود که برای استفاده از بخشودگی های  مالیاتی، دریافت معافیت ها و کاهش میزان جرایم قانونی، مودیان محترم نسبت به تکمیل صحیح زیر نظر مشاوران تخصصی و مجرب حسابداری اقدام کنند.

 

اظهارنامه مالیاتی

همیشه دعوتنامه یا برگ دعوت اسناد و مدارک، درخواست ارائه مستندات مربوط به اظهارنامه مالیاتی است، یعنی اظهارنامه مالیاتی به تنهایی معیار تایید سود یا درآمد مشمول مالیات از طرف واحد مالیاتی نمی باشد و فقط ممکن است از برخی از جرائم وابسته به اظهارنامه مالیاتی جلوگیری کند. یک مودی با ارائه به هنگام و سازمان یافته می تواند از گزارش یکساله عملکرد خود (اظهارنامه مالیاتی ) دفاع کند.

 

برگ دعوت اسناد و مدارک چیست؟

این برگه نوعی نامه ابلاغی از طرف سازمان امور مالیاتی به مودی است که از او درخواست می شود در مهلت مقرر فهرست زیر را تکمیل کرده و به واحد مالیاتی خود ارائه کند.

 

 

 

پیشنهاد می‌شود مقاله  راهنمای ارسال اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی و صاحبان مشاغل 1400 – 1401 را مطالعه کنید

 

 

 

همانطوریکه در تصویر ملاحظه می کنید فهرستی مشخص شده است که در اولین ردیف دفاتر روزنامه و کل قرار گرفته است و نشان دهنده آن است که مهمترین مدرک در برگ دعوت اسناد و مدارک، دفاتر روزنامه و کل است.نکته بسیار مهمی که در پرونده های مشاوره مالیاتی مشاهده می شود،تصور اشتباه اکثر مودیان مالیاتی از اظهارنامه مالیاتی و پلمپ دفاتر،این موضوع می باشد که صرفاً با ارائه آن بدون مدارک و مستندات فهرست شده در برگ دعوت اسناد و مدارک می توانند از جرائم مالیاتی جلوگیری کنند! در صورتی که با توجه به اصلاحیه قانون مالیاتها در 31 تیرماه 1394 ارائه دفاتر نانوشته و اظهارنامه فاقد مستندات غیر قابل بوده و تشخیص مالیات یکساله عملکرد برمبنای دفاتر و تطبیق با دیگر سامانه های مالیاتی انجام می شود.

 

اظهارنامه مالیاتی یک فرصت ایده آل 

فرقی نمی کند شما در چه گروه درآمدی از نظر حوزه مالیاتی قرار گرفته باشید و آیا ملزم به ارائه دفاتر هستید یا خیر، مهم این است که چقدر اظهارات شما در اظهارنامه مالیاتی و دیگر سامانه ها مانند اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده و گزارش خرید و فروش فصلی دارای مستندات کافی باشد؟متاسفانه هنوز برخی از اشخاص حقیقی و حقوقی به اظهارنامه مالیاتی، همانند یک اقدام گذرا در تیرماه نگاه می کنند که این تصور بسیار خطرساز بوده و باعث تحمیل خسارات سنگین جرائم مالیاتی می شود.

 

کدامیک مهمتراست؟

با این توضیحات حتماً متوجه شده اید که برگ دعوت اسناد و مدارک مهمترین اقدام از نظر حوزه مالیاتی محسوب می شود و در اینجا فرصتی در اختیار اشخاص قرار داده می شود تا بتوانند از اظهارات و گزارشات خود با ارائه اسناد مدارک دفاع کنند. به عنوان مثال در ردیف 9 این دعوتنامه کلیه مدارک مربوط به هزینه ها درخواست شده که می بایست مودی در جمع اوری آنها دقت کند تا مدارک قابل قبولی را طبق ماده 148 قانون مالیاتها ارائه نماید. به عنوان مثال در مورد هزینه حقوق باید کلیه جداول محاسبات،ثبت در سامانه بیمه و حوزه مالیاتی همراه با مدارک پرداختی از طرف بانک ارائه شود و نکته مهمتر اینکه باید در دفاتر قانونی و اظهارنامه مالیاتی نیز کلیه مبالغ یکساله ثبت شده باشد.

 

 

>

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش