عدم شناسایی ذخیره مالیات در دفاتر چه عواقبی برای کارفرما دارد؟

 

البته این بسیار مهم است که مدیران شرکت های مختلف چه به عنوان کارفرما و چه به عنوان پیمانکار، از روش محاسبه مالیات مطلع باشند.

هر شرکتی موظف است سودی که به دست می‌آورد به اداره دارایی اعلام کند، درنتیجه اداره مالیاتی بر اساس سود به‌دست‌آمده مقدار مالیات پرداختی را محاسبه می‌کند. از این نکته می‌توانید متوجه شوید که شرکت‌هایی که سودی دریافت نمی‌کنند و به زیان رسیده‌اند مستلزم به پرداخت مالیات نیستند.

مالیات یکی از مهم‌ترین مسائلی است که برای هر شرکتی از اهمیت بالایی برخوردار است. همچنین افراد حقیقی و حقوقی برای اینکه در این امر به مشکلی برنخورند، باید از مشاوران خبره و متخصص در این زمینه استفاده کنند.

بدون بهره‌گیری از افراد متخصص در این زمینه ممکن است به دلیل سهل‌انگاری و یا نداشتن اطلاعات کافی در زمینه مالیات به مشکل بزرگی برخورد کنید، حتی ممکن است شرکت شما متحمل جریمه‌های سنگینی شود که از عهده پرداخت آن برنیاید.

 

شناسایی ذخیره مالیات

کلا بحث مالیات یکی از داغ ترین مباحث بین حسابداران می باشد زمانی که چند حسابدار در یک گردهمایی شرکت می نمایند اولین سوالی که ممکن است از یکدیگر بپرسند در مورد مبلغ مالیات و اظهارنامه مالیات بر عملکرد و اظهارنامه ارزش افزوده شرکت هایی است که در آن مشغول فعالیت هستند.ممکن است در مورد نوع فعالیت شرکتی که هر کدام در آن مشغول بوده سوال بپرسند و با این پرسش ها از تجربیات یکدیگر بهره مند شوند.

بحث حسابرسی صورت های مالی نیز یکی از مباحث مهم و اساسی در حرفه حسابداری است برای مثال برای دریافت وام از بانک ها و موسسات مالی یکی از مدارک مهم که از شرکتها دریافت می شود صورتهای مالی حسابرسی شده می باشد.صورتهای مالی حسابرسی شده ممکن است با اظهارنظر مقبول یا مشروط یا مردود باشند.

متاسفانه در برخی از شرکت ها یکی از بندهای گزارش حسابرسی مشروط، عدم شناسایی ذخیره مالیات بوده است. برخی از شرکت ها در مورد مالیات عملکرد خود ذخیره ای شناسایی نمی نمایند و این امر سبب شده که یکی از بندهای موجود در گزارش حسابرسی را به خود اختصاص دهند.

 

ثبت های ذخیره مالیات

عملیات پایان سال هر شرکتی با رویدادهایی مواجه است که با توجه به قوانین و استانداردهای حسابداری ثبت های مربوط به آن رویدادها صادر می گردد مثلا صدور سند بستن حسابهای موقت، تعدیل ماهیت ها،صدور سند اختتامیه و صدور سند ثبت مالیات عملکرد،..
در صورت دارا بودن سود حسابداران بایستی با ثبت درست سند مالیات عملکرد آشنا باشند:

ثبت ذخیره مالیات بر درآمد در پایان سال:
سود و زیان جاری بدهکار
ذخیره مالیات بر درآمد بستانکار

 

 

 

پیشنهاد می‌شود مقاله جریمه عدم تسلیم اظهارنامه را مطالعه کنید

 

 

 

بعد از صدور برگ تشخیص و قطعی شدن مالیات:
ذخیره مالیات بر درآمد بدهکار
مالیات پرداختنی بستانکار

 

هنگام پرداخت مالیات قطعی:
مالیات پرداختنی بدهکار
بانک بستانکار

 

اگر مالیات قطعی بیشتر از مالیات ابرازی باشد:
مالیات پرداختنی بدهکار
سود و زیان انباشته بدهکار
بانک بستانکار

 

اگر مبلغ مالیات قطعی کمتر از مالیات ابرازی باشد:
ذخیره مالیات بر درآمد بدهکار
سود و زیان انباشته بستانکار

یادتان باشد که حساب ذخیره مالیات بر درآمد فقط برای شناسایی مالیات عملکرد استفاده می گردد.
همچنین استانداردها و رویه های موجود مالیات عملکرد ابرازی شرکت در حساب ذخیره مالیات بر درآمد شناسایی می گردد به عبارتی بدهی قطعی تلقی نمی گردد ولی به جهت قوانین مالیاتی، مالیات ابرازی مودی قطعی محسوب می شود.

 

 

>

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش