در اعتبارات اسنادی هزینه حمل و بیمه کالای وارداتی بر عهده خریدار است یا فروشنده؟

 

حسابداری اعتبارات اسنادی : در دنیای امروز ، کشورها برای تولید و مصرف نیاز به کالاهای یکدیگر دارند، هیچ کشوری بی نیاز از تولیدات دیگر کشورها نیست و رشد و توسعة آن بدون تأمین نیازمندی ها میسر نخواهد بود.

لذا برای ورود کالا از کشورهای دیگر دولت ها باید برنامه ریزی مناسبی را که هماهنگ با رشد و توسعة کشور خویش می باشد ، ارائه دهند.

در این راستا سعی می شود که مواد و کالای وارده بتواند نیازهای اصلی و بنیادی کشور را مرتفع نموده و دانش و کارآیی تولید کنندگان را در بلند مدت افزایش دهد.

 

اعتبارات اسنادی چیست؟

تعهدی است که بانک گشایش کننده اعتبار بر عهده میگرد تا در قبال دریافت اسناد معینی ، مطالبات ذینفع اعتبار یا فروشنده را بپردازد،اما بانک گشایش کننده چیست و چه کسی با بانک گشایش کننده در ارتباط خواهد بود از مواردیست که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.
در روند تجاری خری د و فروش زمانی که شخصی ( حقوقی یا حقیقی ) تصمیم به خرید از خارج کشور بگیرد باید یک سری از مراحل حتما اجرا نماید.

از جمله اصطلاحات تخصصی که در زمینه اعتبارات اسنادی با آن مواجه میشویم موارد زیر را می توان نام برد:

FOB، CIF؛ C&F


بیان این اصطلاحات به صورت تئوریک در بیشتر مقالات وجود دارد ما برای شما به طور خلاصه تعریفی کاربردی ارائه می دهیم. در صورتی که قرارداد بین خریدار و فروشنده ( که هر یک در کشوری مجزا به فعالیت می پردازند) منعقد گردد به گونه ای باشد که هزینه حمل و بیمه به عهده خریدار باشد FOB؛
در صورتی که قرارداد بین خریدار و فروشنده ( که هر یک در کشوری مجزا به فعالیت می پردازند) منعقد گردد به گونه ای باشد که هزینه حمل و بیمه به عهده فروشنده باشد CIF؛
و درصورتی  که قرارداد بین خریدار و فروشنده ( که هر یک در کشوری مجزا به فعالیت می پردازند) منعقد گردد به گونه ای  باشد که هزینه حمل بر عهده فروشنده و هزینه بیمه بیمه هم بر عهده خریدار باشد C&F گفته می شود.

 

 

 

پیشنهاد می‌شود مقاله مالیات بر واردات را مطالعه کنید 

 

 

 

فرآیند درخواست از فروشنده و انجام عملیات بانکی به چه صورت خواهد بود؟

زمانی که خریدار و فروشنده برای مبادله کالای خود با هم در ارتباط قرار میگیرند باید فروشنده پیش فاکتور خود را به خریدار ارسال کند. پیش فاکتور همان پروفرما هست. بعد از آن خریدار از بانک کارگزار که همان بانکیست که فرآیند گشایش اعتبار را انجام میدهد درخواست میکند تا برای او اعتبار ایجاد کند . بانک بر اساس قراردادهای فیمابین خود و خریدار به میزان 10 درصد مبلغ پروفرما برای خریدار اعتبار ایجاد میکند و وجه را به بانک ابلاغ کننده پرداخت میکند. بانک ابلاغ کننده بانک کارگزاری است که در کشور خریدار وجود دارد.

بانک دوم بعد از اینکه وجه در حسابش واریز شد به فروشنده اطلاع میدهد که خریدار اقدامات لازم را مبنی بر پرداخت وجه انجام داده و به نوعی ابلاغ دریافت اعتبار را انجام خواهد داد.

فروشنده بعد از اینکه اطلاع از این موضوع پیدا کرد اجازه حمل کالا را به گمرک صادر میکند تا کالای مورد نظر به گمرک خریدار ارسال و تحویل او گردد. به دنبال آن هم اسناد و مدارک حمل را به بانک خود ارسال میکند تا بانک کارگزار به بانک کارگزار خریدار تحویل دهد. و بانک کارگزار هم مدارک را به خریدار تحویل میدهد و الباقی وجوه و تعهدات خریدار را از او دریافت میکند. در نهایت هم اجازه ترخیص کالا از گمرک برای او صادر میشود.

 

>
آموزش صفر تا صد نرم افزار هلو
آموزش انواع ثبت های حسابداری
آموزش کاربرد اکسل در حسابداری
آموزش صفر تا صد نرم افزار رافع
آموزش حسابدار تا مدیر مالی
آموزش صفر تا صد حسابداری بازار کار
آموزش صفر تا صد نرم افزار هلو پروژه محور

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید