حذف معافیت مالیات سود سپرده بانکی از اشخاص حقوقی در سال 1401

حذف معافیت مالیات سود سپرده بانکی از اشخاص حقوقی در سال 1401

 

 

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور، اعلام کرد

معافیت مالیاتی بر سود سپرده‌های بانکی اشخاص حقوقی حذف خواهد شد. بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، او اعلام کرد که سه میلیون شخص حقوقی مالیاتی جدید در کشور شناسایی شده‌اند و تاکید کرد که هدف افزایش درآمدهای مالیاتی سال آینده باید از طریق این شخصیت‌های مالیاتی جدید صورت گیرد و فشار مضاعفی به شخصیت‌های قبلی نیافتد.

در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه، داوود منظور تأکید کرد که اخذ مالیات در کشور فقط بر اساس قوانین خواهد بود و هیچ ریالی خارج از چارچوب قوانین مالیاتی اخذ نخواهد شد. وی افزود که برای همین نباید نگرانی درباره پرداخت مالیات در سال آینده وجود داشته باشد زیرا هیچ تغییر جدیدی در این زمینه پیش‌بینی نشده است.

 

در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی، معاون وزیر اقتصاد و دارایی به سیاست دولت سیزدهم در راستای برقراری عدالت مالیاتی اشاره کرد.

او بیان کرد که با وجود بانک‌های اطلاعاتی جامع و دسترسی به اطلاعات فعالین اقتصادی، فرار مالیاتی دیگر کار آسانی نیست.

داوود منظور، با اشاره به بخش بزرگ اقتصاد کشور که تاکنون به هر شیوه‌ای از پرداخت مالیات اجتناب کرده بود، اظهار داشت که از ابتدای سال جاری تمرکز زیادی بر شناسایی مؤدیان جدید داشته‌اند و در شرایطی که تا ابتدای سال تنها شش میلیون مؤدی مالیاتی در کشور وجود داشت، سه میلیون مؤدی جدید شناسایی شده است. او معتقد است با شناسایی این مؤدیان جدید، فشار به مؤدیان منظم و قدیمی کاهش خواهد یافت.

 

رئیس سازمان امور مالیاتی اظهار کرد که بخش قابل توجهی از افزایش مالیات سال آینده از محل مؤدیان جدیدی است که تاکنون شناسایی شده‌اند.

او همچنین به افزایش سه پایه مالیاتی جدید، شامل مالیات بر خانه‌های خالی، مالیات بر خانه‌های لوکس و باغ ویلاها و مالیات بر خودروهای لوکس اشاره کرد و بیان کرد که اجرای این موضوعات، که در سال‌های گذشته در قانون بودجه ذکر شده بود، از سال آینده در دستور کار قرار دارد.

او همچنین بیان کرد که دسترسی به اطلاعات این بخش با همکاری سامانه املاک و اسناد، وزارت راه و شهرسازی و نیروی انتظامی درباره خودروها صورت خواهد گرفت.

رئیس سازمان امور مالیاتی، علاوه بر افزایش مالیات سال آینده، از حذف معافیت مالیات بر سود سپرده‌های بانکی اشخاص حقوقی خبر داد و افزود که این اقدام به عنوان منبع جدیدی برای درآمد دولت خدمت خواهد کرد. همچنین، در سال آینده دو درصد مالیات علی الحساب برای ارائه خدمات نیز منظور خواهد شد و از این محل حدود هفت تا هشت هزار میلیارد تومان درآمد تخمین زده شده است.

رئیس سازمان امور مالیاتی همچنین اعلام کرد که فاز اول قانون پایانه‌های فروشگاهی تا پایان سال اجرا خواهد شد و این بخش همچنین به کمک جلوگیری از فرار مالیاتی خواهد آمد.

 

معاون وزیر اقتصاد و دارایی توقع دارد تا پایان سال، درآمدهای مالیاتی کشور به ۱۱۰ درصد برسد و برای این موضوع به بالا رفتن قیمت کالاها و عوامل تورمی اشاره کرد.

همچنین، او در دستور کار دولت قرار داده است که پنجره واحد مالیاتی به منظور الکترونیکی شدن خدمات و کاهش مراجعات مردم فعال شود.

>

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش