کاربرد سامانه شناسه ملی اشخاص حقوقی

کاربرد سامانه شناسه ملی اشخاص حقوقی

 

شرکت های تجاری از اجتماع دو یا چند شخص حقیقی یا حقوقی به منظور انجام عملیات تجاری و کسب سود تشکیل می شوند که این شرکت ها پس از تشکیل و ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت ها دارای شخصیت حقوقی مستقل خواهند شد . شرکت های تجاری به موجب ماده 20 قانون تجارت به هفت نوع تقسیم بندی شده اند و در صورت ثبت و انجام فعالیت تجاری بایستی مالیات بپردازند.

امروزه به دلیل افزایش جمعیت روز افزون جامعه و سخت بودن دسترسی به حجم وسیع اطلاعات ، برای دستیابی آسان­ تر به اطلاعات و داده های مورد نظر اشخاص ، به آن ها کد هایی تعلق گرفته که صرفا مربوط به خود آن ها است . این کد ها در مورد اشخاص حقیقی ، با نام کد یا شماره ملی شناخته می شود و در مورد اشخاص حقوقی ، از اصطلاح شناسه ملی شخص حقوقی یا شناسه ملی شرکت استفاده شده است.

حال ممکن است برای برخی افراد دارای شرکت این سوال به وجود بیاید که شناسه ملی چیست و چگونه می توان آن را دریافت کرد ؟ در این مقاله ضمن تعریف شناسه ملی شرکت به بیان نحوه دریافت شناسه ملی و مزایای گرفتن آن خواهیم پرداخت.

 

چرا سامانه شناسه ملی اشخاص حقوقی در امور مالی و مالیاتی تاثیر گذار است؟ 

 

 

یکی از تکالیف الزامی قانون مالیاتها که تمامی شرکتها، ارگانها و حتی اشخاص حقیقی ملزم به اجرای آن هستند ماده 169 مکرر یا گزارش صورت معاملات فصلی می باشد.مهمترین پارامتر در این تکلیف مالیاتی درج کد اقتصادی خریداران و یا فروشندگان است که با توجه به رعایت حدنصاب هر دوره باید گزارش شوند. مشکل اصلی بسیاری از حسابداران و حتی مدیران عدم دسترسی به کد اقتصادی مشتریان یا فروشندگان می باشد که سازمان امور مالیاتی راهکار خیلی خوبی ارائه نموده است. شما بجای کد اقتصادی می توانید از شناسه ملی اشخاص استفاده کنید.

 

یک تیر با دونشان 

شما با استفاده از سامانه اشخاص حقیقی می توانید به دو نکته مهم اشرافیت پیدا کنید، صحت سنجی هویت قانونی طرفین معامله ، دسترسی به نشانی و کدپستی انها. وقتی نام شرکت را در سامانه وارد کنید و پاسخ عدم دریافت اطلاعات را دریافت کردید مطمئن باشید هنوز شرکتی با این نام به ثبت نرسیده و ممکن است شما را دچار اختلالات مالیاتی نماید. اگر در سامانه گزارش معاملات فصلی که هر سه ماه الزام به اجرای ان هستید، نتوانید شناسه ملی شرکتهای طرف خرید و یا فروش را درج کنید و همین عامل باعث درگیر کردن پرونده مالیاتی شما به عنوان مغایرت شود.

مشکل اصلی در خصوص ارائه گزارشات فصلی مربوط به درج شماره اقتصادی یا شناسه ملی اشخاص حقوقی در سامانه گزارشات الکترونیکی معاملات فصلی است. در حال حاضر سامانه شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور، خیلی راحت این مشخصات را به همراه آدرس و کدپستی تمامی اشخاص حقوقی اعم از دولتی و خصوصی در اختیار کاربران قرار می دهد. دوستانی که تمایل دارند از امکانات این سایت استفاده کنند می توانند به آدرس www.ilenc.ir رجوع کنند و اطلاعات مربوط به گزارشات خود را تکمیل نمایند.

 

نحوه استفاده از سامانه 

برای استفاده از سامانه، در قسمت جستجو ، فقط کافی است نام اختصاصی شرکت مورد نظرتان را در قسمت نام شخصیت وارد کنید و در ادامه تصویر امنیتی را ثبت نمایید و کلمه جستجو را کلیک کنید. ممکن است سامانه چندین نام مشابه در چندین صفحه برای شما پیدا کند که شما می توانید با دقت نام کامل و مشخصات شرکت را پیدا کنید. به عنوان مثال شما می خواهید شرکت کیمیا تراز سیراف را پیدا کنید. در قسمت مورد نظر بنویسید: کیمیا تراز سیراف و دیگر کلمه شرکت را قبل از وارد نکنید، چون همنام شرکت به مراتب بیشتر از هم نام اصلی شرکت است و دیگر نیازی به استفاده از این کلمه نیست.

بازهم یادآوری میکنم این سامانه فقط شرکتها و اشخاص حقوقی که دارای ثبت شرکت در اداره ثبت شرکتها می باشند را به شما نشان می دهد .

>
آموزش صفر تا صد نرم افزار هلو
آموزش انواع ثبت های حسابداری
آموزش کاربرد اکسل در حسابداری
آموزش صفر تا صد نرم افزار رافع
آموزش حسابدار تا مدیر مالی
سریعترین راه ورود به بازار کار حسابداری

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید