عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی 1400-1401چقدر است؟

 

حقوق کارگران در کشور ما در قانون کار مصوب هزار و سیصد و شصت و نه به رسمیت شناخته و مورد تایید قانون گذار قرار گرفته است . تعیین حداقل قانونی درآمد ماهیانه و ممنوعیت تعیین درآمد به کمتر از آن، پیش بینی انواع مرخصی، بیمه تامین اجتماعی، حق سنوات و دریافت حقوق بازنشستگی، از جمله حقوق قانونی کارگرن بوده که قانون کار به آن پرداخته است.

 یکی دیگر از حقوق قانونی کارگر ، حق دریافت عیدی بوده که بر اساس آن، هر ساله کارفرمایان مشمول قانون کار، موظف هستند تا قبل از فرارسیدن سال نو، مبلغی را به عنوان عیدی به کارگران مشغول در کارگاه خود بپردازند . البته بازنشستگان و مستمری بگیران تحت پوشش تامین اجتماعی نیز همانند کارگران مشغول به کار، هر ساله مبلغی را تحت عنوان عیدی دریافت می نمایند، با این تفاوت که این میزان عیدی، توسط سازمان تامین اجتماعی به حساب این دو گروه واریز می گردد.

به همین دلیل در این مقاله، به منظور بررسی مبلغ عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی با بیست سال سابقه، ابتدا به توضیح تفاوت بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی پرداخته، سپس، در مورد میزان عیدی بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۱ و زمان واریز عیدی 1402بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی صحبت خواهیم کرد.

 

بازنشسته و مستمری بگیر چه تفاوتی دارد؟

قبل از آغاز موضوع عیدی بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی، خوب است به تفاوت دو واژه بازنشسته و مستمری‌بگیر بپردازیم.

♦️ افرادی که دارای شرایط زیر باشند، بازنشسته تامین اجتماعی نامیده می‌شوند:

  • بودن تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی
  • رسیدن به شرایط سنی خاص بازنشستگی
  • دارا بودن سابقه کاری کافی (مطابق قانون کار)

 

بازنشستگان تامین اجتماعی حقوق خود را به جای کارفرما، بر اساس سال‌های کارکرد، از سازمان تامین اجتماعی دریافت می‌کنند.

♦️ مستمری‌بگیران کلیه افرادی که از سازمان تامین اجتماعی مستمری یا حقوق دریافت می‌کنند، در برمی‌گیرد. این افراد عبارتند از:

  • از کار افتادگان
  • بازماندگان بیمه شدگان فوت شده

 

نکته

واژه مستمری‌بگیر یک کلمه عام است و معمولا برای هر سه گروه بازنشستگان، از کارافتادگان، بازماندگان تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی استفاده می‌شود.

 

 

 

 پیشنهاد میشود مقاله شرایط بازنشستگی و محاسبه آن را مطالعه کنید

 

 

 

مبلغ عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی در سال 1400-1401 چقدر است؟

برابر مصوبه مورخ 1399/11/15 هیات وزیران، در تعیین بودجه سال ۱۴۰۰، مبلغ عیدی بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی برای نوروز سال 1400، یک میلیون و پانصد هزار تومان (15,000,000 ريال)، تصویب و پرداخت گردید.

عیدی بازنشستگان مشمول صندوق بازنشستگی کشوری که در سال ۱۴۰۰ حق عائله مندی، اولاد و بیمه خدمات درمانی آنها را صندوق مذکور پرداخت نموده، توسط آن صندوق قابل پرداخت است و سایر مواردی که مشمول صندوق های یاد شده نیستند، از محل اعتبارات دستگاه اجرایی، سازمان یا شرکت دولتی ذی ربط قابل پرداخت است.

نکته‌ای که در این میان وجود دارد، برابری میزان عیدی کارکنان دولت و اساتید دانشگاه، با مبلغ عیدی بازنشستگان کشوری و مستمری بگیران تامین اجتماعی است.

 

رقم پیشنهادی عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی برای نوروز 1401

میزان پرداخت پاداش آخر سال (عیدی) بازنشستگان، مستمری بگیران، حقوق وظیفه از کارافتادگی، حقوق وظیفه وراث مستخدمین متوفای مشمول صندوق بازنشستگی کشوری، سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح و سایر صندوق های بازنشستگی و نیز شهدا و جانبازان از کار افتاده کلی نیز به مبلغ 16،000،000 ریال حسب مورد از محل بودجه مصوب صندوق بازنشستگی یا دستگاه اجرایی ذیربط قابل پرداخت است.

همچنین، به مشمولین این تصویب نامه که براساس قوانین و مقررات مربوط از کمک هزینه عائله مندی و اولاد برخوردار باشند، علاوه بر مبلغ عیدی موضوع مصوبه، در راستای حمایت از خانواده مبالغی به شرح زیر توسط مرجع پرداخت کننده عیدی به شرح زیر پرداخت می‌شود:

– بابت همسر مبلغ 4،000،000 ریال

– بابت هر فرزند تحت تکفل مبلغ 1،500،000 ریال

 

نکته

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی همچنین اعلام کرد: مبلغ عیدی اشخاصی که ده سال و یا کمتر از آن حق بیمه پرداخت نموده‌اند، به نسبت سنوات پرداخت حق بیمه آنان خواهد بود. این افراد عبارتند از:

  • مشمولین بند ۹۱ قانون بودجه سال ۱۳۹۰ کل کشور
  • مشمولین بند ۶۶ قانون بودجه سال ۱۳۹۱ کل کشور
  • مشمولین قانون تعیین تکلیف تامین اجتماعی

 

مبلغ عیدی نوروز 1400 کارمندان دولت و بازنشستگان تامین اجتماعی مبلغ 1,500,000 تومان پرداخت شد

 

عیدی بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی چگونه تعیین میشود؟

هیئت وزیران همه ساله با تشکیل جلسه‌ای در ماه‌های انتهای سال و پس از بررسی عوامل مختلف از جمله میزان حقوق و دستمزد در آن سال، نرخ تورم و سایر موارد تاثیرگذار، مبلغ عیدی کارمندان دولتی، بازنشستگان کشوری، لشکری و میزان عیدی بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی را تعیین و تصویب می‌کند.

به این ترتیب سازمان تامین اجتماعی موظف است مطابق رقم عیدی اعلامی هیئت دولت، عیدی بازنشستگان و مستمری بگیران را پرداخت نماید. به عبارت دیگر، پرداخت عیدی بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی از محل بودجه دولت نخواهد بود و دولت تنها رقم را اعلام می‌کند.

 

نحوه محاسبه عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی 1401- 1400

عیدی بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی، همانند عیدی کارمندان دولت بر اساس قانون «نحوه پرداخت عیدی به کارکنان دولت» مصوب سال 1374، محاسبه و تعیین می‌شود. مطابق با این قانون دولت وظیفه دارد هر سال اعتبار تخصیص داده شده برای پرداخت عیدی به کارکنان خود را اعم از نقدی یا غیر نقدی، به طور‌ یکسان به کلیه کارکنان خود پرداخت نماید. به این ترتیب مبلغ عیدی بازنشستگان مبلغ ثابتی است.

لازم به ذکر است که نحوه محاسبه عیدی بازنشستگان و کارمندان دولتی با نحوه محاسبه عیدی و سنوات کارگران متفاوت است. در حقیقت عیدی کارگران بر اساس حقوق و میزان کارکرد آنها طی سال تعیین می‌شود. از این رو با توجه به یکسان نبودن حقوق کلیه کارگران، عیدی آنان نیز مقدار ثابتی ندارد؛ اما مبلغ آن نباید از دو برابر حداقل حقوق کارگر در سال، کمتر و از سه برابر حداقل حقوق، بیشتر باشد.

 

عیدی بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی و کارمندان دولت یکسان است

 

زمان واریز عیدی بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی 1400-1401

وظیفه واریز عیدی بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی بر عهده سازمان تامین اجتماعی است. اما از آنجا که زمان پرداخت عیدی تابع چهارچوب خاصی نیست، نمی‌توان زمان دقیقی برای پرداخت عیدی تعیین نمود. در سال 1399، پرداخت عیدی بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی برای عید 1400، از 20 بهمن ماه آغاز و به ترتیب حروف الفبا و طبق اعلام سازمان تامین اجتماعی، ظرف ده روز به حساب کلیه بازنشستگان و مستمری بگیران انجام شد.

کلام آخر   

عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی بر اساس آخرین اعلام هیئت وزیران، برابر 1,600,000 تومان است؛ به این مبلغ میزانی برای همسر و فرزندان بازنشسته اضافه می‌شود. وظیفه واریز عیدی بر عهده سازمان تامین اجتماعی است. همان گونه که مشاهده می‌کنید یکی از مهم‌ترین نیازهای هر حقوق بگیر اطلاع از قوانین کار و رفاه امور اجتماعی به صورت درست و کامل است؛ به این ترتیب می‌تواند از کلیه حقوق‌ و امتیازات تعیین شده تامین اجتماعی در جهت حمایت از افراد مشمول بیمه تامین اجتماعی مطلع شده، مانع از تضییع حقوق خود شود.

>
آموزش صفر تا صد نرم افزار هلو
آموزش انواع ثبت های حسابداری
آموزش کاربرد اکسل در حسابداری
آموزش صفر تا صد نرم افزار رافع
آموزش حسابدار تا مدیر مالی
آموزش صفر تا صد حسابداری بازار کار
آموزش صفر تا صد نرم افزار هلو پروژه محور

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید