بیمۀ کارکنان چیست

 

شروع یک کسب ‎وکار جدید، همیشه با چالش‌‎های زیادی همراه است. اگر قبل از شروع کارتان، مقدمات را آماده کنید، بهتر می‎توانید از عهده این چالش‌‎ها برآیید. دانستن مراحل بیمه کردن کارمندان، یکی از مقدمات مهم، قبل از آغاز کار است. آیا قصد دارید کسب‎ وکار خود را تاسیس کنید؟ اگر پاسخ‎تان مثبت است، با ماهمراه باشید. در این مقاله، شما می‎توانید با مراحل بیمه کردن کارمندان آشنا شوید. 

از مزایای بیمه می توان به حق عائله مندی (بیمه و هزینۀ مخصوص به خانواده) و کمک هزینۀ ازدواج اشاره کرد. همچنین بیمه در موقع بازنشستگی و ازکار افتادگی دائمی یا جزئی نیز به کمک بیمه شده می آید. نوبت کاری، غرامت قطع عضو و… نیز از مزایای بیمه است.

کارفرمایان حداکثر تا 15 روز پس از تأسیس شرکت به ثبت نام بیمه اقدام کنند. کارفرمایان موظفند حق بیمه را پرداخت نمایند. 30 درصد مبلغ دستمزد واقعی فرد بیمه شده حق بیمه به حساب می آید. از این 30 درصد، 7 درصد از آن توسط بیمه شده و 23 درصد از آن توسط کارفرما پرداخت می شود.

درصورتی که کارفرما، حق بیمه را به موقع پرداخت نکند 2 درصد جریمه می شود و اگر لیست کارکنان را به مرکز بیمه ارسال نکند مجبور به پرداخت 10 درصد جریمه می شود. تعیین نرخ حق بیمه به نوع کار، ساعات کار، سختی کار و … بستگی دارد.

از جمله مدارکی که نشانگر کارفرما بودن فردی می باشد می توان به جواز کسب صنفی معتبر، پروانه بهره برداری یا تأسیس، اسناد مالکیت، تأیید اتحادیه و… اشاره کرد. کارفرمایان باید به صورت ماهانه لیست کارکنان رابه همراه شمارۀ بیمه، اصل کپی شناسنامۀ فرد و اطلاعات همسر، اولاد و حتی پدر و مادر وی ، به ادارۀ بیمه ارائه دهند تا روند استفادۀ فرد از بیمه آسان شود.

 

بدهی های بیمه ای:

بدهی های حوزۀ بیمه انواع مختلفی دارد. برای مثال برخی از بدهی ها قطعی و غیر قابل اعتراض است و برخی دیگر غیر قطعی و غیر قابل اعتراض. برگه های بدهی یا به صورت دستی به کارفرما داده می شود و یا به درب شرکت یا مؤسسه الصاق می شود.

ابلاغیه دارای فرصتی ده روزه است و در صورتی که کارفرما باز هم اقدام به پرداخت بدهی قطع شده نکند، اخطاریه برای او فرستاده می شود. اخطاریه دارای فرصتی 48 ساعته است و پس از آن حکم اجرا می شود.

در این صورت اگر کارفرما اعتراضی داشته باشد باید از طریق مراجع قانونی اعتراض خود را اعلام کند. کارشناسان ما در امور ثبت نام بیمه برای کارکنان، همچنین پیگیری های پس از آن، حق بیمه، جرایم نقدی، اعتراضات، تقسیط بدهی و هر سؤال دیگری در زمینۀ بیمه و حق بیمه راهنمای شما خواهند بود.

برای مثال یکی از اولین اقداماتی که کارفرما پس از ثبت نام بیمه باید انجام دهد تهیۀ لیست کارکنان است. در این کار باید نهایت دقت رعایت شود زیرا اشتباه در این مرحله که گام نخست در کار بیمه است می تواند مشکلات بزرگتری را موجب شود.

 

 

 

پیشنهاد می‌شود مقاله بیمه مشاغل سخت را مطالعه کنید

 

 

 

بیمه خویش فرما:

یکی دیگر از انواع بیمه بیمۀ خویش فرماست. در این نوع بیمه فرد خود خواهان بیمۀ خویش است. این نوع بیمه مزایایی همچون بیمه و غرامت بیکاری ندارد. این نوع بیمه اغلب برای کسانی مفید است که پیش از این بیمۀ اجباری داشته، اما به هر دلیلی بیمۀ آنها قطع شده باشد. زنان خانه دار باید زیر 45 سال و دیگر افراد باید زیر 55 سال داشته باشند تا بتوانند از این بیمه بهره مند باشند، مگر این که این افراد سابقۀ بیمه بیش از 10 سال داشته باشند.

اگر بیمه شونده سنی بالاتر از حد تعیین شده داشت و دارای سابقۀ بیمه ای کمتر از مقدار تعیین شده بود باید مازاد این موارد را پرداخت کند تا بتواند خود را بیمه کند. حق بیمه در این بیمه ها 27 درصد از حقوق توافق شده است و بیمه شده  باید تا دو ماه کل مبلغ بیمه را خودش پرداخت نماید.

پس از ثبت نام فرد در اداره تأمین اجتماعی، حداکثر دو ماه برای جواب ادارۀ تأمین اجتماعی زمان می برد. و پس از آن بیمه شونده موظف به انجام معاینات پزشکی می باشد. پس از گذراندن این مراحل شرکت بیمه موظف به تهیۀ دفترچۀ بیمه و سابقۀ بیمۀ افراد می شود.

نوع دیگری از بیمه های آزاد دارای حق بیمۀ 18 درصدی است. این نوع بیمه خدمات از کارافتادگی را نیز شامل می شود.

 

کد کارگاهی:

هر کارفرما پیش از ثبت نام در ادارۀ بیمه نیازمند دریافت کد کارگاهی می باشد. کد کارگاهی در سیستم تأمین اجتماعی به کار گرفته می شود و مانند کد ملی شرکت یا کارگاه است. این کد شناسایی و بررسی سابقۀ شرکت ها را آسان تر می کند. مؤسسۀ مشاوران در این گام نیز همچنان همراه شماست. جهت دریافت مشاوره در هر کدام از زمینه های مالیات، بیمه، قوانین حقوقی مربوط به روابط کار و کارفرما و … با ما تماس بگیرید.

 

 

 

>

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش