اهمیت بازاریابی

 

تکنیک بازاریابی یک تکنیک جامع و مورد توافق جهانی برای هر سازمانی است که به نحوی با ارائه محصولات و خدمات به مشتریان سر و کار دارد.

این تکنیک دیگر جزو مزیت‌های منحصربه‌فرد برخی سازمان‌ها به شمار نمی‌رود؛

بلکه چنان کارکردی از خود نشان داده است که تقریباً تمامی بنگاه‌ها، از یک دفتر فروش کوچک و یک مغازه محلی گرفته تا سازمان‌های بزرگ تولید محصولات و ارائه خدمات و حتی سازمان‌های علمی و پژوهشی را درگیر خود ساخته است.

بنابراین حتی استانداردهای مدیریت کیفیت و مدیریت تجاری نیز آن را یک الزام بی‌بدیل برمی شمرند.

حتی آن را بخشی از فرایندهای اصلی و جزئی که مستقیماً در ایجاد ارزش افزوده کمک می‌کند می‌دانند.

 

بازاریابی:

فرآیندی را که به وسیله آن می توان محصول یا خدمت ارائه شده را به مشتریان معرفی و تبلیغ نمود را بازاریابی می گویند که در همه زمینه های تبلیغات، روابط عمومی، افزایش رضایت مشتری و فروش، به کسب و کار کمک می کند.

 

فواید بازاریابی:

بازاریابی فواید زیادی دارد و بدون در نظر گرفتن بازاریابی، احتمال ضرر و کاهش سود زیاد می شود و ممکن است منجر به تعطیل شدن کسب و کار و ورشکست شدن آن گردد.

 

برخی از مهم ترین فواید بازاریابی به شرح زیر می باشد:

فروش بیشتر:

بر اساس نظر مارک کوبان:

“وقتی فروشی در کار نباشد، شرکتی نیز در کار نیست.”

 

زمانی که کسب و کار در معرض دید قرار گیرد و به مردم معرفی شود، احتمال بیشتری وجود دارد که برای کسب و کار مورد نظر، مشتری وجود داشته باشد.

با انجام یک بازاریابی قوی و درست، می توان به اهداف مورد نظر کسب و کار نزدیک شده و حتی در آغاز کار فروش خود را افزایش داد.

 

نکته: نوع استراتژی و روش بازاریابی برای کالا و خدمات بسیار مهم است.

 

افزایش آگاهی بیشتر برای فروش بهتر:

 

خیلی از مشتریان کالا و خدمات، از راه تبلیغات و مشاهده محصولات اقدام به خرید می کنند. می توان گفت تمام مردم دنیا روزانه شاهد تبلیغات سنتی و مدرن هستند که بیشتر سعی می کنند آن ها را به خاطر بپسارند تا این که در آینده اقدام به خرید نمایند.

در این صورت هر کسب و کاری می تواند با با افزایش آگاهی از طریق تبلیغات، یک ساختار دقیق و بزرگ را برای خود ایجاد نماید که بتواند مشتریان بالقوه خود را شناسایی کند.

 

نکته: مشتری خودش می داند چگونه محصول یا خدمت مورد نظر خود را پیدا کند.

 

با معیار های تجار آشنا می شوید:

بر اساس سخن پیتر دراکر:

“هر چه را که بتوان اندازه گیری کرد، می توان مدیریت نمود.”

 

شناسایی و کشف معیارهای موفقیت در زمینه های کسب و کار مورد نظر، می تواند برای سود آوری و توسعه کسب و کار بسیار مفید واقع گردد.

درک این موضوع می تواند کسب و کار را به سمت بررسی دقیق و تصمیم گیری درست هدایت نماید. شاخص های قابل شناسایی و ارزیابی، از طریق بازاریابی کشف شده و مورد سنجش قرار می گیرند.

هر کسب و کاری می تواند بسیاری از معیار ها را حذف کند و معیار های جدیدی برای اندازه گیری شاخص کسب و کار خود به منظور موفقیت، ایجاد نماید.

جلب اعتماد مشتریان:

هر فردی به صورت ذاتی بیشتر به چیزی اعتماد می کند که شناخت بیشتری از او دارد. هر چه کسب و کار مورد نظر بیشتر معرفی گردد، افراد بیشتری به آن اعتماد می کنند و باعث افزایش مشتری خواهد شد.

جلب اعتماد ممکن است مدت زمان زیادی طول بکشد اما واضح است که آثار مثبت زیادی را در پی خواهد داشت.

 

یک سرمایه و دارایی اجتماعی خواهید ساخت:

بر اساس گفته ست گادین:

”یک راه ساده برای فروختن یک کالا به یک مشتری در آینده این است که از قبل از او اجازه بیگیرید”

 

ایجاد چک لیست از مشتریان برای ادامه روند موفقیت در فروش، بسیار با ارزش می باشد. در این خصوص کارشناسان بازاریابی معتقدند که برای کسب موفقیت، یکی از الزامات، شناخت رفتار مشتریان است.

در این صورت کسب و کار مورد نظر با ایجاد ای چک لیست، می تواند یک دارایی با ارزش برای خود به دست آورد که نقشه فروش را در آینده مشخص می کند.

 

 

پیشنهاد می‌شود مقاله ثبت انواع شرکت را مطالعه کنید

 

 

 

یافتن جایگاه و رتبه در بازار:

زمانی که یک کسب و کار راه اندازی می شود، جایگاه آن همانند قطره ای در برابر دریا می باشد که پس از فعالیت های بازاریابی، به فرهنگ ها و جوامع مختلف معرفی می گردد.

این کار باعث می شود که کسب و کار با حقایق زیادی آشنا و رو به رو گردد و بتواند با آگاهی به روند خود برای توسعه ادامه دهد.

در واقع بازاریابی باعث می شود که کسب و کار مورد نظر با حقایق صنعتی آشنایی یابد و بتواند با شناسایی رقیبان، اقدامات خود را گسترش دهد.

 

کشف میزان کارایی و توان کسب و کار:

برخی از تبلیغ ها باعث می شوند که مشتری حس بدی به آن سازمان پیدا کند و یا حتی ممکن است باعث شود دیگر از آن کسب و کار خرید نکنند.

هر کسب و کاری با فعالیت های بازاریابی می تواند تاکتیک های منحصر به فردی را در سازمان خود به کار گیرد و برنامه های ناکارآمد را حذف نمایند.

 

در اختیار داشتن یک پروفایل عالی از مشتریان:

هر کسب و کاری، مشتریان بالقوه زیادی داره که یک بازاریابی عالی و همه جانبه می تواند این امکان را برای سازمان فراهم نماید که بتواند تمام مشتریان خود را به راحتی پیدا کند.

اطلاعات و دیتا هایی که در طول زمان و با بازاریابی برای سازمان کسب می شوند، می توانند روند موفقیت و فروش را برای کسب و کار ساده کنند و سازمان بتواند به راحتی مشتری های خود را بیابد.

 

بهینه سازی و آزمایش فروش:

شناسایی و درک تولید محتوا، تیتر و کل روند تبلیغات یکی از کار های مهمی است که شخص باید آن را انجام دهد.

تحت تاثیر قرار دادن مشتریان برای خرید محصول یا خدمت سازمان، می تواند از نظر شما یک کار کاملا خلاقانه و ارزشمند باشد اما ممکن است از نظر مشتریان شما، کاملا اهانت آمیز و ساده لوحانه باشد و نتیجه معکوس برای شما داشته باشد.

از طریق تبلیغات می توان روند اطلاع رسانی و نوع فعالیت ها را برای مشتریان سنجید و برای بهبود این فرآیند ها تلاش نمود.

 

راه ساخت برندی قدرتمند:

بر اساس گفته جف بزو:

“برند برای یک کمپانی مانند اعتبار برای یک فرد می باشد. این شما هستید که با انجام خوب کار های سخت برای خود اعتبار به دست می آورید”

 

برخی از بازاریاب ها فقط تلاش می کنند که محصول یا خدمت را بفروشند اما برخی دیگر تلاش می کنند تا برندی بسازند که به یاد و خاطر مشتریان سپرده شود.

اما بازاریاب های حرفه ای و باهوش، هر دو هدف مذکور را در کنار هم مورد هدف قرار می دهند و در نهایت به هدف خود می رسند.

به عنوان نمونه می توان گفت، برند هایی مانند فیس بوک و گوگل نیازی ندارند که به خاطر سپرده شوند زیرا مردم روزانه با آنها سروکار دارند و به این نوع از برند ها اعتماد کافی دارند.

واژه برندینگ، باعث تمایز کسب و کار سازمان با رقبای خود می شود که می توان گفت بهترین و قدرتمند ترین سلاح برای رقابت می باشد. این نوع زمانی قوی می شود که در فعالیت های بازاریابی پروبال بگیرد.

 

اهمیت همکاری با واسطه های بازاریابی:

واسطه های بازاریابی، به شرکت در فروش، پخش و معرفی محصولات، کمک می کنند که این فرآیند ها دارای مجموعه بزرگی از همکاری موارد زیر است:

  • خرده فروش ها: کانال ‌های توزیعی که در پیدا کردن و فروش محصولات موثرند.
  • شرکت های پخش: در انبار کردن و انتقال محصولات از محل تولید به توزیع کنندگان موثرند.
  • آژانس های خدمات بازاریابی: سازمان های تحقیقاتی، آژانس های تبلیغاتی، رسانه ها و مشاوران بازاریابی که شرکت را در انتخاب مشتریان هدف و تبلیغات یاری می دهند.
  • واسطه های مالی: بانک ها، موسسات اعتباری، شرکت های بیمه و… که به تامین مالی یا پوشش دادن ریسک مرتبط با خرید و فروش کالا ها می پردازند.

 

تفاوت تبلیغات و بازاریابی:

برخی از افراد فکر می کنند بازاریابی و تبلیغات تفاوتی با هم ندارند و گاهی از آنها به جای یکدیگر استفاده می کنند.

اما این دو مورد تفاوت های عمده ای با هم دارند که هر کدام از آنها تاثیر بالایی در موفقیت کسب و کار ها دارند.

 

مفهوم تبلیغات:

به معرفی و نمایش کالا ها و خدمات، تبلیغات گفته می شود که باعث می شود فرصت های جانبی مثل سایت ها و بیلبورد ها برای شرکت ساخته شوند.

 

 

 

>

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش